R264 = SANDTRIX+ = Recenzja kolejnej wariacji Tetrisa!

Dosyć ciekawa wariacja Tetrisa. Nadal można wymyślić coś ciekawego i nietypowego?

RECENZJA YOUTUBE:


=== NIECO O GRZE ===


 

Sandtrix to gra logiczna, która na Steam została wydana w dniu 2023-08-31. Jest to dzieło mieszkającego w Austrii Markusa Slivovsky. Gra jest wariacją Tetrisa w której klocki rozpadają się niczym budowle z piasku a zadaniem gracza – tak ja w oryginale – jest połączyć lewą ściankę z prawą co usunie dany kolor.

Gra to proste 2D z kilkukolorową, rozpikselizowaną grafiką. Warstwa dźwiękowa niemalże nie istnieje – w głównym menu przygrywa nam prosty utwór zaś w czasie właściwej rozgrywki towarzyszyć nam będą jedynie elementy potwierdzające wykonanie danej akcji.

Jeśli sądziłeś, że w temacie Tetrisa nie da się już niczego nowego wymyślić – byłeś w błędzie. Pomysłem autora jest zmiana zachowania się elementów którymi były kolorowe klocki. Doskonale kwadratowy kształt połączony z innymi elementami tworzył różne figury, które pieczołowicie układaliśmy jeden obok drugiego starając się tak dopasować elementy by nie zostawiać pustego miejsca. Połączenie linii na całej jej długości powodowało jej usunięcie. W Sandtrix autor wpadł na pomysł by nieco zmienić zachowanie fragmentów – z chwilą ich ułożenia – a dokładniej zetknięcia się z już istniejącym podłożem element rozpada się jakby był stworzony z sypkiego piasku. Ten opada w dół zsypując się, ściągany grawitacją. Wskutek tego, iż elementy są różnokolorowe, tworzy to barwne wstęgi przypominające warstwy osadów czy też profili gleb jakie w szkole mogliśmy obserwować na lekcjach geografii.

Pomysł na grę jest dosyć ciekawy. W przypadku zwykłego Tetrisa staramy się układać klocki systematycznie, zasadzając się niejako na jakiś konkretny kształt. Tu jest nieco inaczej gdyż nasza układanka jest niezwykle sypka i trzeba porzucić nawyki nabyte przy zwykłym Tetrisie gdyż tu użycie kolorów powoduje, iż bardzo łatwo jest zasypać dojście do koloru, jaki chcemy właśnie doprowadzić do przeciwległej ściany. Trzeba myśleć nieco nieszablonowo gdyż plansza potrafi się tu znacząco zmieniać wraz z postępem rozgrywki.

Rozgrywka nie wymusza na graczu perfekcji w układaniu kolejnych elementów gdyż wystarczy cienka linia styczności by móc zetknąć ze sobą przyłączony ten sam kolor. Trzeba natomiast planować z wyprzedzeniem. Układanie stosów na jednej ze ścian nie jest dobrym pomysłem i szybko spowoduje, iż skończy nam się miejsce gdzie bezpiecznie można osadzić klocki danego koloru.

Tytuł dostępny jest za darmo w swojej zubożonej wersji (link w opisie filmu). Można grać zarówno z przeglądarki jak i też ściągnąć grę na swój komputer. Wersja na Steam wzbogacona jest o kilka dodatkowych trybów rozgrywki oraz możliwość odblokowywania kolorowych skórek a także drobną zabawę jaką jest sandbox. W nim korzystając z możliwości wyboru jednego z kilku surowców można pobawić się ich wzajemną interakcją.

Gra umożliwia nam kilka trybów zabawy: pierwszy standardowa potyczka gdzie gramy bez końca. Drugim jest tryb Highscore gdzie staramy się uzyskać jak największy wynik w czasie trzyminutowego starcia. W trybie Clear40 musimy zlikwidować 40 linii. Sandbox to wcześniej omawiana piaskownica gdzie bawimy się różnymi elementami. Dodatkowo możemy zmienić podstawowy poziom trudności na wyższy jednakże to przekłada się na prędkość opadania klocków.

Gra umożliwia też zmianę parametrów samej rozgrywki. Standardowo układamy jeden z czterech kolorów. Możemy też spróbować z wersją pięciokolorową czy też wielokolorową gdzie każdy z bloków złożony jest z dwóch kolorów – czasami jednakowych jednak zwykle są one różne. Ciężko się to układa i trzeba trochę pograć by nabrać wprawy i zacząć sobie z tym radzić.


OCENA: POZYTYWNA = 5/10

Tytuł to dosyć ciekawa pozycja warta sprawdzenia – tym bardziej, że podstawowa wersja gry jest dostępna za darmo i możesz przynajmniej spróbować jak tobie wypadnie układanie kolorowych piaskowych wzorków.


Screeny: