R217 = RAIL ROUTE THE STORY OF JOZIC = Recenzja z pracy zarządcy sieci kolejowej

Chcesz się sprawdzić jako zarządca sieci pociągów? Poradzisz sobie z natłokiem zdarzeń?

RECENZJA YOUTUBE:


=== NIECO O GRZE ===

  • STEAM = https://store.steampowered.com/app/1896900/Rail_Route_The_Story_of_Jozic/?curator_clanid=31951226
  • Data wydania = 21 czerwca 2022
  • Producent = Bitrich.info
  • Wydawca =Bitrich.info
  • Gatunek = Wciągający symulator, Łamigłówki, Pociągi, Zarządzanie, Symulatory, 2D, Narracja, Dramat, Zabawne, Budowanie miasta, Budowanie, Bogata fabuła, Rekreacyjne, Minimalistyczne, Logiczne, Tajemnicze, Piaskownica, Jednoosobowe, Narracyjne, Fizyka
  • Recenzje użytkowników = Pozytywne (36)
  • Multiplayer =  BRAK
  • Polska wersja językowa = BRAK
  • Regularna cena = DARMOWA
  • Wsparcie dla pada = BRAK

Rail Route: The Story of Jozic to darmowy spin-off pełnej wersji gry o nazwie Rail Route. Tytuł został wydany na Steam 23 czerwca 2021 i jest dziełem pochodzącego z Czech czteroosobowego studia Bitrich. Będziemy w nim pełnić rolę zarządcy sieci kolejowej i dysponować rozkładem jazdy nadciągających pociągów.

Graficznie jest dosyć skąpo choć właściwszym określeniem będzie minimalistycznie. Interfejs jest schludny i czytelny i prócz samych pociągów mapa gry to po prostu zestaw ikonek, piktogramów i symboli. Podobnie z dźwiękiem. Tu także autorzy dosyć oszczędzali i sprowadza się on do potwierdzeń wykonywanych przez nas akcji jednakże gra posiada także narratora z dobrą dykcja (niestety jedynie w wersji angielskiej), który prowadzi nas przez rozgrywkę. Ścieżka dźwiękowa jest przyjemna i zdaje się niezauważalna nie przeszkadzając w samej grze.

Tytuł pozwoli nam przejąć zadania lokalnego nadzorcy ruchu okolicznej sieci kolejowej. Rozpoczynając grę dysponujemy jedynie trzema połączonymi ze sobą stacjami jednak istnieje możliwość zakupu kolejnych i tym samym rozbudowa dostępnej sieci połączeń. Nie możemy jednak kłaść torów jak nam wygodnie, mapa gry wprowadza w tym zakresie pewne obostrzenia – gdzieniegdzie widoczne są przerywane linie, które uniemożliwiają mam ułożenie w tym miejscu torów. Trzeba będzie zatem kluczyć by je ominąć i szukać dogodnych rozwiązań tworząc sieć rozjazdów. Pociągi mogą wjechać na dany tor dopiero wtedy gdy damy na to zezwolenie jednak później nie mamy nad nimi już żadnej kontroli i nie da się ich zatrzymać. Trzeba zatem planować w jaki sposób przepuścić je przez miejsca gdzie mamy położoną tylko jedną trakcję a chcą tędy przejechać dwa pociągi.

Problemy przed jakimi staniemy to przede wszystkim konieczność zmieszczenia się w czasie by odjazdy były terminowe, bez opóźnień czy też pojawiające się niekiedy żądania by dany pociąg wjechał na konkretny tor. Jeśli przekierujemy go na inny niż ma w planie jazdy, spowoduje to naliczenie kary przez co mniej zarobimy.

Grę można w każdej chwili zatrzymać i przemyśleć obecną sytuację tak więc można na spokojnie zaplanować jak rozłożyć nadchodzące pojazdy i zapoznać się z planem przyszłych przyjazdów i odjazdów danego pociągu. Przy większym ruchu robi się małe zamieszanie i łatwo jest o pomyłkę.

Prócz planowych przyjazdów mamy też możliwość podjęcia się przyjęcia dodatkowych pociągów z czegoś na wzór tablicy ogłoszeń. Trzeba jednak przy tym uwzględnić czas przyjazdu planowych pociągów by nie doszło do sytuacji gdy mamy jeden tor i dwa pociągi do przepuszczenia w tym kierunku. Dodatkowo pociągi jak i same torowiska mogą mieć różną dozwoloną prędkość maksymalną więc jeśli wyruszy nimi jakiś powolny żółw, trochę dłużej może zająć mu przebycie tej trasy.

Pociągi po zakończeniu planowanej trasy przejazdu dadzą nam pewien zarobek jak i też pozwolą zdobyć punkty doświadczenia. Możemy za nie odblokować różne ulepszenia i mogą być one zarówno funkcjonalne jak i też czysto wizualne, pozwalające np. na kolorowanie pociągów co wpłynie na przejrzystość interfejsu i pozwoli opanować natłok zdarzeń czy też takie, które uproszczą nasze życie pozwalając na automatyzację zdarzeń.


OCENA: POZYTYWNA = 6/10

Gra choć posiada minimalistyczny i skąpy interfejs to jednak jest wciągająca. Stopień trudności wzrasta wraz z długością gry i na naszej głowie jest coraz więcej składów do ogarnięcia i sytuacji do rozpracowania. Ten pociąg przyjedzie o tej, chce pojechać tu a później tu, hmm ale jak to rozplanować, bo za chwilę inny chce przejechać z naprzeciwka i będą już trzy chcące się przemieścić jednym wąskim odcinkiem. Pociągów nie można zatrzymać w trakcie jazdy i przepuścić inny skład więc trzeba będzie uruchomić swój zmysł planowania i logistyki. Jako zarządca trakcji możemy jedynie dawać sygnały otwarcia danego wycinka linii i dopóki nie zarobimy nieco grosza na położenie dodatkowych linii zarządzanie będzie nieco trudne i trzeba będzie się przy nim gimnastykować. Na szczęście gra pozwala w każdej chwili zapauzować trwającą rozgrywkę więc mamy nieograniczony czas na przemyślenia i podjęcie decyzji.

Tytuł jest darmowy tak więc każdy z Was może zabawić się w kontrolera ruchu kolejowego i sprawdzić czy da sobie radę z planowaniem na bieżąco dynamicznego rozkładu jazdy.

 


Screeny: