R281 = WARSPHERE = Recenzja darmowej zręcznościówki

Prosta, darmowa i dosyć grywalna zręcznościówka…

RECENZJA YOUTUBE:


=== NIECO O GRZE ===

 • STEAM = https://store.steampowered.com/app/2451530/WarSphere/?curator_clanid=31951226
 • Data wydania = 15 lutego 2024
 • Producent = Last Tuesday Games
 • Wydawca = Last Tuesday Games
 • Gatunek = Roguelike akcji, Strzelanka z widokiem z góry, Generacja proceduralna, Trwała śmierć, Dungeon crawler, RPG akcji, Regrywalność, 2D, Edytor poziomów, RPG, Science fiction, Akcja, Widok z góry, Sztuczna inteligencja, Dystopijne, Destrukcja, Futurystyczne, Roguelike, Jednoosobowe, Free to Play
 • Recenzje użytkowników = BRAK
 • Multiplayer =  BRAK
 • Polska wersja językowa = BRAK
 • Regularna cena = Free-2-Play
 • Wsparcie dla pada = JEST!
 • Gdzie kupić najtaniej? = (DLC upgrade) https://gg.deals/dlc/warsphere-the-worthy-branch/

WarSphere jest dziełem niezależnego studia Last Tuesday Games, które zadebiutowało na platformie Steam 15 lutego 2024 roku. Gra została wydana w formie free-2-play, z opcją zakupu dodatkowej zawartości DLC, odblokowującej dodatkowe poziomy i funkcje.

W WarSphere wcielamy się w kontrolera machiny wojennej w kształcie toczącej się kuli. Gra skupia się głównie na rozgrywce zręcznościowej, polegającej na eksploracji losowo generowanych map oraz starciach z atakującymi przeciwnikami. Dodatkowo, istnieje możliwość ulepszania komponentów naszego pojazdu.

Pod względem wizualnym, gra nie wyróżnia się szczególnie. Przedstawia ona rzut z góry z dynamicznym oświetleniem oraz efektami broni o bogatej palecie kolorów. Projekt poziomów jest dość prosty, surowy i geometryczny, jednak WarSphere oferuje dobrą oprawę dźwiękową i interesujące podkłady muzyczne.

Samouczek przedstawia podstawy sterowania, które nie odbiegają od standardowych schematów: oba przyciski myszy służą do strzelania z broni, spacja pozwala na natychmiastowe przyśpieszenie, Q używa leczenia, E zatrzymuje robota i regeneruje systemy, a F umożliwia interakcję z przedmiotami na planszy.

Robot, którym sterujemy, został wyposażony w kilka systemów modularnych, z których podczas rozgrywki będziemy mieli możliwość pozyskania lepszych ich wersji. Stan wyposażenia robota jest trwale zapisywany po przejściu gry i może być wykorzystany w dodatkowych trybach rozgrywki, takich jak wyzwania dzienne. Jednak ponieważ jest to gatunek roguelike, każda rozgrywka to rozpoczęcie przygody od zera, z identycznym ekwipunkiem.

Początkowo startujemy z jednakowym wyposażeniem, jednak w trakcie gry istnieje możliwość odblokowania modyfikacji startowego wyposażenia. WarSphere oferuje potyczki w losowo generowanym świecie na jednym z 6 poziomów trudności, chociaż wersja darmowa udostępnia tylko dwa z nich. Tryb łatwy zapewnia trzy życia i obniżone zdrowie przeciwników, podczas gdy poziom normalny oferuje jedno życie i szansę na zdobycie rzadkich, unikalnych modułów.

W wersji darmowej możemy przejść tylko dwa z pięciu dostępnych poziomów. Po ukończeniu każdego z nich możemy zdobyć ulepszenia dla podstawowej broni, możliwość korzystania z dodatkowego uzbrojenia lub specjalnych umiejętności. Każdy poziom składa się z kilku jaskiń, które musimy wyczyścić z przeciwników, a na końcu czeka nas walka z mini-bossem. Po pokonaniu wszystkich mini-bossów odblokowujemy dostęp do finałowej jaskini, gdzie możemy stawić czoła finalnemu bossowi – znacznie potężniejszemu i lepiej uzbrojonemu.

Broń, którą znajdujemy, możemy wymieniać w dowolnym momencie, wybierając odpowiedni moduł. Każda broń charakteryzuje się innymi parametrami i poziomem zaawansowania, oferując różne style strzelania. Rzadsze egzemplarze posiadają dodatkowe parametry, takie jak większy zasięg, szybsze przeładowanie, większy magazynek lub większe obrażenia. Ważne jest również monitorowanie ilości amunicji w magazynku, aby uniknąć krytycznych sytuacji. Przeładowanie jest w pełni darmowe jednak chwilę trwa co może mieć znaczenie w krytycznych momentach.

Postać gracza posiada określoną ilość punktów życia, zależną od zainstalowanych modułów. W przypadku utraty części życia, możemy odzyskać jego fragment z użyciem klawisza Q, lub pozyskać komponenty, które będą stopniowo leczyć nasze HP.


OCENA: POZYTYWNA = 4/10

Mimo prostoty formy, WarSphere zaskakuje grywalnością. Niestety, wersja darmowa ogranicza dostęp do jedynie dwóch początkowych misji. Koncepcja darmowej podstawki z płatnymi DLC wydaje się być rozsądnym podejściem, ale system ulepszania wyposażenia pozostawia wiele do życzenia. Choć prosty w obsłudze, czasem może sprawiać trudności.

Mimo że gra sprawiała mi przyjemność, szybko się nudziła z powodu krótkiego czasu rozgrywki (około 15-20 minut na dwa poziomy) oraz powtarzalności. Poziomy, przeciwnicy i układy pomieszczeń wydają się być zbyt podobne, co wpływa na monotonność rozgrywki. Niekiedy trafiamy też na małe pomieszczenia z dużą ilością wrogów gdzie nieostrożne poruszanie się może zakończyć się naszą przegraną.

Podsumowując, WarSphere to darmowa gra z płatnym rozszerzeniem DLC ulepszającym grę do pełnej jej wersji. Mimo pewnych wad, oferuje zabawę, choć krótkotrwałą i powtarzalną.


Screeny: