R322 = PANZER KNIGHTS = Czołgowe arcade z domieszką anime?

Jeśli szukasz rozgrywki z czołgami w roli głównej, przekładającej tryb zręcznościowy ponad symulację…

RECENZJA YOUTUBE:


=== NIECO O GRZE ===

  • STEAM = https://store.steampowered.com/app/1416230/Panzer_Knights/?curator_clanid=31951226
  • Data wydania = 19 maja 2021
  • Producent = Joy Brick
  • Wydawca =PQube
  • Gatunek = Czołgi, Anime, II wojna światowa, Wojna, Kreskówkowe, Perspektywa trzeciej osoby, Walka pojazdami, Wojenne, Akcja, Strzelanka z perspektywą trzeciej osoby, Symulatory, Strzelanka, Walka, Niezależne, Liniowe, Jednoosobowe, Żeńska postać w roli głównej, Kreskówka, Wojskowe, 3D
  • Recenzje użytkowników = Bardzo pozytywne (1.672)
  • Multiplayer =  BRAK
  • Polska wersja językowa = BRAK
  • Regularna cena = 115 PLN
  • Wsparcie dla pada = BRAK
  • Gdzie kupić najtaniej? = https://gg.deals/game/panzer-knights/

Tytuł autorstwa tajwańskiego studia Joy Brick został wydany na Steamie 19 maja 2021 roku. Panzer Knights to gra akcji z elementami taktycznymi, osadzona w realiach II wojny światowej, w której wcielamy się w dowódcę niemieckich oddziałów pancernych. Główna kampania obejmuje 11 misji inspirowanych historycznymi bitwami, a zdobywane doświadczenie pozwala rozwijać możliwości postaci, odblokowywać nowe czołgi i wykorzystywać je podczas rozgrywki.

Oprawa graficzna utrzymana jest w lekko kreskówkowym stylu, choć same czołgi zostały wymodelowane z dbałością o szczegóły. Nie znajdziemy tu fotorealizmu, ale całość prezentuje się estetycznie i czytelnie. Miasta i inne obiekty ukazano jedynie symbolicznie – w formie kilku, dość prostych budynków – co jednak nie przeszkadza w dobrej zabawie. Grafiki postaci są stylizowane na anime. Dźwięki wystrzałów, eksplozji i komunikatów radiowych dobrze budują atmosferę pola bitwy. Interfejs i napisy dostępne są w kilku językach, choć postacie przemawiają jedynie po japońsku, co może wydawać się nieco dziwne.

Gra oferuje tryb kampanii oraz możliwość rozgrywania pojedynczych, samodzielnie definiowanych bitew, polegających na obronie lub ataku wybranej lokacji. Możemy ustawić m.in. typy jednostek biorących udział w starciu oraz ich poziom doświadczenia.

Kampania składa się z 11 głównych misji, w których wcielamy się w dowódcę niemieckich sił pancernych. Każda misja stawia przed nami unikalne cele i wyzwania, takie jak przełamywanie linii obronnych, obrona strategicznych pozycji czy odpieranie licznych ataków wroga. Oprócz głównego wątku, gra oferuje też misje poboczne, umożliwiające podjęcie dodatkowych wyzwań i odblokowanie specjalnych umiejętności niektórych postaci.

Misje kampanii obejmują kluczowe bitwy II wojny światowej z perspektywy niemieckiej, takie jak: Fall Weiss czyli Plan Biały (nazwa niemieckiego planu ataku na Polskę we wrześniu 1939 r.), Bitwa pod Montcornet, zajęcie Boulogne-sur-Mer, Operacja Barbarossa (część I, II i III) czyli atak na Związek Radziecki, Operacja Tajfun czyli atak na Moskwę w 1941 r., Operacja Burza Zimowa tj. próba odblokowania okrążonej 6. Armii pod Stalingradem, Bitwa pod Kurskiem, będąca jedną z największych bitew pancernych.

Rdzeniem gry jest rozgrywka z użyciem czołgów – od lekkich Pz.Kpfw. II po ciężkie Tygrysy i Panthery. Każdy pojazd ma unikalne statystyki: opancerzenie, siłę ognia, mobilność i skuteczność na różnych typach terenu. Gra oferuje system progresji, pozwalający odblokowywać nowe maszyny i ulepszenia. Odblokowanie niektórych czołgów wymaga jednak nie tylko waluty zdobywanej w grze, ale też ukończenia określonych misji kampanii – do tego czasu potężniejsze maszyny pozostają niedostępne.

W misjach poruszamy się po otwartym świecie (w skali map bitewnych), wykonując zlecane nam rozkazy: przejmowanie punktów strategicznych, ich obrona, niszczenie wskazanych celów czy wspieranie sojuszniczych jednostek. Rozgrywkę urozmaicają elementy fizyki – kluczowe jest celowanie w słabe punkty pancerza, a ukształtowanie terenu wpływa na skuteczność działań – jednostka schowana za przeszkodą znika z pola widzenia. Nasza jednostka ma określony zasięg widzenia, jednak jeśli wróg ukrywa się za przeszkodą, nie zostanie wykryty. To prowadzi czasem do zasadzek, gdy wrogie pojazdy niespodziewanie wyjeżdżają na nas zza budynków. Wrogowie zazwyczaj zachowują się jak oskryptowani – stoją statycznie w ukryciu, ale gdy zaatakujemy jednego z nich, pozostałe 3-4 jednostki zaczynają zbliżać się i ostrzeliwać nas.

Czołgi, którymi sterujemy różnią się siłą przebicia i zdolnością penetracji pancerza, więc starcia bywają trudne – zwłaszcza gdy kilka wrogich jednostek ruszy jednocześnie na naszą pozycję. Każdy pojazd jest obsługiwany przez kilku członków załogi, którzy zdobywają też doświadczenie co zwiększa ich zdolności. Awans przekłada się na lepszą skuteczność np. w celowaniu, przeładowywaniu działa czy naprawach. Po zniszczeniu naszego czołgu rozgrywka się kończy, ale załoga nie ginie, a nawet po porażce zdobywamy pewną ilość waluty, którą można przeznaczyć na odblokowanie umiejętności postaci, zwiększając nasze możliwości. Towarzyszące nam jednostki mają pewną autonomię – potrafią skutecznie wspierać nas w walce i rzadko zdarza się, by utknęły w terenie.

Poziom trudności jest zbalansowany, choć niektóre misje potrafią sprawić trudność – sam podchodziłem do tych początkowych kilkukrotnie, a kluczem do zwycięstwa okazywała się np. zmiana czołgu na lepszy czy rozwinięcie umiejętności załogi. Z czasem zauważyłem, że nie warto ściśle trzymać się wyznaczonych przez grę punktów, ponieważ ich osiągnięcie często uruchamia skrypty nakładające na nas np. limity czasowe. Lepszą strategią jest eksplorowanie mapy z różnych kierunków i wcześniejsze eliminowanie napotkanych wrogów – ułatwia to późniejsze realizowanie celów, gdyż teren jest już częściowo oczyszczony. Sporadycznie zdarzają się sytuacje, gdy wskutek np. aktywacji przez nas kolejnego punktu misji przeciwnicy dosłownie „spadają z nieba”, ale na szczęście są to rzadkie przypadki. Bezmyślna szarża i strzelanie „na oślep” nie zdają w grze egzaminu – szybko zostaniemy przytłoczeni przez liczne dosyć agresywnie atakujące nas wrogie jednostki i zniszczeni.

Podczas walki nasz czołg dysponuje trzema typami pocisków, choć w praktyce nie zauważyłem między nimi istotnych różnic. Kluczowe jest również zarządzanie amunicją – szczególnie na początku, gdy siła ognia jest niska, a eliminacja wrogiego pojazdu zwykle wymaga użycia więcej niż jednego pocisku nawet pomimo bezpośredniego trafienia przeciwnika. Możemy także używać flar dymnych, by ukryć się przed wrogiem, wezwać nalot bombowy, aby łatwo wyeliminować grupy przeciwników, również tych ukrytych za przeszkodami, oraz poprosić o zrzut zaopatrzenia, by uzupełnić amunicję. Towarzyszące nam jednostki mogą podążać za nami w linii, poruszać się nieopodal nas (co akurat niekiedy powodowało, że potrafiły się gdzieś zablokować) lub też możemy je zapauzować na zajmowanych obecnie pozycjach jeśli nie chcemy by zaatakowały zauważnego przez nas wroga powodując automatyczną reakcję innych wrogich jednostek w okolicy.

W zależności od wybranego czołgu, mieści on różną liczbę członków załogi – zazwyczaj 4 lub 5 osób (dowódca, kierowca, celowniczy, ładowniczy, radiooperator). Skład drużyny możemy odblokowywać wykorzystując walutę oraz wykupić im kolejne awanse zwiększając ich doświadczenie, co przekłada się na dostęp do różnych perków: zwiększonej celności, szybszego przeładowania działa, większej ilości dostępnej amunicji, liczby możliwych wezwań wsparcia artyleryjskiego czy zrzutów zapasów, zasięgu widzenia, prędkości poruszania się itp. Każda postać posiada też jeden specjalny perk, który można trwale odblokować dopiero po ukończeniu wskazanej misji wraz z przypisanym jej partnerem będącym częścią załogi.


OCENA: POZYTYWNA = 7/10

Pomimo pewnych braków graficznych (na tle współczesnych standardów) Panzer Knights przypadło mi do gustu. Pierwsze starcia były trudne i często ginąłem, co zaczęło mnie zniechęcać do dalszej gry. Jednak dzięki wytrwałości – kolejnym próbom, zmianie czołgu czy ulepszeniu umiejętności załogi – zacząłem odnosić sukcesy. Z czasem przekonałem się, że nie zawsze warto podążać zgodnie ze zdefiniowanymi punktami, a lepiej najpierw wyeliminować rozproszone oddziały, by uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek i działania pod presją czasu. Dopiero potem można skupić się na realizacji głównych celów.

Panzer Knights to interesująca propozycja dla fanów bitew pancernych, którzy szukają czegoś pomiędzy zręcznościową zabawą a taktyczną rozgrywką. Największymi zaletami są różnorodność misji i bogaty wybór czołgów. Minusem może być pewna powtarzalność schematów przy dłuższych sesjach oraz uboga, schematyczna grafika otoczenia i małe zróżnicowanie budynków.


Screeny: