R239 = BEACON PINES = Recenzja opowieści z narratorem

Ciekawa gra w formie opowieści z narratorem…

RECENZJA YOUTUBE:


=== NIECO O GRZE ===

 • STEAM = https://store.steampowered.com/app/1269640/Beacon_Pines/?curator_clanid=31951226
 • Data wydania = 22 września 2022
 • Producent = Hiding Spot
 • Wydawca = Fellow Traveller
 • Gatunek = Powieść wizualna, Wybierz własną przygodę, Bogata fabuła, Poruszające, Przytulne, Kolorowe, Eksploracja, Jednoosobowe, Fikcja interaktywna, Horror, Znaczące wybory, Rekreacyjne, Urocze, Relaksujące, RPG, Klimatyczne, Tajemnicze, Ręcznie rysowane, Narracja, Przygodowe
 • Recenzje użytkowników = Przytłaczająco pozytywne (855)
 • Multiplayer =  BRAK
 • Polska wersja językowa = BRAK
 • Regularna cena = 92 PLN
 • Wsparcie dla pada = BRAK
 • Gdzie kupić najtaniej? = https://gg.deals/game/welcome-to-beacon-pines/

 

Beacon Pines, dzieło amerykańskiego studia Hiding Spot na Steam pojawiło się 22 września 2022 roku. Gra została wydana także na XBOX-a oraz Nintendo Switch. Studio mieści się w USA choć jego członkowie są porozrzucani po świeciefem. Wydawane dotychczas przez nich gry debiutowały jedynie na komórkach, ten tytuł jest pierwszą tak rozbudowaną pozycją, która została wydana także na PC. Jest to dosyć nietypowa gra ponieważ jest to coś na wzór opowieści, noweli omawianej przez narratora w której bierzemy czynny udział dokonując wyborów i mierząc się z konsekwencjami.

Wizualnie gra prezentowana nam jest w postaci rzutu w izometrii z ręcznie rysowaną, wyjątkowo ładną grafiką. Prezentowany nam świat jest z zasady statyczny, z lekka animowane są jedynie postaci biorące udział w danej akcji. Oprócz tego ich większe wizerunki są nam prezentowane na ekranie w przypadku podjęcia z nimi konwersacji. Są nieruchome choć w zależności od sytuacji nieco zmienia się ich wygląd. Wyjątkiem jest chwila gdy przemieszczamy się pomiędzy planszami sterując postacią głównego bohatera.

Od strony dźwiękowej napotkamy w miarę mało zdarzeń aczkolwiek są one uzupełniane w zależności od akcji mającej miejsce w opowieści. Muzyka jest dosyć przyjemna i także stanowi tło zdarzeń. Nie można też nie wspomnieć o kobiecie pełniącej rolę narratora. Ma przyjemny i wyraźny głos i dobrze intonuje wypowiedzi. Jest doskonałym uzupełnieniem całej historii. Niestety gra posiada jedynie angielską wersję językową.

Fabuła gry wprowadza nas stopniowo w historię małej miejscowości w której przejmujemy postać młodego jelonka imieniem Luka. Zaczyna on odkrywać, iż w otaczającej go rzeczywistości dzieje się coś niedobrego. Nie wszystko okazuje się być tym czym pierwotnie powinno a opowiedziana nam historia stopniowo jest wzbogacana o kolejne szczegóły. Jak się okazuje miasto skrywa tajemnicę a naszym zadaniem będzie ją odkryć i zapobiec tragedii.

Gra ma dosyć nietypową konstrukcję. Narrator opowiada nam historię czytając treść książki i kolejne rozdziały. Co chwila jednak epizod jest przerywany a my wcielamy się w rolę głównego bohatera. Możemy biegać pomiędzy lokacjami i jeśli podejdziemy do przedmiotu czy też miejsca, którego można użyć w tym miejscu pojawia się ikoną lupy. Następnie aktywuje się narrator, który tłumaczy nam czym jest dana rzecz i to wiąże się też najczęściej z użyciem danego przedmiotu, posuwając akcję do przodu.

Trzeba tu zaznaczyć, iż nie mamy tu pełnej swobody w zakresie poruszania się. Zwykle bohater ma do realizacji pewne zadanie i będziemy w stanie eksplorować jedynie część dostępnych miejsc. Warto jest zaczepiać każdą z napotkanych po drodze osób i wchodzić z nią w konwersację ponieważ niekiedy skutkuje to otrzymaniem na stałe żetonu z jakąś czynnością. Są to tak naprawdę słowa, które w postaci opisanych krążków trafiają na stałe do naszego plecaka.

 

Do czego służą żetony? Co jakiś czas opowieść jest zatrzymywana i do nas należeć będzie wybór w jaki sposób dalej się ona potoczy. W zależności od wybranego żetonu przebieg zdarzeń może mieć różne następstwa, niekiedy naprawdę zaskakując nas zakończeniem. Niejednokrotnie zdarzy się zatem, iż doprowadzi to do sytuacji gdy nasza postać nieoczekiwanie zginie. Nie kończy to jednak rozgrywki ponieważ taki punkt zwrotny historii jest zapisywany jako rozwidlenie wyborów i w każdej chwili możemy do niego wrócić i wybrać inną odpowiedź. Jak już wspomniałem kontynuując rozgrywkę co jakiś czas poznajemy nowe słowa więc wracając w dane miejsce możemy go użyć co zmieni bieg historii z użyciem pozyskanego nowego słowa.

Te można powiedzieć “błędne” wybory, prowadzące nas do niechcianych zdarzeń powodują, iż będziemy poznawać historię miasta oraz samych postaci z którymi nas ona wiąże. Jak się okazuje nie wszystkie mają uczciwe zamiary więc w wypadku zmiany linii zdarzeń wiemy już komu nie możemy ufać choć czasami rozwój fabuły pokaże, że nie wszystko jest takie jak na początku wygląda.


OCENA: POZYTYWNA = 8/10

Jest to w sumie pierwsza gra w formie noweli z narratorem, w jaką miałem okazję zagrać. Wrażenia mam więcej niż pozytywne. Opowiedziana nam historia to ciekawa podróż a chyba główną tego zasługą jest ciepły głos narratorki towarzyszący nam przez cały czas. Pomysł dosyć ciekawy i jednocześnie wyjątkowo dobrze zrealizowany. 98% z 850 pozytywnych ocen mówi chyba za siebie.

Pewnym minusem może być dla nas rozwarstwienie historii ponieważ przez te ciągłe zmiany w końcu już można zacząć się gubić w bieżącej linii wydarzeń i zastanawiać jakiego to wyboru dokonaliśmy wcześniej. Zwykle jednak poprawiamy te, które zakończyły się źle więc finalnie i tak czeka nas najlepsza z możliwych ścieżek i pomyślne zakończenie gry. Nie da się tu “przegrać” ponieważ każda, nawet ta ślepa uliczka w postaci wyborów kończących rozgrywkę jest możliwa do poprawy i możemy przestawić rozwój wydarzeń na inny tor zmierzając do szczęśliwego finału.

Bardzo fajna gra lecz niestety nie posiada ona lokalizacji więc będzie to barierą dla co niektórych nie mających większego doświadczenia z językiem angielskim. Użyte słownictwo jest dosyć proste a każda wypowiedziana kwestia pozostaje na ekranie dopóki nie klikniemy jakiegoś klawisza więc zawsze można ją sobie przetłumaczyć.


Screeny: