R122 = BEATS OF FURY == Recenzja gry muzyczno-zręcznościowej

Gra muzyczna w klimacie Bullet Hell. Sprawdzisz swe wyczucie rytmu?

 

RECENZJA YOUTUBE:


 

=== NIECO O GRZE ===

Beats of Fury jest dziełem studia trójosobowego Bubble Head Games. Gra została wydana na Steam 2 grudnia 2019 roku. Autorzy wydali poprzednio także inny tytuł – grę logiczną Cubicity. Ciekawostką jest, ze studio tworzą trzy osoby, które nigdy się ze sobą nie spotkały! Beats of Fury to gra muzyczno-zręcznościowa w której musimy wciskać odpowiednie przyciski w rytm odgrywanej muzyki.


 

== OPRAWA GRAFICZNA I DŹWIĘKOWA ===

Grafika jest dosyć minimalistyczna ponieważ centrum postaci to nasza postać obok niej stoją dwa głośniki zaś na ekran nałożone są efekty wizualne w postaci latających cząsteczek, przesuwających się strumieni światła czy też błysków stroboskopowych. Całość dodatkowo lekko drga co dobrze komponuje się z muzyką i wygląda dosyć ciekawie i wczuwamy się w rytm. Jeśli chodzi o warstwę dźwiękową to w tle mamy tu odtwarzaną muzykę a poprawne wciskanie przycisków odtwarza nam dodatkowe ścieżki dzięki czemu słyszymy całość utworu.


 

=== ROZGRYWKA ===

Zazwyczaj nie ogrywam takich gier ale tą chciałem sprawdzić i powiem że jestem pozytywnie zaskoczony. Pierwotnie gdy rozpoczynałem rozgrywkę ta gra miała mały błąd ponieważ dźwięk nie za bardzo synchronizował się z tym co wciskałem. Autor zdołał już to naprawić i w tej chwili działa to prawidłowo.

Tak więc o co chodzi w tej grze? Gra jest dosyć prosta ponieważ na środku ekranu mamy takiego DJ-a, który w zależności od planszy albo stoi za konsolą mikserską albo też gra na gitarze. Grafika jest dosyć minimalistyczna ponieważ centrum ekranu to nasza postać a obok niej stoją dwa głośniki a jakby spięcie między nimi usuwa te wszystkie złe nuty jeśli w odpowiedniej chwili wciśniemy właściwy przycisk. Na ekran mamy nałożone różne efekty wizualne w postaci czy to latających cząsteczek przesuwających się strumieni światła czy też błysków stroboskopowych. Całość ekranu też lekko drga co dobrze komponuje się z muzyką i wygląda dosyć ciekawie, daje nam możliwość wczuć się w rytm.

 

 

Jesteśmy tutaj atakowani przez przeciwników, którzy są reprezentowani przez takie złe nuty. Mają różne kolory a właściwie można wiedzieć, że cztery kolory i w zależności od tego ma odpowiedni kolor a my musimy wcisnąć odpowiedni przycisk na padzie czy też jeśli korzystamy z klawiatury odpowiedni przycisk na klawiaturze. Jeśli komuś nie pasuje obłożenie klawiszy to może je sobie zmienić na swoją modłę w konfiguracji gry. Standardowo jest to kombinacja WASD a w przypadku pada są to te cztery kolorowe przyciski, które mamy z prawej strony.

Wydaje się to dosyć proste ale czasami te kombinacje są na tyle złożone, że łatwo jest się pogubić. Ważne jest z którego kierunku docierają do nas przeciwnicy ponieważ nie atakują z jednego – przybywają z różnych stron. Najtrudniej jest gdy atakują z góry lub z dołu ponieważ nie za bardzo ich widać i mamy mało czasu na reakcję. Ale jeśli popatrzymy na ich kolory oraz opis klawisza jaki mają na sobie łatwo jest je rozpoznać – tylko czasu jest mało na reakcję. Nasze zadanie polega na wciśnięciu odpowiedniego przycisku by wyeliminować przeciwników, jednak musimy go wcisnąć w odpowiedniej chwili i dodatkowo musimy przekręcić naszego DJ-a w stronę nacierającego przeciwnika. W przypadku myszki wystarczy przesunąć ją w odpowiednią stronę natomiast w przypadku pada korzystamy z gałki analogowej po lewej stronie.

 

 

Gra umożliwia wybór czterech poziomów trudności z tym, że jeśli chodzi o te trudniejsze, to w nich mamy mniej czasu na reakcję oraz pojawia się większa różnorodność przeciwników i zmuszeni jesteśmy wciskać do 4 różnych klawiszy. Mniejsze jest także pole widzenia naszej postaci więc trzeba bardziej starannie celować by móc namierzyć wrogów. Skrócony jest także czas na wciśnięcie przycisku a przeciwnicy poruszają się znacznie szybciej.

Reasumując mamy tu 10 odrębnych leveli – co przekłada się na 10 odrębnych ścieżek muzycznych, które musimy przejść. Każdy z nich jest innym gatunkiem muzyki przy czym króluje tu muzyka elektroniczna w szczególności trap czy też nieco metalu. Trzeba przyznać, że ścieżki dźwiękowe z gry są dosyć fajne – szybkie, dynamiczne, energiczne natomiast jak dla mnie jest ich dosyć mało.

Jest to gra do przejścia na kilka, kilkanaście razy a później może nam się już znudzić. Na stronie www autorów jest jeszcze informacja, iż pracują oni nad tym by było można ładować klipy video z YouTube lub używać własnoręcznie stworzonych utworów. Jeżeli coś takiego zrobią to gra będzie naprawdę warta uwagi ponieważ moglibyśmy wtedy zagrać w praktycznie każdy utwór muzyczny.

 

 

Przed przystąpieniem do gry warto jest przeprowadzić kalibrację gdzie gra odtwarza nam dźwięki i musimy w odpowiedniej chwili wcisnąć przycisk. To pozwala nam na ustawienie pewnej zwłoki jeśli chodzi o działanie przycisków i spowoduje, że będzie lepsza synchronizacja pomiędzy wciskaniem przez nas przycisków a tym co jest odtwarzane.

Gra się w to nawet fajnie. Poziomy przechodzimy eliminując wszystkich przeciwników a jeśli nam się nie uda wcisnąć przycisku na czas to przeciwnik w nas uderza. Usłyszymy wtedy specjalny odgłos i nieco zafałszujemy odtwarzaną muzykę. Przy pierwszych rozgrywkach u mnie “nie za bardzo to grało” – ale później już się wyszkoliłem i było nawet dobrze. Jeżeli nie zdążymy na czas wcisnąć odpowiedniego przycisku i przeciwnik przez to do nas dojdzie czy też wciśniemy niewłaściwy przycisk – wtedy gra odbiera nam nieco życia, które widoczne jest w lewej górnej części ekranu w postaci takiego zielonego paska W przypadku poprawnego wykonywania sekwencji nasz poziom życia będzie się odnawiać. Wciśnięcie kilku niepoprawnych nut nie powoduje, że gra się skończy – możemy to jeszcze nadrobić.


OCENA: POZYTYWNA = 6/10

Jeśli chodzi o grafikę to gra jest bardzo fajnie zrealizowana i podoba mi się jej oprawa graficzna. Mam natomiast czasami wrażenie, że wciskanie przycisków nie do końca jest zgrane z tym co jest odtwarzane.

Czy mi się podobała? Tak. Jej minusem jest to, że ścieżek dźwiękowych jest dosyć mało. Jeśli autorom uda się zrealizować swoje zamierzenie czyli możliwość dodawania utworów z YouTube to według mnie stanie się ona tytułem naprawdę wartym uwagi. W tej chwili jest taką średnią zręcznościówką z tym, że oceniam ją na duży plus. Jeśli ktoś lubi gry muzyczne – to polecam!

 

+++ PLUSY +++

  • Minimalistyczna, choć przyjemna dla oka oprawa graficzna.
  • Ciekawe utwory muzyczne.
  • Kilka poziomów trudności więc można dopasować się z własnymi umiejętnościami.

 

— MINUSY —

  • Dosyć mało utworów (10, planowane 11).
  • Brak możliwości dorzucenia swoich utworów.
  • Czasami mam wrażenie, że przeciwników pojawia się więcej niż wybija rytm.

 


Screeny: