R256 = BRAIN SHOW = Polski teleturniej na imprezy przy piwku!

Chciałbyś wziąć udział w teleturnieju pokroju Familiady? Teraz to możliwe! Z tak samo wkurzającym prowadzącym!

RECENZJA YOUTUBE:


=== NIECO O GRZE ===

 • STEAM = https://store.steampowered.com/app/2235150/Brain_Show/?curator_clanid=31951226
 • Data wydania = 7 czerwca 2023
 • Producent = Simplicity Games
 • Wydawca = Simplicity Games
 • Gatunek = Rekreacyjne, Quizy, Lokalny tryb wieloosobowy, Wieloosobowe, Komediowe, Zabawne, Niezależne, Edukacyjne, Familijne, Kreskówkowe, Nauka, Logiczne, 3D, PvP, Zręcznościowe, Łamigłówki, Łamigłówki platformowe, Kolorowe, Kreskówka, Urocze
 • Recenzje użytkowników = Mieszane (10)
 • Multiplayer =  JEST – LOKALNY
 • Polska wersja językowa = BRAK
 • Regularna cena = 68 PLN
 • Wsparcie dla pada = JEST!
 • Gdzie kupić najtaniej? =  https://gg.deals/game/brain-show/

Brain Show jest dziełem polskiego studia Simplicity a na Steam zostało wydane 7 czerwca 2023 roku. Gra to ukierunkowana w stronę lokalnego multiplayera rozgrywka w postaci współzawodnictwa uczestników o palmę zwycięstwa w czymś na wzór show w którym trzeba wykazać się wiedzą z różnych kategorii.

Wizualnie gra wygląda naprawdę dobrze. Całość akcji dzieje się w studiu a zachowania uczestników są płynnie animowane. Od strony audio też nie ma grze czego zarzucić. Rozgrywkę prowadzi polski lub angielski lektor w zależności od wybranej wersji językowej. Wszystkie pytania są czytane przez lektora.

Zacznę od największego mankamentu tej gry: możliwa jest jedynie rozgrywka w trybie lokalnej kooperacji. Tak, możliwe jest zaproszenie innych osób korzystając z funkcjonalności Steam Remote Together i wypełnienie listy graczy znajomymi przy czym oczywiście nie muszą oni posiadać swojej kopii gry. Jedna, używana przez hosta w zupełności wystarczy. Niestety nie da się zagrać samemu z innymi, losowymi uczestnikami z internetu, nie jest tworzone żadne internetowe lobby do którego można się dołączyć więc pozostaje jedynie gra lokalna (z możliwością zaproszenia osób z listy znajomych do zdalnej rozgrywki). A szkoda. Istnienie internetowego lobby z jakimś systemem punktacji i dobieraniem do siebie graczy o podobnym poziomie bardzo by się w tej grze przydało…

Starcie rozpoczyna się od dołączenia do gry wszystkich zainteresowanych graczy a grać można w maksimum 8 osób. Sprawę znacznie ułatwia posiadanie przez nich padów gdyż upłynnia to rozgrywkę. Nic jednak straconego gdyż można też do tego celu wykorzystać klawiaturę. Dzielona jest ona na segmenty i każdy z graczy otrzymuje jakiś jej wycinek. Rozłożenie klawiszy przypisanych każdemu z nich jest widoczne na ekranie więc nie trzeba w tym celu grzebać w menu – co zresztą i tak by nic nie dało ponieważ klawisze są zdefiniowane na stałe. O ile nie będzie to problemem w przypadku zdalnej rozgrywki o tyle gra w trzy osoby korzystając z tej samej klawiatury to już wyzwanie. Rozwiązaniem może być dołączenie do komputera kolejnej klawiatury by rozłożyć obłożenie. Widziałbym tu dedykowaną aplikację na telefony komórkowe, która mogłaby łączyć się do gry po sieci wifi i to za jej pomocą każdy uczestnik mógłby z łatwością dowodzić sterowaną przez siebie postacią. Wtedy gra byłaby świetna.

Na czym konkretnie polega rozgrywka? Gra losuje jednego z graczy a ten następnie wybiera jedną z czterech kategorii z puli których będą następnie losowane pytania dla wszystkich uczestników. Odpowiedzi udzielamy wybierając jedną z możliwych opcji co przekłada się na wciśnięcie jednego z przycisków kierunkowych na padzie lub ich równoważnika na klawiaturze.

Gra podzielona jest na kilka rund gdzie każda z nich to osobna mini-gra, rządząca się swoimi zasadami, które są zawsze wyjaśniane na początku tury. Tych mini-gier jest łącznie 13 różnych typów więc nie znudzą się nam tak szybko gdyż ciągle się pomiędzy sobą zmieniają.

Każdorazowo trzeba będzie udzielić odpowiedzi na zadane pytanie. W przypadku udzielenia prawidłowych odpowiedzi zostajemy nagrodzeni punktami zaś błędnych – nasze konto zostanie odpowiednio uszczuplone. Wraz z postępem rozgrywki zwiększają się też stawki więc pomyłki będą dla nas coraz dotkliwsze.

Losowane mini-gry polegać będą zarówno na udzielaniu odpowiedzi gdzie każdy musi wybrać jakąś pozycję jak i też zabawie polegającej na jak najszybszym zgłoszeniu się do udzielenia odpowiedzi na widoczne na ekranie pytanie (o ile rzecz jasna znamy prawidłową odpowiedź) więc kto pierwszy zdąży wcisnąć przycisk – ten będzie mógł sprawdzić swoją wiedzę. W końcu przejdziemy do właściwego finału. Tutaj będzie się liczyć spryt (i oczywiście też wiedza) ponieważ polega na eliminacji pozostałych graczy. Ilość zdobytych pieniędzy w czasie poprzednich etapów przekłada się tu na ilość pozostałego życia każdego z uczestników.

Autorzy mają w planach dalszą poprawę gry. Dodanie trybu single-player oraz finalnie pod koniec bieżącego roku – pełnego trybu multiplayer.

 


OCENA: POZYTYWNA = 6.5/10

Spróbowałem kilka razy ze znajomymi i gra przypadła nam do gustu. Rozgrywka jak i sterowanie są intuicyjne i jedyne niezdecydowanie może być problemem przy pierwszej grze gdy jeszcze nie każdy załapie zmieniające się zasady różnych mini-gier i tego jak na nie reagować. Co prawda są one każdorazowo nam tłumaczone ale jednak życie pokazuje, że trzeba samemu spróbować by zrozumieć jak to dokładnie działa.

Jeśli chodzi o minusy: Osoby z którymi grałem narzekały nieco na postać samego prowadzącego. Faktem jest, że spowalnia on rozgrywkę i nie można tego wyłączyć do niezbędnego minimum. W grze zapomniano też o czymś tak prozaicznym jak możliwość ustawienia poziomu głośności. Ograniczenie sterowania jedynie do opcji Remote Play powoduje, iż gra strasznie na tym traci i dopóki autorom nie uda się zrobić tego porządnie i po ludzku dopóty będą zbierać bęcki w postaci negatywnych recenzji. Trzeba też pamiętać, że takie rozwiązanie powoduje, iż ktoś może złośliwie odpowiadać za nas – co psuje atmosferę gry. Nie podoba mi się też to, że w finale zbyt nisko ceniona jest dotychczasowa aktywność gracza i ilość uzbieranych przez niego środków gdyż wystarczy, że komuś się poszczęści i jest nas w stanie skutecznie wyeliminować pomimo tego, iż to my odpowiadaliśmy prawidłowo na prawie każde pytanie.

Reasumując: Brain Show to jak dla mnie bardzo ciekawa pozycja jednak ograniczenie jej jedynie do lokalnego multiplayera strasznie przycina tej grze skrzydła. Ciekawe wykonanie i duża grywalność nie zrekompensują sytuacji gdzie nie możemy sobie pograć gdyż trzeba szukać znajomych mających chęć zagrać z tobą właśnie w tym właśnie momencie. Gra może mieć powodzenie w przypadku wszelkich spotkań i imprez przy piwku i doskonale się w tym sprawdzi – o ile uda się wam podzielić pomiędzy siebie sterowanie…

 


Screeny: