R218 KEPLERTH = Recenzja… wygląda to jakbyś sterował postacią z RimWorlda?

Gra przypominająca RimWorlda gdzie samodzielnie sterujesz postacią?

RECENZJA YOUTUBE:


=== NIECO O GRZE ===

 • STEAM = https://store.steampowered.com/app/747200/Keplerth/?curator_clanid=31951226
 • Data wydania = 23 maja 2022
 • Producent = TARO
 • Wydawca =Gamera Games
 • Gatunek = Przygodowe, Eksploracja, Piaskownica, Survival, Budowanie, Science fiction, Otwarty świat, Rekreacyjne, RPG, Niezależne, Wieloosobowe, Symulatory, 2D, Wytwarzanie, Widok z góry, Budowanie bazy, Jednoosobowe, Wczesny dostęp, Akcja, Dostosowywanie postaci
 • Recenzje użytkowników = Bardzo pozytywne (2.868)
 • Multiplayer =  JEST!
 • Polska wersja językowa = BRAK
 • Regularna cena = 54 PLN
 • Wsparcie dla pada = BRAK
 • Steam Deck = Grywalna
 • Gdzie kupić najtaniej? = https://gg.deals/game/keplerth-another-world/

 

Keplerth jest dziełem studia TARD a swoją premierę na Steam miał 23 maja 2022 roku. Pierwsze kroki tytuł stawiał jeszcze w pierwszej połowie 2018 roku tak więc nieco czasu upłynęło nim finalnie pełna wersja ujrzała światło dzienne. Ja zakupiłem ją w marcu 2019 roku i gdy w pewnym momencie rozwój gry stanął na kilka miesięcy i sądziłem, że deweloperzy porzucili swoje dzieło. Na szczęście niedługo później prace zostały wznowione i gra dalej się rozwijała. Nawet obecnie po wydaniu już pełnej wersji autorzy nadal pracują nad swoim dziełem zmieniając nieco jego kształt. Ostatnio ogłowili rozpoczęcie prac nad wbudowanym w grę edytorem modów. W planach są też inne ulepszenia.

Graficznie tytuł wygląda bardzo atrakcyjnie. Dopracowana grafika sprawia, że wszystko wygląda ładnie jak i też jest dosyć czytelne. Moim pierwszym odczuciem było porównanie samej gry do RimWorld ponieważ wygląda dosyć podobnie. Poruszamy się tu po dosyć zróżnicowanym terenie ukazanym w widoku 2D z rzutem z góry choć wszystkie postaci prezentowane są z bocznej perspektywy. Lokacje są dosyć rozległe a przestrzeń zróżnicowana więc podróżując nie mamy złudnego wrażenia, iż stałe wędrujemy przez niekończące się jednostajne tereny. Dostępnych jest też wiele elementów stricte dekoracyjnych więc można sobie dowolnie oporządzić miejsce, które uznamy za dom. Dźwiękowo także nie mam jej nic do zarzucenia. Wszystko jest na swoim miejscu a tło muzyczne wpada w ucho i zostaje z nami na dłużej.

W grze wcielamy się w osadnika, który wskutek awarii nieco za długo przebywał w kapsule kriogenicznej. Gdy został wybudzony żywy pozostał jedynie on a reszta kapsuł kriogenicznych była pusta lub też uległa awarii uśmiercając osobę skrywającą się w jej wnętrzu. Finalnie naszym zadaniem będzie wydostać się z tej planety lecz nim to nastąpi trzeba będzie zebrać i wytworzyć dosyć pokaźną liczbę różnych surowców i półproduktów.

Na miejscu napotykamy robota, który przedstawi nam poprzednie wydarzenia i będzie też naszą ostoją porad odnoście przetrwania w tym świecie. Nasz bohater musi zdobywać pożywienie oraz walczyć z pojawiającymi się niekiedy napastnikami. Walki nie są jednak nazbyt trudne choć wymagają odrobiny zręczności – wymijania wrogich ataków i wyczucia chwili w której my sami możemy zaatakować. Dostępne są różne rodzaje uzbrojenia więc jest w czym wybierać.

Nasza postać prócz samej walki będzie także mogła sadzić drzewa z których po ich ścięciu pozyska drewno na opał, uprawiać rośliny i zbierać z nich plony, przetapiać znalezioną w trakcie eksploracji rudę na metal itp.

Dostaniemy dosyć rozbudowany system craftingu tak więc będziesz mógł wytworzyć dosyć dużo przedmiotów, choć w większości służących jedynie jako dekoracje. Wraz z pokonywaniem kolejnych bossów odblokowane zostaną nowe stoły do craftingu co otworzy drogę do wytworzenia mocniejszych broni, pancerzy oraz elementów wystroju otoczenia.

Nasza wyprawa toczyć się będzie głównie pod powierzchnią gdzie co pięć poziomów trzeba będzie pokonać bossa, co otworzy nam drogę ku niższym poziomom, dając przy tym jednocześnie dostęp do nowych surowców i umożliwiając wytworzenie potężniejszego oręża.

Dostępna jest także możliwość hodowli zwierząt a nawet oswojenie (lub kupno u handlarzy) tych dziko żyjących. Można je też ulepszać i wykorzystywać do obrony, ataku czy też w formie wierzchowca co znacznie przyspieszaja poruszanie się samej postaci.

Postać może także korzystać z opancerzenia, które można wytworzyć samemu lub zakupić. Oprócz tego możliwe jest pozyskanie specjalnych przedmiotów, które w jakiś sposób modyfikują nasza postać – lepsza obrona, szybsze ataki, oświetlenie wokół niej co pomoże w czasie nocy czy też podziemnych wypraw itp. Postać możemy doposażać w broń różnego typu, opancerzenie oraz przedmioty specjalne dające nam bonusy pokroju zwiększenia zasięgu widzenia itp.

W jednym z ostatnich patchu dodano też możliwość posiadania do dwóch broni specjalnych, które znacząco ułatwiają rozgrywkę. Prócz tego sama postać może zbierać przeróżne genomy za realizację misji dostawy surowców dla NPC a te znów wykorzystamy do nadania naszej postaci różnych bonusów.

Rozgrywkę można prowadzić samemu ale znacznie raźniej (i łatwiej) jest grać z przyjacielem. Wymaga to posiadania kopii gry aczkolwiek na jednej da się grać we dwójkę. Mój syn korzystał z mojej biblioteki gier ja zaś grałem w trybie offline.


OCENA: POZYTYWNA = 8/10

Tytuł jest wysoce regrywalny więc bez wątpienia będzie to minimum 8/10. Sam kupiłem go dosyć dawno temu i w pewnym momencie aktualizacje zamarły i zaczęła wyglądać na porzucony projekt tak więc tym bardziej cieszy mnie, że odżyła w tym zakresie i udało się jej dotrwać do końca a autorzy dopiero swego. Finalnie otrzymaliśmy pozycję o dużej regrywalności z generowanymi proceduralne poziomami, dużą ilością rzeczy do craftingu oraz rozległymi mapy i przede wszystkim możliwością gry w coopie. Do tego dochodzi możliwość użycia dużej ilości modów dostępnych w warsztacie Steam i urozmaicenie samej rozgrywki.

Grało mi się w nią przyjemnie i widzę, że na przestrzeni czasu autorzy nieco złagodzili poziom trudności więc sama przygoda może być dla ciebie ciekawym doświadczeniem. Gra nie jest jakoś silnie nastawiona na samo przetrwanie, bardziej skłania się na konieczność uzbierania niezbędnych surowców i jedynie bossowie będą stanowić większe wyzwanie któremu nie zawsze będzie łatwo sprostać.

Rozgrywka jest dosyć długa więc zabawy powinno wystarczyć ci na kilkanaście godzin zabawy. Ja gorąco polecam.


Screeny: