R220 = VAMPIRE SURVIVORS = Pikselowe starcie ze światem nieumarłych

Zaciekawiły cię gry zręcznościowe typu auto-attacker? Sprawdź kolejną pozycję!

RECENZJA YOUTUBE:


=== NIECO O GRZE ===

 • STEAM = https://store.steampowered.com/app/1794680/Vampire_Survivors/?curator_clanid=31951226
 • Data wydania = 17 grudnia 2021
 • Producent = poncle
 • Wydawca =poncle
 • Gatunek = Roguelike akcji, Pikselowa grafika, Bullet hell, 2D, Roguelite, Niezależne, Rekreacyjne, Akcja, Wampiry, Jednoosobowe, RPG, RPG akcji, Zręcznościowe, Kontroler, Wczesny dostęp, Gry na punkty, Retro, Mroczne fantasy, Roguelike, Lata 80
 • Recenzje użytkowników = Przytłaczająco pozytywne (117.000)
 • Multiplayer =  BRAK
 • Polska wersja językowa = BRAK
 • Regularna cena = 20 PLN
 • Wsparcie dla pada = JEST!d
 • Gdzie kupić najtaniej? = https://gg.deals/game/vampire-survivors/

 

Vampire Survivors swoją premierę na Steam miało 17 grudnia 2021. Jest dziełem jednoosobowego brytyjskiego studia Poncle. W każdym aspekcie wygląda niczym młodszy brat recenzowanej ostatnio przeze mnie gry Nomad Survival. Uboższa graficznie, mniej treści – jakby jeden programista ukradł projekt drugiemu – ale nadal w pełni grywalna. Tu także pomysł na grę jest bardzo podobny – gracz steruje autonomiczną postacią, która samodzielnie wyprowadza ataki a naszym zadaniem będzie pozyskiwanie odpowiednich ulepszeń oraz część zręcznościowa – unikać starcia z wrogiem.

Tytuł posiada pixelową oprawę graficzną wykonaną w 2D, przywodzącą na myśl grafikę przekroju 8/16bit. Postaci ukazane są bokiem i wyglądają dosyć mizernie. Nie przeszkadza to jednak w czytelności samego pola bitwy. W żaden sposób jej to nie ujmuje i można przesiedzieć przy niej wiele godzin dobrze się bawiąc. Oprawa dźwiękowa jest niczego sobie a użyta muzyka jest tematyczna, wpada w ucho i przy dłuższej rozgrywce staje się praktycznie niezauważalna, wtapiając się w tło i nijak nie przeszkadza.

Tytuł nadal znajduje się w fazie gry wczesnego dostępu aczkolwiek jest wpełni grywalny. Do dyspozycji gracza oddano 10 poziomów oraz 24 możliwych do odblokowania bohaterów. Prócz tego 20 wzmacniających ulepszeń dodających postaci więcej punktów życia, zwiększających ilość zadawanych obrażeń, regenerację zdrowia itp.

W tytule tym wkraczamy do świata umarłych i naszym zadaniem będzie walczyć z wrogiem za pomocą Świętego Słowa, czosnku oraz innych specyfików. Grę rozpoczynamy od wyboru bohatera którym ruszymy w bój. Na początku będzie ich jedynie dwójka jednak walcząc na kolejnych poziomach i eliminując napotykanych bossów będziemy mogli rozszerzyć ten katalog. Każda z postaci ma nieco inną broń i bazowe umiejętności więc każdą z nich gra się odmiennie i nacisk będziemy kłaść na inną drogę rozwoju. Każda z nich ma jakieś plusy i minusy ale to już musisz samodzielnie obadać.

Walka to część zręcznościowa rozgrywki. Stale będziemy zmuszeni do ucieczki przed wrogiem oraz kluczenia pomiędzy przeciwnikami i wyszukiwania wyłomów w ich szeregach, którymi możemy się przedrzeć. Dotknięcie któregokolwiek powoduje, że tracimy cenne życie. Możemy je odnowić czy to za pomocą zakupu stałego ulepszenia w menu gry czy też zbierając różne znajdźki. Nasza postać samoistnie atakuje wrogów co jakiś czas więc do nas będzie należeć wyczucie chwili kiedy odejść od wroga a kiedy doń podejść by zadać śmiertelny cios. Na początku rozgrywki jest to nieco utrudnione jednak wraz z pozyskiwaniem kolejnych broni sytuacja nieco się polepszy. Problemem będzie natomiast, że wraz z upływem czasu będą pojawiać się coraz mocarniejsi przeciwnicy więc poziom trudności stale będzie rósł.

Za ubicie każdego z wrogów wypadnie kryształ po zebraniu którego pozyskany pewną ilość doświadczenia. Jeśli zbierzemy pełny pasek, nasza postać awansuje a my będziemy mogli wybrać jedno z dostępnych ulepszeń. Do nas należy decyzja jaką ścieżką rozwoju pójdzie bohater i które z nich zechcemy ulepszać. Dodatkowo wraz z postępem gry będziemy odblokowywać nowe typy ulepszeń więc ich katalog zwiększy się. Postać może posiadać do 12 różnych ulepszeń więc niektóre z nich lepiej będzie pominąć by zrobić miejsce dla takich, które bardziej przydadzą się wybranej przez nas postaci.

Zebrane ulepszenia nie są permanentne, działają jedynie do czasu ukończenia bieżącej gry. Ginąć będziemy dosyć często jednak zdobywając pieniądze będziemy mogli po zakończeniu rozgrywki w menu zakupić stałe ulepszenia, które zwiększą bazowe parametry naszych postaci. To znów pozwoli nam pokonać trudniejszych bossów oraz ruszyć w nieznane i odkrywać kolejne poziomy, których jest łącznie 9. Wyższe levele to oczywiście trudniejsi i bardziej mocarni przeciwnicy a co za tym idzie lepiej najpierw jest zebrać nieco grosza i podbić parametry startowe bohaterów.

Zapytasz za co, skąd brać pieniądze? Te można znaleźć leżące samopas na planszy (choć w małych ilościach) czy też zebrać skrzynkę pozostawioną po pokonaniu jednego z bossów. To uruchamia losowanie a mam pozostaje jedynie patrzeć, gdyż jeśli los się do nas uśmiechnie otrzymamy zwiększona ilość gotówki oraz nie jedno lecz do pięciu dodatkowych ulepszeń co może znacząco wzmocnić naszą postać.


OCENA: POZYTYWNA = 6/10

Gra jest wysoce regrywalna a śmierć nie jest jakim wielkim problemem. Z każdej wyprawy przyniesiemy nieco złota więc w końcu uda nam się finalnie zebrać kwotę, która jest wymagana do odblokowania kolejnej postaci czy też podbiciu jakiegoś wzmocnienia.

Jeśli mam porównać Vampire Survivors do Nomad Survival to ta druga gra zdecydowanie wygrywa, zarówno pod względem ładniejszej oprawy graficznej, muzycznej czy też większej ilości treści. Bynajmniej nie oznacza to, że skreślam recenzowany właśnie tytuł. Jest on jak najbardziej grywalny i niejednokrotnie będziesz mieć w czasie rozgrywki syndrom “spróbujmy jeszcze raz”. Jak najbardziej polecam – sam pograłem w nią kilka godzin próbując wydrzeć się z rąk śmierci…


Screeny: