R263 = 20 MINUTES TILL DAWN = Recenzja auto-shootera

Kolejny auto-shooter. Co nowego tym razem?

RECENZJA YOUTUBE:


=== NIECO O GRZE ===

 • STEAM = https://store.steampowered.com/app/1966900/20_Minutes_Till_Dawn/?curator_clanid=31951226
 • Data wydania = 8 czerwca 2023
 • Producent = flanne
 • Wydawca = Erabit
 • Gatunek = Roguelike akcji, Bullet hell, Shoot ’em up, Strzelanka z widokiem z góry, Roguelite, Inspirowane Lovecraftem, Strzelanka na dwa drążki, Roguelike, RPG akcji, 2D, Samouczek, Pikselowa grafika, RPG, Widok z góry, Akcja, Kontroler, Dostosowywanie broni palnej, Mroczne fantasy, Gry na punkty, Survival
 • Recenzje użytkowników = Bardzo Pozytywne (21.354)
 • Multiplayer =  BRAK
 • Polska wersja językowa = JEST
 • Regularna cena = 23 PLN
 • Wsparcie dla pada = JEST
 • Gdzie kupić najtaniej? = https://gg.deals/game/20-minutes-till-dawn/

Gra “20 Minutes Till Dawn” czyli tytułowe 20 minut do wschodu Słońca to produkcja niezależnego studia Flanne, dostępna nie tylko na platformie PC, ale także na urządzenia mobilne z systemem Android oraz iPhone. Ta gra wpisuje się w nurt popularnych obecnie strzelanek typu auto-shooter, jednak w tym przypadku stawiamy czoło hordzie nacierających przeciwników. Głównym celem jest przetrwanie wrogiego ataku przez dwadzieścia minut.

Wizualnie gra prezentuje się jako klasyczny pixelart 2D, w którym zastosowano posępną i mroczną paletę barw. Cała sceneria jest utrzymana w ciemnych tonacjach, zaś akcja ma miejsce nocą, tytułowe 20 minut przed wschodem Słońca.

Rozgrywka opiera się na dwudziestominutowych starciach, choć istnieje również opcja wyboru dziesięciominutowych pojedynków, cechujących się wyższą ilością zdobywanego doświadczenia. Wybór obejmuje dwanaście różnych postaci do odblokowania, z których każda posiada nieco odmienne umiejętności oraz bazową liczbę punktów życia. Możliwe jest także wyposażenie ich w różnorodną broń, tworząc tym samym różnorakie kombinacje do przetestowania.

Aby utrzymać zainteresowanie graczy na dłużej, twórca wprowadził system odblokowywania nowych postaci i uzbrojenia. Po każdej walce, niezależnie od wyniku, otrzymujemy punkty, które można wykorzystać do odblokowania run – umiejętności ułatwiających przetrwanie. Każda umiejętność ma kilka poziomów, a ich odblokowanie bywa kosztowne, co skłania do wielu starć w celu zdobycia wszystkich możliwości.

Sama rozgrywka polega głównie na unikaniu kolizji z siłami przeciwnika. Wrogowie nacierają z różnych kierunków i wraz z postępem gry są coraz bardziej wytrzymalsi więc ciężej będzie ich ubić. Pod koniec czasu, który musimy przetrwać a który jest odliczany w prawym górnym rogu jest już dosyć ciężko i stanie w miejscu nie wchodzi w grę. Trzeba będzie kluczyć pomiędzy atakującymi jednostkami wymijając je i strzelać by dosłownie wyrąbać sobie przejście przez nacierające na nas fale. Dodatkowo co niektórzy są w stanie strzelać i choć pociski są wyjątkowo dobrze widoczne i poruszają się w miarę powoli to jednak na ekranie dzieje się na tyle dużo, że bardzo łatwo jest się w nie niechcący władować.

Każda zgładzona jednostka pozostawia w miejscu swojej śmierci punkt, który możemy zebrać i pełni on rolę doświadczenia. Każdorazowo gdy zbierzemy ich odpowiednio dużo i zapełnimy znajdujący się w górnej części ekranu pasek postępu zyskamy możliwość pozyskania różnych umiejętności. Mogą to być zarówno ulepszenia, które zwiększą naszą prędkość, szybkostrzelność, pojemność magazynka, czas przeładowania czy też ilość punktów zdrowia – ale też możemy pozyskać specjalne czary postaci przywołań wichru, piorunów czy też zjaw mogących razić przeciwników oraz ich późniejszego ulepszania.

Co jakiś czas pojawią się też bossowie, którzy dla wyróżnienia mają nieco więcej kolorów niż reszta przeciwników. Po ich pokonaniu pozostawią nam unikatowy przedmiot czy też zdolność. Niekiedy dając nam też pole do wyboru.

GRYWALNOŚĆ: Gra to nic nowatorskiego choć tytuł jest jak najbardziej grywalny. Gracz zdecydowanie musi się tu skupić nad wątkiem zręcznościowym by unikać kolizji z wrogiem i przede wszystkim umieć szybko rozeznać się w sytuacji ponieważ w późniejszych etapach gry na ekranie lata tyle różnych efektów, że niekiedy ciężko jest się połapać co gdzie jest. Z uwagi na wiele różnych możliwości do przetestowania, tj. postaci i ich zdolności oraz różnych broni możliwych do użycia gra może starczyć ci na dłużej.


OCENA: POZYTYWNA = 4/10

Gra średnio mi się spodobała choć przyznam, że zagrałem kilkanaście podejść i grało się dosyć ciekawie. Choć samo spolszczenie jest zrobione dobrze to strasznie razi użyta czcionka, która raz, że jest mało czytelna i dwa wygląda jak zrobiona na odwal co strasznie psuje estetykę gry. Jeśli lubisz gry pokroju bullet-hell to ten tytuł może ci się spodobać.


Screeny: