R249 = PLANET OF LANA = Gry logiczne też mogą być ładne! Recenzja

Lubisz łamigłówki okraszone fabułą?

RECENZJA YOUTUBE:


=== NIECO O GRZE ===

 • STEAM = https://store.steampowered.com/app/1608230/Planet_of_Lana/?curator_clanid=31951226
 • Data wydania = 23 maja 2023
 • Producent = Wishfully
 • Wydawca = Thunderful Publishing
 • Gatunek = Przygodowe, Platformowe, Łamigłówki, Kontroler, Łamigłówki platformowe, Klimatyczne, Bogata fabuła, Science fiction, Ręcznie rysowane, Filmowe, Side-scroller, Jednoosobowe, Platformowe 2D, Kolorowe, Stylizowane, Poruszające, Sztuczna inteligencja, Anime, Futurystyczne, Familijne
 • Recenzje użytkowników = Bardzo pozytywne 94% (650)
 • Multiplayer =  BRAK
 • Polska wersja językowa = BRAK
 • Regularna cena = 92 PLN
 • Wsparcie dla pada = Jest!
 • Gdzie kupić najtaniej? = https://gg.deals/game/planet-of-lana/

 

Planet of Lana jest dziełem studia Wishfully, na Steam zostało wydane pod koniec maja 2023 roku. Jest to gra logiczno-platformowa w której poznajemy losy tytułowej bohaterki, poszukującej pobratymców porwanych przez dziwne maszyny przemierzając pełną roślinności i spokoju krainę. Gra jest formą opowieści wizualnej w której gracz utożsamia się z bohaterką i przemierza świat w poszukiwaniu porwanego przyjaciela. Wędrując z miejsca na miejsce rozwiązujemy kolejne zagadki. Konstrukcja gry do złudzenia przypomina tytuł pokroju FAR: Lone Sails czy też jego sequel.

Wizualnie tytuł prezentuje się naprawdę znakomicie. Użyto tu trybu 2.5D gdzie nasza postać jest widziana z boku i tylko w ten sposób będzie się poruszać, czasami jedynie skrywając się przed naszym wzrokiem za przeszkodami. Drzewa, skały, trawa, listowie smagane wiatrem czy też reszta elementów otoczenia wygląda bardzo ładnie, są wykonane ze starannością i jest dosyć różnorodna. Ręcznie tworzone elementy doskonale dopełniają się z trójwymiarową grafiką.

Udźwiękowienie nie ustępuje kroku grafice. Akcje głównej postaci są dobrze udźwiękowione a melodyjna muzyka będąca uzupełnieniem tego co dzieje się na ekranie tworzy klimat grozy, niebezpieczeństwa i bezsilności.

Fabuła wprowadza nas w świat harmonii spokojnej egzystencji wioski i otaczającej ją natury. Ten sielski żywot zostaje z nagła przerwany przez inwazję posępnych maszyn spadających z niebios na wioskę i okolice. Porywają wszystkich mieszkańców i odlatują w nieznane. Głównej bohaterce udaje się niezauważonej przemknąć obok śmiertelnego zagrożenia i wydostać się z wioski. Znając kierunek w którym odlecieli najeźdźcy udaje się na poszukiwania by uratować bliskich.

Rozgrywka polega na rozwiązywaniu serwowanych nam zagadek logicznych. Będziemy musieli wykorzystywać gotowe elementy wystroju planszy czy też przesuwać różne przedmioty bądź używać przełączników. Trzeba będzie się wspinać, przeciskać przez różne tunele i przejścia by móc odblokować drogę usuwając przeszkody lub omijając je. Niekiedy wymagane będzie też wyczucie czasu by w odpowiedniej chwili aktywować jakiś mechanizm, który dajmy na to spowoduje, iż na przeciwnika spadnie jakiś element, neutralizując go. Do tego dochodzi niekiedy konieczność skradania się by nie zaalarmować przeciwników swoją obecnością.

Wraz z postępem historii zagadki stają się bardziej złożone i trudniejsze. Będzie nam także dane uratować pewne stworzono przypominające świnkę z krótkimi nóżkami i zakręconym ogonkiem. Potrafi ono wyjątkowo wysoko skakać oraz oddziałuje też na elementy środowiskowe co poszerzy paletę trudności zagadek. Nie lubi niestety wody więc tu znów trzeba będzie kombinować w jaki sposób je przeprawić suchą nogą przez zbiorniki wodne. Przyjaźń obu istot z czasem zacieśnia się.

Zagadki nie są trudne – większość jest wręcz banalnych i wystarczy chwilę pomyśleć, zastanowić się i finalnie raz jeszcze spróbować. Jeśli okaże się, że wybraliśmy złą ścieżkę i postać zginie gdyż dorwie ją wróg – nic straconego. Respawnujemy się praktycznie na miejscu i trzeba spróbować rozwiązać dane zadanie w nieco inny sposób. Większość zagadek jest prosta i mieści się na jednym ekranie, kilka jest bardziej złożonych i są rozciągnięte na szerszym obszarze lecz nadal nie jest to coś trudnego i z budowy poziomu łatwo jest wywnioskować jakie jest nasze zadanie i co powinniśmy zrobić. Autorzy nie zostawili nam żadnych wskazówek i porad w jaki sposób rozwiązać daną lokację więc trzeba będzie samemu dojść do tego co mieli na myśli.

W czasie podróży znajdujemy także poukrywane dodatkowe elementy w postaci części większej układanki – jednak nie wiadomo do czego to służy, nie jest potrzebne do ukończenia gry i żaden sposób na nią nie wpływa.


OCENA: POZYTYWNA = 6/10

Gra jest bardzo ładna jeśli chodzi o wrażenia wizualne i muzykę aczkolwiek jest kilka rzeczy, które psują ogólny odbiór gry. Przede wszystkim mam jej do zarzucenia trzy kwestie: kosztuje nazbyt dużo, jest krótka gdyż zdążymy ją przejść w 4 godziny a zagadki są po prostu nazbyt łatwe i prozaiczne. O ile same animacje poruszania się postaci są dosyć świetnie rozwiązane i widzimy dobrą płynność ruchu o tyle chwila gdy postać umiera to jakaś porażka – widzimy jedynie zetknięcie z wrogiem i postać po prostu pada – zdarza się to nawet w sytuacji gdy przeciwnik nie zauważył naszej obecności a my zdaje się ledwie go musnęliśmy.

Ogółem uważam grę za ciekawą choć zakończenie nieco mnie rozczarowało – oczekiwałem czegoś innego i pozostał jakiś niedosyt i niedopowiedzenie całej historii jakby autorzy poszli na skróty. Jeśli podobało ci się FAR: Lone Sails to i ten tytuł powinien sprawić ci nieco frajdy – ale nie za cenę w jakiej obecnie jest oferowany.

 


Screeny: