TRAIN VALLEY 2 = Nadjeżdża kolejna część gry o zarządzaniu pociągami!

Czy jesteś w stanie zarządzać siecią logistyczną pociągów?
Przewozić towary pomiędzy punktami, dbać o logistykę, zapewnić płynny przesył produktów oraz zadbać o efektywność połączeń bacząc przede wszystkim na to by nie dochodziło do kolizji?
Oto nadchodzi następca Train ValleyTrain Valley 2 w całkowicie nowej szacie graficznej!

 

 

► STEAM: https://store.steampowered.com/app/602320/Train_Valley_2/

► WWW twócy: http://flazm.com/game/train-valley-2

 


 

=== WSTĘP ===

Gra Train Valley 2 autorstwa litewskiego studia Flazm to następca wydanej we wrześniu 2015 roku gry o tym samym tytule. W pierwszej części naszym zadaniem było kierowanie logistyką pociągów przesyłanych pomiędzy stacjami gdzie musieliśmy ze stacji o określonym kolorze przesłać pociąg do docelowej stacji o innej barwie. W drugiej części gry te zasady lekko się zmieniły. Tym razem nasze zadanie nieco się skomplikowało. Na planszy mamy umieszczone miejsca w których tworzymy dany surowiec oraz fabryki, które go przetwarzają. Wyprodukowane towary muszą następnie zostać przesłane do miejsca zapotrzebowania.

Na chwilę obecną tytuł znajduje się w fazie gry wczesnego dostępu (Early Access) więc jest nadal rozwijana. Dostępne ma być 50 poziomów do przejścia (obecnie jest ich 20), 18 różnych lokomotyw (obecnie 4), 35 typów wagonów do przewożenia róznych towarów (obecnie 21). Prócz tego autorzy obiecują wprowadzenie edytora poziomów, który będzie umożliwiać stworzenie własnych plansz i współdzielenie ich ze społecznością. Zapowiadają także możliwość tworzenia modyfikacji (modów).

 

 • Data wydania: 29 marca 2018
 • Producent: Flazm
 • Gatunek: Early Access, Proste gry, Symulacje, Strategie, Niezależne, Trains, Tryb jednego gracza
 • Recenzje użytkowników: Bardzo pozytywne (256)
 • Multiplayer: BRAK
 • Polska wersja językowa: JEST!
 • Regularna cena: 35,99 PLN
 • Najniższa odnotowana cena: ITAD

 

== GRAFIKA I MUZYKA ===

 

Grafika nieco się zmieniła względem poprzedniej wersji. Wcześniej mieliśmy pogląd na w pełni trójwymiarową planszę gry – tym razem autorzy nieco zmienili konwencję i co prawda nadal jest to trójwymiarowe środowisko jednak tym razem mamy do czynienia z polygonami (trójkątami) co nadaje jej nieco uroku. Dodatkowo niektóre fabryki są animowane jeśli akurat pracują. Wygląd taki jest czytelny i miły dla oka. Wg mnie wygląda to nieco atrakcyjniej niż było to zaprezentowane w jedynce.

Dźwiękowo produkcja także stoi na wysokim poziomie. Pociągi oraz otoczenie mają przyporządkowane im dźwięki aktywowane w przypadku gdy wchodzimy w interakcję z obiektem. Plus nastrojowa muzyka w tle.

Warto także nadmienić, iż gra jest spolszczona co uprzyjemnia rozgrywkę – aczkolwiek jej idea jest na tyle prosta a zastosowane ikonki i rozwiązania na tyle czytelne, że dałoby radę także i bez tego.

 


 

=== ROZGRYWKA ===

 

Jak już było wspomniane zadaniem gracza jest planowanie optymalnej trasy pociągów oraz dystrybucja towarów pomiędzy budynkami, które wykazują nań zapotrzebowanie. Wygląda to tak, że rozpoczynając dany poziom musimy zaplanować trasę przejazdu – położyć tory pomiędzy obiektami i zastanowić się co i gdzie musimy dostarczyć oraz jakie jest zapotrzebowanie na finalny produkt. Istnieją tu konstrukcje pokroju kopalni czy też farm które wytworzą dany surowiec a ten następnie musi zostać dostarczony do fabryki przetwarzającej go w finalny produkt. Ten trzeba w określonej ilości przesłać do jednego z miast. Daje to przykładowo łańcuch powiązań gdzie wytworzone pnie drewna przewozimy do tartaku a wytworzone przezeń deski jako kolejny krok do pobliskiego miasta.

By nie było zbyt prosto każdy z obiektów by mógł funkcjonować prócz samego towaru wymaga przesłania na miejsce pracowników których możemy pobrać z okolicznych miast. W większości przypadków na wyprodukowanie czy też przetworzenie jednego elementu potrzeba jednego pracownika. Dodatkowym utrudnieniem jest niska ładowność posiadanych lokomotyw, które mogą transportować maksymalnie dwie sztuki towaru. Możemy oczywiście dokonać ulepszenia taboru czy też zakupić kolejną lokomotywę jednakże rzecz jasna wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Prócz tego do rozwiązania przychodzi także zagadka w jaki sposób położyć tory ponieważ każdy odcinek kosztuje a przejście przez niektóre pola zajęte przez inne obiekty jest dodatkowo płatne.

W trakcie potyczki musimy stale pilnować naszego taboru oraz dbać o jak najbardziej efektywne wykorzystanie dostępnych lokomotyw a przede wszystkim starać się w ten sposób zasilić wszystkie fabryki zarówno pracownikami jak i towarami by nieprzerwanie trwała w nich produkcja towarów.


PORADY:

 • Na początku staraj się przyłączyć do miasta obiekty które generują surowce (kopalnie rud, farma produkująca zboże, chatka drwali). Po przesłaniu doń pracowników otrzymamy pieniądze na dalszy rozwój a jednocześnie od razu rozpocznie się produkcja co zaoszczędzi później czasu.
 • Pociągi można zatrzymywać a po ich całkowitym zatrzymaniu można je zawrócić. Zawracają w miejscu więc można to wykorzystać do przepchania pociągu na inny tor i przekierowaniu go nieco nietypowym szlakiem do miejsca docelowego.
 • Tory mają pewien minimalny promień skrętu tak więc lepiej jest zrobić nieco szerszy okrąg w porównaniu do prostego ponieważ łatwiej przyłącza się do niego wszelkie rozjazdy.
 • Jeśli pociąg przejedzie przez zwrotnicę, która zwykle służy do przekierowania pociągu jadącego w przeciwnym kierunku na inny tor – zwykle przełączy go przejeżdżając przezeń w kierunku swojej podróży – pamiętaj o tym by go później przestawić – inaczej nieco się zdziwisz gdy kolejny pociąg pojedzie nieco w innym kierunku niż zamierzałeś…
 • Uważaj na pociągi różnych typów (ulepszone i zwykłe) jadące po tym samym torze jeden za drugim – ten ulepszone są szybsze i w końcu dogoni ten pociąg przed sobą doprowadzając do zderzenia…
 • Po zderzeniu pociągów tracimy przewożony towar, musimy odbudować tory, które zostały zniszczone w miejscu kolizji a także naprawić uszkodzone pociągi (pojawia się ikonka klucza francuskiego).

 


== SAVE GRY ==

Gra nietypowo trzyma save w rejestrze Windowsa. W ścieżce
Komputer\HKEY_CURRENT_USER\Software\Oroboro games\TrainValley2

Jeśli chcesz usunąć uzyskany postęp wystarczy skasować ten klucz rejestru (i wyłączyć synchronizację z chmurą.


OCENA: POZYTYWNA

Gra jest prosta lecz zarazem stawia przed nami małe wyzwania. Sprostanie zadaniu zaplanowania tras i zarządzanie flotą dostępnych lokomotyw wydaje się być banalne jednak nie do końca tak jest. Trzeba stale pilnować układu i skupiać się nad tym by wszystko że sobą współgrało jeśli chcemy osiągnąć najlepszą ocenę 3 gwiazdek za ukończenie poziomu. Stopień trudności nie jest jakiś wyśrubowany i pozwala nam na drobne pomyłki (których oczywiście należy unikać jeśli mamy chrapkę na uzyskanie najwyższej oceny). Trochę razi zbytnie spłaszczenie poziomu trudności – przydałoby się go podbić nieco wyżej. Aczkolwiek grało mi się przyjemnie.

 

+++ PLUSY +++

 • Łatwa acz wymagająca przemyślenia rozgrywka
 • Przyjemny dla oka wygląd
 • Zbalansowany poziom trudności (wybacza drobne pomyłki)

 

— MINUSY —

 • Czasami trudno jest przełączyć zwrotnicę gdy pociąg jest w jej pobliżu (wybiera się pociąg zamiast przełączenia zwrotnicy – ale powiększenie ekranu załatwia sprawę).
 • Gra jest stanowczo zbyt prosta. Pomęczyć się nieco trzeba jedynie przy chęci uzyskania najwyższego wyniku.

 


 

Screeny:

 


RECENZJA:


YOUTUBE – gameplay: