R215 KEEP IT COOL, MAN = Recenzja polskiej gry o stukaniu w klawisze…

Na ile jesteś dobry w “pisanie na klawiaturze”? Ta gra cię sprawdzi!

RECENZJA YOUTUBE:


=== NIECO O GRZE ===

  • STEAM = https://store.steampowered.com/app/2000320/Keep_it_Cool_Man//?curator_clanid=31951226
  • Data wydania = 28 lipca 2022
  • Producent = Biegus, TheMatiaz0
  • Wydawca =Cubepotato Games
  • Gatunek = Akcja, Przygodowe, Pisanie, Kolorowe, Przygodowe akcji, Bogata fabuła, Ścieżka dźwiękowa, Kosmos, Science fiction, Komediowe, Jednoosobowe, Zabawne, Zręcznościowe, Parodia, Satyra, Historia alternatywna, Rekreacyjne, Minimalistyczne, Liniowe, 2D
  • Recenzje użytkowników = BRAK
  • Multiplayer =  BRAK
  • Polska wersja językowa = BRAK
  • Regularna cena = DARMÓWKA!
  • Wsparcie dla pada = BRAK

 

Keep it Cool, Man to dzieło polskiego studia Cyberrevolves Studios, i na Steam pojawiło się 28 lipca tego roku. Gra jest w pełni darmowa tak więc każdy z Was może ja pobrać i sprawdzić samemu.

Cyberrevolves Studios to trójosobowe polskie studio założone w 2017 roku. Ma ono na koncie kilka pomniejszych tytułów jednak na Steam światło dziennie ujrzały jedynie dwa z nich.

 

O czym jest ta gra? O… pisaniu. Jeśli lubiłeś gry pokroju Epistory czy też podobne tytuły w których musiałeś sprawdzić swoje zdolności szybkiej obsługi klawiatury to ten tytuł może przypaść ci do gustu. Co prawda przytoczony tu tytuł pokroju Epistory nie do końca oddaje naturę rozgrywki ponieważ tu nie wpisujemy słów zaś po prostu odpowiednie litery.

Zasada rozgrywki jest dosyć prosta. Fabuła gry mówi o tym, iż Ziemię atakują kosmici a przyjęta przez nich forma ataku to przegrzanie naszej niebieskiej planety by tym samym nas unicestwić. A zatem klawiatura w dłoń i stawaj do boju! Naszym zadaniem jako gracza będzie wciśnięcie danej litery w odpowiednim momencie by tym samym zniszczyć wrogi statek. Zasięg ziemskiej obrony jest ograniczony więc trzeba wyczekać do odpowiedniej chwili by wróg znalazł się najpierw w wyznaczonym polu rażenia. Jeśli nie zdążymy i wrogi pojazd dotrze do naszej planety lub też wciśniemy nieprawidłowy klawisz to spowoduje zwiększenie temperatury o jeden stopień. W przypadku osiągnięcia 50 stopni Celsjusza przegrywamy. Niektórzy z przeciwników są nieco silniejsi i przepuszczenie takiego wroga spowoduje odniesienie większych strat.

 

Sama rozgrywka wydaje się prosta jednak wcale taką nie jest. Akcja dziejąca się na ekranie jest dosyć dynamiczna i nieprzewidywalna. Wrogowie poruszają się dosyć szybko i taka też musi być nasza reakcja ponieważ ci niekiedy są w stanie wlecieć w zasięg naszej obrony planetarnej po czym sekundę później zmienić nieco kierunek i wylecieć poza, co spowoduje, że popełnimy błąd (i za co poniesiemy karę). Dodatkowo niektóre z nich nadlatują w grupie czy też obracają się co powoduje, że trudność nieco wzrasta. Trzeba szybko reagować a szybkie palce i znajomość rozmieszczenia klawiszy to podstawa przetrwania.

Rozgrywka jest angażująca jednak jak już wspominałem jest także dosyć trudna. Jednakże jeśli przegramy i nie uda nam się przejść danego poziomu – nic straconego! Ilość powtórek jest nielimitowana więc można próbować do skutku. Podołasz wyzwaniu? Sprawę ułatwia też zamieszczenie przez autorów pomocniczego rysunku z obłożeniem klawiatury gdzie podświetlone są litery, które będą używane w danym poziomie. Pomoże to osobom z mniejszym obeznaniem klawiatury by szybko rozeznać się jak daleko znajduje się poszukiwany przez nas klawisz.

Według mnie poziom trudności jest nieco zbytnio wywindowany i skłaniałbym się bardziej ku większej konfigurowalności gry by można było ją dajmy na to podzielić na poziomy trudności i nieco uprościć rozgrywkę. Ja sam piszę dosyć szybko lecz jak się okazuje gra nauczyła mnie pokory ponieważ bardzo bardzo często się myliłem co też prowadziło do przegranej. Wydaje mi się, że gra powinna bardziej premiować wciśnięcie prawidłowych literek i mniej karać gracza za popełniony pomyłki.

Tytuł na chwilę obecną posiada jedynie angielską wersję językową i nie jest wiadome czy pojawi się wersja polska.

 


OCENA: POZYTYWNA = 5/10

Gra wygląda przeciętnie jednak jest w pełni grywalna i można się przy niej dobrze bawić – nie licząc frustracji z powodu przegranej :). Z pewnością nauczy nas rozłożenia klawiszy na klawiaturze co przyczyni się do polepszenia naszej umiejętności bezwzrokowego pisania. W przeciwieństwie do gier pokroju Epistory tutaj liczy się wciskanie prawidłowych literek. Oczywiście czas jest limitowany a jedna pomyłka prowadzi zwykle gracza do kaskady kolejnych… Według mnie poziom trudności jest nieco zbyt wysoki – ale znów limit podejść jest nielimitowany więc w końcu jednak przejdziesz każdy z poziomów… gdy już dobrze poznasz gdzie leżą twoje klawisze…

Darmowy tytuł wart wypróbowania i przetestowania. I jedna porada ode mnie: nie zniechęcaj się nazbyt szybko 😉

 


Screeny: