T28 TECHNICZNIE = Walka ze SCAM, SPAM, PHISING – co możemy zrobić?

Z pewnością wielokrotnie natrafiasz na strony wyłudzające informacje czy też próbujące podsunąć ci wirusa/konia trojańskiego. Da się coś z tym zrobić? Owszem! Szczegóły w materiale.

== HISTORIA PRZYPADKU?

Opisana tu przygoda to moja własna wycieczka w kierunku zablokowania strony oszustów serwujących podejrzane treści. Tym razem podszyli się pod dział bezpieczeństwa poczty Interia.pl próbując nakłonić użytkownika do pobrania niebezpiecznego oprogramowania. Postanowiłem z tym zawalczyć. Wcześniej skutecznie walczyłem już z serwerami wysyłającymi do mnie SPAM jednak tym razem postawiłem sobie za cel blokadę niebezpiecznej strony serwującej podejrzane oprogramowanie do pobrania. Zapraszam do obejrzenia nagrania.

Powyższą metodę można stosować zarówno celem zgaszenia serwera notorycznie wysyłającego wam SPAM (polecam nie klikać w linki nazywane “Unsubscribe” czyli wypisanie z list wysyłkowych ponieważ raz, że sami się tam nie zapisywaliście, dwa, że informujecie w ten sposób spamerów, że skrzynka jest aktywna i trzy – że spam wkrótce wróci, z innego adresu.

Należy ustalić gdzie znajduje się serwer wysyłający SPAM / SCAM i powiadomić osobę zajmującą się jego obsługą techniczną, że coś jest z nim nie tak. Oni już zajmą się resztą…

 


 

Screeny: