R227 = FRESH START CLEANING SIMULATOR = Gra o… czyszczeniu okolicy

Czyszczenie czas zacząć!

RECENZJA YOUTUBE:


=== NIECO O GRZE ===


Fresh Start Cleaning Simulator to wydana niedawno, bo 11 października 2022 gra o… czyszczeniu. Dzieło studia Chicken Launcher pozwoli nam zająć się sprzątaniem dostępnych lokacji z brudów i śladów ludzkiej bytności. Od razu dodam, że studio w marcu 2022 roku poczyniło też inną grę w podobnych klimatach (choć bardziej rozbudowaną), tj. No Place Like Home.

Grę toczymy z perspektywy pierwszoosobowej w trójwymiarowym środowisku. Sama gra a w szczególności lokacje nie mają jakiejś rozbudowanej grafiki i choć ta jest czytelna to jednak otoczenie w którym się poruszamy jest dosyć kanciaste. Warstwa dźwiękowa także jest dosyć skąpa.

Należy zacząć od tego, iż jest to tytuł w fazie wczesnego dostępu a co za tym idzie są to dopiero początki gry. Osoby toczące dyskusję na forum gry czy też wypowiadające się w komentarzach licznie nawiązują do podobieństw do już istniejącego tytułu jakim jest “No Place Like Home”. I rzeczywiście. Obie gry są do siebie łudząco podobne przy czym recenzowana pozycja wygląda na jej tle dosyć blado jeśli chodzi o zawartość i dostępne funkcjonalności aczkolwiek są to jej początki we Wczesnym Dostępie więc wszystko może się jeszcze zmienić.

Zadaniem gracza jest będzie przywrócić porządek w danej lokacji. W tym celu trzeba będzie uprzątnąć za pomocą wielkiego odkurzacza w który jesteśmy doposażeni wszelkie zastane sterty śmieci i naprawić uszkodzone mechanizmy.

Nasz sprzęt przeznaczony do czyszczenia ma dwie funkcjonalności: prawym klawiszem myszki możemy zassać wodę do naszego zasobnika czy też wszelkie nieczystości pokroju rozlanej ropy bądź innej cieczy zalegającej w kałużach. Lewym klawiszem natomiast polewamy wodą wszelkie sterty zalegających śmieci. Ziemia zostanie wypłukana a na miejscu zostaną jedynie cegły, fragmenty desek czy też kawałki metalu, coś wyglądające jak odpady budowlane. Możemy je następnie zassać do naszego ekwipunku. Z czasem zostaną one przetworzone na punkty doświadczenia.

W czasie usuwania zwalin śmieci okaże się, że co niektóre skrywają specjalne elementy. Łącznie trzeba ich zwykle zebrać kilka sztuk ponieważ będą potrzebne do naprawy czy też renowacji niektórych z urządzeń mieszczących się w lokacji. Po prostu się do nich podchodzi i używa, obiekt zostanie naprawiony.

Na miejscu znajdziemy też wiele uschniętych roślin czy też drzew, które należy obficie podlać wodą by przywrócić je do życia. Także i za to otrzymamy nieco punktów doświadczenia. Każde takie działanie doda nam nieco punktów natury, które wskazuje na stopień odnowienia lokacji. Jeśli zbierzemy ich odpowiednio dużo aktywuje to wyższy poziom odnowienia natury a łącznie musimy to zrobić trzykrotnie na dany poziom. Wysprzątana i kwitnąca życiem lokacja oznaczać będzie zakończenie prac nad danym miejscem i będziemy mogli przemieścić się w inny rejon świata. Na chwilę obecną autorzy oddali do użytku 5 takich lokacji do wysprzątania co przekłada się na około 2.5-3h rozgrywki.

Jak już wspomniałem postać zdobywa też doświadczenie – te po wywołaniu okna z ulepszeniami pozwala nam na jego zamianę na jedną z dostępnych pozycji: szybsze przetwarzanie zebranych śmieci na punkty doświadczenia, mocniejsze ssanie naszego odkurzacza, który mieć będzie większy zasięg i rejon działania, bardziej pojemny pojemnik na zapas wody używanej do czyszczenia, większy strumień wytryskiwanej wody, dzięki czemu nasza praca będzie szybsza i wydajniejsza, szybsze poruszanie się postaci czy też zakup automatycznych maszyn – jedna z nich potrafi zbierać wszystkie dostępne śmieci zaś druga automatycznie podlewa wszystko w swoim zasięgu czyszcząc śmieci czy też podlewając rośliny co może nas nieco odciążyć w robocie.

 


OCENA: POZYTYWNA = 5/10

Gra to typowy średniak który ani niczym specjalnym się nie wyróżnia ani też nie odstrasza od siebie. Cała rozgrywka to proste zadanie wciągania śmieci i polewania wszystkiego w okolicy wodą. Jeśli opróżnimy zasobnik na wodę trzeba znaleźć dowolny zbiornik i uzupełnić zapasy. Później koło się zamyka ponieważ wracamy do żmudnego polewania.

Pomimo tego, że sam sposób naszego działania w grze jest wysoce powtarzalny i polewanie/wciąganie rzeczy są to praktycznie jedyne czynności jakie wykonujemy w grze, to jednak grało mi się dosyć miło. Jednym ciągiem przeszedłem wszystkie dostępne obecnie 5 lokacji. Sama procedura czyszczenia jest dosyć prosta i daje pewną dozę satysfakcji gdy ślady bytności ludzi w postaci góry śmieci znikają a wokół zaczyna gościć zieleń i gdy na miejsce przybywają zwierzęta natura wokół odżywa.

Gra nie zawiera elementów przemocy a jednocześnie jest niezmiernie prosta więc nadaje się nawet dla najmłodszych.


Screeny: