R244 = HATSUNE MIKU LOGIC PAINT S = Recenzja nonogramów z aktywnymi podpowiedziami!

Jedyne nonogramy w jakie grałem, które aktywnie czyszczą pole i podpowiadają!

RECENZJA YOUTUBE:


=== NIECO O GRZE ===


Hatsune Miku Logic Paint S, dzieło studia Crypton Future Media na Steam zostało wydane w listopadzie 2022. Jest to gra w jakże ulubione przeze mnie układanie nonogramów czyli gra logiczna w której na podstawie wskazań liczb metodą dedukcji trzeba ustalić gdzie znajdują się zapełnione pola i je oznaczyć.

Graficznie tytuł prezentuje się dosyć czytelnie co akurat w przypadku gier o nonogramach ma przedmiotowe znaczenie. Podobnie z dźwiękiem – ogranicza się on jedynie do potwierdzenia kliknięć. Nieco bogatszy jest za to wybór ścieżek muzycznych przy czym same utwory nie są ze sobą jakkolwiek powiązane, nie mają ze sobą związku. Niektóre nawet mi się spodobały ale część wydaje się być bez wyrazu.

Zacznę od największych plusów tej gry. W sumie jako jedyna spośród wszystkich tytułów jakie dotąd ogrywałem ta jedna samoczynnie oznacza nam wiersze i kolumny w których nie może się już nic kryć oraz liczby, które zostały już wykorzystane przez co drastycznie minimalizuje możliwość wykonania błędnego ruchu przez gracza. Opcję tejże pomocy można oczywiście wyłączyć w głównym menu. Wszystkie moje błędy w grze były powodowane pośpiechem, brakiem uwagi i ostrożności. Jeśli niepoprawnie oznaczymy dane pole jako te, które jest wypełnione – gra od razu wykazuje nasz błąd. To wszystko sprawia, że idealnie nadaje się dla początkujących graczy, których nonogramy jak dotąd od siebie odstraszały.

Tytuł umożliwia nam rozwiązywanie dwóch typów zagadek: pierwszy to niepowiązane ze sobą łamigłówki o różnych rozmiarach plansz i co za tym idzie bazowej trudności.
5 plansz o rozmiarach 5×5
40 plansz 10×10
150 plansz 15×15
150 plansz 20×20

Drugi typ dostępnych układanek to 8 obrazków podzielonych na mniejsze zagadki o rozmiarach pól 15×15. Łącznie jest ich 25 per obrazek co daje nam łącznie 200 pomniejszych do rozwiązania. Z racji tego, że rozwiązujemy tu fragment obrazka ich część jest wyjątkowo prosta a rzadko które mogą być trudne i zajmą nam więcej czasu.

Wszystkie dostępne do rozwiązania plansze w grze określiłbym jako względnie łatwe lub średnio trudne – do wszystkiego można dojść metodą logicznej dedukcji. Nie ma tu sytuacji gdzie liczby miały by niejednoznaczne określenie i musisz planować i rozpatrywać przeróżne wariacje ułożenia klocków. Tu zawsze istnieje sensowne rozwiązanie, trzeba jedynie pomyśleć i przeanalizować planszę.

Tytuł stylizowany jest w kierunku anime jednak na tym podobieństwa się kończą. Wrzucono tu nieco randomowych i niepowiązanych ze sobą rysunków, część plansz także ma takie wstawki jednak nijak się to ze sobą nie wiąże. W przypadku rozwiązywania tych regularnych zagadek wygrana kończy się odkryciem kolejnego obrazka do naszej galerii jednak jak już wspomniałem każdy z nich jest z innej parafii i wygląda jak wsadzony tu na siłę. Niczego to jednak nie ujmuje samej grze i jak dla mnie jest wysoce grywalna.


OCENA: POZYTYWNA = 6/10

Pomijając sam wystrój tematyczny gry czyli oparcie o losowe obrazki anime siłą wciskane do gry oceniam ją jak najbardziej pozytywnie. Rozwiązywanie kolejnych zagadek jest przyjemne i wciąga. Podobała mi się także muzyka użyta w grze. Utwory są melodyjne i wpadają w ucho.

Duży minus dla samej gry to brak możliwości zmiany utworu na kolejny dopóki bieżący nie zostanie odtworzony do końca. W menu można ustawić jeden z 18 utworów na stałe czy też włączyć odtwarzanie losowe lub całkowicie je wyłączyć. O ile niektóre utwory bardzo wpadają w ucho o tyle część jest według mnie badziewne a nie idzie ich pominąć z listy odtwarzania.

Podsumowując, Hatsune Miku Logic Paint S to dobra gra dla początkujących graczy, choć może nie być wyzwaniem dla tych, którzy już mają doświadczenie – może być zbyt łatwa i mało wymagająca. Grafika i muzyka nie są specjalnie zachęcające, ale grywalność jest na dobrym poziomie, a automatyczne oznaczanie już rozwiązanych pól może być bardzo pomocne dla początkujących.

Bardzo przyjemna gra – choć cena jest zdecydowanie zbyt wysoka.


Screeny: