R280 = BOXES: LOST FRAGMENTS = Recenzja skrzyń skrywających tajemnice i zagadki

Lubisz gry HOG? Znalazłeś coś dla siebie!

RECENZJA YOUTUBE:


=== NIECO O GRZE ===


Boxes: Lost Fragments jest tytułem bułgarskiego studia “Big Loop Studios“. Swoje produkty wydają oni zarówno na Steam jak i w postaci gier mobilnych. Większość ich tytułów to gry logiczne oparte na kanwie gier z ukrytymi obiektami. Recenzowany tytuł został wydany na Steam w dniu 1 lutego 2024 roku.

Wizualnie tytuł wygląda bardzo atrakcyjnie. Choć obiektem naszego zainteresowania będą skrzynie o różnym wyglądzie i przeznaczeniu to jednak zostały starannie wykonane. Kolorowe, mieniące się światłami i pełne szczegółów a jednak spełniają swoje zadanie koncentrując uwagę gracza na istotnych elementach z którymi można wejść w interakcję. Warstwa dźwiękowa to proste odgłosy działania mechanizmów a czasami usłyszymy też mroczną i tajemniczą muzykę tworzącą aurę zagadkowości.

Gra ściśle przypomina kategorię gier jaką są ukryte obiekty choć tu jest to zrealizowane w nieco innej formule. Rozwiązujemy zagadki przeszukując następujące po sobie kolejne obiekty przypominające skrzynie. Każda z nich to konieczność znalezienia i uruchomienia odpowiednich mechanizmów, zwykle przekładających się na jakieś pomniejsze zagadki do rozwiązania. Niektóre proste inne zaś nieco bardziej złożone.

Gra rozpoczyna się gdy trafiamy do dziwnej posiadłości i napotykamy pierwszą dosyć prostą zagadkę do rozwiązania. Chwilę później drzwi i okna zostaną zablokowane a my zostajemy uwięzieni. Nie ma tu żadnej drogi ucieczki, jedyne co możemy wykonać to rozwiązywać kolejne zagadki co pozwoli nam otwierać nowe pomieszczenia i posuwać się dalej.

Gra podzielona jest na 5 aktów a każdy z nich to 4-5 pomniejszych przestojów w postaci skrzyni na którą trafiamy. Nie znamy jej przeznaczenia i działania, to inwencją gracza będzie sprawdzenie poszczególnych jej elementów i samemu odkrycie z którymi można wejść w interakcję. Zwykle jest to proste przesuwanie i dopasowywanie elementów by stanowiły jednolitą całość kolorystycznie lub powiązały ze sobą dane symbole. Niekiedy trzeba będzie też poszukać wzoru na ustawienie części elementów według zadanego schematu. Każdorazowo wykonanie takiego małego zadania otworzy inną skrytkę lub obdarzy nas obiektem, którego należy użyć w określonym miejscu. Czasami okazuje się też, że otrzymany obiekt także jest zagadką i dopiero jego aktywacja pozwoli nam przejść dalej.

Po ukompletowania danej układanki otrzymamy jeden przedmiot i przechodząc kolejne poziomy finalnie wylądujemy w głównej sali gdzie trzeba będzie z ich użyciem aktywować znajdującą się tam maszynerię. To da nam klucz umożliwiający przemieszczenie się do następnego aktu.

Poziom trudności zagadek jest dosyć zróżnicowany. Niektóre są prozaiczne i sprowadzają się do przesunięcia jakiejś dźwigni lub przekładni a niektóre wymagają od nas nieco więcej zachodu. Czasami natrafimy też na ukryte miejsca, których nie widać na pierwszy rzut oka. Klikając w różne elementy skrzyń może okazać się, że jeden z nich daje się ruszyć i skrywa niezbędny komponent. Niekiedy zdarzy ci się też ugrząźć i nie będziesz w stanie doszukać się kolejnego punktu do rozwiązania. Tu gra udostępnia system podpowiedzi – z użyciem maski zmienia się widok obiektu podświetlając element, którego należy użyć. Możliwe jest też przeskoczenie całej zagadki jeśli utknąłem na amen i nawet z użyciem podpowiedzi nie jesteś w stanie wykonać kolejnego ruchu.


 

OCENA: POZYTYWNA = 7/10

Bardzo przyjemna rozgrywka choć nieco niezbalansowana jeśli chodzi o poziom trudności. Zagadki wydawały mi się niekiedy nazbyt proste i prozaiczne choć trafiłem też na takie, które zajęły mi dłuższą chwilę by ustalić właściwe rozwiązanie. Trafiłem też kilka razy na sytuację gdy podpowiedź nic tak naprawdę nie wyjaśniała i jedynie łutem szczęścia udało mi się dany problem rozwikłać.

Gra jest dosyć powtarzalna jeśli chodzi o schemat rozgrywki, gdyż stale robimy to samo. Skrzynia za skrzynią ciągle identyczny schemat. Stawiane przed nami zagadki są jednocześnie na tyle zróżnicowane, że nie ma tu nudy i ciągle jest coś nowego do odkrycia ponieważ każda jest nieco inna.

Jeśli jesteś fanem gier HOG czyli ukrytych obiektów to podobnie jak ja będziesz się przy niej dobrze bawić…


Screeny: