R139 = CLOUDPUNK == Recenzja cyberpunkowej historii miasta chmur

Masz ochotę na przygodę w świecie cyberpunka?

RECENZJA YOUTUBE:


 

=== NIECO O GRZE ===

Cloudpunk autorstwa ION LANDS zostało wydane na Steam 23 kwietnia 2020 roku. Gra jest przemieszaniem kilku gatunków – coś z noweli ponieważ w grze przewija się bardzo dużo (mówionego po angielsku, wraz z napisami) tekstu i to na tym bazuje cała historia. Gra jest dosyć liniowa i polega na wykonywaniu kolejnych zlecanych nam misji transportowych.

 

 • STEAM = https://store.steampowered.com/app/746850/Cloudpunk/?curator_clanid=31951226
 • Data wydania = 23 kwietnia 2020
 • Producent ION LANDS
 • Wydawca = ION LANDS
 • Gatunek = Cyberpunk, Science fiction, Atmospheric, Futuristic, Open World, Bogata historia, Exploration, RPG, Tryb jednego gracza, Przygodowe, Mature, Driving, TPP, Perspektywa pierwszej osoby, Walking Simulator, Female Protagonist, Great Soundtrack, Choices Matter, Voxel, Akcja
 • Recenzje użytkowników = Bardzo pozytywne (3,699)
 • Multiplayer =  BRAK
 • Karty = BRAK
 • Polska wersja językowa = BRAK
 • Regularna cena = 72 PLN
 • Wsparcie dla pada = JEST!
 • Gdzie kupisz najtaniej? = https://gg.deals/game/cloudpunk/

 

=== ROZGRYWKA ===

Gra ma bardzo fajne udźwiękowienie – słychać wszelkie dźwięki otoczenia, pomruk silników, zderzenia z obiektami – a szczególnie fajnie jest słyszeć np. odgłos klubu w którym trwa właśnie impreza – i natężenie dobiegającego stamtąd dźwięku zwiększa się jeśli zbliżamy się do celu. Grę trzeba też pochwalić za doskonałą ścieżkę muzyczną.

Graficznie gra także została świetnie wykonana. Wszystko jest stylizowane na styl voxelowy gdzie wykorzystano kwadraty, które w różny sposób sa poukładane dając w wyniku dosyć ciekawy efekt. Wygląda to bardzo fajnie – pełno jest tu neonów, światła, które wysypuje się ze wszystkich obiektów dookoła. Gra bardzo dobrze się prezentuje i tu trzeba pochylić głowę przed autorami ponieważ całość wyjątkowo im się udała. Gra wygląda na tętniącą życiem choć postaci są niestety dosyć kwadratowe…

W grze wcielamy się w postać kuriera w imieniu Rania. Jest to pierwszy dzień tej dziewczyny w nowym mieście do którego przybyła z bliżej nieokreślonych obrzeży. Pełni rolę kierowcy lewitującego pojazdu przypominającego nieco latający samochód. Akcja gry toczy się w przyszłości, w futurystycznym mieście a nazwa Cloudpunk wzięła się chyba od tego, że budynki w tym mieście są bardzo bardzo wysokie, sięgające chmur a nawet poza ten zakres. Dół budynków zatopiony jest w oceanie więc jedyne życie możliwe jest w przestrzeni mieszkalnej i usługowej miasta. Miasto jest wręcz oblepione świetlistymi neonami i tworzy klimat cyberpunka, to trzeba tej grze przyznać.

Rania jest członkiem organizacji zwanej jako Cloudpunk, której działalność nie do końca jest zgodna z prawem. Naszym zadaniem jest przewożenie paczek z miejsca A do miejsca B bez zadawania zbędnych pytań i zaglądania do ich zawartości.

Misje nie są trudne. Wystarczy przelecieć na miejsce i udać się w dany punkt i z niego powrócić do naszego pojazdu i wyruszyć do miejsca docelowego. Zwykle trzeba przemierzyć jedną lub dwie długości mapy ponieważ miasto jest podzielone na kilka fragmentów reprezentujących dzielnice. Jeśli zajdzie konieczność przemieszczenia się do innej – trzeba przelecieć na krawędź mapy a tutaj jest jakby brama skokowa z której wyruszymy do kolejnej planszy. Na niej znajdziemy rozwiązanie bieżącej misji albo też trzeba będzie przelecieć do kolejnej bramy i przemieścić na kolejną mapę. Samo przemieszczanie się pomiędzy tymi punktami nie jest trudne aczkolwiek można mieć pewne obiekcje co do sposobu sterowania naszym pojazdem ponieważ czasami podążająca za nim kamera nieco wariuje co jest nieco mylące i skutek jest jeden: przywalisz w coś uszkadzając swój pojazd.

W grze nie ma nazbyt dużo czynności do wykonania jeśli chodzi o ich różnorodność. Będą to konieczność zatankowania pojazdu, jego naprawy jeśli zostanie zbytnio uszkodzony, nakarmienie postaci czyli udanie się do jednego z miejsc gdzie możemy zakupić jakieś jedzenie. Przede wszystkim będzie to natomiast realizacja zleceń czyli transport otrzymywanych przedmiotów – udaj się w dane miejsce, zabierz przedmiot lub wejdź w interakcję z jakąś osobą, przejedź do miejsca docelowego i udaj się we wskazany punkt lub porozmawiaj z jakimś NPC.

Największym problemem tej gry jest poszukiwanie miejsca do zaparkowania naszego latającego wehikułu. Parkingów trzeba bardzo często szukać i jest to nieco frustrujące.

 

 


OCENA: POZYTYWNA = 7-8 /10

Dosyć ciekawy tytuł wart obadania. Polecam obejrzeć recenzję w której zawarłem nieco wywodów na temat samej gry i jej plusów i minusów.

 


Screeny: