R216 = STAR MATH – INTERSTELLAR ROGUE 2 = Recenzja starć z matematyką

Jesteś dobry z matmy? Sprawdź się!

RECENZJA YOUTUBE:


Star Math na Steam pojawiło się 21 lipca 2022 roku. Jest to gra stworzona przez jednoosobowe brytyjskie studio KingsGuard Games i jednocześniej to drugi tytuł autora. Poprzednim była gra Interstellar Rogue – która jest dosyć ciekawą małą perełką.

=== NIECO O GRZE ===


Star Math to tytuł, który sprawi, że z matematyką będziemy za pan brat. Wymaga od gracza znajomości podstawowych działań matematycznych takich jak dodawanie, odejmowanie, mnożenie i dzielenie i takie też umiejętności będzie u niego utrwalać. W zależności od ustawień poziomu trudności grać może w to dzieciak gdzie trafią się nam proste zadania w zakresie liczb -10 do 10 lecz otrzymamy jedynie 30% zdobyczy, nieco starszy dzieciak gdzie dostaniemy liczby z zakresu -100 do 100 zatrzymując 70% zdobyczy, tryb normalny dla dorosłego oraz zwiększony poziom trudności gdzie wrogowie których napotkamy będą mieć dwukrotną ilość HP lecz my też otrzymamy w takim wypadku podwójną ilość zdobyczy.

Upraszczając w grze naszym zadaniem będzie kombinować w jaki sposób uzyskać np. liczbę -237 mając do dyspozycji kilka liczb mniejszych od 10-ciu. Trzeba będzie je mnożyć między sobą i dodawać lub odejmować by docelowo uzyskać żądany wynik. Tytuł ciekawy i zarazem wymagający. Nie ma tu limitu czasowego na wykonanie ruchu więc można sobie wszystko dokładnie przemyśleć i przeliczyć. Nikt nas nie goni i zawsze można zaprząc do pracy kalkulator by sobie nieco dopomóc z większymi liczbami. Powiem jedynie, że nawet z nim czasami jest ciężko.

Gra umożliwia nam przejście jednej ze 100 gwiezdnych map o stopniowo rosnącym poziomie trudności, gdzie każda z nich liczy do 50 pomniejszych misji różnego typu. Zwykle wystarczy przejść 15 z nich by móc skoczyć do kolejnego systemu.

W tytule tym pełnimy rolę dowódcy eskadry składającej się z czterech statków bojowych i naszym zadaniem będzie walka z przeważającymi siłami wroga. Przemierzać będziemy kolejne gwiezdne mapy i by móc skończyć do kolejnego układu trzeba najpierw zebrać odpowiednią ilość punktów. By tego dokonać musimy wybrać jedną z dostępnych kart misji i ją zrealizować. Ta otworzy nam dostęp do sąsiednich i w końcu uzbieramy żądaną ilość punktów umożliwiających przemieszczenie się dalej. Porażka nie jest wielkim problemem – zachowujemy to co zebraliśmy dotychczas niczego nie tracąc.

Do misji możemy wybrać do czterech statków o różnorodnych parametrach i zdolnościach. Dodatkowo za uzbierane pieniądze, medale czy też uzyskiwane niekiedy blueprinty będziemy mogli odblokować kolejne, nieco mocniejsze jednostki. Każda z nich ma nieco inne właściwości i typ uzbrojenia na stanie co może mieć znaczenie w przypadku ostrzeliwania celów różnego typu ponieważ niekiedy można chybić – lepiej zatem w takim wypadku utracić jeden strzał w przypadku strzelania serią niż pojedynczą rakietą gdzie nie zadamy wtedy wrogowi jakichkolwiek obrażeń.

Schemat rozgrywki jest dosyć ciekawy. Każdy ze statków losuje nam kilka liczb widocznych po prawej stronie ekranu. Następnie w ramach podstawowych działań matematycznych takich jak mnożenie, dzielenie, dodawanie i odejmowanie musimy z nich uzyskać konkretną liczbę, jaka widnieje na karcie przeciwnika w jej prawym dolnym rogu na ciemnym tle. Im większej ilości kart do tego użyjemy – tym większa będzie siła rażenia naszego ataku, którą trzeba dostosować do HP przeciwnika. Ilość posiadnych przezeń punktów HP zauważymy po prawej stronie w środkowej części ponad wskazaną liczbą (to ta liczba na szarym tle). Prócz tego niektórzy z przeciwników posiadają też tarcze energetyczne, które trzeba najpierw zbić by móc dostać się do ich kadłuba. Trzeba też brać poprawkę na to, iż nie każdy z naszych ataków dojdzie celu i niekiedy przeciwnik jest w stanie uchylić się przed zadaniem mu obrażeń. W ten właśnie sposób atakujemy i niszczymy wrogie pojazdy. Wydaje się to dosyć proste i łatwe – ale w rzeczywistości trzeba się naprawdę nieźle nagimnastykować by sprostać zadaniu.

Gra premiuje nas też jeśli uda się wykorzystać wszystkie co do jednego klocki z liczbami dzięki czemu otrzymamy jeszcze jedną pełną pulę liczb do użycia. A dodam, że nie zawsze jest na tyle łatwo by wykorzystać je wszystkie. Prócz tego po prawej stronie ekranu widnieją też możliwe do użycia funkcje specjalne czy też ataki, które to regenerują się co kilka tur. Zależą one od tego jakie statki wcielimy do naszej eskadry ponieważ każdy z nich zabiera ze sobą na pole walki możliwe do wykorzystania funkcjonalności. Dajmy na to funkcja pierwiastkowania, potęgowania czy też prosta zmiana znaku pozwalająca uzyskać liczbę ujemną mogą dać nam możliwość łatwiejszego osiągnięcia celu. Nasze statki możemy także naprawiać o ile uda nam się uzyskać liczbę widniejącą na jego karcie, która to też co turę może się zmienić. Same liczby potrzebne do zaatakowania wrogich jednostek także potrafią się zmieniać więc sytuacja w czasie rozgrywki jest wysoce dynamiczna i może zmieniać się jak w kalejdoskopie. Im mniejsza liczba do uzyskania tym łatwiej ponieważ musimy zużyć mniej klocków do jej osiągnięcia. A to przekłada się znów na to, że będziemy w stanie zaatakować więcej celów w trakcie każdej z tur.

W trakcie rozgrywki gra losowo będzie nas nagradzać pieniędzmi, medalami, schematami nowych okrętów możliwych do odblokowania oraz kryształami, służącymi do do zakupu wszelakich ulepszeń czy też podnoszenia HP naszych statków. Jeśli uzbieramy wystarczająco dużo kasy czy też wspomnianych medali itp. będziemy w stanie nabyć nowe lepsze okręty które będzie można poprowadzić do walki. Te lepsze mają większą ilość HP kadłuba, mocniejsze ataki czy też jedną z najważniejszych cech – mogą co turę obdarować nas nie dwoma lecz czteroma kafelkami z liczbami co ułatwia samą walkę. Dodatkowo statki można ulepszać za pomocą wypadających co jakiś czas gemów ulepszeń dzięki czemu zyskają one więcej punktów HP co też pozwoli nam powalczyć nieco dłużej. Prócz tego kryształy ulepszeń można wykorzystać do globalnych ulepszeń parametrów gry – tj. szansy zwiększenia zadawanych obrażeń, odzyskania HP co turę, szybszego odnowienia umiejętności specjalnych, większy zarobek itp. Niestety kolejne ulepszenia kosztują coraz więcej zatem trzeba nieco planować aspekt wydatkowania gemów ulepszeń.

Misje jakie mogą nam się trafić są różnorodne i niektóre są względnie proste zaś inne mogą okazać się nieco trudniejszym wyzwaniem. Są to dla przykładu:
– zniszczenie statków danego typu – gdzie musimy unicestwić jeden lub więcej określonych pojazdów wroga. Dosyć prosta misja.
– zebranie gemów nieco trudniejsza – gdzie niszcząc nadlatujące asteroidy uzbierać trzeba odpowiednią ich ilość. Asteroidy są dosyć wytrzymałe ale wystarczy nieco pokombinować i bez problemu uda się ją przejść.
– uzbieranie odpowiedniej kwoty pieniędzy – jak w temacie. Niszcząc wrogie pojazdy trzeba uzbierać zadaną ilość gotówki. Dosyć prosta misja nie sprawiająca wielkich trudności.
– uratowanie odpowiedniej ilości kapsuł ratunkowych – tu miałem zawsze nieco problemów. Zadanie polega na kilkukrotnym uzyskaniu konkretnej liczby – co czasami nie jest wcale proste do realizacji.
– przelot odpowiedniego dystansu – gdzie musimy niszczyć wrogów dopóki nie będziemy mogli wykonać skoku a – tych będziemy musieli wykonać kilka by misja została zaliczona. Wyjątkowo trudna misja, szczególnie w początkowych fazach rozgrywki.

 

 

 


OCENA: POZYTYWNA = 7/10

Ciekawa gra, która uczy matematyki. Choć zasady rozgrywki nie są do końca jasne i wymagają wpierw przejścia samouczka to jednak tytuł wciąga (głównie poprzez grindowanie). Dużo misji do rozegrania, nieco zagadek matematycznych do rozwiązania i wiele możliwych zwrotów akcji w trakcie samej rozgrywki powodują, że tytuł wciąga.

Nie jest to jednak gra dla wszystkich ponieważ wymaga znajomości tabliczki mnożenia i o ile niskie liczby nie są problemem o tyle te “ponad setkę” jakich nie spotykamy na codzień mogą już być wyzwaniem dla naszego umysłu.

Ogółem: gra wymaga nieco planowania i przede wszystkim zrozumienia zasad. Według mnie ciekawa pozycja choć uważam, że cena jest nazbyt wysoka.


Screeny: