FAR: Lone Sails == Opowieść o samotnym podróżniku i jego podróży w nieznane…

FAR: Lone Sails to opowieść o samotnym żeglarzu – postaci, o której wiemy niewiele i której dalszym losem przyjdzie nam pokierować. Wokół nie ma żywej duszy a my wykorzystując futurystyczny pojazd wyruszamy w podróż w nieznane by podróżując poprzez pustkowia i sprzeciwiając się nieprzychylnej aurze rozwiązać postawione przed nami zagadki.

 

► STEAM: https://store.steampowered.com/app/609320/FAR_Lone_Sails/

► Strona WWW gry = http://www.far-game.com/


 

=== WSTĘP ===

Ciekawa opowieść o samotnym podróżniku, który przemierza bezkres pustkowi w dziwnym pojeździe przypominającym połączenie statku z… traktorem. Grę rozpoczynamy nie wiedząc tak naprawdę gdzie jesteśmy, dokąd zdążamy i co stało się ze wszystkimi ludźmi wokół ponieważ nigdzie w okolicy nie widać żywej duszy. Wszystko jest ciemne, ciche i jakieś takie wyobcowane, pozbawione ludzkiego dotyku. Gdzie podziali się wszyscy ludzie?

 

 • Data wydania =  17 maja 2018
 • Producent = Okomotive
 • Gatunek = Przygodowe, Niezależne, Atmospheric, Great Soundtrack, Exploration, Logiczne, Akcja, Post-apocalyptic, Puzzle-Platformer, Tryb jednego gracza, Driving Design & Illustration, 2.5D, Bogata historia, Action-Adventure, Proste gry, Survival, Platformowa, Krótka, Family Friendly
 • Recenzje użytkowników = Bardzo pozytywne (157)
 • Multiplayer = Brak
 • Polska wersja językowa = Jest!
 • Regularna cena = 53,99 PLN
 • Obsługa kontrolera = Działa
 • Więcej informacji = https://barter.vg/i/68890/?

 

 

== OPRAWA GRAFICZNA I DŹWIĘKOWA ===

Gra cechuje się doskonałą oprawą graficzną i to ona właściwie odpowiadać będzie za nasze wrażenia poznawcze. Przemierzana kraina oddaje wyobcowanie i samotność głównej postaci. Środowisko to 2.5D – trójwymiar przemieszany z płaszczyzną na której toczy się akcja gry. Widok możemy powiększyć (by zobaczyć szczegóły przy naszej postaci) czy też powiększyć (by zorientować się co znajduje się przed naszym pojazdem). Wykreowane obiekty tła wykonane są naprawdę starannie a pastelowe kolory oraz bezmiar przestrzeni którą przyjdzie nam pokonać robi wrażenie.

Udźwiękowienie także stoi na wysokim poziomie. Szczególnie wpadnie nam w ucho nastrojowa muzyka nucona w tle. Czasami zmienia się także ścieżka muzyczna by oddać ekspresję bieżących wydarzeń. Wpada w ucho i wprawia gracza w zadumę nad tym co dzieje się na ekranie.

 


 

 

=== ROZGRYWKA ===

Gra jest połączeniem gatunku noweli z grą logiczną. Rozpoczynamy w nieznanym nam miejscu, a pod naszą pieczę oddano widoczną na ekranie postać – nie wiadomo czy kobieta czy też mężczyzna – odzianą  w czerwony kapelusz i czerwoną narzutę przypominającą koc czy też namiot i służącą jej także jako spadochron w przypadku skoków z wyższej wysokości. Nasz bohater może poruszać się oraz skakać a także przenosić przedmioty – najczęściej będzie właśnie znosić znaleziska do naszego statku, a w specjalnej komorze spalania zamienią się one w jakże cenną energię potrzebną do zasilania (poruszania) naszego wehikułu.

W większości czasu naszym zajęciem będzie doglądanie naszego pojazdu – dbanie o to by silnik posiadał energię a pozostałe systemy były w pełni sprawne (za paliwo robią znajdywane po drodze pakunki w postaci skrzynek czy też innych przedmiotów). Co pewien okres nasza postać staje przed kolejną zagadką, którą musimy rozwiązać by móc ruszyć dalej. Mamy tu dziwne przyciski, których należy użyć by włączyć jakiś mechanizm lub też konieczność użycia ich w określonej kolejności by ustawić daną machinerię w konkretnej pozycji a to znów posunie opowieść do przodu. Nasz pojazd ruszy dalej, do kolejnego przystanku przy którym trzeba będzie wysilić szare komórki.

 

== POZIOM TRUDNOŚCI ==

Zagadki postawione przed graczem nie są trudne (choć by się przydało). Grałem wraz z 10-letnim synem (właściwie on grał) i w większości przypadków sobie z nimi bez problemów radził (pomijając to, że nie chciał mi oddać kontroli nad postacią). Szkoda, że jest ich ograniczona ilość i są niezmienne. Gdyby do gry dostępny był edytor plansz i gracze mogliby tworzyć własne zadania poprzez warsztat Steam gra byłaby przebojem.

 

== FUTURYSTYCZNY POJAZD ==
Nasz pojazd jak już było wspomniane do swego działania wymaga dostarczenia energii pozyskanej ze spalania znalezionych w czasie wędrówki przedmiotów. Tych nie ma za specjalnie dużo – ale nie ma ich też na tyle mało by się tym za specjalnie przejmować (gdyby ci jej jednak zbrakło – pojazd ma linkę holowniczą więc można go ciągnąć). Pozyskana energia trafia do centralnego zbiornika statku i jest reprezentowana przez jasnoniebieską ciecz. Nasz pojazd posiada kilka przycisków odpowiedzialnych za uruchomienie silnika, komory spalania przedmiotów, hamulca, wypuszczenie pary (co znacząco przyśpiesza jego prędkość) czy też windy pozwalającej przemieszczać się pomiędzy poziomami. Wraz z postępem gry wzbogacimy się o kolejne elementy wyposażenia, które zostaną doinstalowane w naszym środku transportu. Składany żagiel będzie pozwalał nam wykorzystywać siłę wiatru i tym samym oszczędzać energię, odkurzacz będzie zbierać przedmioty leżące na trasie (nie trzeba będzie wychodzić i zbierać ich ręcznie). Ponadto przydadzą się także system gaśniczy pozwalający ugasić powstałe pożary czy też naprawczy by zreperować uszkodzone elementy. W trakcie podróży trzeba ciągle biegać pomiędzy nimi by zapewnić sprawne działanie naszego statku.

 

== PODRÓŻ BEZ KOŃCA ==

Przed nami bezkres drogi, nad nami nieba. Co jakiś czas docieramy do opuszczonych budowli prąc naprzód przez deszcz, słońce i gradobicie.
Mijamy porzucone budynki, domy mieszkalne i zakłady produkcyjne. Wszędzie pustka a my tak niewiele wiemy o naszej postaci, o tym kim jest i co się tu zdarzyło… Historia w której bierzemy udział jest zarazem tajemnicza i wciągająca. Wraz z rozwojemy gry zauważysz, że zaczynasz czuć sympatię do postaci, którą prowadzisz. Skąd pochodzi, kim jest, dokąd podążyli wszyscy ludzie, co było motywem ich działania, dokąd powinniśmy się udać? Nasza postać w końcu dociera do wielkiej machiny i wydaje się… lecz nie, okazuje się, że to jeszcze nie koniec naszej podróży – cel znajduje się znacznie dalej…

 

== ZAKOŃCZENIE ==

By nie zdradzać niczego więcej z czekającej cię przygody powiem tylko, że kończy się szczęśliwie, choć przebieg przekazu nie nastraja pozytywnie. Sama opowieść pozostawia nieco niedopowiedzeń ale całość ma pozytywny odbiór. Choć gra jest prosta (zagadki nie są złożone) to jednak budowana w trakcie rozgrywki atmosfera wciąga i gracz chce dowiedzieć się, co będzie dalej…

Jeśli lubisz takie historie – warto spróbować samemu. Jedyne czego będziesz żałować – to tego, że gdy już zaczniesz czuć sympatię to kierowanej przez siebie postaci i wczujesz się w rozgrywaną opowieść – ta będzie zmierzać ku końcowi… 🙁

 

 


OCENA: POZYTYWNA

Gra wywarła na mnie pewne wrażenie. Wraz z dzieciakiem chcieliśmy poznać resztę historii (a gdy ogłosiłem już koniec gry, to dzieciak: jeszcze do następnego save dojadę!). Przeszedłem tą grę później za jednym zamachem (kończąc o 1-szej w nocy).
Ponieważ otrzymałem tą grę za darmo więc nie mogę się odnieść do ceny (choć ja bym oponował tak na około 30). Myślę, że na wyprzedaży warto ją wziąć – a już szczególnie polecam zagrać ze swoim dzieciakiem (i chyba zatrudnimy też mamę by zagrała wspólnie z moim)… Czas trwania opowieści to nieco ponad 3h (tyle zajęło mi przejście gry) więc trochę krótko lecz opowiedziana historia jest nader ciekawa i widzę, że dzieciaka wciągnęło…

 

+++ PLUSY +++

 • Bardzo starannie wykonana oprawa graficzna.
 • Dźwiękowo także jest super (szczególnie nastrojowa muzyka).
 • Wciągająca fabuła – gracz zastanawia się, gdzie dalej zaprowadzi nas historia.
 • Bez przemocy – nadaje się dla wszystkich grup wiekowych.

 

— MINUSY —

 • Niektóre dźwięki (np. burza) są nieco nazbyt głośne.
 • Noc jest stanowczo nazbyt ciemna, niewiele widać.
 • Opowieść jest jednoliniowa, pełna powtarzalność więc na jedno czy dwa przejścia.
 • Nieco za krótka (około 3-4h rozgrywki). Gdy dochodzisz do końca to już żal, że historia się kończy – chciałoby się ją jeszcze nieco dłużej pociągnąć 🙂 ….

 


Screeny:

 


 RECENZJA:

(w trakcie opracowywania)

 


 YOUTUBE – gameplay: