R128 = HIDDEN OXYGEN = Łamigłówka na komórki w klimacie nonogramów polskiego autorstwa

… a może coś na telefony? Tym razem polska gra logiczna w klimacie nonogramów.

 

 

RECENZJA YOUTUBE:


=== NIECO O GRZE ===

Zostałem poproszony przez autora o spojrzenie na jego przygotowaną właśnie do wydania grę o tytule Hidden Oxygen. Gra, autorstwa Jakuba Niemyjskiego ze studia Meek Bits z pozoru jest dosyć prosta (przynajmniej na pierwszych poziomach) i polega na rozwiązywaniu układu powiązań pomiędzy atomami dwutlenku węgla według pewnych ustalonych założeń. Poziom trudności rośnie jednak z czasem i dosyć szybko okazuje się, że pierwsze poziomy udało nam się przejść bardzo szybko – ale kolejne zaczynają stawiać przed nami małe wyzwania.

 


 

 

 

=== ROZGRYWKA ===

Gra polega na odgadnięciu poprzez dedukcję rozmieszczenia na planszy atomów węgla oraz tlenu. Węgiel przedstawiony w postaci czarnego koła może przyłączyć dwa atomy tlenu reprezentowane przez niebieskie kółka. Warunkiem jest, iż żaden atom tlenu nie może się ze sobą stykać. Każda rozgrywka rozpoczyna się z uwidocznionymi czarnymi atomami węgla natomiast bazując na umieszczonych na pionowej i poziomej belce liczbach musimy drogą dedukcji dojść do tego gdzie mieszczą się powiązane niebieskie atomy tlenu. Zasady są bardzo zbliżone do nonogramów więc jeśli ktoś lubi je rozwiązywać czy też interesują go gry logiczne – to zachęcam do wypróbowania gry – powinna mu się spodobać.

Liczby widoczne w pionie i poziomie określają ilość atomów tlenu znajdujących się w danym rzędzie czy też kolumnie. Bazując na zasadzie iż do każdego czarnego atomu dołączyć trzeba dokładnie dwa atomy tlenu, które nie mogą się ze sobą stykać musimy rozwiązać całą łamigłówkę i właściwie oznaczyć ich rozmieszczenie na planszy.

Ponieważ jest to gra na telefony więc sterowanie oczywiście jest przystosowane do użycia najlepszego urządzenia wskazującego jakim jest nasz palec. Klikając na dane pole i przeciągając palcem zaznaczamy rząd pól w jakich nie może występować niebieski atom tlenu. Podobnie postępujemy jeśli chcemy zmazać całą linię. W przypadku powtórnego kliknięcia na oznaczone na niebiesko pole stawiamy na nim atom tlenu. Kolejne kliknięcie wyczyści całkowicie dane pole przywracając mu podstawowy biały kolor wypełnienia. Działa to dosyć dobrze i gra się wygodnie. Problemy mogą się pojawić na wyższych levelach gdy zaczniemy mieć do czynienia z większymi zagadkami ale tu wystarczy “szczypnąć” ekran by powiększyć zawartość. Pionowe i poziome oznaczenia korespondujące z zawartością pól do oznaczenia zostaną wtedy umieszczone na przedłużeniu kratek przy krawędzi ekranu.

W grze dostępny jest także rozbudowany samouczek, który wprowadzi nas w świat zasad gry tłumacząc zależności i ucząc radzenia sobie z coraz to bardziej rozbudowanymi planszami.

W grze dostępnych jest pięć leveli zaawansowania o stopniowo rosnącym poziomie trudności. Pierwszy poziom Praktykanta to pola 6×6 kratek, dalej mamy Asystenta o wielkości 8×8 pól, trzeci to znów Naukowiec gdzie zmierzymy się z polem o wymiarach 10×10 kwadratów. Kolejny jest Profesor oferujący nam rozmiar 12×12 pól. Kolejny zaś… jest nieco inny…. Jest coraz trudniej i coraz częściej zaczniesz się głowić… co dalej?

 

 

To co spodobało mi się najbardziej w tej grze to podejście autora do podpowiedzi. Klikając widoczną na dole ekranu ikonkę strzałki cofniemy nasz ruch zaś klikając ikonkę żarówki gra udzieli nam jednej podpowiedzi czy też wskaże nam najpierw nieprawidłowe oznaczenie położenia już zainstalowanych atomów tlenu. Jeśli wszystkie atomy rozmieszczone są poprawnie to uzyskamy informację na temat jednej z liczb widocznych w pionie lub poziomie wraz z krótką poradą dlaczego należy postąpić akurat tak a nie inaczej. Z systemu pomocy możemy korzystać dowolną ilość razy aczkolwiek każdorazowe jej użycie powoduje, że zmniejszana jest ilość doświadczenia za pokonanie danego poziomu tak więc trzeba będzie pokonać większą ilość poziomów by móc awansować na kolejny poziom gry.


OCENA: POZYTYWNA = 7/10

Jest to prosta aczkolwiek przyjemna gra. Ponieważ tytuł jest darmowy to oczywiście spotkamy się także z reklamami. Na szczęście autor miał wyczucie dobrego smaku i te pojawiają się jedynie przy rozpoczynaniu niektórych poziomów i nie atakują nas w trakcie rozwiązywania zagadek. Reklamy są dostosowane do poziomu głośności telefonu więc jeśli masz go ściszonego nie ryzykujesz, że reklama wydrze się na pełen regulator. Tyle dobrego, że tu zachowana została jakaś kultura jeśli chodzi o zachowanie reklam. Można je też pominąć bodaj po 5 sekundach czy też wyłączyć w nich całkowicie głos. Reklamy są akurat tym na co bacznie zwracam uwagę i mogę stwierdzić, że w testowanej przeze mnie wersji nie przekroczono poziomu dobrego smaku.

Wracając do samej gry. Grało mi się po prostu fajnie. Pierwsze poziomy to bułka z masłem ale już przy wielkości pola 10×10 zdarzały mi się dłuższe przestoje i szukanie tego gdzie też może być poukrywany ten tlen. Starałem się nie korzystać z pomocy i rozwiązywać je samemu choć przyznam, że czasami jednak musiałem się przełamać i uciec się do krótkiej porady. Zwykle okazywało się, że czegoś nie dopatrzyłem i a to zapomniałem o zasadzie, iż atomy tlenu nie mogą się stykać i nie oznaczyłem pól wokół jednego z nich albo też nie sprawdziłem dokładniej, iż ilość niebieskiego gazu daje tylko jedno możliwe położenie.

Na szczęście każdy z poziomów można rozwiązać dochodząc drogą analizy do finalnego układu. Nie trzeba zgadywać na ślepo i wystarczy pomyśleć ponieważ układy mają logiczną ścieżkę dojścia do rozwiązania.

Gra darmowa, bez nachalnych reklam – można spróbować!

 

 


Screeny: