INFINIPICROSS – Nonogramy – uczta dla umysłu!

Próbowałeś kiedykolwiek rozwiązać tak zwane “nonogramy”? (Nonograms / Japanese  Crosswords / Puzzle japońskie). Zabawa polega na wypełnieniu (pokolorowaniu) kratkowanej kartki wg zestawu zdefiniowanych liczb określających ciągi wypełnionych kratek. Zadanie wydaje się prozaiczne, lecz…

Infinipiccross logo

Infinipiccross logo

► KUP TANIEJ: https://www.g2a.com/r/infinipicross
► SPRAWDŹ BAZAR: Bazar
► STEAM: http://store.steampowered.com/app/583490

 


 

WPROWADZENIE:

Infinipicross autorstwa ReverseImpact zawitało na Steam 6 marca 2017 roku. Jest to gra oferująca nam możliwość rozwiązania zagadek opisywanych jako “nonogramy”. Wikipedia: linkMalowanie liczbami znane jest również jako: Crucipixel, Edel, FigurePic, gameLO, Grafilogika, Griddlers, Hanjie, Illust-Logic, Japanese Crosswords, Japońska Krzyżówka, Japanese Puzzels, Japońskie Puzzle, Japoński Obrazek, Kare Karala!, Logic Art, Logic Square, Logicolor, Logik-Puzzles, Logimage, Maľované krížovky, Nonograms, Obrazki Logiczne, Oekaki Logic, Oekaki-Mate, Paint by Numbers, Paint Logic, Pic-a-Pix, Picross, Pixel Puzzles, Shchor Uftor, Tsunami, Zakókodované obrázky.

Przykład zasad nonogramów i dedukcji (rozwiązania) problemu:

Pokaz zasad

Animacja

 

NIECO O GRZE:

Rozgrywka jest dosyć trudna i przypomina nieco zabawę w sapera. Sama gra ma dziesiątki nazw a opiera się na wypełnieniu (zapełnieniu) pól wg zdefiniowanego wzorca. Strona “w kratkę” posiada wymienione liczby które są ciągami określającymi ile kratek pod rząd jest wypełnionych. Odstęp pomiędzy wypełnionymi polami musi mieć minimum jedno pole – do nas należy zaś odgadnięcie o ile pól dalej znajduje się kolejny ciąg. Mamy tu wskazania zarówno w pionie jak i poziomie. Musimy kombinować i szukać odpowiedniego układu pól który spełni postawione nam założenie. W większości przypadków uda się do tego dojść metodą dedukcji niekiedy jednak musimy próbować na ślepo badając kolejne układy.

 

ROZGRYWKA:

Rozgrywka nie jest limitowana czasowo – możemy się namyślać do woli. Ważne jest by się pilnować i nie oznaczyć błędnie pola – wprowadzi to zamieszanie i później ciężko będzie to wyprostować i dojść gdzie popełniliśmy pomyłkę. Mamy możliwość zdefiniowania wielkości planszy na której będzie prowadzona rozgrywka – standardowo to 15×15 pól jednak jeśli ktoś się nie boi wyzwań może spróbować podjąć rękawice i rozwiązać bardziej skomplikowane plansze. Są one w pełni losowe więc nie należy oczekiwać obrazków. A szkoda. Nie można także samemu stworzyć zagadki do rozwiązania – a to mogłoby być ciekawe.
Istnieją także darmowe odpowiedniki tej gry, np. Picross Touch – http://store.steampowered.com/app/476460/

 

GRAFIKA I MUZYKA:

Grafika jest jedynie tłem całości i jest w zasadzie szczątkowa ale w pełni wystarczająca do realizacji postawionego przed nami zadania. Do rozwiązania mamy jedynie monochromatyczne zadania więc nie potrzeba nam kolorów a czytelnej planszy. Brakuje mi jedynie dwóch opcji gdy po przesunięciu myszki podświetli nam dany wiersz i kolumnę (co zwiększyłoby czytelność) oraz możliwości ręcznego zaznaczania liczb w opisach kolumn (co ułatwiłoby nam planowanie). Sam wygląd planszy można zmienić w opcjach na kilka dostępnych wzorów jeśli domyślny czarno-biały nam nie odpowiada kolorystycznie. Efekty dźwiękowe występują jedynie przy klikaniu po planszy i są wystarczające. Muzyka choć monotematyczna to jednak nie denerwuje w czasie prowadzenia rozgrywek.

 

 

OCENA:

Zdecydowanie pozytywna. Interface jest może z lekka nieco toporny ale w zupełności spełnia się. Brakuje mi jedynie podświetlania wiersza/kolumny w której jest mysz – ułatwiłoby odczytywanie liczb z właściwej pozycji. Grało mi się przyjemnie i z pewnością będę czasami do tej gry wracał. Polecam wszystkim którzy lubią pomęczyć swój umysł.

 

+++ PLUSY +++

  • proste zasady
  • wciągająca rozgrywka
  • czytelna plansza

 

— MINUSY —

  • przy wielu kolumnach brakuje podświetlania bieżącego wiersza/kolumny (można się pomylić)
  • brak opcji UNDO (cofnięcie wprowadzonych zmian)

 


 

GALERIA:

 


 

Youtube: