R105 = UNRAILED! = Recenzja kolejowego multiplayera…

Ciekawa gra multiplayer w której liczy się współpraca graczy!

 


 

=== NIECO O GRZE ===

Unrailed! zostało wydane na Steam we wrześniu 2019 roku i w ciągu 4 miesięcy zyskało już ponad 2.200 pozytywnych recenzji. Produkt niezależnego czteroosobowego szwajcarskiego studia Indoor Astronaut szybko zaskarbił sobie przychylność graczy. Skąd wzięła się tak ciepła ocena tego tytułu? Osobiście sądzę, że wpływa nań właśnie konieczność wspólnej kooperacji zainteresowanych graczy.

 

 • ►STEAM = https://store.steampowered.com/app/1016920/Unrailed/?curator_clanid=31951226
 • ►WWW = http://unrailed-game.com/
 • Data wydania = 9 września 2019
 • Producent =  Indoor Astronaut
 • Wydawca = Daedalic Entertainment, bilibili(China)
 • Gatunek = Early Access, Niezależne, Rekreacyjne, Akcja, Local Co-Op, Kooperacja, Tryb, wieloosobowy, Online Co-Op, Trains, Early Access, Zabawna, Lokalny tryb wieloosobowy, Family Friendly, Voxel, Procedural Generation, 4 Player Local, Isometric, Survival, Competitive, Cute
 • Recenzje użytkowników = Bardzo pozytywne (1,900)
 • Multiplayer =  JEST! (lokalny + przez sieć) + tryb Remote Play Together
 • Karty = BRAK
 • Polska wersja językowa = BRAK
 • Regularna cena = 58 PLN
 • Wsparcie dla pada = JEST!
 • Więcej informacji = https://gg.deals/game/unrailed/

 

=== ROZGRYWKA ===

Unrailed! jest nieco nietypową grą ponieważ nie posiada trybu dla jednego gracza – możliwa jest jedynie rozgrywka w trybie multiplayer.  A grać można zarówno lokalnie, na jednym ekranie – jak i też dołączając do innych graczy i prowadząc rozgrywkę poprzez internet. Bardzo fajne jest to, że gra posiada tryb Remote Play Together dzięki czemu możemy zaprosić do gry także osoby, które tej gry nie posiadają. To umożliwia rozgrywkę ze znajomymi i wystarczy do tego jedna kopia gry – po prostu jej posiadacz musi ją uruchomić i zaprosić swoich kolegów. Pewnym zamieszaniem będzie podział sterowaniem postaciami ponieważ dwóch grających może używać klawiatury – korzystając z klawiszy WASD czy też strzałek. Wskazane jest jednak posiadanie pada ponieważ wtedy nie ma żadnych problemów ze sterowaniem i kłótniami o klawiaturę. Do rozpoczęcia gry wymagana jest obecność minimum dwóch graczy ale nie okłamujmy się – przy czterech osobach jest ciekawiej – jest więcej zamieszania, kłótni, panuje duży mętlik i tym samym mamy więcej zabawy!

 

Grafika prezentowana w grze zrealizowana jest w 3D a utrzymana jest w czytelnym voxelowym stylu, tj. prezentowana jest przez różne wielokąty a przeważnie są to posklejane ze sobą różnych wielkości sześciany. Wykonane jest to ze smakiem i jest czytelne. Jeśli jakiś obiekt zasłania nam inny – jest pokazywany na nim jako prześwietlenie. Gra pozwala też przełączać się pomiędzy kilkoma trybami rozdzielczości co może pomóc przy grze z osobą nieposiadająca monitora o wyższej rozdziałce. Muzyka zawarta w grze jest w porządku i nie nuży jednak grając ze znajomymi najlepiej jest ją ściszyć do minimum lub też nawet całkowicie wyłączyć ponieważ będzie przeszkadzać wam w prowadzeniu rozmów.

 

Zadaniem graczy jest układanie na bieżąco torów przed jadącą lokomotywą. W standardowym trybie rozgrywki musimy doprowadzić ją do stacji docelowej znajdującej się po drugiej stronie planszy co kończy dany poziom. Tory, które możemy ułożyć przed toczącą się powoli lokomotywą musimy najpierw wytworzyć. By to wykonać do jednego z wagoników musimy włożyć zebrane na planszy surowce – drewno oraz żelazo. Drewno pozyskujemy ścinając okoliczne drzewa zaś żelazo kopiąc okoliczne skały. By móc to zrealizować musimy złapać w dłoń odpowiednie narzędzie – czy to kilof czy też siekierę i żwawo zabrać się za robotę. Ścięte drzewo pojawi się jako kupka desek zaś metal jako leżące sztaby. Zbierając jeden surowiec i przebiegając przez pozostałe możemy ich podnieść do trzech sztuk jednocześnie co nieco przyśpiesza transport. Oczywiście zawsze możemy w dowolnym momencie porzucić właśnie przenoszoną rzecz i złapać za coś innego by dla przykładu uzupełnić braki drewna czy też dołożyć torów przed pociągiem nim ten za chwilę się wykolei.

Nasz pociąg na początku rozgrywki posiada trzy wagoniki. Jeden będący zbiornikiem na wodę, drugi będący składem na surowce do budowy torów a trzeci jest wytwórnią torów. Oczywiście by działał musi mieć z czego je wytwarzać więc na nas spoczywać będzie obowiązek wydobywania surowców i dostarczania ich do wagonika na surowce. Cały szkopuł w tym, że pociąg ciągle toczy się do przodu i nie można go zatrzymać. Jeśli nie zdążymy położyć torów na czas – pociąg się wykolei co kończy rozgrywkę. Mapy na których gramy są generowane proceduralnie więc każda rozgrywka będzie nowym doświadczeniem. By nie było nazbyt prosto naprzeciw nam staną przeszkody terenowe w postaci gór, które trzeba będzie omijać, zbiorników wodnych i rzek, przez które co prawda idzie się przeprawić jednak wymagają najpierw zużycia drewna i postawienia na tej kratce pomostu. Napotkamy też postaci NPC, które mogą łapać nasze surowce oraz nawet wyrzucać je poza planszę czy też wałęsające się w okolicy zwierzęta blokujące nam tym samym możliwość przemieszczania się.

 

Układanie torów jest dosyć proste aczkolwiek niesie też ze sobą nieco wyzwań. Nasza postać może jednocześnie unieść jedynie do trzech sztuk torów. Wagon wytwarzający tory może natomiast stworzyć i przechować jedynie trzy sztuki. Jeśli nikt nie będzie ich odbierać to surowce wrzucone do wagonu przetwórczego nie będą pobierane. Podobnie nowe tory nie będą produkowane jeśli wrzucimy jedynie drewno ponieważ do powstania wymagają one po jednej sztuce  drewna oraz żelaza. Więc w tym cały jest ambaras by obsłużyć wszystko na raz!

 

Pewnym urozmaiceniem gry są złote śrubki, przyznawane nam za szczęśliwe doprowadzenie składu do stacji docelowej. Po ukończeniu levelu a przed rozpoczęciem kolejnego będziemy mogli je wydać w sklepiku dokupując czy to ulepszenia do już posiadanych wagoników czy też nabywając nowe. Prócz tego złotą śrubkę zwykle znajdziemy także porzuconą gdzieś na planszy w jakimś mniej dostępnym miejscu do którego trzeba się dokopać czy też dobudować most. Dodatkowo można ją także zdobyć za wykonywanie różnorodnych zadań na danym poziomie – na przykład trzeba zbudować stos ułożonych na sobie materiałów o wysokości 20 jednostek, każdy z graczy musi użyć siekiery, nie można dopuścić do pożaru pociągu, nie można użyć więcej niż 40 torów i tym podobne. Takie zadania zawsze wprowadzają nieco zamętu i drużyna zaczyna się między sobą motać kto ma co zrobić by udało się zdobyć tą dodatkową śrubkę.

Sklepik do którego zajeżdżamy na zakończenie każdego z poziomów pozwala nam spożytkować zaoszczędzone złote śrubki i ulepszyć posiadane wagoniki lub dokupić nowe, pełniące różne przydatne funkcje. Kupując dla przykładu wagonik ducha sprawimy, że dotychczas posiadane części pociągu staną się półprzezroczyste pozwalając nam przez niego przechodzić. Dosyć przydatne, ponieważ wiele gier skończy się ogromnym zamieszaniem gdy poprowadzicie pociąg w ten sposób, że przeszkody terenowe uniemożliwią dołożenie kolejnego kawałka torów czy też doniesienie potrzebnych surowców by móc wytworzyć następny odcinek torowiska. Rodzajów tego typu udogodnień jest kilka. Auto-miner po załadowaniu go żelazem będzie samoczynnie wydobywać surowce w swojej najbliższej okolicy. Zbieracz – samodzielnie będzie zbierać surowce do wytworzenia torów. Wagonik z dynamitem – stworzy dynamit, który położony przy surowcach wybucha przerabiając je w jednej chwili na możliwe do użycia i dzięki temu przyśpieszając wydobycie. No niestety dosyć długo trwa jego produkcja więc trzeba mądrze z niego korzystać. Ciekawie prezentuje się także wagon do przewozu zwierząt. Po planszy w zależności od biomu biegają różne zwierzaki więc jeśli przyniesiemy do niego odpowiedniego zwierza wiązać się to będzie z pozyskaniem pewnego bonusu. Dla przykładu złapanie krowy zwiększy tempo wydobycia żelaza do tylko jednego uderzenia kilofem. Doniesienie wielbłąda – potraja udźwig postaci. Morsa – roztapia śnieg po którym biegają ludziki, Magma – pozwala graczom się przenikać. Co prawda taki wagon zużyje jedno miejsce w naszym składzie jednak warte jest to rozważenia. Ulepszanie w sklepiku już istniejących wagonów zwiększa szybkość produkcji, zasięg działania czy też ich pojemność.

 

Prócz standardowego trybu rozgrywki dostępne są także pewne ich modyfikacje – tryb szybki, gdzie np. produkcja dzieje się o wiele wiele szybciej – czy też tryb trudny gdzie lokomotywa już na starcie porusza się z większą prędkością. Wymaga to bardziej zgranego zespołu i najlepiej pewnego podziału obowiązków by wyrobić się z bieżącymi potrzebami i przede wszystkim z czasem. Możliwa jest także rozgrywka trybie przeciwnych sobie zespołów gdzie prowadzimy dwa odrębne pociągi i każda z drużyn zajmuje się dbaniem o swój własny. Tu jednak doczepiono na końcu pewien wagonik – nazwijmy go “wagonem złośliwca”. Jeśli wrzucimy nań drewno, zostanie ono wystrzelone trafiając w lokomotywę przeciwnej drużyny lekko ją na chwilę przyśpieszając co może pomóc ich zaskoczyć gdy nie mają torów na stanie by móc je szybko dołożyć przed składem. Wrzucając natomiast do niego żelazo wystrzeliwuje on dynamit lądujący w losowym miejscu planszy przeciwników. Może ich zabić – co da nam chwilę czasu nim się odrodzą – lub też im pomóc jeśli spadnie nieopodal jeszcze niewydobytych surowców ponieważ jego wybuch momentalnie je przetworzy oszczędzając im czasu. Drużyna, która jako pierwsza doprowadzi swój pociąg do stacji docelowej wygrywa potyczkę. Dlatego przeszkadzanie wrogiej drużynie to taka mała loteria. Przy dobrych wiatrach uda się na tyle przyśpieszyć ich pociąg by nie nadążyli dostawiać torów – przy braku szczęścia natomiast przyśpieszymy im lokomotywę czy też dostarczymy przetworzonych surowców dzięki czemu mogą oni jako pierwsi dotrzeć do swojej stacji i wygrać całą potyczkę.


OCENA: POZYTYWNA 8/10

Tytuł ten jest dosyć ciekawą pozycją dla graczy lubiących współzawodnictwo oraz grę zespołową. Ja sam zaproponowałem swoim widzom rozgrywkę na live i… graliśmy prawie trzy godziny. Początkowo nikt nie znał zasad ale jak się okazuje wszyscy momentalnie je załapali i reszta poszła już gładko. Pewien problem mieliśmy jeszcze z systemem podziału sterowania ponieważ nie do końca było wiadomo, że WASD i klawisze kierunkowe to dwa odrębne zestawy sterowania postaciami.

Postaci graczy nie przenikają przez siebie, wzajemnie sobie przeszkadzając. To jest powodem mnóstwa nieporozumień i wrzasków! Gdzie leziesz! Ja! Teraz ja chcę siekierę! Kto zabrał mój kilof? Pali się, pali się! Niech ktoś ugasi pociąg! Plus kilka nienadających się do powtórzenia na YT epitetów… Gra jest emocjonująca i sprawia wiele frajdy – szczególnie jeśli gramy z bliskimi znajomymi. Jest to też wielka tajemnica internetu na kogo trafimy chcąc pograć samemu – czasami dostaniemy do drużyny ostatnie sieroty przez co polegniemy już na samym początku rozgrywki czy też jakiś zapaleniec zużyje nasze śrubki nie do końca tak jak byśmy sobie tego  życzyli.

Gra jest niezwykle dynamiczna i jest świetnym pomysłem na przykład na godziną potyczkę dla grupy dobrych znajomych – tym bardziej, że wystarczy tylko jedna kopia gry by można było zagrać także przez sieć! Zaproś swoich przyjaciół i do boju!

 

+++ PLUSY +++

 • Emocjomująca rozgrywka
 • Szybka akcja, krótkie acz pełne wrażeń potyczki
 • Zawiera funkcjonalność Remote Play Together – dzięki czemu już jedna kopia gry wystarczy by pograć przez sieć ze znajomymi!

 

— MINUSY —

 • Brak trybu dla jednego gracza.
 • Nieco za wysoka cena.
 • Nigdy nie wiesz kogo przydzieli ci do drużyny – czasami dostaniesz nieogarniętych noobów

Screeny: