T.E.S.T: Expected Behaviour – Porwani przez UFO? Wyzwanie logiki…

Istnieją ludzie twierdzący, że zostali porwani przez UFO i następnie poddawani eksperymentom.
Czy taka historia może mieć rację bytu? No cóż – jak się okazuje – zostaliśmy pochwyceni i ktoś właśnie testuje nasze zachowanie…

 

► STEAM: https://store.steampowered.com/app/771710/TEST_Expected_Behaviour__SciFi_3D_Puzzle_Quest/

 


 

=== WSTĘP ===

Tym razem kolejna z produkcji studia Veslo Games (pierwszy raz zetknąłem się z ich grą Phantom Signal). Tym razem nieco odmienny tytuł, choć także wymagający od nas użycia szarych komórek. .T.E.S.T opowiada historię porwanego przez niezidentyfikowany obiekt latający osobnika, którego poczynaniami przyjdzie nam kierować. Przed nami wiele zagadek o stopniowo rosnącym poziomie trudności. Według opisu gry na Steam gra stawia przed nami zagadki do rozwiązania by przetestować naszą umiejętność logicznego myślenia, w tym dosyć niekonwencjonalnego myślenia – a także umiejętność szybkiego reagowania oraz użycia swoich umiejętności by sprostać napotkanym sytuacjom.

 

Gra ma być pełna nowych oraz klasycznych mechanizmów których głębia nie do końca została poznana – i to ma być nam przedstawione przez ten tytuł. Raz za razem zobaczysz, że każda reguła ma pewne dodatkowe niuanse. To może trwać wiecznie. Klucze, drzwi, ruchome  platformy a nawet skakanie – na wszystko to będziesz mógł spojrzeć z całkowicie nowego kąta.

 

Według opisu na steam, zostaniemy postawieni przed:

 • 119 poziomami do pokonania
 • Możliwością manipulacji czasu
 • Zakrzywianiem czasoprzestrzeni
 • Zmianami w strukturach poziomów, które badamy
 • Transferami świadomości pomiędzy ciałami
 • Wieloma strefami gry z unikalną mechaniką
 • Klasyczną mechaniką w nowej formie
 • Nieliniową postacią mapy poziomów
 • Niektórymi zagadkami odsłaniającymi przed nami tajniki zasad gry
 • Układankami logicznymi

 

 • Data wydania =  4 maja 2018
 • Producent = Veslo Games
 • Gatunek = Niezależne, Logiczne, Akcja, Przygodowe, Sci-Fi, Symulacje, Time Manipulation, Surreal, FPP, Tryb jednego gracza, Exploration
 • Recenzje użytkowników = Pozytywne (29)
 • Multiplayer = brak
 • Polska wersja językowa = Brak
 • Regularna cena = 28,99 PLN
 • Więcej informacji = https://barter.vg/i/64390/?

 

 

== OPRAWA GRAFICZNA I DŹWIĘKOWA ===

Gra umiejscawia nas w trójwymiarowym środowisku o nieco surowym otoczeniu. Ładna gra świateł i sterylność otoczenia powodują, że nie czujemy się tu bezpiecznie. Kolory są dosyć stonowane aczkolwiek może nie do końca emanują pełnią barw. Co prawda pomieszczenia i obiekty z którymi będziemy mieć kontakt są w większości prostymi bryłami to jednak taka jałowość powoduje, że koncentrujemy się bardziej na zrozumieniu zadania. Grafika jest schludna choć prosta.

 

Dźwiękowo ok. W tle towarzyszy nam nastrojowy i dobrze dobrany podkład dźwiękowy, który buduje atmosferę tajemniczości i z czasem zapomnimy, że generalnie tam jest. Zaangażowani w rozwiązywanie zagadek wsłuchamy się na tyle, że nie będzie przeszkadzać i będziemy go ignorować. Naszej aktywności towarzyszą dźwięki akcji jednak także są dosyć surowe.

 


 

 

=== ROZGRYWKA ===

Grę rozpoczynamy prostymi poziomami, które pełnią rolę samouczka i mają nas za zadanie oswoić z naszymi zdolnościami oraz wprowadzić w środowisko gry. Jak się dowiadujemy jesteśmy królikiem doświadczalnym nad którym pieczę ma dwoje naukowców. Są oni przeświadczeni, że nie słyszymy ich rozmowy i komentują nasze poczynania oraz postawione przed nami zagadki starając się ustalić czy poradzimy sobie z nimi a także będziemy w stanie poradzić sobie z nowo nabytymi umiejętnościami jakie zostały nam zaimplementowane.

 

Słuchając naszych oprawców oraz ich niezrozumiałego dialektu (który jednak dziwnym trafem pojmujemy) dojdziemy do słusznego wniosku, że jesteśmy obiektem czyichś badań. Każdy poziom posiada unikalne rozwiązanie do którego musimy dojść wykorzystując dostępne przedmioty. Niekiedy rozwiązanie będzie prozaiczne zaś kiedy indziej trzeba będzie poszukać w internecie rozwiązania zagadki ponieważ nie będziemy potrafili odgadnąć właściwego rozwiązania.

 

W grze poruszamy się klawiszami WASD zaś kierunek nadajemy rozglądając się za pomocą myszki. Do tego dochodzą poboczne klawisze i tak dla przykładu Shift pozwala nam szybciej się poruszać, “T” zatrzymuje upływ rzeczywistego czasu (np. rzucona w powietrze rzecz nie spadnie – choć my będziemy mogli poruszać się po planszy), “F” go przyśpieszy, “Z” cofnie nas w czasie itp. Daje to nieszablonowe rozwiązania gdzie dla przykładu możemy coś przestawić na planszy a następnie cofnąć się samemu by z tego skorzystać puszczając czas znów do przodu. Wymaga to nieco innego spojrzenia na dostępne środki ponieważ tak użyte rozwiązania powodują, że do zagadek musimy podchodzić patrząc z nieco innego spojrzenia. Od razu dodam, że to nie oznacza, że jest łatwo. Wręcz przeciwnie.

 

Na naszej drodze spotkamy kolorowe kulki pełniące rolę kluczy umożliwiające przejście przez przezroczystą ścianę o danym kolorze. I tak mając w ręku czerwoną kulkę przejdziemy przez czerwoną ścianę jednak sama kulka rzucona w nią – odbije się od niej nie mogąc jej przebyć. Jeśli chcemy przez czerwoną przenieść niebieską – to musimy mieć obie kulki w ręku by móc tego dokonać. Prócz tego można nimi rzucać za pomocą prawego przycisku myszki. Czasami będzie to potrzebne by pokonać niektóre poziomy. Tak więc trzeba mieć otwarty umysł by domyśleć się owych niebanalnych zagwozdek – co też autorzy mogli nam spłatać za figla? I powiem, że czasami utknąłem nie mogąc się domyśleć o co chodzi.

Gra jest podzielona na levele i istnieje możliwość przejścia planszy więcej niż jedną ścieżką (zaliczenie poziomu powoduje, że z niego będziemy mieć dostęp do sąsiedniego – a czasami do więcej niż jednej drogi po której możemy następnie podążyć. Gdy wydaje się, że już przeszedłeś wszystko… trafiasz na następną mapę z poziomami a tych jest jeszcze więcej 🙂 Dowcipnisie z tych twórców… Jeśli więc nie możesz sobie poradzić z jakimś poziomem, można wyjść do wyboru poziomu i spróbować innej drogi przejścia…

 


OCENA: POZYTYWNA

Gra jest dosyć oryginalna. Posiada własną mechanikę użytych rozwiązań i czasami trzeba pomyśleć nieco nieszablonowo by sprostać zadaniu. Bez wątpienia trafisz natomiast na poziomy gdzie nie będziesz w stanie domyśleć się o co tu akurat chodzi. Jest to tytuł kierowany do osób, które lubią pomyśleć, które lubią pogłówkować i nie boją się trudnych zagadek.

 

+++ PLUSY +++

 • Ładnie i estetycznie wykonane poziomy gry
 • Nienużący podkład muzyczny
 • Ciekawy pomysł oraz użyte rozwiązania
 • Trudne!

 

 

— MINUSY —

 • Niektóre poziomy wymagają nieco zręczności
 • Nie wszystkie zagadki są intuicyjne, część wymaga unikalnego pomysłu
 • Nieco za bardzo surowe środowisko gry (ale może takie było zamierzenie?)

 


Screeny:

 


 RECENZJA:

(w trakcie opracowywania)

 


 YOUTUBE – gameplay: