R123 = PIXEL STARSHIPS == Recenzja klikacza… niemającego sensu na PC?

Czasami niektóre porty gier z komórek przyjmują się bardzo dobrze. Tu mamy przerost żądzy pieniądza nad grywalnością tworząc w wyniku grę Pay-2-Win.

 

RECENZJA YOUTUBE:


 

=== NIECO O GRZE ===

Tytuł ten jest dziełem studia Savy Soda. Na Steam miał premierę 1 maja 2020 roku po niemal 4 latach od pojawienia się w programie Greenlight. Gra swój początek miała na Kickstarterze i została finalnie wypuszczona dopiero kilka dni temu, prawie cztery lata po pierwszym terminie pojawienia się tej gry na telefonach.

 • STEAM = https://store.steampowered.com/app/378760/Pixel_Starships/?curator_clanid=31951226
 • WWW = http://www.savysoda.com/
 • Data wydania = 1 maja 2020
 • Producent = SavySoda
 • Wydawca = SavySoda
 • Gatunek = Free to Play, MMO, RPG, Strategiczne, Niezależne, Rekreacyjne, Symulacje, Early Access, Kosmos, Science fiction, Otwarty świat, 2D, Building, Pixel Graphics, Base Building, 4X, City Builder
 • Recenzje użytkowników = Mieszane (200)
 • Multiplayer =  gra MMO
 • Karty = BRAK
 • Polska wersja językowa = JEST!
 • Regularna cena = F2P – Free to Play – Darmowa!
 • Wsparcie dla pada = BRAK

 

== OPRAWA GRAFICZNA I DŹWIĘKOWA ===

Grafika to rozpikselowane 2D jednak wykonane z nutką smaku i muszę powiedzieć, że wygląda bardzo ciekawie. Dźwiękowo gra także prezentuje się dosyć ciekawie. W czasie rozgrywki towarzyszy nam także nastrojowa muzyka w postaci bodaj 2 ścieżek ale wpadają w ucho i słucha się ich dosyć przyjemnie.


 

=== ROZGRYWKA ===

Pixel Starships została wydana na Steam 1 maja 2020 roku. Trzeba też nadmienić, iż gra jest multiplatformowa i po założeniu konta mailowego przypisanego do gry możemy logować się do niej zarówno z gry dostępnej na platformie Steam jak i też używając telefonów komórkowych.

Grę stworzyło studio Savy Soda, będące autorem przede wszystkim różnych aplikacji na telefony komórkowe.

 

Gra pierwotnie wystartowała na Kickstarterze jako “Pixel Starship: 8Bit Management Strategy MMO RPG” uzyskując wsparcie około 450 osób i zbierając fundusze w wysokości 22.020 AU$ (około 14.000 USD). Jednym z założeń zbiórki było wydanie gry zarówno na telefony komórkowe jak i też platformę Steam Greenlight sięgając TOP-14 listy publikowanych tam gier. Gra pokazała się na telefonach niestety od 2016 roku gra na Steam nie została wydana. Strona gry (z Greenlight) prowadzi do obecnego wydania gry – Pixel Starship.

Po czterech latach firma utworzyła także kolejną, drugą już zbiórkę ze wsparciem 555 osób i zbierając 51.318 USD. Gra została w końcu wydana na Steam. Jak możemy policzyć łącznie zebrano 65.000 USD. Zarówno na platformie Steam jak i też telefonach komórkowych gra jest dostępna za darmo.

Gra jest zbliżona w założeniach do klikacza w którym coś możemy wybrać a później czekamy kilka godzin na zakończenie budowy danego obiektu. Jest to jednak silne Pay-2-Win i w przypadku walki ze statkami osób, które posiadają wypasione statki oraz załogę kupione za zainwestowaną wirtualną walutę gry w postaci dolarów trafimy na wymaksowane postaci oraz takowe statki. Ciężko jest stawać z nimi w szranki kiedy twoja postać ma 3-4 punkty życia a przeciwnik 8-10 dodatkowo jeszcze posiadając zdolność szybkiego leczenia.

Wirtualne pieniądze są nam niezbędne do przyśpieszenia budowy tworzonych ulepszeń czy też budynków, technologii lub szkolenia personelu, zakupu lepszych statków i załogi. Istnieje diametralna różnica pomiędzy wersją na Steam a telefonami komórkowymi. W przypadku PC jedyną formą zarobkowania jest zbieranie pojawiających się co 5 minut przelatujących monet czy też realizując założenia niektórych z misji. W przypadku telefonów komórkowych pieniądze można dodatkowo zarobić oglądając reklamy (+3$). Tego nie ma na PC.

Dodatkowo na komórce co chwilę możemy obejrzeć reklamę by przyśpieszyć budowę pomieszczenia czy też szkolenie załoganta. Tego nie możemy zrobić na PC więc jesteśmy tu podwójnie poszkodowani.

W grze używane są także dodatkowe surowce w postaci kryształów oraz gazu. Pierwsze zdobywamy tworząc pomieszczenia z laserami wydobywczymi oraz ekstraktorami gazu. Pozwala to zdobywać surowce zarówno będąc online jaki i też zbierać je nie będąc obecnym w grze. Nie ma niestety możliwości zakupu wirtualnej waluty za zebrane surowce. Jedyną formą zdobycia ich większej ilości jest zapłata realnymi pieniędzmi. Przez to gra traci nieco sens – szczególnie w postaci portu na komputery PC – tu nigdy nie zarobisz tyle ile korzystając z komórek. Tym samym nigdy ich nie dogonisz.

Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest instalacja emulatora systemu Android i korzystanie z klienta na tejże platformie. Działają reklamy i skracanie czasu budowy, zarabianie dolarów.

Wracając do samej istoty gry. Prócz rozwoju naszego statku i dokładania kolejnych komponentów naszym zadaniem jest jego ciągłe ulepszanie by móc stawić czoła napotykanym przeciwnikom oraz wygrywać toczone walki. Zarówno walcząc z NPC jak i też w trybie PvP dochodzi do starcia dwóch stron w postaci statku gracza oraz przeciwnika. Możemy tu kierować ogniem i atakować konkretne komponenty wroga a wygrana polega na zbiciu ilości kadłuba atakowanego statku do zera. Przegrana nie jest problemem ponieważ tracimy wtedy jedynie nieco surowców a te łatwo jest odzyskać atakując słabsze od siebie statki. Atak na wroga może być kierowany przeciwko jego kluczowym komponentom. Każda z broni wymaga dostarczenia jej nieco energii więc niszcząc reaktor powodujemy, że wróg strzela wolniej. Niszcząc generator osłon powodujemy, że pole siłowe nie będzie ściągać naszych strzałów i te będą mogły dotrzeć do pokładu wroga. Znów niszcząc wrogie systemy broni powodujemy, że ten nie będzie mógł do nas strzelać.

Do naszych obowiązków dochodzi też samo zarządzanie załogą i planowanie rozłożenia statku ponieważ każdy pokój umieszczamy na innym piętrze i jeśli nie zapewnimy windy pomiędzy pokładami nasza załoga nie będzie w stanie przejść na inny poziom i reperować uszkodzonych systemów.

Możemy także eksplorować kosmos i latać pomiędzy różnymi miejscami realizując misje i tym samym zarabiać nieco grosza. Czasami trafiają się także różne zadania typu odpowiedzi na zadane pytania czy też udzielenie poprawnych odpowiedzi w konkursach.

Możliwe są także starcia samej załogi w dosyć prostych potyczkach turowych w postaci misji naziemnych, gdzie 3 załogantów walczy z kolejnymi falami przeciwników. Wybierać musimy wtedy który z nich będzie pełnić rolę tarczy dla pozostałych zbierając na siebie wrogi ogień przez co reszta odniesie pomniejszone obrażenia. Śmierć członka załogi wyłącza go jedynie z bieżącej misji więc nie stracimy go na stałe.


OCENA: NEGATYWNA = 3/10

Moja ocena? Zdecydowanie negatywna. Klient na PC jak widać z przytoczonych przypadków jest nieco ułomny i nie ma startu do wersji na telefony komórkowe. Nie da się na nim przyśpieszyć trwania budowy czy też zarabiać szybciej pieniędzy. To powoduje, że gracz korzystający z niego jest na straconej pozycji względem posiadaczy telefonów komórkowych z odpaloną tą samą grą.

Pozostaje mieć jedynie nadzieję, że tytuł ten zostanie w jakiś sposób zrównany z wersją na telefony (i pytanie w jaki sposób?) ponieważ obecna forma dopiero ukazała się na PC-ty. Przypomnijmy, że stało się to cztery lata po deklarowanym czasie!

Jak już wspomniałem konkurowanie z osobami grającymi na komórkach nie ma absolutnie żadnego sensu. Na PC musimy czekać godziny na ukończenie procesu rozbudowy pomieszczenia gdy gracz z komórki zrobi to w zaledwie kilka-kilkanaście minut klikając na reklamy.

Tak więc biorąc pod uwagę moje żale wylane w tym artykule mogę napisać jedynie jedno – ODRADZAM, SZKODA CZASU.

 

+++ PLUSY +++

 • Ciekawa mechanika, nieco rzeczy do obadania z każdym nowym levelem statku.
 • Ładna oprawa graficzna – ma swój styl, dobre udźwiękowienie gry.

 

— MINUSY —

 • Pay-2-Win. Gracz PC nie ma absolutnie żadnego startu do osób korzystających z wersji dla telefonów komórkowych.
 • Brak możliwości zarobkowania, wszystko jest ukierunkowane na zużycie wirtualnej gotówki by skusić gracza do jej zakupu – a w sensownych ilościach dostępna jest jedynie za prawdziwe pieniądze.
 • Brak rzetelnego wyjaśnienia co do czego służy – działania wielu rzeczy gracz musi się samemu domyślać.
 • Brak możliwości współzawodnictwa gracza z PC z osobami płacącymi za grę.

 


Screeny: