R97 = HAMSTERDAM == Recenzja z walk bojowym chomikiem czelabińskim

Chomiki są niezmiernie waleczne! Łasica Marlo właśnie zadarła z niewłaściwym chomikiem!

 

►STEAM = https://store.steampowered.com/app/922040/Hamsterdam/


=== NIECO O GRZE ===

Hamsterdam jest grą stworzoną przez studio Muse Games i swoją premierę miało na początku tego miesiąca. Jest to zręcznościówka w tematyce Qucik time event (QTE) gdzie zadaniem gracza jest szybka reakcja na to co dzieje się na ekranie. Gra jest głównie kierowana do najmłodszych… ale i stare byki będą się dobrze bawić 😉

 

 • Data wydania = 1 sierpnia 2019
 • Producent Muse Games
 • Wydawca = Muse Games
 • Gatunek = akcja, niezależne, cute, bijatyka, zręcznościowa, QTE
 • Recenzje użytkowników = Pozytywne (26)
 • Multiplayer =  BRAK
 • Karty = BRAK
 • Polska wersja językowa = BRAK
 • Regularna cena = 28,99 PLN
 • Wsparcie dla pada = JEST!
 • Więcej informacji = https://gg.deals/game/hamsterdam/

 

== OPRAWA GRAFICZNA I DŹWIĘKOWA ===

Rozgrywka toczy się w środowisku 3D i postaci oraz otoczenie są naprawdę ciekawie wymodelowane. Wszystko tu jest kolorowe i czasami w czasie walki mamy wrażenie, że jest tego aż za dużo.

Gra posiada ciekawe udźwiękowienie i odgłosy walki oraz bojowych okrzyków chomiczka przekazane są naprawdę fajnie. Do tego można dodać wpadającą w ucho ścieżkę dźwiękową.


 

=== ROZGRYWKA ===

Gra opowiada historię chomiczego miasta Hamsterdam, przejętego przez gang szynszyli Marlo. Przed nami stoi zadanie zmierzenia się z bossem oraz pokonanie jego członków. Naszym bohaterem jest chomik o imieniu Pimm wyszkolony przez swego dziadka w sztuce walki Hamster-Fu. Wraz z przejęciem miasta przez gang oraz uwięzieniu jego mieszkańców nasza postać będzie mieć za zadanie pokonać przeciwników na 30 poziomach.

 

Walki prowadzone są w czasie rzeczywistym i są to czysto zręcznościowe potyczki. Ja osobiście korzystałem z pada i grało się OK. Naszym zadaniem jest walka z kolejnymi grupami przeciwników i zwykle przekłada się to na około 5-6 wrogów do pokonania w każdej walce. Rozgrywka polega na klikaniu w odpowiedniej chwili na klawisz ataku oraz przesuwaniu drążka w kierunku przeciwników, którzy otrzymują białą poświatę – to znak, że za chwilę nas zaatakują. Wtedy też należy zareagować – w przeciwnym wypadku odniesiemy obrażenia. Nasz chomik nie jest bezbronny – potrafi doskonale walczyć a dzięki kolejnym ciosom zbiera energię gdzie z chwilą naładowania paska postępu może wyprowadzić mocny cios nokautując jednego z przeciwników przez co zostanie on na chwilę wyłączony z walki.

 

Przeciwnicy także potrafią atakować i czasami pojawiać się będą scenki animacji gdy zostaniemy zaatakowani. Wtedy też mamy chwilę na reakcję – należy czy to przesunąć drążek kierunku czy też wcisnąć klawisz ataku dzięki czemu wyprowadzimy unik i nie damy się trafić. Jeśli nie zdążymy zareagować na czas – otrzymamy trafienie i utracimy nieco życia. W przypadku utraty całości posiadanych punktów zdrowia przegrywamy walkę. Nic wielkiego się jednak nie dzieje ponieważ nie niesie to ze sobą żadnego negatywnego skutku i wystarczy podejść do niej po raz kolejny. Przeciwnicy potrafią nam także nieco utrudniać zakładając blok. Wystarczy wtedy odczekać aż przeminie lub dłużej przytrzymać klawisz ataku co spowoduje wyprowadzenie mocniejszego ciosu zbijającego blok.

 

Droga ku ostatniemu przeciwnikowi wiedzie przez 3 poziomy podzielone na 10 pomniejszych lokacji co przekłada się na łącznie 30 walk. Do tego mamy też możliwość skorzystania z bonusowych poziomów co pozwoli zarobić drogocenne ziarna będące walutą gry. Poziomy możemy powtarzać dowolną ilość razy (zarówno zwykłe jak i też bonusowe) zarabiając dzięki temu drogocenną walutę co pozwoli na zakupy w sklepie. Każde 10 poziomów zawiera w sobie także walkę z mini-bossem oraz na koniec bossa. Obie nieco się między sobą różnią. Pierwsza polega na pewnego rodzaju wyścigu gdzie musimy unikać różnych przeszkód czy to w postaci przemieszczających się przeciwników czy też rzucanych przez nich przeszkód. Walka z bossem jest nieco odmienna choć też w zbliżonym stylu. Polega na unikaniu jego ciosów czy też rzucanych przedmiotów. Nieco inaczej wygląda walka z samym bossem gdzie tym razem mamy unikanie jego ciosów i uwalnianie chomików czy też jazda hulajnogą i zbieranie więźniów. Na koniec czeka nas wciskanie przycisków ataku na czas.

 

Nasz chomik może także korzystać ze sklepu. Zarobione w czasie walk nasiona może wymienić na jeden z czterech składowych – czapka, bluza, rękawice czy też okulary. Dają one naszej postaci różnorodny efekt – czy to zmniejszenie odnoszonych obrażeń, więcej zdrowia czy też możliwość leczenia się. Przedmioty możemy też otrzymać w nieco inny sposób. Każdy z poziomów posiada pewne założenia – takie jak np. znokautuj jednego przeciwnika trzykrotnie, wykonaj jakąś kombinację ciosów itp. Nagrodą jest zawsze pewna ilość ziaren czy też właśnie przedmiot ze sklepu.

 


OCENA: POZYTYWNA

Gra jest dosyć ciekawa choć nieco za krótka. ale może to i lepiej ponieważ powtarzalny schemat walk w pewnym momencie zaczyna już nieco nużyć. Dosyć ciekawym są wstawki z mini-bossami lub samymi bossami – i te potyczki wprowadzają nieco życia do gry. Poziom trudności nie jest wysoki i choć możesz paść 1-2-3 razy, to w końcu przejdziesz dany poziom. Problematyczni mogą być jedynie bossowie lecz ich system walk jest schematyczny a zatem wystarczy się go nauczyć i będziesz w stanie ich pokonać. Gra nie zawiera także elementów przemocy (o ile nie liczymy samej walki) a jej komiksowe i nieco dowcipne podejście sprawia, że nadaje się też dla najmłodszych.

Mankamentem może być cena gdzie za prawie 30zł mamy niespełna 3h zabawy więc nieco krótko. Jeśli jednak znajdziesz grę na wyprzedaży to śmiało można brać.

 

+++ PLUSY +++

 • Ciekawy pomysł i dobre wykonanie.
 • Dobre udźwiękowienie i oprawa graficzna.
 • Grywalność!

 

— MINUSY —

 • Dosyć krótka (3h gry)
 • Schematyka walk powoduje, że gra w pewnym momencie zaczyna już nieco przynudzać.

 


Screeny: