R140 PICTOQUEST == Recenzja – Nonogramy z trybem walki

Kolejne nonogramy do pokonania!

RECENZJA YOUTUBE:


 

=== NIECO O GRZE ===

Tytuł ten, autorstwa studia NanoPiko swoją premierę na Steam miał w dniu 4 lutego 2020 roku i pozwala nam na rozwiązanie około setki nonogramów o stopniowo rosnącym poziomie trudności. W grze wprowadzono też kilka modyfikacji względem standardowego trybu rozgrywki.


 

=== ROZGRYWKA ===

Wprowadzenie gry opowiada nam o krainie zwanej Pictorią do którego ściąga turyści z całego świata by móc podziwiać tworzone na miejscu obrazy. Pewnej burzliwej nocy uwielbiane przez wszystkich malunki zaczęły nagle znikać a podejrzewać o to można było jedynie jedną wyjątkowo zazdrosną kreaturę zwaną jako Moonface. W grze rozwiązując nonogramy przedzieramy się przez wszystkie możliwe lokacje by na końcu stawić czoło głównemu bossowi, pokonać i przywrócić porządek w otaczającym świecie.

W grze przejmujemy dowodzenie nad grupką bohaterów walczących z potworami. Przemierzają oni swą krainę a każdy przystanek na ich drodze to jedna zagadka do rozwiązania i jedno odzyskane dzieło więcej.

Starcia dzielą się na dwa typy: otwieranie skrzyni ze skarbami oraz walkę z przeciwnikami. Ten pierwszy to zwykłe nonogramy w których mamy do rozwiązania jedną zagadkę. W porównaniu do zwykłych gier z nonogramami tu w przypadku pomyłki tracimy po prostu nieco pieniędzy. Nie ma tu limitu czasowego więc można rozwiązać go na spokojnie uważnie patrząc czy nie popełniamy błędów. W drugim przypadku czyli walki z przeciwnikiem jest już nieco ciekawiej. Tutaj liczy się ilość posiadanych przez nas punktów życia. Wrogowie wraz z upływającym czasem ładują swój pasek ataku i jeśli zostanie on zapełniony czy też my popełnimy błąd źle oznaczając pola na planszy to wtedy ci wyprowadzają cios. Nie zawsze trafią, ale jeśli już im się to uda – to my trafimy nieco punktów zdrowia. Jeśli utracimy wszystkie – to kończy to rozgrywkę i trzeba będzie podejść do danego poziomu raz jeszcze. Jeśli natomiast uda nam się ułożyć wszystkie klocki w danym rzędzie lub kolumnie to wtedy to my atakujemy zbijając postęp paska ataku wroga oraz zadając mu nieco obrażeń. Czasami mamy też do czynienia z więcej niż jednym przeciwnikiem a niekiedy walczymy nawet z trzema jednocześnie. Trzeba się wtedy między nimi przełączać – trzeba patrzeć któremu z przeciwników najbardziej naładował się atak i to tego wroga trzeba zaatakować by wygasić jego atak. Ta forma gry jest dosyć nietypowa jeśli spojrzymy na nią w kontekście zwykłych nonogramów. Powoduje, że niekiedy trzeba ścigać się z czasem i gracz jest zmuszony do wykonywania kolejnych posunięć. Jeśli skompletujesz całą linię przedwcześnie nie bacząc na stopień zapełnienia paska ataku przeciwników to tym samym wystawiasz się na atak z ich strony ponieważ nie będziesz mieć sposobności wygaszenia jego załadowanego paska ataku. Trzeba się pomiędzy nimi mądrze przełączać by atakować wybranego przeciwnika.

Gracz w tej grze musi nauczyć się wyczekiwać chwili i zostawiać na później miejsca gotowe do ukończenia by móc odczekać moment i jeśli wróg zacznie zbliżać się do finału – zaatakować go by zyskać przewagę. Nie zawsze jest to możliwe ponieważ ciężko jest ustalić, która linii jest możliwa do ukończenia. Trzeba więc na początku przygotować się na oberwanie kilka razy.

W trakcie rozgrywki napotkamy także specjalne lokacje w których możemy pozyskać darmowe przedmioty ponieważ w tej grze możemy używać kilku z dostępnych przedmiotów ale nie ma ich nazbyt wiele. Są to dosłownie trzy magiczne elementy, które coś odkryją lub pokażą oraz napoje, które odnawiają nam połowę lub też całe serduszko. Jeśli chodzi o elementy dostępne w sklepie jest dosyć ubogo. Odzyskiwanie zdrowia można też wykorzystać do tego by zbadać jakieś pole czyli stracimy punkt życia ale jednak dowiemy się czy w danym miejscu znajduje się klocek.

Za prawie każde ukończone nonogramy dostaniemy nieco grosza i będzie je można wydać w napotykanym co jakiś czas sklepiku. Pieniądze nie są przeszkodą nie do przeskoczenia ponieważ dany poziom można powtarzać wielokrotnie za każdym razem otrzymując nagrodę pieniężną za jego przejście. W trakcie walki możemy użyć do pięciu zakupionych przedmiotów co może nam nieco pomóc by pokonać dany poziom.

 


OCENA: POZYTYWNA = 5/10

Jeśli jesteś zainteresowany moją oceną gry – obejrzyj nagranie!

 

 


Screeny: