R229 = LITTLE WITCHELSA: PUMPKIN PERIL = Recenzja udanej gry gatunku Match-3

Lubisz gry pokroju Match-3? Ten jest wyjątkowo przyjemny 🙂

RECENZJA YOUTUBE:


=== NIECO O GRZE ===


Tytuł jest grą logiczną z gatunku “dopasuj 3” o prostych zasadach rozgrywki i 67 różnorodnych zagadkach do rozwikłania. Autorem jest studio MixoGames Ltd. a na Steam została wydana 14 października 2022. Jest to czwarta pozycja gier z jego oferty przy czym reszta produkcji jego autorstwa podobnie jak recenzowana pozycja także jest mieszaniną różnych gatunków i zagadek. Studio prócz Steam wydaje gry także na platformy mobilne.

Od strony wizualnej gra prezentuje się dosyć okazale. Grafika jest dopracowana i wygląda bardzo atrakcyjnie. Warstwa dźwiękowa jak w każdej takiej grze jest uboga i sprowadza się do kliknięć w interfejsie oraz efektów środowiskowych pokroju usuwania przedmiotów z planszy itp. Zaskoczyły mnie za to miłe dla ucha utwory odgrywane jako ścieżka dźwiękowa.

Fabuła mówi o tym, iż młoda adeptka magii, zwana jako Witchelsa z uwagi na dziwną chorobę na którą zapadł jej ojciec i jakiej nikt nie jest w stanie zdiagnozować jak i uleczyć, udaje się na okoliczny cmentarz by pokonać wszystkie znajdujące się tam dynie. Zgodnie z krążącą legendą pokonanie wszystkich dyń przed nastaniem poranka pozwala spełnić jedno życzenie i oczywiście zamierza tego dokonać i je przeznaczyć na uleczenie swego ojca.

W grze autor oddał nam do rozwikłania 67 następujących po sobie poziomów przy czym gra nie opiera się jedynie na kategorii match-3 a jest miksem różnych gatunków. Prócz tytułowego dopasowywania przedmiotów mamy tu też zabawę w dopasowanie par, podobną tematycznie grę z usuwaniem elementów opartą na kolorach czy też dosyć ciekawą wariację naszego match-3 gdzie musimy doprowadzić jakiegoś umarlaka do jego grobu usuwając elementy blokujące mu przejście. Wspomniane mini-gry są pomiędzy sobą przemieszane tworząc dosyć ciekawy układ, który jest odskocznią od będącego główną tematyką zadania przez co choć w zasadzie robimy stale to samo – to jednak dzięki temu gra nie jest nudna i nie powinieneś mieć uczucia “kurczę, znowu to samo”.

Rozgrywka w przypadku głównego nurtu czyli zabawy w łączenie identycznych elementów to użyte tu różne wariacje zasad, będące już niejako standardem w tego typu grach. Prócz podstawowej zasady “zbierz X elementów” – by nie było zbyt łatwo użyto też kilku utrudnień, np. by usunąć z planszy żółte podkłady kilkukrotnie musimy na nich dokonać dopasowania, dodano też zablokowane pola, które zostaną uwolnione po wykonaniu w ich sąsiedztwie udanych połączeń czy też postępująca pokrywę lodową, która zajmuje kolejne pola blokując umieszczone pod sobą klocki.

By móc się szybciej uporać z dostępnym zadaniem możemy też dokonywać połączeń po 4 klocki lub więcej, co da nam możliwość wysadzenia całego wiersza lub kolumny. Więcej połączonych ze sobą klocków to możliwość wysadzenia jednocześnie w pionie i poziomie czy też sposobność na usunięcie wszystkich klocków tego typu z planszy bądź możliwość zdetonowania wszystkiego w okolicy. Generalnie należałoby zdejmować klocki u dołu każdej z konstrukcji ponieważ cała góra opadając będzie tworzyć dodatkowe połączenia i czasami generować bonusy w postaci wspomnianych funkcjonalnych przedmiotów. Jeśli na planszy nie można już wykonać żadnego ruchu zostaje ona przelosowana.

Prócz tego w trakcie rozgrywki zbieramy pieniądze, które możemy wykorzystać w sklepiku zakupując różne przedmioty pokroju przelosowania planszy czy też zniszczenia danego pola, powiększenia limitu dostępnych ruchów itp. A skoro o tym mowa: osobiście nie lubię w takich grach pośpieszania gracza czyli czy to limitu czasowego czy też limitu ruchów. Tu jest obecny limit ruchów w czasie którego musimy zrealizować postawione przed nami zadanie. Jeśli tego nie zrobimy dane podejście kończy się porażką. Nie ma limitu podejść więc można próbować do skutku. Co więcej – nawet w przypadku przegranej można dokupić +10 kolejnych ruchów by móc ukończyć dany poziom… albo jeszcze i jeszcze raz jeśli się nie wyrobiliśmy. Można też skorzystać ze wspomnianych ułatwień aczkolwiek przyznam, że w tej grze jest to jakoś bardziej zbalansowane albo może zagadki każdego levelu nie są nazbyt trudne i wyszukane ponieważ choć korzystałem z tego kilkukrotnie, to było to może z max 10x w czasie przechodzenia wszystkich poziomów.


OCENA: POZYTYWNA = 7/10

Bardzo przyjemna i dopracowana gra, która zachęciła mnie do jej wypróbownia – a później okazało się, iż jest też wyjątkowo grywalna. Jest dosyć prosta i zagadki na jakie trafisz nie są wyszukane – ale tym samym pozwala się zrelaksować i miło spędzić czas. Mnie jej przejście zajęło niespełna 5 godzin grając jednym ciągiem. Co jakiś czas coś ciągnie mnie ku odpaleniu jakiegoś tytułu pokroju match-3 a ten wydaje mi się wyjątkowo udany.

Tytuł nadaje się dla dla dzieciaków – zero przemocy, ładna i czytelna grafika oraz przemieszanie kilku gatunków dają pewną różnorodność rozgrywki dzięki czemu nie nudzą gracza. Mnie się bardzo spodobała i jeśli szukasz czegoś “na odmóżdżenie” i lekkiego tytułu przy którym nie trzeba się zbytnio głowić i spędzać czasu na analizie kolejnego ruchu a po prostu dobrze się bawić – to polecam.

 


Screeny: