143 = SUPFLY DELIVERY SIMULATOR == Recenzja zręcznościówki – dron dostawca!

Mała ale dosyć przyjemna w odbiorze gra zręcznościowa. Zostań operatorem drona dostawczego i dostarczaj paczki w miejskiej infrastrukturze!

RECENZJA YOUTUBE:


 

=== NIECO O GRZE ===

Supfly Delivery Simulator to prosta gra autorstwa Koro.Games oraz Blacer Studio z premierą na Steam w dniu 17 października 2020 roku. Gra została wydana przez Source Byte. Przejmujemy w niej rolę dostawcy ładunków posługującego się dronem transportowym. Naszym zadaniem będzie transport różnorodnych przedmiotów pomiędzy miejscówkami w miejskiej architekturze.

Gra wywodzi się jeszcze z projektu serwisu itchio gdzie można zagrać w jakąś wcześniejszą wersję demo (https://korogames.itch.io/supfly). Została też wydana na platformę telefonów komórkowych Android więc jeśli ktoś ma życzenie może sam obadać wspomniany tytuł a znajdzie go w sklepie Google Play (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.koro.games.SUPFLY).


 

=== ROZGRYWKA ===

W grze sterujemy robotem (właściwie dronem), który ma za zadanie dostarczyć towary z punktu A do punktu B czyli miejsca odbioru. Robot ma dosyć mały udźwig więc podniesienie jakiegoś przedmiotu będzie się wiązać z tym, że nieco spadnie jego nośność. Będzie się nieco wolniej wznosił czy też nieco ospale reagował na nasze sterowanie. Mapa generowana jest dynamicznie w trakcie rozgrywki i jest losowa jeśli chodzi o układ przeszkód. Za każdym razem gdy ją uruchomimy miasto w którym toczy się rozgrywka będzie wyglądać nieco inaczej. Jeśli chodzi o sterowanie to też oddano tu komplet zasad jeśli chodzi o poruszanie się. Dronem można sterować z klawiatury, można używać myszy, ale najwygodniej jest sterować nim za pomocą pada.

Nasz dron zasilany jest energią elektryczną i ma pewną pojemność baterii na pokładzie. Tak więc z czasem bateria samoistnie będzie się wyczerpywać i trzeba będzie co jakiś czas wylądować przy stacji ładowania i uzupełnić ubytek zasobu mocy. Jeśli uzbieramy zaś uzbieramy nieco pieniędzy to przed rozpoczęciem misji będzie można zakupić różne upgrade zwiększając bazowe parametry naszej maszyny. Prócz tego możemy zakupić jednego z trzech dronów przy czym znacząco różnią się one docelową funkcjonalnością. Jesten jest uniwersalny, drugi ma większy udźwig, trzeci szybciej się porusza czy też znacznie znacznie wolniej ładuje swoje baterie.

Graficznie gra wygląda dosyć ubogo ale też nijak ma się to do grywalności ponieważ ta akurat w tym tytule jest. Jest bardzo prosta jeśli chodzi o zasady ale jest dosyć trudna jeśli chodzi o samą rozgrywkę. Posiada także możliwość rozgrywki w trybie lokalnego multiplayera (bądź sieciowo jeśli zaprosimy kogoś do Remote Play Together) przy czym jedna osoba korzysta z myszy lub klawiatry czy też obaj gracze korzystają z padów.

Naszym największym problemem będzie infrastruktura czyli nawigacja pomiędzy budynkami lecz różnorodność budynków jest dosyć niska i po jakimś czasie zaczyna być już nudno ponieważ latamy cały czas w tym samym schemacie. Dostępne są bazowo trzy mapy i wraz z rozwojem gracza po osiągnięciu pięciu poziomów pozwoli to odblokowac nową mapę. Pierwsza mapa posiada utrudnienie w postaci wiatru, który co prawda nie jest nazbyt silny ale jednak potrafi nas nieco znosić z toru. Dodatkowym utrudnieniem będzie padający z góry deszcz, który powoduje, że jeśli aktualnie transportujemy jakiś ciężki ładunek to ten robocik niezbyt jest w stanie się wyżej wznieść co jest dosyć dużym utrudnieniem.

Każda misja której się podejmiemy ma jakiś limit czasowy i w zależności od tego jak daleko jest umiejscowiony punkt docelowy do którego musimy dostarczyć nasz towar to ten czas jest nieco dłuższy. Im więcej czasu zaoszczędzimy dostarczając przesyłkę tym więcej pieniędzy zarobimy. Jeśli zrealizujemy pomyślnie pięć przesyłem to zarobione właśnie pieniądze przesyłane są na stałe konto i w przypadku gdy przegramy ich już nie stracimy co dzieje się normalnie jeśli naszemu małemu kurierowi wyczerpią się do zera jego baterie. Za zaoszczędzone pieniądze możesz zakupić nowe drony czy też ulepszenia co przyśpieszy i ułatwi samą grę.

Głównym zadaniem gracza będzie pilnowanie posiadanego zasobu energii i poszukiwanie miejsc skąd można odebrać towar oraz tak sprytne nawigowanie dronem by szybko i bez kolizji po drodze dostarczyć na miejsce przeznaczenia pobrany pakunek. Do tego musimy też uważać na ilość posiadanego życia ponieważ tego odnowić nie możemy. Rozbijanie się o przeszkody powoduje, że zarówno tracimy HP jak i też może skutkować upuszczeniem przenoszonego towaru co przełoży się na nałożenie na nas kary finansowej.

Na górze ekranu znajdziemy także mini-mapkę, która ułatwi nam orientację co do okolicznego terenu i budynków, które napotkamy ponieważ czasami miejsca dostawy są poukrywane wewnątrz budynków i dopiero jeśli się do nich zbliżymy to odsłaniana jest ich zawartość. Dolatując do krawędzi budynków uwidacznia się ich wnętrze i będziemy mogli wlecieć do środka przy czym trzeba kontrolować zachowanie drona ostrożnie dawkując moc by nie uderzyć w ścianę czy też nie uderzyć w sufit bądź podłogę. Balansując w labiryncie korytarzy trzeba dolecieć na miejsce, zdać towar i zebrać kasę za dostawę. Jeśli nie dowieziemy towaru przed upływem czasu czy też utracimy towar poniesiemy karę finansową. Na szczęście nie dotyka ona środków, które już zostały przelane na nasze stałe konto.

Po odblokowaniu kolejnych poziomów jest na nich nieco trudniej – bardziej będą zaskakiwać nas warunki atmosferyczne czy też rzadziej będziemy napotykać staje ładowania co może być dosyć dużym problemem jeśli nie będziemy notować w pamięci gdzie można je napotkać i zacznie brakować nam energii elektrycznej.


OCENA: POZYTYWNA = 5/10

Gra nawet fajna. Mała pchełka, ale potrafi dać nieco zabawy w sam raz na 2-3 dni. Po tym czasie zacznie niestety nudzić ponieważ wszystko jest tu zrobione na jedną modłę a kolejne plansze niewiele zmieniają prócz samego wystroju a właściwie kolorystyki obiektów w grze. Gra mi się spodobła choć nie ma w niej niczego wyjątkowego względem innych gier dostępnych na Steam. Latanie dronem zostało zrobione dosyć ciekawie – jest on dosyć responsywny a latanie w korytarzach budynków jest pewnym wyzwaniem dla naszej zręczności.

Oprawa graficzna jest bardzo prosta ale nie przeszkadza cieszyć się z rozgrywki. Gra posiada także dosyć fajną ścieżkę muzyczną. Ale prócz plusów gra ma też kilka mankamentów. Napotkałem kilka błędów, które zgłosiłem autorom więc do czasu premiery powinny one już być usunięte. Drobnostki typu znikający radar pokazujący docelowe miejsce dostawy. Największym minusem gry jest to, że jest tu dosyć mało dostępnych budynków. Jest ich raptem kilka typów więc dosyć szybko nauczymy się jak są one zbudowane i gdzie szukać wejścia do jego wnętrza. Według mnie autorzy mogliby dodać nieco więcej rodzajów tych budynków by była większa ich różnorodność ponieważ z czasem po 0,5-1h rozgrywki zaczyna to nieco nudzić ponieważ zaczyna się taka nostalgia, że dolatujesz na miejsce i już wiesz gdzie co jest umiejscowione. Na początku jest to bardzo fajne ale bardzo szybko poznajesz cały schemat i wiesz już jak to będzie wyglądać aczkolwiek też zagadką będzie to gdzie towar należy dostarczyć ponieważ punkty odbioru są stale losowane w różnych budynkach i ich części.

Chciałbym też by w grze dostępne było więcej ulepszeń. Upgrade powinny dawać nieco mniejszy skok mocy ale powinno być ich więcej by gracz mógł czuć, że pracuje nad ulepszeniem swojego drona. Gra jest dosyć trudna i wcale nie jest łatwo. Czasami mylimy się co do rozkładu budynków i poszukując wejść nie zauważamy rozładowującej się baterii co skutkować może nasza przegraną jeśli na czas nie znajdziemy stacji ładowania.

 


Screeny: