R258 = THE SHAPE OF THINGS = Recenzja dopasowywania rzeczy

Szukasz prostej, rozluźniającej gry? Znalazłeś!

RECENZJA YOUTUBE:


=== NIECO O GRZE ===

 • STEAM = https://store.steampowered.com/app/1853410/The_Shape_of_Things/?curator_clanid=31951226
 • Data wydania = 26 maja 2023
 • Producent = Hyper Three Studio
 • Wydawca = Maple Whispering Limited
 • Gatunek = Rekreacyjne, Wskaż i kliknij, Łamigłówki, Urocze, Kolorowe, Łamigłówki platformowe, Relaksujące, Nieliniowe, Klimatyczne, Logiczne, 3D, Minimalistyczne, Familijne, Zabawne, Precyzyjne platformowe, 3D Vision, Kliker, Magia, Natura, Jednoosobowe
 • Recenzje użytkowników = Bardzo pozytywne (92%)
 • Multiplayer =  BRAK
 • Polska wersja językowa = BRAK
 • Regularna cena = 26 PLN
 • Wsparcie dla pada = JEST!
 • Gdzie kupić najtaniej? = https://gg.deals/game/the-shape-of-things/

The Shape Of Things to dzieło hiszpańskiego studia Hyper Three Studio, które na Steam zostało wydane 31 maja 2023 roku. W tytule tym naszym zadaniem będzie dopasowywanie elementów składowych by z porozrzucanych kawałków powstał konkretny przedmiot. Możemy w tym celu przesuwać, obracać, powiększać i pomniejszać jego części.

Grafika jest dosyć skąpa ponieważ składa się ze statycznej lokacji oraz samego obiektu mieszczącego się pośrodku ekranu. Warstwa dźwiękowa to jedynie potwiedzenia naszych akcji. Muzyka jest spokojna i nie przeszkadza w grze.

Na czym polega rozgrywka? Na rozwiązywaniu zagadek logicznych. Otrzymujemy pocięty w różny sposób przedmiot. Każdy z elementów jest w jakiś sposób zakotwiczony w przestrzeni i przełączając się pomiędzy nimi możemy nań wpływać. Rozgrywka na padzie znacznie różni się od tej z użyciem myszki. W przypadku gry na padzie czy Steamdecku lewą gałką obracamy widok wokół centrum obiektu by móc mu się dokładniej przyjrzeć zaś przy prawej gałce wykorzystujemy jedynie kierunek lewo/prawo by wejść z nim w interakcję. Triggery służą do przełączania pomiędzy kolejnymi częściami. Nieco inaczej działa sterowanie za pomocą myszy – obiekt obracamy klikając gdzieś na zewnątrz zaś kliknięcie i przytrzymanie myszy na danym elemencie powoduje wpływ na niego (czyli przesuwanie, obracanie itp.).

Każdy z elementów działa nieco inaczej. Będzie można je przesuwać, obracać wokół osi, powiększać/pomniejszać. Musimy tak nimi manipulować by wróciły one na swoją pierwotną pozycję, tworząc kompletny obiekt bez widocznych miejsc rozdzielenia. Jeśli gdzieś widać jakieś czarne linie czy też jeden fragment wystaje poza obręb drugiego to oznacza, iż coś źle ustawiliśmy. Trzeba zatem spróbować dopasować te dwa elementy i niestety nie zawsze jest dobrze widać, iż coś jeszcze jest nieprawidłowo ustawione.

Rozgrywka jest typowo relaksacyjna. Za rozwiązanie danego zadania każdorazowo otrzymujemy jeden żeton a za zgromadzone środki uzyskane z rozwiązywanych zagadek kupujemy dostęp do kolejnego zestawu układanek. Każda z nich liczy 10 elementów a według autora jest ich 30 co daje łącznie 300 elementów to ułożenia!

Ponadto gra umożliwia nam (czysto dekoracyjnie) ustawienie pory dnia czy też warunków pogodowych. Jeśli ktoś jest w nastroju na padający deszcz, to ma możliwość sobie to ustawić…

GRYWALNOŚĆ: Duża! Gra jest bardzo prosta a jednocześnie potrafi sprawiać frajdę. Układanki niekiedy potrafią też zaskoczyć gdyż nie zawsze jesteśmy w stanie na wstępie powiedzieć co to za obiekt. Rozgrywka jest czysto relaksacyjna i nic nas nie goni w układaniu kolejnych elementów. Minusem jak dla mnie jest jedynie brak możliwości przybliżania obiektów – a w przypadku myszy konieczność kliknięcia i utrzymania kursora na przesuwanym elemencie – to powoduje, że ciężko jest się zorientować czy obiekt którym sterujemy dobrze wpasował się na swoje miejsce.


 

OCENA: POZYTYWNA = 6/10

Gra mi się dosyć spodobała. Podsunąłem ją także koledze i ten też miał o niej pozytywne zdanie. Układanki są dosyć proste a zorientowanie się w zasadach sterowania nie nastręcza problemów i łapie się je bardzo szybko. Gra padem jest wygodna i nie wiem nawet czy nie wygodniejsza niż użycie myszki – aczkolwiek niekiedy ekranik SteamDecka sprawiał wrażenie zbyt małego by dojrzeć szczegóły, zorientować się która część nie jest dobrze ustawiona. Gra wybacza co prawda małe niedociągnięcia lecz niekiedy wszystko wygląda na dobrze ustawione a jednak nie trybi…


Screeny: