Poradnik INTERSTELLAR ROGUE

Tym razem poradnik do jednej z gier, która niezmiernie mi się spodobała 😉


Fabuła gry mówi o tym, iż sztuczna inteligencja powstała jako planetarny system obronny, odporny na próby hakowania. Niestety coś poszło nie tak i uzyskała ona samoświadomość. Zdecydowała się opuścić ziemię i samodzielnie odkrywać wszechświat.  Obecnie rozpoczęła wysyłkę armii statków i robotów naprzeciw swoim stworzycielom  a przez ostatnie dwa tygodnie ataki zaczynają przybierać na sile.  Ludzie zamierzają położyć temu kres. Wiemy, że SI zwraca uwagę na liczby a zatem wysłany zostanie tylko jeden statek by nie powodować zwiększenia poziomu obrony z jej strony. Kieruje nim nasz najlepszy pilot – ty! Twoim zadaniem jest ocalić nas przez SI nim będzie na to za późno.

W tym tytule możemy przejąć stery dowodzenia nad jednym z 47 statków o różnych parametrach i zmierzyć się z dostępnymi misjami. Gra należy do typu roguelike, więc każdą potyczkę rozpoczynamy tak naprawdę od zera z użyciem nowej postaci a jedyne co możemy zrobić przed wyruszeniem w podróż to wybór statku, pilota oraz typu uzbrojenia. Reszta jest już w pełni losowa i zależy od naszych poczynań oraz tego na co trafimy prowadząc naszą wyprawę.

Co ciekawsze twórcą i autorem gry jest jedna osoba odpowiedzialna za kodowanie, oprawę graficzną i dźwiękową. O dziwo wszystko to jest w tym tytule wyjątkowo udane. Jest to jedna z tych niewielu gier, które wyjątkowo mnie wciągnęły. Choć pierwsze wrażenie może odrzucać to jednak warto jest spróbować gdyż gameplay jest dosyć udany.

Gra na to nie wygląda – ale gdy już się w nią wciągniesz zauważysz, że posiada pewną głębie, której nie zauważa się na pierwszy rzut oka. Nie jest nazbyt łatwa i będziesz zmuszony walczyć z pojawiającymi się problemami. Szczególnie trudno jest na początku rozgrywki jednak wraz z postępem gry zdobędziesz wymagane doświadczenie i będziesz w stanie walczyć z coraz to trudniejszym przeciwnikiem.

Rozgrywana jest w trybie roguelike a to oznacza, że posiada tylko jeden save i w przypadku zniszczenia czy to statku czy to lądownika (i pilota) nasza przygoda się zakończy i będziemy zmuszeni rozpocząć raz jeszcze. Życie nie jest łatwe i trzeba się pilnować by kaprysy losu nie zakończyły naszej wyprawy. Trzeba się zatem pilnować i z pewną dozą ostrożności podchodzić do napotykanych niebezpieczeństw.

 


Gra zapisywana jest automatycznie po wykonaniu skoku do innego systemu oraz w przypadku podejścia do lądowania na obiektach. Możesz ją także w każdej chwili zapisać wychodząc z gry – klawisz “I” a następnie opcja wyjścia do menu i opuszczenie gry. Nie rozpocznij przypadkiem kolejnej wyprawy ponieważ zniszczysz tym samym posiadany zapis!

 

Ekran gry umożliwia nam podjęcie jednej z kilku akcji:

 • GAME START – uruchamia standardowy tryb gry w którym do przejścia mamy 20 losowo generowanych leveli na końcu których musimy pokonać finałowego bossa. Przechodząc pomiędzy nimi zachowujemy posiadane doświadczenie oraz uzbrojenie i wszystko to co uzbieraliśmy startując od pierwszego poziomu.
 • ENDLESS MODE – to tryb zbliżony do standardowej rozgrywki z tym, że tu jest ona bez końca i nie ma ograniczenia do 20-stego poziomu. Gramy do śmierci.
 • MISSION MODE – to tryb misji gdzie będziemy pokonywać poziom za poziomem jednak tu stajemy naprzeciw konkretnemu zestawowi przeciwników i nasz wybór ogranicza się do wybrania jednego z trzech dowódców, kierującego konkretnym statkiem.
 • CONTINUE – jeśli wyjdziemy w danej chwili z gry do głównego menu gra zostaje automatycznie zapisana. Możemy z niej wtedy całkowicie wyjść zaś po uruchomieniu jej po raz kolejny ta opcja załaduje save i będziemy kontynuować naszą zabawę dokładnie od tego samego miejsca w którym ją zakończyliśmy.
 • OPTIONS – opcje gry. Są dostępne także w czasie rozgrywki (wchodzimy poprzez Inventory).
 • MEDALS – medale przyznawane za konkretne osiągnięcia w grze. Pozwalają na odblokowanie niektórych ze statków.
 • STATS – statystyka dotychczasowych osiągnięć.
 • TUTORIAL – poradnik, tłumaczący w postaci tekstowej większość aspektów rozgrywki.

 

 

== OPCJE ==

W opcjach możemy przełączyć kilka przełączników mających pewien wpływ na grę:

 • F4 – przełącza pomiędzy trybem pełnego ekranu a bezramkowym oknem. W przypadku rozgrywki w trybie pełnego okna jeśli posiadasz konfigurację dwóch oddzielnych ekranów i klikniesz na czymś na drugim – gra się minimalizuje. Czasami znika wtedy z paska zadań i tylko Alt+Tab pozwoli się na nią przełączyć. Ja osobiście grałem w trybie okna i polecam to samo 😉
 • LANDER STARBILISER – czy stabilizować lądownik (będzie wracać do standardowej pozycji) – inaczej po jego przekręceniu na jeden z boków tak już zostanie. Im wyższy jest ten parametr tym szybciej następuje korekta. Jeśli lądownik jest uszkodzony – efekt ten spowalnia.
 • LANDER FEATHER THRUST DEFAULT – sposób kontroli nad lądownikiem. Zwykle jest to sterowanie za pomocą WASD gdzie dodajemy mocy tylko na chwilę. Przełączenie tego spowoduje, że moc będzie utrzymywana (np. będzie się stale wznosić z zadaną mocą zamiast odpalać silnik tylko wtedy gdy wciskamy klawisz).
 • SPACE OBJECTS – SPACE PERFORMANCE – MIN/LO/HI – ilość renderowanych obiektów w kosmosie. Jeśli gra ci nie wyrabia, możesz zmniejszyć ilość obiektów widocznych na ekranie.
 • SCREEN SHAKE – ekranem będzie “trząść” w przypadku trafień. Ja osobiście wyłączyłem ponieważ mnie denerwowało.
 • BITS LIMIT – Określa ile obiektów (jakoś efektów) może być wytworzonych w przypadku trafienia w obiekty w czasie misji naziemnych.
 • LANDER SUIT – STABILISER DEFAULT – kombinezon kosmiczny będzie trzymać się w pionie zamiast się obracać wokół swojej osi.
 • MISSION BRIEF DEFAULT – czy przed rozpoczęciem misji wyświetlać wprowadzenie.
 • GROUND OBJECTS (LANDER PERFORMANCE) – MIN/LO/HI – ilość obiektów renderowanych w czasie misji naziemnych. Należy zmniejszyć jeśli nasz komputer spowalnia i nie wyrabia się.

Do opcji możemy się dobić także w trakcie rozgrywki – należy wejść do “plecaka” wciskając klawisz “I” a następnie w lewym górnym rogu ekranu wcisnąć ikonkę opcji.

 

Mnie zdarzała się jeszcze sytuacja, iż po wyjściu z gry do Windows znikało jej okno z paska zadań. Nadal można się było jednak nań przełączyć używając kombinacji ALT+TAB


 

 

=== TRYBY ROZGRYWKI ===

 

W grze zaimplementowano trzy tryby rozgrywki:

 • ENDLESS MODE – nieskończony tryb gry – możemy tu zaczerpnąć przygody bez końca napotykając losowych przeciwników.
 • MISSION MODE – tryb misji w którym do rozegrania mamy pojedyncze misje. Nie zachowujemy tu niczego – każda misja jest odrębna. Do wyboru mamy jednak pewne zróżnicowanie poziomów w postaci możliwości wyboru jednej z trzech opcji by przejść dany level. Trzech różnych kapitanów – trzy różne statki o odmiennym uzbrojeniu – ale też trzech różnych przeciwników do pokonania. Jeśli nie jesteś w stanie podołać temu zadaniu – spróbuj innej opcji – jedną z trzech musisz wygrać by awansować. Po zakończeniu misji staniemy przed wyborem na kolejny level. Oczywiście są to wyzwania o rosnącym poziomie trudności.
 • GAME START – zwykła rozgrywka – 20 poziomów do pokonania o rosnącym poziomie trudności – na końcu musimy pokonać głównego bossa czyli macierz SI. Ten tryb przeszedłem. Najtrudniej jest go przejść małym statkiem (małe zbiorniki tlenu, paliwa) zaś najłatwiej czymś dużym. Warto zatem zagrać i paść kilka razy by odblokować jakiś większy statek. Przechodząc z poziomu na poziom zachowujesz swój statek, sprzęt i całe wyposażenie.

 

 

=== GAME START ===

Użycie tego przycisku otworzy przed nami standardowy tryb rozgrywki. Musimy tu pokonać 20 generowanych losowo poziomów skacząc do kolejnego po ukończeniu bieżącego przy czym to do nas należy decyzja czy będziemy je czyścić do zera czy też po prostu przelecimy od razu na następny pomijając walkę z przeciwnikami. Gra trwa do naszej śmierci (czy to w kosmosie czy też w trakcie misji naziemnej.  Po jej zakończeniu zostaną podliczone nasze osiągnięcia (jak daleko zaszliśmy, ilu wrogów rozgromiliśmy itp.) za co otrzymamy odpowiednią ilość gotówki. Otrzymamy także ilość zgromadzonych na naszym koncie pieniędzy.

 

Poziom na którym aktualnie jesteśmy jest widoczny na górze ekranu. Symbolizuje go także “X” przemieszczający się w miarę naszych postępów.

 

Naszym pierwszym wyborem będzie statek jakim będziemy walczyć. Ja swoją pierwszą rozgrywkę ukończyłem wskazanym “Galactic Star RU-117”. Ten konkretny pojazd posiada największą ilość możliwego do zamocowania uzbrojenia dzięki czemu ma największą dostępną siłę ognia. Do tego ma wyjątkowo pojemne baki na paliwo i tlen. Jest dosyć powolny lecz w trakcie gry możemy go jeszcze ulepszyć czyniąc z niego prawdziwą maszynę do zabijania.

 

Dostępne statki możesz odblokować za pomocą pieniędzy lub zdobytych medali. Te ostatnie możesz pozyskać za zdobywanie konkretnych osiągnięć. Ceny za odblokowanie statków są różne – więc warto najpierw je przejrzeć by wybrać jakiś ciekawszy pojazd.

 

Zakup skrzynek – Przed rozpoczęciem gry możemy jeszcze  zakupić skrzynki zawierające losowe przedmioty. Ta większa zwykle zawiera elementy uzbrojenia (działa) lub wyposażenia statku (skaner, reaktor itp.). Mniejsza dostarcza zazwyczaj różnych używalnych przedmiotów (paliwo, tlen, artefakty). Pieniądze zarabiamy za ukończenie prowadzonych rozgrywek. Nawet śmierć na pierwszym poziomie da nam nieco grosiwa, które możemy przeznaczyć tu później na zakup skrzynek (lub odblokowanie statków).

 

LAUNCH – startuje grę w wybranej przez nas konfiguracji.

SETUP – pozwala wybrać typ uzbrojenia jakim dysponuje nasz statek

PILOT – pozwala wybrać jednego z trzech dostępnych pilotów (każdy z nich ma nieco inne parametry).


=== PILOCI ===

Przed rozpoczęciem gry możemy także wybrać jednego z trzech pilotów. Każdy z nich cechuje się nieco innymi parametrami. Wybranej postaci nie będzie już można zmienić do końca aktualnie prowadzonej rozgrywki.

 • MECHANIC – pozwala na efektywniejszą realizację napraw. Mechanik startuje z umiejętnością 40% efektywności napraw (reszta pilotów startuje z poziomem 20%):
  • BETTER EQUIPMENT REPAIRS – większa efektywność napraw dzięki czemu każda wykonana naprawa da więcej odzyskanych punktów wytrzymałości naprawianego przedmiotu.
  • RANDOMLY REPAIRS DURING FLIGHT – ta umiejętność (można ją także rozwinąć u innych pilotów) pozwala na samoczynne naprawy dokonywane przez pilota co losowy okres czasu (nawet przy uszkodzonym droidzie naprawczym).
 • MINER – pozwoli na większy uzysk przy pozyskiwaniu surowców:
  • BONUS TO ALL RESOURCE PICKUPS – każde zebranie surowców da większą ilość pozyskanego surowca.
  • SOMETIMES GETS DOUBLE SCRAP – istnieje szansa na to, że zbierając szczątki (Scrap) zyskamy dwie sztuki zamiast jednej. Nie działa na duże części złomu (Big Scrap)
 • GUNNER – pozwala na większą efektywność użytkowanej broni:
  • BETTER FIRE RANGE OF ALL GUNS – zwiększa zasięg uzbrojenia dzięki czemu będzie ono mogło strzelać na nieco większą odległość.
  • MORE DAMAGE IN GROUND COMBAT – w czasie walki naziemnej będziemy zadawać większą ilośc obrażeń.

 


 

=== TURRET SETUPS ===

W tym ekranie możemy wybrać jaki układ wieżyczek będzie dla nas najbardziej odpowiedni. Większość z nich jest zablokowana i wymaga pewnych nakładów finansowych by móc odblokować dany typ broni. Wybranie któregokolwiek spowoduje, iż nasz statek zostanie wyposażony właśnie w ten typ uzbrojenia. Wieżyczki można oczywiście później w każdej chwili wymieniać na to co znajdziemy czy też zakupimy w trakcie naszej wyprawy zmieniając nasz pierwotny układ.

 

Dla przykładu:

 • ALL MASS DRIVERS – wyposaży nasz statek w szybkostrzelne wieżyczki siejące pociskami. Dosyć duży zasięg broni. Nadaje się do atakowania większych i powolnych statków ale kiepsko sprawdza się z szybkimi i zwrotnymi jednostkami
  • Duża szybkostrzelność oraz prędkość pocisków
  • Niskie zużycie mocy reaktora potrzebne do prowadzenia ognia.
 • PLASMA GUNNER – dostaniemy wyrzutnie plazmowe, które zadadzą nieco większe obrażenia jednak ich działanie będzie już większym obciążeniem dla naszego reaktora. Tym samym musimy mieć reaktor, który wydajnie produkuje energię lub też pozwala zgromadzić duży zapas energii by móc ją zużyć w momencie ataku. Jeśli zbraknie energii – wieżyczki nie będą strzelać.
  • Dobra siła ognia oraz szybkostrzelność
  • Średnie zużycie energii.

 


=== STATKI ===

Możliwe do wyboru statki cechują się różnymi parametrami startowymi. Do odblokowania większości pojazdów musimy przeznaczyć nieco zdobytych pieniędzy czy też musimy zdobyć pewne osiągnięcia (medale – ale o nich później):

 • SHIP HULL STRENGTH – Ilość punktów życia (HP) kadłuba. Po zbiciu go do zera nasz statek oczywiście zostanie zniszczony.
 • SHIP BASE WEIGHT – bazowy ciężar – wpływa na prędkość poruszania się statku oraz tempo jego obrotu wokół osi. Możliwa do uzyskania prędkość jest wypadową wagi pojazdu oraz wydajności i mocy reaktora.
 • STEALTH PROFILE – wykrywalność statku. Jak bardzo jesteśmy widoczni przez co wrogowie będą nas samoczynnie atakować. Nieistotne.
 • CARGO BAYS – ilość ładowni statku. Każda pozwala przechowywać 14 różnych rzeczy i maksymalnie możemy mieć ich dziesięć. Statek można później ulepszać dokładając kolejne ulepszenia (do owych dziesięciu).
 • FUEL TANK MAX – pojemność baku z paliwem. Paliwo jest użytkowane do poruszania się statku jednak każdy z silników pozwala na operowanie dwoma trybami lotu – zwykłym (do którego potrzebne jest paliwo) oraz silnikiem impulsowym – zwykle wolniejszym jeśli chodzi o prędkość – jednak nie potrzebuje on paliwa do wymagania – moc zapewnia mu reaktor (który jest niewyczerpalny). Paliwo na tym wielkim statku rzadko mi się kończyło z racji olbrzymiej pojemności zbiornika. W sklepach można też zakupić kanistry z paliwem, które są dosyć tanie
 • OXYGEN TANK MAX – jeden z najważniejszych parametrów określającego pojemność zbiornika z tlenem. W przypadku jego wyczerpania kończy to naszą rozgrywkę.
 • BASE HULL ARMOUR – podstawowa wartość osłony pancerza. Może zostać później zwiększona poprzez ulepszenia.

 

=== ROZGRYWKA ===

Po rozpoczęciu gry lądujemy w kosmosie wyskakując z hiperprzestrzeni. Naszym oczom ukaże się obraz niczym ten powyżej. Tak wygląda główny ekran gry w czasie którego będziemy przemierzać bezkres kosmicznej przestrzeni. Na bokach zawiera on różne panele informacyjne a w większości z nich są wyświetlane różne parametry naszego statku. Możemy także chować i ukrywać klikając na odpowiedni znacznik ze strzałką by zwiększyć nieco obszar widocznego kosmosu (co może ułatwić walkę). Omówimy je za chwilę.

Naszym głównym zadaniem jest przetrwanie i przebicie się przez 20 losowo generowanych poziomów a zatem nigdy nie wiemy na co trafimy. Plansze są zawsze unikalne a naszym zadaniem będzie ich rozpoznanie, pozyskiwanie surowców, eksterminacja atakujących nas wrogów czy też misje naziemne polegające na eksploracji za pomocą lądownika – co wiąże się z przelotem na miejsce i zebraniu potrzebnych nam przedmiotów oraz walce z napotkanymi siłami wroga.

 

Gdy już zdecydujesz się na skok do kolejnego układu musisz przemieścić się w kierunku linii wskazywanej przez brązową linię. Należy wlecieć w środek wiru (nie odniesiesz z tego powodu żadnych obrażeń) i jeśli jesteś gotowy – możesz wcisnąć czerwony przycisk (lub klawisz “J”) co spowoduje przeskok do kolejnego układu. Dopóki nie zainicjujesz samoistnie skoku (wciskając klawisz lub wskazany przycisk) nigdzie nie przeskoczysz – przelot przez wir nie jest zatem w żaden sposób groźny.

 

Do naszej dyspozycji oddano też pokaźną liczbę jednostek broni o różnych typach i zmiennych parametrach. To oznacza, że będziemy napotykać ich różne wariacje różniące się siłą rażenia oraz innymi parametrami. Podobnie jest z osprzętem statku. Broń można wymieniać na inną w dowolnej chwili a zatem jeśli będziesz walczyć z silniejszym acz powolnym przeciwnikiem możesz ją zmienić na inny zestaw uzbrojenia – strzelający co prawda wolniej, lecz zadający większe obrażenia. W przypadku napotkania szybkich myśliwców wroga przyda się natomiast szybkostrzelne działko mogące poradzić sobie z błyskawicznie przemieszczającym się przeciwnikiem. Podobnie z osprzętem statku – zdobędziesz coraz lepsze reaktory, generatory osłon czy też skanery otoczenia.

 

Po prawej stronie interfejsu zobaczysz też aktualnie zebrany poziom punktów doświadczenia (EXP: …. ) – zaś pod nim ilość niezbędną do zebrania by przeskoczyć na kolejny poziom. Dlatego warto jest eliminować jak największą ilość przeciwników na każdym poziomie – co pozwoli ci łatwiej wbić upragniony poziom.
Po przeskoczeniu na kolejny poziom zostanie wyświetlone okno informacyjne – i losowo zostaną nam przyznane punkty do niektórych kategorii.
Wraz z kolejnymi poziomami umiejętności specjalne postaci będą podbijane. Możliwe jest także odnalezienie specjalnych artefaktów, których użycie podbije nam nieco niektóre z nich.

 • REFINE BONUS – zwiększa ilość surowców pozyskiwanych z asteroidów (złoto, paliwo).
 • HANDGUN BONUS – dodatkowe obrażenia dodawane do bazowych broni.
 • RANGE BONUS – bonus do zasięgu broni pokładowej.
 • REPAIR SKILL – umiejętność naprawy. Im większa – tym więcej punktów wytrzymałości przedmiotu będziesz przywracać.
 • ACCELERATION BONUS – bonus do przyśpieszenia statku (szybszy start z miejsca).
 • SPEED BONUS – zwiększenie maksymalnej prędkości jaką statek może uzyskać.
 • ROTATION BONUS – zwiększa prędkość obrotu wokół osi (obracanie się, skręcanie).
 • HYPERDRIVE BONUS – zwiększa mnożnik napędu (co przekłada się na osiągnięcie wyższej prędkości w locie hyperdrive).
 • HULL BONUS – zwiększenie ilości HP statku.
 • TRADE BONUS – bonus do handlu w sklepach (tańsze zakupy i większy zysk w przypadku sprzedaży przedmiotów).
 • SHIP ARMOUR – pancerz statku.
 • SHIELD BONUS – zwiększenie ilości punktów osłon.
 • CRITICALS BONUS – większa szansa na uniknięcie obrażeń krytycznych.
 • CARGO BAYS – ilość posiadanych ładowni.
 • STEALTH LEVEL – poziom ukrycia (zmniejsza szansę na bycie wykrytym przez wrogów).
 • GROUND HITS BONUS – dodatkowa ilość punktów życia pilota.
 • O2 USE BONUS – zmniejsza zużycie tlenu.
 • POWER STORE BONUS – zwiększenie pojemności baterii statku.
 • FUEL TANK BONUS – zwiększa pojemność baku paliwa statku.

 

Po lewej na górze widzimy postać wybranego przez nas pilota.

Mój obecnie posiada 110 HP czyli 110 punktów życia przy czym jest on dosyć zaawansowany. Startowałem z bazowym 50 HP. W przypadku śmierci pilota (co może mieć miejsce tylko w czasie misji naziemnych) kończy to naszą przygodę. Pilot nie odnosi obrażeń sterując statkiem w kosmosie nawet gdy ten otrzymuje obrażenia. Punkty życia możesz odnowić spożywając różne jadalne przekąski, które można zakupić czy też wydropić. Dodatkowo czasami trafiają się zwierzęta (lub inne przedmioty) i zabawa nimi odnawia czasami kilka punktów.
Ikonki przedstawiają gotowość broni pokładowej do wystrzału. Każda z broni ma pewną szybkostrzelność a zatem po wystrzale musimy odczekać jakiś czas by broń się przeładowała.
Zielone – gotowe do strzału
Czarne – broń zniszczona
Niebieskie – broń w użyciu
Szare – broń w trakcie przeładowywania
Większość broni potrzebuje namierzenia na cel. Ważne jest to jaki promień zasięgu jest przez nią obsługiwany ponieważ np. rakiety mogą wystrzelić jedynie gdy cel znajdzie się w ich polu rażenia. Istnieją różne wersje tej samej broni posiadające różny promień ataku. Zapalenie się TARGET LOCK oznacza, iż co najmniej jedna broń pokładowa wymagająca namierzenia na cel może wystrzelić. Takie bronie odpalamy za pomocą prawego klawisza myszki (RMB).

Nasz statek za pomocą klawisza “Q” może mieć włączane bądź wyłączane osłony. Obrazek po lewej stronie pokazuje włączone. Ich ilość jest także prezentowana na jednym z pasków po prawej stronie (170 UHP). Osłony do odnowienia wymagają pobierania mocy z reaktora. W przypadku prowadzenia ognia możesz nie mieć wystarczającej ilości mocy by je utrzymać. Niekiedy zdecydujesz się na ich dezaktywację by szybciej poradzić sobie z ubiciem przeciwnika (więcej mocy dla systemów broni) czy też przekierować moc do silników by uciec wrogowi. Załadowane do pełna osłony nie tracą punktów wytrzymałości – o ile niczym nie dostaniemy – i nie pożerają już mocy reaktora.

Ta ikonka wskazuje sposób prowadzenia ognia. Można to przełączać z użyciem klawiatury za pomocą “E“. W przypadku automatycznego namierzania ekran gry jest centrowany na naszym statku. W przypadku trybu ręcznego w zależności od miejsca przemieszczenia myszki jest on przesuwany we właściwą pozycję. Tryb ręcznego celowania może ci pomóc zniszczyć szybkich przeciwników ponieważ automat nie za bardzo sobie z nimi radzi – strzela zawsze w miejsce ich pobytu zamiast planowane miejsce przemieszczenia się. Dodatkowo czasami będziemy musieli na chwilę wyłączyć automatyczne prowadzenie ognia by szybko zregenerować osłony.
Log zdarzeń jest dostępny po wciśnięciu klawisza “O“.  Pokaże się w formie czterech kolumn. Te same zdarzenia (ostatnie z nich) zobaczysz także poniżej. Są one kolorowane w zależności od ich typu. Pokazany przed nimi czas to rzeczywisty czas zaistnienia zdarzeń z twojego komputera.

 

Po lewej na dole znajdziesz bieżące zestawienie stanu systemów.
W przypadku niskiej ilości paliwa lub tlenu zostanie to wyświetlone ostrzeżenie – ale też będzie ono komunikowane dźwiękowo.
Jeśli któryś z systemów osprzętu statku zostanie uszkodzony (co wiąże się ze zmniejszenie wydajności jego pracy) to zamiast wyświetlonego tu 100% zobaczysz bieżący stan. Do ciebie należy decyzja czy naprawić go samodzielnie czy też zdać się na powolną reperację za pomocą droida naprawczego (lub losowych napraw samego kapitana statku). Dla przykładu uszkodzony reaktor produkuje mniej energii zaś uszkodzone osłony wolniej się regenerują i mają mniejszą pojemność.

 

Po prawej na górze umiejscowiony mamy radar, którego pełną wersję wywołujemy za pomocą klawisza “R“. Przedstawia on znaną nam okolicę wskazując wszystkie odkryte obiekty za pomocą punktów.

Mapa prezentowana na radarze skalowana jest do tego co mamy wyświetlone w oknie z radarem (klawisz “R“). Jeśli chcesz by miała większe zbliżenie – musisz wywołać pełne okno radaru i tu przybliżyć widok do żądanego powiększenia. Na pokazanym obrazku ZOOM: 1x oznacza całkowity widok bez zbliżenia.

Zbliżenie szczególnie przydaje się w przypadku walki z przeciwnikami – łatwiej wtedy dostrzec w którym kierunku się poruszają. W zależności od tego jakim radarem dysponujesz (mają różny zasięg – tu Range: 34900 TSU) zobaczysz mniejszy lub większy obszar.


 

 

=== RADAR ===

W przypadku wywołania pełnego okna radaru (klawisz “R”) naszym oczom ukaże się coś na wzór tego na obrazku. W zależności od stopnia powiększenia zagęszczenie obiektów może być większe lub mniejsze – widok możemy zoomować za pomocą  dwóch przycisków lub też najprościej z użyciem kółka myszki.

WAŻNE! Gdy jesteś w trybie radaru (pełne okno) twój statek nie może automatycznie namierzać i atakować pojawiających się wrogów!

W trybie pełnego okna radaru po prawej na górze znajdziesz przycisk służący do uruchomienia skanowania. Jego zasięg zależy od posiadanego skanera (im większy zasięg tym dalsze obiekty zostaną zidentyfikowane).

Po wciśnięciu przycisku skanowania wokół centralnej pozycji na mapie czyli naszego statku rozszerzać się będzie okręg skanowania identyfikując wszystkie znajdujące się w nim obiekty. Im lepszy skaner posiadamy tym większy zasięg jesteśmy w stanie rozpoznać.

Skanowanie powoduje, iż wrogowie zostaną powiadomieni o naszej obecności co w większości przypadków się z tym, że ruszą w naszym kierunku by nas zaatakować.

 

Wszystkie nieznane nam obiekty są na początku koloru niebieskiego jednak po przeprowadzeniu skanowania (skanowanie dostępne jest jedynie przy pełnym oknie radaru) zostaną one zidentyfikowane i oznaczone odpowiednim kolorem oraz obok nich pojawi się ich nazwa. Raz rozpoznane obiekty nie tracą już swojego oznaczenia.

 • czerwony – wrogie jednostki
 • zielony – nasze wieżyczki (turrets)
 • pomarańczowy – asteroidy z surowcami
 • żółty – surowce znajdujące się w przestrzeni
 • ciemnoniebieska kropka z otoczką – przedmiot do zebrania
 • niebieski punkt – nieznany (nierozpoznany) jeszcze obiekt.
 • niebieski z zieloną otoczką – planeta lub relikt/sklep na którym można wylądować
 • niebieski z fioletową otoczką – nebula lub brama skokowa (warp gate)
 • duży żółty – wróg blokujący możliwość skorzystania z bramy skokowej (należy go zniszczyć by móc skoczyć do kolejnego systemu).

 

W lewym górnym rogu radaru zobaczysz także dodatkową partię informacji:

 • RADAR RANGE – zasięg radaru (czyli to, ile wyświetlanego obszaru zmieści się w oknie.
 • SCAN RANGE – zasięg skanowania (w tym wypadku jakieś 1/2 planszy)
 • DISTANCE TO WARP POINT – wskazuje odległość do punktu skoku na następny level. Oczywiście jeśli będziemy się doń zbliżać – będzie maleć.
 • OBJECTS IN RANGE – ilość obiektów w zasięgu radaru
 • ZOOM – aktualne powiększenie
 • PLANETS – ilość wykrytych planet. Można na nich wylądować celem przeprowadzenia misji naziemnych (i zebrania nieco skrzynek z przedmiotami)
 • DERALICTS – ilość wykrytych reliktów. Podobnie jak na planetach można na nich lądować. Są to najczęściej jakieś ruiny lub sklep w którym możemy sprzedać bądź zakupić przedmioty.

 

Zauważysz także dwie linie prowadzące na zewnątrz od lokalizacji twego statku:

 • 1 – brązowa – wskazuje kierunek w którym musisz się udać by odnaleźć bramę skokową na kolejny poziom. Jeśli nie ma tejże linii to oznacza, iż na planszy znajdziesz przeciwnika, który zakłóca działanie bramy. Należy go zniszczyć być się odblokowała. Ten wróg jest oznaczony za pomocą żółtej pulsującej kropki.
 • 2 – zielony – aktualny kierunek w którym jest zwrócony twój pojazd (kierunek w jakim się patrzysz). Prędkość obrotu jest uzależniona od masy statku i posiadanego silnika, mocy reaktora oraz ulepszeń. Przede wszystkim zależy jednak od prędkości z jaką się poruszasz – im wolniej lecisz tym jesteś zwrotniejszy. Dlatego w czasie walk niekiedy warto jest zwolnić by móc się szybciej obrócić.

Warto raz jeszcze przypomnieć, iż poziom powiększenia mapki w prawym górnym rogu ekranu zależy od poziomu powiększenia na głównej mapie. Jeśli zatem chcesz mieć bardziej szczegółowy pogląd na sytuację należy powiększyć najpierw mapę w trybie radaru pełnoekranowego. Będzie to szczególnie pomocne przy walkach z przeciwnikami gdyż na bieżąco można śledzić ich lokalizację i odpowiednio nań reagować.Należy także zrozumieć sposób działania samej mapy radarowej – ponieważ na początku nie jest to jasne.

Im większy obiekt – tym wolniej się on porusza na mapie.

Możemy wyróżnić trzy rodzaje obiektów względem wielkości:

 • duże – jak widoczne na pierwszym zrzucie – są to nebule (zakłócenia) bądź bramy skokowe, czasami planety.
 • średnie – jak widoczny mniejszy obiekt obok niej – są to planety bądź najczęściej relikty do zwiedzenia (sklep także jest tak przedstawiany)
 • małe – pojawiające się na ostatnim slajdzie. Są to asteroidy lub wrogie jednostki. Ich prawdziwą tożsamość poznasz dopiero po uruchomieniu skanowania otoczenia.

 

Ważne jest by zrozumieć, że te lecąc w kierunku największych obiektów – będą przybliżać się one do nas najwolniej. Jak widać z załączonych zrzutów co prawda duży obiekt przybliża się do mnie na brązowej linii (jest to brama skokowa) – ale znacznie wyprzedza go (który także jest nieruchomy!) inny obiekt – w tym wypadku relikt do odwiedzenie i realizacji misji naziemnej.

 


 

 

=== OSPRZĘT (EQUIPMENT) ===

Każdy ze statków posiada identyczny zestaw startowy siedmiu kategorii osprzętu. Startujemy z zerowym poziomem jednak wraz z postępem gry będziemy mogli pozyskać ich ulepszone wersje. Istnieje 10 poziomów ulepszeń (przedmiotów nie możemy ulepszać samemu) przy czym każdy z nich nawet na identycznym poziomie może mieć nieco różne parametry. Możemy je pozyskać jako drop z ubitego przeciwnika (najczęściej), zakupić w sklepie czy też wylosować ze specjalnych skrzynek, które można czasami odnaleźć (Big crate box).

Nie ma także znaczenia poziom przedmiotu względem poziomu naszego pilota. Jeśli posiadamy reaktor poziomu 1 i uda nam się złapać na przykład taki poziomu 8 – to nic nie stoi na przeszkodzie by móc go założyć i używać. Warto tu także patrzeć na wartość przedmiotu ponieważ zwykle im lepszy jakościowo przedmiot tym większa jest jego cena.

Przedmioty tego samego poziomu mogą się znacznie różnić swoimi parametrami (które są losowo generowane). Możemy mieć zatem dwa reaktory poziomu 4 znacznie różniące się między sobą pojemnością czy też tempem regeneracji energii. Do nas zatem należy decyzja którego z nich chcemy używać. Nic też nie stoi na przeszkodzie by w danej chwili przejść do ekranu wyposażenia statku (klawisz “I“) i wymienić jakiś komponent na inny ponieważ bardziej się sprawdzi w walce. Ja sam posiadałem 2 wymienne silniki – jeden był szybki lecz wymagał dostarczania energii (150 prędkości na paliwie, 350 prędkości impulsowej) drugi zaś wolniejszy ale lepiej sprawdzał się w walce (220 prędkości rakietowej, 90 prędkości impulsowej). Gdy dochodziło do walki z przeciwnikami i wyczerpania posiadanego zapasu energii reaktor nie nadążał dostarczać odpowiedniej ilości mocy i wskutek tego statek niemalże się zatrzymywał ponieważ nie był w stanie napędzić silnika impulsowego – co powodowało, że wyłapywałem wszystkie pociski wystrzeliwane przez wrogów. Rozwiązaniem było przejście do ekwipunku (czas wtedy jest zatrzymywany) i wymiana silnika na drugi model. Czasami o tym zapominałem i przypominał sobie dopiero gdy mój pojazd stawał w miejscu obrywając wrogimi salwami.

 

W swoim składzie możemy przechowywać dowolną ilość przedmiotów (o ile starczy nam miejsca) jednak wykorzystywany jest tylko ten element wyposażenia, który jest aktualnie założony do slotu. By go zmienić (co można robić dowolną ilość razy) zaznacz go w ekwipunku i kliknij przycisk użycia. Wybrany (w ekwipunku) oraz aktualnie używany zostaną zamienione miejscami.

 

Trzeba tu także mieć na uwadze, że uszkodzone komponenty statku stają się mniej wydajne. Uszkodzony przedmiot nie ma już takiej wydajności jak w pełni sprawny. Dla przykładu uszkodzony silnik będzie produkować mniejszy ciąg, reaktor dostarczać mniej energii itp.
Do reperacji przedmiotów musisz użyć zebranego złomu (scrap). Uzyskasz go zbierając pozostałości ze zniszczonych statków wroga czy też niszcząc niektóre asteroidy (scrap asteroid). W zależności od efektywności posiadanego droida naprawczego dana jednostka złomu naprawi nam mniej lub więcej punktów uszkodzeń.
Aktualny stan systemów możesz także zauważyć w oknie informacyjnym znajdującym się w lewym dolnym rogu ekranu. Pasek uszkodzonych elementów wyposażenia jest zmniejszony i możemy go naprawić samodzielnie przechodząc do okna ekwipunku bądź też zdać się na droida naprawczego – lub zaczekać na naprawę przez samego kapitana (losowa zdolność naprawy “repair skill” – widoczny w jego parametrach).

 


SCANNER – skaner odpowiada za zakres skanowania terenu wokół nas i to przez nas (ręcznie) jest wyzwalany w trybie pełnego ekranu skanowania (klawisz “R”). Dzięki niemu rozpoznamy obiekty, które znajdują się wokół nas. W dziale omówionego skanowania wymienione jest jak je rozpoznawać. Skanowanie powiadamia wrogów w zasięgu skanowanego terenu o naszej obecności i większości przypadków prowokuje ich do zaatakowania nas.

 • DETECTION RANGE = jest to zakres na jaki działa nasz skaner – jego zasięg.

REACTOR – jest to jedna z najważniejszych części naszego statku i odpowiada za dostarczenie energii do reszty komponentów. Doposażenie się w jak najmocniejszy skaner to twoje główne zadanie. Ważne jest to, że jeśli wyczerpiesz całą dostępną energię to wszystkie systemy, które jej potrzebują (broń, silniki, osłony) mają równy priorytet w odbieraniu jej do swego bieżącego działania. Czas działania reaktora jest nieograniczony – jest on niewyczerpalnym źródłem energii.

 • POWER STORAGE CAPACITY = Określa ile energii jest w stanie przechować na później – działa niczym ładowalna bateria. Jeśli to możliwe – nim wyruszysz do bitwy postaraj się załadować do pełna swoje akumulatory ponieważ brak energii w czasie walki oznacza nieaktywne systemy uzbrojenia.
 • POWER GENERATION = Ilość energii generowanej na sekundę. Staraj się pozyskać generator, który ma jak najwyższą wartość. Ważniejsze jest posiadanie generatora, który szybko potrafi regenerować energię od takiego, który może jej dużo pomieścić – ma to znaczenie w czasie starć (oczywiście można to kompensować dużą pojemnością baterii).

ENGINE – silnik jest motorem napędowym naszego statku. Im mocniejszy silnik tym szybciej może lecieć nasz pojazd czy też przyśpieszać bądź hamować. Każdy z silników potrafi pracować w dwóch trybach – jako napęd chemiczny (czyli rakietowy, zużywając posiadane przez nas paliwo) – lub impulsowy, który do działania wymaga dostarczenia mu energii.

 • ACCELERATION RATE – tempo przyśpieszania. Określa jak szybko nasz pojazd może przyśpieszyć.
 • BRAKE FORCE – siła hamowania. Im większa siła hamowania tym szybciej jesteśmy w stanie się zatrzymać.
 • BASE TOP SPEED – maksymalna prędkość do jakiej może rozpędzić się nasz statek korzystając z silnika rakietowego. silnik ten do działania wymaga posiadania przez nas paliwa (fuel). Jeśli posiadane przez nas paliwo zostanie całkowicie zużyte, pozostanie nam korzystanie z silnika impulsowego.
 • IMPULSE TOP SPEED – silnik impulsowy do swego działania wymaga dostarczania ciągłej dawki energii. Tym samym jeśli skończy się całkowicie to co mamy zgromadzone w baterii a nasz reaktor ma niską wartość generowanej energii (power generation) to może się zdarzyć, że nasz statek zatrzyma się w miejscu lub zwolni. Jeśli korzystamy z silnika impulsowego i uczestniczymy w zażartej bitwie wtedy możemy mieć poważny problem ponieważ może nie starczyć nam mocy by go zasilić – a nie ma nic gorszego niż stać w jednym miejscu będąc ostrzeliwanym przez wroga. Pomocne może być w takim wypadku wyłączenie osłon oraz przełączenie broni w tryb manualny (osłony – “Q“, broń – “E“) – tylko po to by zebrać wystarczająco dużo mocy by móc uciec.
 • ROTATIONAL RATE – prędkość obrotu wokół osi. Określa jak szybko nasz statek może się obracać w lewo bądź prawo. Wartość tą można jeszcze powiększyć korzystając z ulepszeń (upgrade).
 • FUEL EFFICIENCY – wydajność zużycia paliwa.

HYPERDRIVE – jest to specjalny napęd, który pozwala na wyjątkowo szybkie przemieszczanie się po mapie i pokonywanie dużych odległości. Powoli się rozpędza oraz powoli hamuje (co oznacza, iż trzeba przerwać jego działanie odpowiednio wcześniej by nie minąć swego celu). Do inicjacji napędu wymagane jest posiadanie pewnej ilości zgromadzonej już w zapasie energii. Napęd hiperprędkości przydaje się także by uciec ze strefy zagrożenia (np. silnego ostrzału ze strony przeciwnika). W trakcie przelotu musisz się pilnować by nie zderzyć się z asteroidami na trasie przelotu ponieważ im większa prędkość poruszania się tym większą ilość obrażeń odniesiesz.

 • SPEED MAGNIFICATION – mnożnik maksymalnej do uzyskania prędkości.
 • CHARGE TIME – czas ponownego ładowania się systemu po jego użyciu. Jeśli z niego skorzystamy – będziemy musieli odczekać daną ilość czasu nim będzie można go ponownie użyć.

TRACTOR – jest to holownik (ściągacz?) pozwalający przyciągać do naszego statku obiekty z przestrzeni. By zadziałał musimy zbliżyć się na odpowiednią odległość do przedmiotu (łatwo jest to zaobserwować na radarze przy nieco mniejszym przybliżeniu) i najlepiej zatrzymać się. Jeśli poruszamy się zbyt szybko – nie zadziała (o ile nie wlecimy wprost na przedmiot). Surowce są przyciągane dosyć szybko natomiast przyciąganie osprzętu (przedmioty w postaci wyposażenia) trwa już dosyć długo i jest powolne. Jeśli zniszczysz przeciwnika najlepszą metodą jest przelecieć nad jego zniszczony statek dzięki czemu szybko zassamy wszystkie pozostałości.

 • PULL RANGE – zasięg na jaki działa holownik. Jeśli coś jest poza nim (należy pamiętać o tym, że przedmioty nie musza stać w miejscu i potrafią się przemieszczać) nie zostanie uchwycone.
 • PULL POWER – siła ciągu. Niektóre przedmioty ściąga się nieco wolniej. Każdy złapany zostanie przyciągnięty jednak im wyższa siła ciągu tym szybciej to nastąpi.

SHIELD – osłony pozwalają na ochronę naszego statku przed otrzymaniem obrażeń. Chronią przed różnego rodzaju typami broni energetycznej jednak nie osłonią nas przed wystrzelonymi rakietami – te mogą być jedynie zestrzelone przez nasze systemy obronne (odpowiednie działa). Osłony są bardzo energożerne więc musimy dostarczyć dosyć dużo mocy by mogły zostać podniesione. Warto rozważyć ich całkowite wyłączenie (klawisz “Q” by przekierować moc do innych systemów (np. silników) i móc uciec przed zagrożeniem.

 • SHIELD MAXIMUM – maksymalna ilość punktów osłony
 • SHIELD REGEN – prędkość regeneracji osłon. Należy przedkładać szybkość regeneracji ponad ich maksymalną pojemność.

RADAR – pozwala na wykrycie obiektów, które później są uwidaczniane na ekranie radaru (w postaci niebieskich kropek). Do ich identyfikacji możesz użyć skanera (przycisk SCAN w lewym górnym rogu ekranu radaru). Pełne okno radaru pozwalające na przybliżanie i oddalanie widoku możesz wywołać za pomocą klawisza “R“.

 • DETECTION RANGE – zasięg działania radaru. Im większy zasięg tym więcej terenu będzie w stanie zostać pokazane w oknie mapy radaru.

 

=== NAPRAWY ORAZ ZŁOM (SCRAP) ===

Posiadane przez nas przedmioty oraz osprzęt mogą zostać uszkodzone. Elementy wyposażenia takie jak użytkowana broń naturalnie się zużywa zaś wskutek wrogiego ostrzału możemy doznać uszkodzeń elementów wyposażenia statku (reaktor, silnik itp.). Dopóki jego stopień zużycia jest większy od zera – będzie mógł być użyty. Stopień jego zużycia przekłada się także na jego cenę w przypadku chęci jego sprzedaży. Dlatego droższe rzeczy (powyżej 2.000 – 3.000 wartości) warto jest naprawiać przed sprzedażą. Pokrywa to koszta odzyskania złomu (scrapu) – np. poprzez zakup tanich przedmiotów w postaci pojemników z tlenem bądź paliwem i późniejsze ich zniszczenie po to by uzyskać złom.

 

Naprawy mogą zostać dokonane na trzy sposoby:

 • samodzielnie – ręcznie przez nas (wymagany jest złom). Ilość dokonanej naprawy jest zależna od umiejętności kapitana “repair skill“. Zwiększa się ona gdy postać awansuje na wyższy poziom.
 • z użyciem droida naprawczego – który naprawia losowo wybrane elementy statku (ale nie naprawia wieżyczek i rzeczy z ekwipunku – jedynie kadłub oraz wyposażenie (skaner, reaktor, silnik itp.).
 • z wykorzystaniem umiejętności kapitana – “random repair bonus“. Dzięki temu w losowych odstępach czasu kapitan ma szansę samodzielnie dokonać naprawy czy to kadłuba statku czy też wyposażenia (ale także nie naprawia wieżyczek). Ten parametr zwiększa się także przy awansowaniu naszej postaci na wyższy poziom.

 

Złom możemy podzielić na dwa typy:

SCRAP – złom. Używany do naprawy przedmiotów w ekwipunku, systemów statku oraz do zakupu ulepszeń. Warto jest mieć zawsze z 10 sztuk w zapasie, które można zużyć na nieoczekiwane naprawy.
BIG SCRAP – duże fragmenty złomu. Używane do naprawy kadłuba naszego statku oraz do zdalnej sprzedaży przedmiotów (z 1 sztuki dużego złomu oraz 30 sztuk paliwa). Przedmioty można także sprzedawać bezkosztowo nie zużywając go – parkując w sklepie.

 

Skąd pozyskać złom (scrap)? Istnieje na to kilka metod:

Niszcząc wrogie statki. Prawie każdy zniszczony statek da ci jedną lub więcej jednostek złomu (scrap). Sporadycznie dużego złomu (big scrap). Przy okazji czasami wypada też jakiś przedmiot – w tym wypadku wieżyczka.


Niszcząc przedmioty w ekwipunku. Istnieje szansa na uzyskanie 1-3 jednostek złomu przy niszczeniu przedmiotów.

By zniszczyć dany przedmiot należy go wybrać spośród innych (wybrany przedmiot będzie mieć inne tło), następnie kliknąć ikonkę koszta.

Po zniszczeniu przedmiotu zostanie wyświetlony komunikat ile jednostek złomu udało się odzyskać.

Z tego co zauważyłem nie ma tu znaczenia stopień zużycia przedmiotu (pasek HP). Otrzymywałem tak samo często złom ze zużytych jak i też w pełni sprawnych przedmiotów niezależnie od ich wartości rynkowej.

 

Niszcząc specjalny rodzaj asteroid – “Scrap Asteroid“. Są dosyć rzadko spotykane. Zwykle po ich zniszczeniu pozyskasz kilka sztuk złomu (scrap) oraz dużego złomu (big scrap).

 

W jaki sposób dokonać naprawy?

Ręczna naprawa zużytego przedmiotu jest niezwykle prosta. Musimy posiadać minimum jedną jednostkę złomu. Należy kliknąć ikonkę naprawy. Kursor zmieni wtedy wygląd na taki z kluczem i napisem “REPAIR“.
Następnie należy wybrać przedmiot, który zamierzamy naprawić i kliknąć na nim LMB. Zostanie zużyta jedna jednostka złomu zaś przedmiot zostanie naprawiony o naszą wartość umiejętności naprawczych.

Zostanie wyświetlony komunikat o dokonanej naprawie – ile punktów udało się naprawić.

To w czystej mierze zależy od naszych zdolności naprawczych kapitana statku. W tym wypadku REPAIR SKILL = 40. I o tyle też naprawiono nasz silnik.

RMB powoduje wyjście z trybu naprawy obiektów.

 

W jaki sposób naprawić statek?

Identycznie jak w przypadku zwykłej naprawy należy przełączyć się w tryb naprawczy.
I najechać kursorem na symbol statku widoczny w lewym górnym rogu. Kliknięcie naprawi kadłub statku. Do naprawy zostanie zużyta jedna sztuka dużych kawałków złomu (big scrap).

Ilość punktów kadłuba zostanie zwiększona. Wartość naprawy jest w pewnym stopniu losowa (nie jest stała) i różni się od ilości punktów jakie zwykle uzyskamy naprawiając przedmioty.

 

Droid naprawczy – czyli naprawy automatyczne.

Droid naprawczy, którego mamy w ekwipunku dopóki ma punkty HP i nie jest całkowicie zużyty będzie dokonywać napraw kadłuba oraz przedmiotów wyposażenia (skaner, reaktor, silnik itp.) – ale nie będzie nigdy naprawiać działek oraz przedmiotów leżących w ekwipunku.

Naprawiając wszystkie rzeczy nie zużywa on także złomu leżącego w naszym ekwipunku.

Jeśli się zużyje całkowicie – należy go zasilić złomem (scrap) w identyczny sposób jak naprawiamy przedmioty. Nawet jeśli masz w ekwipunku kilka droidów to naprawy będzie świadczyć jedynie jeden – ten z zaznaczoną literką “E” – można je zmieniać tak jak inne przedmioty – wybierając właściwego i używając.

Droidy mogą mieć różne poziomy. Im wyższy poziom tym większa prędkość naprawy lub też większą ilość naprawianego HP za jednym przebiegiem.

Prędkość naprawy przez droida zależy też od wielkości naprawianego statku – im większy tym wolniej przebiegać będzie naprawa. Proces naprawy powoduje także, że spada pasek zużycia. Jeśli spadnie do zera (stanie się czarny) droid przestanie naprawiać. Należy go wtedy naprawić za pomocą złomu (zwykła naprawa przedmiotu).

 


 

 

=== ULEPSZENIA (UPGRADE) ===

Za pomocą klawisza “U” możemy wejść i wyjść z menu ulepszeń. Używając odpowiedniej ilości złomu (scrap) możemy  zakupić odpowiednie ulepszenie. Spowoduje to podbicie jego poziomu przez co kolejny poziom ulepszenia tej konkretnej kategorii będzie niestety droższy. Pamiętać jednak należy o tym, że trzeba zostawić nieco złomu na ewentualne naprawy. Nigdy nie kupuj ulepszeń nie zostawiając sobie z 10 sztuk złomu w zapasie na ewentualne naprawy.  Ulepszenia wyższych poziomów 3-4 są już dosyć drogie więc warto się dwa razy zastanowić na co wydajesz ciężko zarobiony złom.

Ilość ulepszeń, które możemy zastosować jest ograniczona. Pilot poziomu pierwszego może zakupić jedynie jedynie jedno ulepszenie danego poziomu. Jeśli chcemy zakupić kolejne – musimy podbić doświadczenie naszej postaci i awansować na kolejny poziom.

 • Pilot 1 poziomu – może zakupić 1 ulepszenie danego typu
 • Pilot 2 poziomu – może zakupić do 2 ulepszeń danego typu
 • itp.
Stopień ulepszenia widoczny jest w postaci ilości kropek pod danym panelem. Poznasz to także po dużo większej cenie jaką przyjdzie ci zapłacić za ulepszenie do kolejnego levelu.

 

 • ACCELERATION COILS – zwiększa przyśpieszenie – dzięki temu nasz pojazd będzie szybciej przyśpieszać. Może być przydatne – ponieważ dzięki temu szybciej ruszymy z miejsca (co pozwoli np. uniknąć trafienia).
 • THRUST FOCUSING – zwiększa maksymalną prędkość, którą może uzyskać nasz statek. Zależy to przede wszystkim od silnika jaki mamy na pokładzie więc nie ma sensu zbytnio w to pakować.
 • ROTOR THRUST AUGMENT – zwiększa tempo obrotu (w lewo i prawo) . Wyjątkowo przydatna umiejętność – przydaje się w czasie wszystkich walk ponieważ zwiększy tempo obrotu (czyli zatoczymy mniejsze koło zawracając) co może mieć znaczenie w czasie ostrzału wroga czy też skręcaniu by uniknąć trafienia.
 • HYPER THRUST CHANNELING – zwiększa maksymalne tempo mnożnika hiperprędkości – czyli maksymalnej prędkości, którą może uzyskać nasz statek przyśpieszając w trybie hiperskoku. Bardzo rzadko używane więc nie ma sensu tego ulepszać.
 • HULL REINFORCEMENT – zwiększa o +200 punktów wytrzymałość kadłuba naszego statku. Może być przydatne na małych statkach. Przy dużych kolosach prawie nie odczujesz różnicy.
 • ARMOUR PLATING – zwiększa odporność na zadawane nam obrażenia. To może mieć małe znaczenie w czasie starć po odpadnięciu naszych osłon więc 2-3x można to podbić.
 • SHIELD CAPACITORS – zwiększa maksymalną pojemność energii osłon. Może mieć znaczenie na początku rozgrywki jednak później znajdziesz na tyle mocne osłony (o dużej pojemności), że nie będzie to mieć żadnego znaczenia.
 • HULL REDUNDANCY – zwiększa odporność na zadawanie nam krytycznych obrażeń. Może mieć pewne znaczenie jeśli często obrywamy. Można podbić 1-2x.
 • CARGO BAY EXTENSION – zwiększa pojemność naszego ekwipunku o jedną wnękę (14 pozycji) więcej. Dosyć przydatne – szczególnie na małych statkach. Maksymalnie możemy posiadać 10 ładowni (gra liczy je od zera, czyli maksymalna to dziewiąta).
 • STEALTH HULL VECTORING – zwiększa poziom ukrycia – będziemy mniej drażnić przeciwników swoją obecnością dzięki czemu będą nas rzadziej atakować. Nie używałem – wg mnie niewiele to zmienia.
 • RANGE FOCUSING – zwiększa zasięg ostrzału. Nasza broń będzie w stanie trafić nieco dalej. Ponieważ prawie każda broń bije na 2-3 km minimum zwiększenie zasięgu o dodatkowe +100 m nie ma większego znaczenia.
 • GROUND SUIT ARMOUR – zwiększa ilość życia naszej postaci. Nasza postać startuje z 50HP więc nie ma sensu tu dawać więcej niż 1-3 punkty. Posiadanie 70-110 punktów w zupełności będzie wystarczać do większości misji.
 • OXYGEN CONSERVATION SYSTEMS – dosyć istotna umiejętność. Zmniejsza tempo w jakim ubywa nam tlenu. Podbijaj kiedy tylko możesz. Dzięki temu będziemy mogli dłużej latać na napędzie impulsowym nie tracąc cennego paliwa.
 • POWER CAPACITORS – zwiększa pojemność akumulatorów dzięki czemu reaktor po załadowaniu może przechować więcej energii. Mało istotne ponieważ dodaje jedynie +100 pojemności.
 • FUEL TANKS – zwiększa ilość przechowywanego przez nas paliwa. Mało istotne na dużych statkach ponieważ mają olbrzymią pojemność – jednak może się przydać na tych malutkich.
 • TRADE OPTIMISATION – zmniejsza o 3% ceny w sklepach. Warto podbić 1-3x. Wpływa zarówno na ceny zakupu jak i też sprzedaży (więcej zarobimy).

 

Z mojego doświadczenia mogę powiedzieć, że ja osobiście pakowałem w przyśpieszenie startowe statku (ACCELERATION COILS) – co pozwalało na szybsze ruszenie z miejsca i przydawało się by uciec przed wrogim ostrzałem, prędkość obrotu wokół osi (ROTOR THRUST AUGMENT) – dzięki czemu działało to dwojako – stojąc mogliśmy szybciej się obracać – zaś lecąc – być zwrotniejszym i lepiej skręcać. Było to dla mnie jedno z najważniejszych ulepszeń. Warto podbić także bazową ilość HP twojej postaci (GROUND SUIT ARMOUR) – ponieważ misje naziemne mogą przebiegać niespodziewanie i lepiej w czasie ataku nie zginąć – tak więc 70-90 HP to taka minimalna bezpieczna ilość życia. Drugą z najważniejszych dla mnie wartości było zmniejszenie zużycia tlenu (OXYGEN CONSERVATION SYSTEMS) dzięki czemu mogłem poświęcić czas na wolniejszy przelot na napędzie impulsowym napędzanym nieskończoną energią reaktora – i tym samym paliwo oszczędzałem na prowadzone walki z przeciwnikami. Przydało się także ulepszenie wielkości ładowni (CARGO BAY EXTENSION) – co prawda mój statek był olbrzymi – ale +14 ładowni więcej to zawsze coś. Co do reszty ulepszeń nie były dla mnie istotne.

Podsumowując: najważniejsze dla mnie było zmniejszenie ilości zużywanego tlenu oraz prędkość obrotu statku. W drugiej kolejności zwiększenie ilości życia postaci (misje naziemne), zwiększenie przyśpieszenia (by szybciej ruszyć z miejsca). Reszta była mniej istotna.


 

=== BROŃ ===

Do naszej dyspozycji oddano szereg różnorodnej broni. Jest jej dosyć dużo i dodatkowo jej parametry są w pewnym stopniu losowe co oznacza, że mamy tu pełną dowolność w zakresie kompozycji swojego arsenału zaczepno-obronnego.  Każda z broni ma nieco inną charakterystykę działania i nie ma nic ciekawszego niż samemu odkrywać jej zastosowanie i przekonać się samemu jaka zda się na szybkich przeciwników – a która spełni się w walce z masywnym acz wolno poruszającym się przeciwnikiem. Kiedy przedłożyć siłę ognia ponad prędkość wystrzału pocisków? Cóż – to już musisz sprawdzić samodzielnie  😎

Broń może działać w dwóch trybach ostrzału – automatycznym oraz ręcznym przełączanych za pomocą klawisza “E”. Ten pierwszy (automatyczny) strzela samodzielnie dopóki masz zgromadzoną energię na prowadzenie ognia. Za cel wyznacza sobie obecną pozycję przeciwnika. O ile sprawdza się to w przypadku umiejscowionych w jednym miejscu asteroid czy też wolno poruszających się przeciwników – o tyle całkowicie zawodzi w przypadku szybko poruszających się przeciwników. Jedyna chwila kiedy zdoła ich trafić to moment zbliżania się wroga do naszego statku czy też odlatywanie od niego. Wszelkie zwroty i manewry małych i szybkich myśliwców przekraczają zdolności automatycznego namierzania i planowania systemu automatycznego ostrzału przeciwnika.

Przełączenie systemu sterowania ogniem na tryb manualny ma dwa istotne znaczenia. Pierwszy jest taki, że broń nie będzie strzelać i dzięki temu więcej wytwarzanej energii może trafić do innych systemów (silnik – pozwalając uciec z miejsca zdarzenia, lub osłony – pozwalając uniknąć odniesienia obrażeń). Przelanie wytworzonej w międzyczasie energii do baterii celem późniejszego jej wykorzystania ma istotne znaczenie w przypadku walki z szybkim i zwrotnym przeciwnikiem. W zasadzie takie starcia możemy podzielić na dwa warianty. Pierwszy i dosyć częsty to lot wroga po okręgu wokół naszego statku. Musimy ocenić gdzie za chwilę znajdzie się statek przeciwnika i stale dostosowując zmieniającą się pozycję adwersarza strzelać w to miejsce (przed niego) by wpadł on w gąszcz naszych pocisków. Druga sytuacja to moment gdy przeciwnik leci prosto na nas lub też się od nas oddala. Wtedy istnieje największa szansa na obdarowanie go naszymi pociskami. Pamiętaj też o tym, że wróg podobnie jak i my posiada regenerującą się osłonę więc najpierw musimy ją zbić by zadać mu obrażenia.

W przypadku zadania krytycznych obrażeń przeciwnikowi (wrogowi) broń w trybie automatycznym przestanie prowadzić ostrzał. Wróg po kilku sekundach wybuchnie. Nie ma potrzeby uciekać z miejsca – eksplozja wrogiego statku nie wyrządzi nam krzywdy. Należy wlecieć nad wrak przeciwnika a system trakcji (holownik – TRACTOR) ściągnie wszystkie przedmioty do naszego statku. W większości przypadków odlatują one w różnych kierunkach z miejsca zdarzenia (łatwo je jednak namierzyć na mapie radarem – przeskanuj teren dzięki czemu wszystkie elementy zostaną opisane!) i trzeba za nimi ganiać. Dlatego szybkie zatrzymanie się nad wrogimi szczątkami oszczędzą nasz czas na zbieranie złomu i wszystkich innych przedmiotów.

 

 • DAMAGE PER HIT – ilość obrażeń zadawanych przy trafieniu przeciwnika.
 • POWER DRAIN – ilość pobieranej energii. Ma to znaczenie przy kilku zainstalowanych stanowiskach ogniowych. Zauważysz jak szybko ucieka energia zgromadzona w bateriach reaktora…
 • TURRET ARC SIZE – zakres rotacji danej wieżyczki. Tylko wróg przemieszczający się w zakresie pola trafienia wieżyczki ma szansę zostać ostrzelany.
 • TURRET TURN RATE – prędkość obrotu broni.
 • FIRE RATE – szybkość ostrzału. Tu mamy 600 pocisków na minutę. Co daje 6/s. Co prawda one mało zadają – bo tylko 3 na trafienie – ale jeśli wróg wpadnie w gąszcz pocisków to można go ostro przeorać.
 • BULLET SPEED – prędkość lotu pocisku. Im wyższy poziom broni – tym szybciej on leci. Jeśli trafisz na małe wrogie myśliwce ma to istotne znaczenie.
 • ACCURACY – celność trafienia wyrażona w procentach.
 • RANGE – zasięg broni. Nie będzie można z niej wystrzelić jeśli przeciwnik nie zbliży się na podaną odległość.

 

Obok widzisz zasięg kątowy ostrzału każdej z zamontowanej przeze mnie broni. Jeśli przyjrzysz się dokładniej zauważysz, że broń numer 6, 3, 1 – nie mają szans na ostrzał przeciwnika znajdującego się po naszej prawej burcie. Dlatego tak ważna jest możliwość szybkiego obrotu statku (upgrade ROTOR THRUST AUGMENT) dzięki czemu mamy większą szansę na złapanie wroga czy też wyprzedzenie go i obrócenie się pierwszemu wystawiając naprzeciw niego konkretne działa wprowadzając go w ich zasięg – gdy stara się nas okrążyć.

Każda z broni pomimo posiadania tego samego poziomu może posiadać różne parametry (w tym zasięg kątowy pola ostrzału). Zasięg może mieć 90, 180, 360 stopni. To znów oznacza, że warto przedłożyć większy kąt ostrzału ponad inne parametry takie jak zadawane obrażenia czy szybkostrzelność. Ma to istotne znaczenie w przypadku rakiet, które wymagają namierzenia wroga.

Jeśli wróg znajdzie się w “polu widzenia” danej broni zapali się informacja o namierzeniu wroga (nie wszystkie bronie wymagają posiadania go w zasięgu wzroku). Wtedy też możemy odpalić salwę w kierunku przeciwnika. Ma to istotne znaczenie w przypadku rakiet (missiles). Nie odpalisz ich jeśli wróg nie może zostać namierzony – na przykład kiedy znajdzie się po drugiej stronie statku.

Rakiety (missiles) są zawsze odpalane ręcznie (RMB) niezależnie od tego czy używamy trybu namierzania automatycznego czy też ręcznego. Pamiętaj też o tym, iż wymagają one odpalenia przez gracza – a także wróg musi znaleźć się w obszarze namierzania i musi się zapalić wspomniana kontrolka.

 

Istnieją bronie czysto ofensywne takie jak Mass Driver oraz defensywne (Beam Defence). Te ostatnie doskonale nadają się do niszczenia nadlatujących rakiet przeciwnika. Pamiętaj o tym, że rakiety przebijają się przez osłony! Potrafią punktowo ostrzelać wrogie rakiety niszcząc je na jedno lub dwa trafienia. Minusem jest to, że zwykle wymagają do swego działania dostarczenia im energii.

Bawiąc się z każdym typem uzbrojenia poznasz jego słabe i mocne strony. Według mojego doświadczenia minimalny zasięg skutecznego ostrzału to 2.000 – a jeszcze lepiej 3.000 jednostek. Pozwala to na skuteczne zwroty unikając trafienia wrogimi pociskami czy też rakietami – a jednocześnie będziemy w stanie prowadzić ostrzał przeciwnika uciekając przed nim. Pamiętaj przy tym o czym pisałem poprzednio – ważne jest umiejscowienie broni (i jej zasięg kątowy). I miej na uwadze, iż w każdej chwili możesz przejść do okna ekwipunku i przenieść broń pomiędzy slotami czy też wymienić ją na inny posiadany model.

Szczególne przydatne są rakiety oraz wieżyczki możliwe do zrzucenia. Rakiety po ich odpaleniu potrafią już samodzielnie namierzać wroga i korygować tor swojego lotu (o ile nie są niekierowane) i zwykle trafiają przeciwnika – o ile ten ich nie zestrzeli. A nie będzie mieć takiej możliwości jeśli wystrzelisz ich kilka. Rakiety są też dosyć skuteczne w walce z wrogimi myśliwcami ponieważ zwykle gonią je i trafiają celu. Ich wadą jest długi czas przeładowywania oraz kąt ostrzału (turret arc size).

Wielce przydatne są wieżyczki możliwe do zrzucenia. Co prawda wymagają dosyć dużo energii by móc je osadzić – jednak po uruchomieniu ich zostają one w miejscu ich zrzutu i atakują wszystkich przelatujących wrogów o ile nie zostaną przez nich zniszczone. To powoduje, iż możemy ich zrzucić dosyć dużo i nasiać ich tyle, że pod naporem ich ognia ugnie się nawet najsilniejszy przeciwnik. Strzelając w kierunku wroga potrafią także czasami zestrzelić wrogie rakiety lecące w twoim kierunku. Podobnie działają miny. Te znów zrzucone będą lecieć w kierunku zbliżającego się wroga.

Moim faworytem były trzy typy broni: Beam Turret  do zestrzeliwania wrogich rakiet, wieżyczki (Turrets) do zrzucania i niszczenia absolutnie wszystkiego, torpedy do niszczenia wrogich statków – co prawda były niekierowane, jednak kilka trafień we wrogi statek wysyłało go w niebyt.

Musisz obadać nieco broni i zdecydować, które z nich będą ci przydatne – a które z nich zdecydujesz się przerobić na złom czy też sprzedać.


 

 

=== SKLEP ===

W grze istnieje także coś takiego jak sklep w którym możemy bezkosztowo (poza nim musimy poświęcić 1 sztukę dużego złomu + 30 paliwa na wysłanie sprzedawanego przedmiotu) sprzedać przedmioty jak i też zakupić nieco nowego sortu. Oferta sklepu jest niezmienna na danym poziomie więc warto jeszcze do niego wrócić przed opuszczeniem systemu i zastanowić się nad zakupem pozostałych części.

 

Można napotkać tylko jeden sklep na mapie i zwykle jest on umiejscowiony w miejscu w którym rozpoczynamy dany poziom. Sklep nie znika i jest dostępny zawsze w tym samym miejscu w którym go napotkaliśmy. Ponieważ nasze pierwsze radary nie obejmują całości planszy warto jest zapamiętać jego lokalizację by móc wrócić do niego w razie potrzeby.

Sklep jest zawsze liczony jako jeden relikt. W tym wypadku nie ma co szukać innych na planszy – dostępny jest jedynie sklep.

 

Istnieje także szansa, że w danym układzie wcale nie będzie dostępnego sklepu. Dlatego warto inwestować w rozszerzanie dostępnych ładowni – szczególnie na małych statkach – ponieważ zwiększy to ilość rzeczy, które możesz przechować. A zatem w niektórych systemach trzeba będzie albo sprzedawać z użyciem dużych kawałków złomu albo też przerabiać na złom niektóre elementy.

Sklep ma zawsze dostępne 10 przedmiotów w różnej cenie i ilości przy czym mogą się one powtarzać. Cena jak i ilość przedmiotów może się nieco różnić w każdym z dostępnych slotów. Jeśli wykupimy wszystkie egzemplarze z danego slotu – nie zostanie on już uzupełniony – musimy przeskoczyć na kolejny level i tam szukać następnego sklepu.

Miej także na uwadze, iż kupno dwóch takich samych przedmiotów (w tym samym sklepie) nie oznacza, że otrzymasz identyczne egzemplarze.

W momencie zakupu parametry broni są losowane i nigdy nie wiesz jakie będzie je mieć zakupiony produkt. Tu przykład zakupu dwóch egzemplarzy. Jak widać różni je absolutnie wszystko – od ilości zadawanych obrażeń, zapotrzebowania na energię po zasięg broni.

 

Jeśli dolecisz do sklepu trzeba tak zaparkować by nasz statek znalazł się w jego obrębie. Zostaną wtedy wyświetlone dwa napisy widoczne na ekranie.
By sprzedać przedmioty bezkosztowo po zaparkowaniu w pokazany tu sposób należy po prostu przejść do swojego inventory i kliknąć ikonkę sprzedaży wskazując przedmioty, które chcemy opchnąć. Można sprzedawać dowolną ilość przedmiotów
Jeśli natomiast zdecydujesz się na zakupy w sklepie to możesz skorzystać z tego przycisku.

 

Warto także zastanowić się nad tym czy nie kupować najtańszego osprzętu i nie niszczyć go dla uzyskania złomu. Dla przykładu możemy napotkać tanie paliwo czy też pojemniki z tlenem. Zniszczenie ich zawsze daje nam szansę na pozyskanie złomu – a to znów pozwoli na zakup ulepszeń.

Jeśli mamy jakieś pieniądze w zapasie warto zatem zawsze przed opuszczeniem systemu zawitać do sklepu i zakupić te najtańsze przedmioty celem ich zezłomowania.

Pamiętaj, że złom jest wymagany do napraw oraz zakupu ulepszeń.

 Miej także na uwadze, iż cena sprzedawanego przedmiotu różni się w zależności od stopnia jego uszkodzenia.

Głównym wyznacznikiem ceny jest poziom broni. Im wyższy – tym większa cena sprzedaży jaką możesz uzyskać. Dlatego jeśli dana broń kosztuje te 2.000 – 3.000 przy sprzedaży warto jest ją naprawić i za otrzymane pieniądze zakupić tanie przedmioty do zniszczenia i pozyskania dzięki temu taniego złomu. Co prawda nie każde zniszczenie przedmiotu daje złom – ale co jakiś czas szczęście się jednak do nas uśmiechnie.

 

Na cenę wpływa także ulepszenie TRADE OPTIMISATION. Każdy jego poziom zmniejsza cenę zakupu przedmiotów o -3% i zwiększa naszą cenę sprzedaży o +3%. Niby nic – ale warto te 1-3 ulepszenia wykonać. Zawsze to te 10% uzysku da.

 

Warto jest wracać do sklepu przed opuszczeniem układu i wyprzedać niepotrzebne nam już przedmioty i zwolnić wolne miejsce ponieważ nigdy nie wiemy czy w nowym układzie będzie możliwość skorzystania z usług sklepu. Tym samym mając pełną ładownię będziemy musieli decydować się na niszczenie cennych przedmiotów na złom zamiast przekuć to na zysk.

W przypadku przedmiotów dających doświadczenie (np. obraz, biblia, pianino itp.) warto jest je kupić i użyć kilka razy – a gdy jego wytrzymałość spadnie do tych 10% zniszczyć je. Daje to szansę na uzyskanie złomu zamiast zostania z niczym.


 

 

=== MISJE NAZIEMNE ===

W grze dostępne są także misje naziemne w których wykorzystujemy lądownik przewożony przez nasz statek kosmiczny. Dzięki niemu możemy wylądować na planecie czy też na unoszącym się w przestrzeni kawałku reliktu. Są to misje jednorazowe a zatem jeśli uciekniemy stamtąd (co wiąże się z odlotem poza ekran misji) nie będziemy już mieli możliwości powtórnej eksploracji. Należy zatem być do nich przygotowanym – a to wiąże się z naprawą statku, broni czy też posiadaniem zapasu granatów mogących pomóc nam eksterminować wrogie jednostki. Przypominam, że do misji można podejść tylko raz. Ponowne lądowanie czy to na planecie czy też kosmicznym relikcie nie będzie możliwe.

 

Misje dzielą się także na dwa typy

 • misje w przestrzeni kosmicznej – na wszelkich reliktach odnajdywanych w przestrzeni kosmicznej gdzie nie ma ciążenia i nasza postać będzie poruszać się w miarę nadanego plecakiem odrzutowym pędu. Zostanie on powoli wyhamowany samodzielnie – lub też możemy hamować poruszając się w przeciwnym kierunku.
 • misje naziemne – prowadzone na planetach. Tu występuje ciążenie i każda taka misja rozpoczyna się opadaniem lądownika na miejsce zdarzenia. Musimy zmniejszyć prędkość opadania nim dotrzemy na powierzchnię gdyż w przeciwnym wypadku może skończyć się to naszą śmiercią z uwagi na kraksę się o powierzchnię. W przypadku planet jesteśmy ograniczeni ciążeniem i by się przemieszać w większości przypadków będziesz musiał używać silników w przypadku statku czy też pędników w przypadku użycia kombinezonu. O ile paliwo w statku jest limitowane – o tyle napęd w przypadku astronauty jest nielimitowany i tu jedyne czego musimy się obawiać to otrzymywanie obrażeń od przeciwników czy też zderzeń przy nadmiernej prędkości.

 

Lądowanie na planecie czy też obiekcie kosmicznym (derelic) odbywa się w identyczny sposób jak w sklepie – musimy nadlecieć nad centrum obiektu zahaczając o jego punkt lądowania.

 

Następnie zapali się zielona ikonka informująca nas o możliwości wylądowania na obiekcie. Klikając ją – wysyłamy nasz statek z pilotem na misję.

 

Do odbycia naszej misji wymagane są trzy rzeczy:

 • granaty – zapewniające możliwość rzucenia ich gdzie po chwili eksplodują powodując wybuch i rażąc wszystko wokół odłamkami. Ilość granatów zabieranych na misję jest nieograniczona – dostępne będzie ich tyle, ile mamy ich w ładowni statku a zatem warto mieć tu ich jak najwięcej.
 • pistolet – zapewnia możliwość ostrzału bronią nasobną astronauty. Dzięki temu może on razić napotkanego wroga. Ilość amunicji w pistolecie jest ograniczona.
 • lądownik – zapewnia transport naszego astronauty na miejsce. Istnieją różne wersje statków różniące się między sobą pojemnością zbiornika na paliwo, opancerzeniem czy też posiadaniem uzbrojenia (niektóre z nich nie są uzbrojone).

 

Granaty są wyjątkowo tanie i można je zakupić w prawie każdym odwiedzanym sklepie. Warto jest ich mieć jak najwięcej na podorędziu – tak z minimum 50-100 sztuk. Służą do atakowania wroga ukrytego za przeszkodami.

Granaty wybuchają zawsze po kilku sekundach od ich wyrzucenia przez postać (RMB). Pamiętaj też o tym, że odbijają się od powierzchni a zatem odpowiednio celując jesteś w stanie rzucić go tak by odbił się od jakiejś ściany i wpadł miedzy wrogów – nie narażając się samemu na ostrzał z ich strony.

Jeden granat nie zawsze wystarczy do zniszczenia wrogich pojazdów – ale odpowiednio rzucony zwykle eliminuje piechotę. Bądź także ostrożny by nie zniszczyć odłamkami skrzynek i przedmiotów do zebrania.

 


W przypadku pistoletu mogą istnieć różne ich rodzaje, cechujące się innymi parametrami. Możemy mieć kilka rodzajów pistoletów w ekwipunku jednak na misję możemy zabrać tylko jeden z nich. Po prostu zaznacz go i wybierz ikonkę użycia przedmiotu. Zostanie on oznaczony literą “E”.

 • DAMAGE – ważnym parametrem jest siła ataku. Zwykle im większy poziom broni tym większa ilość zadawanych obrażeń.
 • FIRE RATE – nieco mniej ważnym jest szybkostrzelność
 • CONDITION – dosyć ważnym parametrem jest stan broni. Determinuje ilość strzałów w czasie misji zatem zawsze warto jest mieć ją naprawioną jeśli planujemy gdzieś lądować. Im bardziej jest zniszczona – tym mniej strzałów będziemy mogli oddać.
 • TYPE – broń może mieć kilka różnych typów. Basic to podstawowe strzały, możemy mieć też eksplodujące – a tu mamy przykład odbijających się – dzięki czemu można korzystając z odbijania się pocisków atakować wrogów zza osłon.

 

Podobnie sprawa przedstawia się z lądownikami. Każdy z nich może posiadać kilka różniących się pomiędzy sobą parametrów:

 • HULL – wytrzymałość kadłuba. Wszelkie kolizje czy też ostrzał ze strony przeciwnika będą zmniejszać ilość posiadanego życia a w przypadku zniszczenia naszego lądownika – kończy to grę.
 • FUEL CAPACITY – ważny parametr określający ilość paliwa w baku lądownika. Szczególnie szybko paliwo wyczerpuje się w przypadku misji naziemnych – wymagane jest do wyhamowania przy lądowaniu jak i też do późniejszego startu. Wszelka korekta pozycji także zużyje paliwo. Nieco inaczej jest w przypadku misji w kosmosie ponieważ tam paliwo jest wymagane tylko do rozpędzenia czy też wyhamowania statku.
 • ARMED – czy statek posiada uzbrojenie. Istnieją statki bez uzbrojenia i te szczerze odradzam. O wiele lepiej jest mieć działko na pokładzie i co ciekawsze ilość amunicji lądownika jest nieograniczona. Co prawda sam statek strzela dosyć powoli – jednak można go wykorzystać do eliminacji przeciwników z oddali czy też wyrąbania sobie przejścia dla naszego pilota przez jakąś ścianę dzięki czemu będzie on mógł dotrzeć do jakiegoś miejsca omijając wrogów.

 


LANDER PRACTICE PLANETSIDE – Tutorial gry (poradnik dostępny w grze) umożliwia przećwiczenie operowania statkiem na testowym polu. Co prawda bez przeciwników – ale warto sprawdzić tu samemu w jaki sposób przebiega nawigacja lądownikiem nim wybierzemy się na prawdziwą misję. Licz się także z tym, że w czasie prawdziwego lądowania na planecie wróg będzie także prowadzić ostrzał tak więc z jednej strony musimy pilnować się by wyhamować prędkość opadania – a z drugiej musimy się starać by nie stać w jednym miejscu stając się łatwym celem dla przeciwnika.

 

I pamiętaj – jeśli twój statek gdzieś utknie – dla przykładu w jakiejś wąskiej wnęce czy też przysypany głazami – zawsze możesz skorzystać z będącego na wyposażeniu działka i odstrzelić elementy, które blokują twój pojazd. Niektóre z nich wymagają oddania do nich kilku strzałów – np. widoczne tu głazy.

Lądownik posiada także bieg wsteczny, który może się przydać w przypadku utknięcia w jakimś punkcie – służy do tego klawisz “R“.

 

W czasie wypraw czy to na powierzchnię planety czy też kosmicznej rudery błąkającej się po kosmosie możemy napotkać nieco przedmiotów porozrzucanych po powierzchni. Mogą to być pieniądze czy też przedmioty. Warto jest je zebrać o ile nie wiąże się to z odniesieniem obrażeń wskutek ostrzelania przez wrogów.

 

W przypadku wylądowania na planecie za pomocą klawisza “E” możemy wysiadać oraz wsiadać do naszego lądownika. Nasza postać (w przeciwieństwie do lądownika) ma nieograniczone zasoby paliwa więc możemy poruszać się nią bez żadnych ograniczeń. Jedynym zagrożeniem są przeciwnicy i niekiedy kolizje ze zbytnią prędkością.

 

 • FUEL – ilość pozostałego paliwa. Poziom zaczynamy z pełnym bakiem (oczywiście jeśli statek będzie uszkodzony pojemność będzie mniejsza. Paliwo jest zużywane w momencie wykonywania manewrów. Jeśli nie starczy go do wydostania się z planety – przegrywamy grę.
 • HULL – ilość HP kadłuba statku. Jeśli spadnie do zera – statek zostanie zniszczony co kończy rozgrywkę. Punkty wytrzymałości możemy utracić wskutek wrogiego ostrzału lub też zderzeń z obiektami.
 • VELOCITY – prędkość naszego pojazdu. Staraj się za bardzo nie rozpędzać ponieważ hamowanie wymaga chwili by zatrzymać statek.
 • PILOT HEALTH – ilość punktów życia pilota. Jeśli spadnie do zera – przegramy. Punkty życia możesz utracić w przypadku otrzymania obrażeń (ostrzału wroga), oberwaniu odłamkami granatu czy też kolizję ze ścianami w przypadku zbyt wysokiej prędkości przemieszczającego się astronauty. Pilot nie traci życia w przypadku ostrzału statku (zarówno w czasie misji jak i walk w kosmosie). Życie można odnowić za pomocą różnych rzeczy do spożycia lub w czasie używania niektórych przedmiotów – zwykle zabawy ze swoimi zwierzętami (znajdywanych lub zakupionych w sklepie).
 • S.I.N CONTACTS – ilość przeciwników obecnych na planszy.
 • EXP – ilość  doświadczenia naszej postaci.
 • GRENADES – ilość pozostałych granatów.
 • GUN CONDITION – ilość pozostałych strzałów naszej broni nasobnej. W przypadku zejścia do zera nie będziemy mogli już strzelać – ale nie powoduje to zniszczenia broni – zostanie zużyta i trzeba będzie ją naprawić na statku po misji.
 • SUIT STABILISER – w opcjach można przełączać stabilizator statku czy też skafandra astronauty – dzięki temu włączenie napędu w prawo albo będzie przesuwać postać w prawo – albo też będzie ją obracać w prawo. Zwykle jest to włączone – ale możesz spróbować wyłączyć i samemu kontrolować obrót (co nie jest wcale łatwe).

 

A to jest wyglądem typowej misji lądowej. Na planszy porozrzucane są zarówno skrzynki, które możemy zebrać (dotykając ich) jak i też przeciwnicy, którzy będą prowadzić w naszym kierunku ostrzał jeśli znajdziemy się w zasięgu rażenia.

Cały problem polega na zniszczeniu przeciwników oraz ocaleniu skrzynek by można było je zebrać. Przeciwnicy zostaną zniszczeniu po otrzymaniu określonej ilości obrażeń. Przydatne do tego są granaty rzucane w odpowiednie miejsce – obrywając odłamkami łatwo jest zniszczyć wroga – oczywiście łatwo jest też zniszczyć skrzynki a zatem musisz uważać…

 

Misje przeprowadzane w warunkach kosmicznych wyglądają podobnie do tych z lądowań na planetach lecz tu nie ma grawitacji – nawigacja jest nieco prostsza. Główna różnica polega na tym, że jeśli tu się rozpędzimy i rąbniemy w ścianę – odniesiemy obrażenia. Należy zatem pilnować swojej prędkości.

 

Istnieje możliwość przebicia sobie korytarza przez ścianę. W tym celu należy ją ostrzelać lub potraktować granatem (ale ciężko jest nim trafić w żądane miejsce). Uszkodzenie bloku wymaga oddania kilku strzałów. Dzięki temu oddzieli się on od reszty i będzie możliwość jego przemieszenia. Ponieważ paliwo skafandra jest nieograniczone warto z tego skorzystać. Kolejne kilka strzałów spowoduje całkowite zniszczenie bloku – ale sugeruję oszczędzać amunicję.

Pamiętaj też o tym, że lądownik strzela dosyć powoli – jednak ma nieograniczoną ilość strzałów jakie może oddać. Można go skutecznie wykorzystać czy to do eliminacji wrogów czy też wyrąbania sobie innej drogi wejścia do wrogiej twierdzy gdzie dzięki temu możemy ominąć część wrogich oddziałów.

Istnieją także niezniszczalne bloki – tutaj przykład. Nie można ich zniszczyć za pomocą granatów, broni czy też ostrzału ze statku – musisz znaleźć inną drogę przejścia.

 

 

=== WALKA ===

W czasie naszej przeprawy będziemy zmuszeni do stawienia czoła wielu przeciwnikom oraz obierania różnych taktyk walki w zależności od liczebności czy też wyposażenia przeciwników. Do nas należy wybór taktyki walki oraz uzbrojenia – czy lepiej jest powoli podchodzić do przeciwnika starając się toczyć walki 1 na 1 czy też może damy radę zawalczy z większą ich ilością jednocześnie? Wszystko zależy od twojego doświadczenia i umiejętności oszacowania ryzyka, znajomości możliwości wrogich pojazdów czy też kwestii wiedzy na temat umiejscowienia i wykorzystania posiadanej broni. Nie zapominajmy też o wyposażeniu samego statku i jego osprzęcie. Silny generator i pojemne tarcze mogą przeważyć szalę zwycięstwa na naszą stronę.

Przede wszystkim pamiętaj o tym, że w każdej chwili możesz wcisnąć klawisz “I” by przejść do swojej ładowni i zmienić broń na taką, która lepiej sobie poradzi z danym typem wroga czy też naprawić uszkodzone systemy. Co prawda robot naprawczy powoli je naprawia lecz jednak nie zawsze mamy czas na to by czekać. Uszkodzony reaktor produkuje mniejszą ilość prądu więc tym samym będziemy dysponować mniejszą jego ilością by zasilić niezbędne systemy uzbrojenia czy też osłon. Możesz także chcieć zmienić broń na nieco inny zestaw, który będzie bardziej odpowiedni dla tego typu przeciwników.

W czasie walki po namierzeniu wroga w interfejsie po prawej na dole pojawią się jego parametry.

Szczegóły namierzonego pojazdu możemy wyświetlić po kliknięciu wskazanego przycisku.

Naszym zadaniem jest zbicie poziomu kadłuba przeciwnika do zera (“HULL – 25 UHP”). Wtedy też wrogi statek zamieni się w kulę ognia.

Jeśli przeciwników jest więcej niż jeden a ty chciałbyś skupić się na jakiś konkretnym, to używając spacji możesz zablokować namierzony cel. Pamiętaj jednak by po ubiciu przeciwnika wyłączyć blokadę celu! Inaczej automatyczne namierzanie nie będzie działać.
Klawisz “T” przywoła wyświetlone obok okno.

Zobaczymy tu opis danego pojazdu oraz jego parametry.  Oczywiście będą one nieco inne dla innych maszyn. To dobra chwila by zapoznać się z możliwościami wroga i porównać do naszych.

Istnieje także wysokie prawdopodobieństwo, że twój system generowania energii nie udźwignie zapotrzebowania energetycznego. Należy wtedy rozważyć wyłączenie systemów automatycznej obsługi broni (klawisz “E“) dzięki czemu energia może zostać wykorzystana przez silniki i wzmocnienie osłon. Nie ma nic gorszego niż pozostawanie w miejscu w czasie ostrzału wroga. Jeśli się poruszamy i skręcamy z toru lotu nadlatujących pocisków  tym samym unikamy szansy odniesienia obrażeń.

Nasza walka z przeciwnikiem może zacząć się już po chwili po wyjściu z nadprzestrzeni i pojawieniu się w nowym układzie. Umiejscowieni najbliżej nas napastnicy mogą od razu rozpocząć swój atak tak wiec musimy być przygotowani do jego odparcia. Po tym musimy się zastanowić co zrobić dalej. Proponuję nie skanować na początku terenu – w przypadku skanowania zidentyfikowani przeciwnicy mogą (i zwykle to robią) nas zaatakować. Należy najpierw sprawdzić czy w okolicy znajduje się sklep (nieco większa kropka niż zwykły punkt) i rzecz jasna udać się doń sprawdzić czy jest coś ciekawego na sprzedaż. Należy także sprawdzić czy jeśli stoimy w jednym miejscu niektóre kropki symbolizujące obiekty nie przemieszczają się. Jeśli tak jest – to prawie na pewno są to wrogowie. Istnieje szansa, że mogą odbić w naszym kierunku.

 

W przypadku jeśli widzisz wielu przeciwników zbliżających się do naszej lokacji i rozpoznajesz już nieco ich możliwości po wyświetlonych nazwach należy się zastanowić czy jesteś w stanie im sprostać. Być może lepszym rozwiązaniem będzie jednak włączenie hyperdrive i kosztem spalenia nieco paliwa ucieczka w bardziej bezpieczne miejsce? Później zawsze można wrócić i starać się wybijać wrogów pojedynczo?

Uważaj jednak by nie zderzyć się z asteroidami stacjonującymi na torze twojego przelotu. Im większa prędkość – tym większe obrażenia odniesiesz w przypadku zderzenia.

 

Wraz z postępem gry zauważysz, że najlepszą opcją jest eliminacja wszystkich dostępnych przeciwników na każdym poziomie. Słabsi przeciwnicy (im dalsze poziomy – tym będą mocniejsi!) to łatwiejszy kąsek a z prawie każdego wypada złom dzięki czemu szybciej uzbierasz niezbędną ilość by zakupić ulepszenia czy też podbijesz poziom doświadczenia co przełoży się na awans pilota i tym samym zwiększenie jego parametrów.


 

 

=== WROGOWIE ===

Naprzeciw nas staną różne jednostki, różniące się wielkością, osprzętem, typem posiadanej broni, prędkością czy też siłą rażenia. Wszystko jest losowe jednak ich poziom zwiększa się wraz z naszą wędrówką w kierunku coraz to wyższych poziomów. Wrogowie zwykle posiadają odnawialne osłony a zatem najpierw musimy je zbić by móc zadać obrażenia ich kadłubowi. Oczywiście przerwanie ostrzału powoduje, że damy im czas na zregenerowanie osłon.

 

W przypadku namierzenia wroga możesz wcisnąć  (lub klawisz “T“). Gra zostanie zatrzymana a ty będziesz mieć czas na zapoznanie się z jego specyfikacją oraz zastanowienie się w jaki sposób najlepiej go podejść. Większość wyświetlanych statystyk wroga dopasowuje się do twoich parametrów więc jeśli jego pancerz jest większy niż zadawane przez ciebie obrażenia zadasz im tylko 0 lub 1 punktów obrażeń (z wyjątkiem działa “Shiruken”, które ignoruje pancerz).
Wyświetlone zostanie okno pokazujące namierzonego wroga wraz z jego opisem.

Tu możemy zapoznać się z opancerzeniem czy też wyposażeniem przeciwnika.

 

Pierwszymi jakie napotkamy są drony obronne poziomu pierwszego posiadające jedynie jedno działko, bez wieżyczek oraz opancerzenia. Napotkane później niszczyciele będą posiadać różne konfiguracje – silne osłony, zestawy myśliwców, obronę przed rakietami itp. Ich parametry mogą się różnić – w tym pojemność osłon itp. Dany typ ma zawsze ten sam typ używanej broni. Na chwilę obecną w grze możesz napotkać 47 różnych typów wrogich statków.

Każdy z napotykanych przeciwników może znajdować się na jednym z 7 poziomów zaawansowania. Oczywiście im wyższy level na który zawędrowaliśmy tym większa szansa na spotkanie potężniejszego przeciwnika.

Napotkasz także statki typu “Ghost”, które starają się przed tobą uciec po to by móc cię zaatakować z oddali. Natomiast statki pokroju kamikadze będą starały się staranować cię i eksplodować po dotarciu do naszego kadłuba (w szczególności wszelkie odmiany min). Do ich eliminacji mogą się przydać działa, które nie wymagają nazbyt dużej ilości energii – lub “mass driver” mogące zasypać nadciągającego atakującego gradem pocisków.

Zdarzają się także statyczne, nieprzemieszczające się jednostki pokroju wrogich hangarów czy też baz obronnych – te znów lepiej jest ostrzelać bronią zasięgową z dużej odległości. Ponieważ stoją w miejscu – łatwo je trafić.

Część przeciwników potrafi także patrolować okolicę zatem nawet jeśli pozostaniemy nieruchomo w jednym miejscu istnieje pewna szansa, że zbliżą się do nas na tyle by nas wykryć i podjąć walkę. Pewnym rozwiązaniem jest ucieczka w rejon nebuli gdzie mogą utracić nasz ślad.

Część broni pokroju EMP (działa / rakiety) potrafi w momencie trafienia pozbawić cię części energii co może mieć znamienne skutki – zbraknie jej dla systemów obronnych, osłon czy też silników (dlatego w czasie walki najlepiej jest używać napędu chemicznego zamiast impulsowego czerpiącego moc z reaktora).

W przypadku napotkania systemu gdzie punkt skoku (warp gate) jest blokowane przez przeciwnika, którego musimy pokonać ma on zwykle 6 lub więcej punktów montowania broni (wieżyczek). Pojawiają się oni zwykle po 10-12 levelu w przypadku trybu misji. W trybie nieskończonej gry (Endless Mode) mogą się pojawiać losowo niezależnie od poziomu.

 

Na planszy istnieją także obszary gazowe (nebula cloud) – o różnych nazwach – na mapie wyglądają one identycznie jak punkty skokowe. Jeśli znajdziesz się w nich i zwolnisz lub też całkowicie zatrzymasz się – istnieje duża szansa, że zgubisz ścigających cię przeciwników.

Nebula powoduje także, że rakiety tracą w niej naprowadzanie – może się przydać przy walce z niektórymi przeciwnikami.

 


 

 

=== ŁADOWNIA (INVENTORY) ===

Nasz statek, w zależności od jego parametrów na starcie posiada ładownię o kilku pokładach. Będzie ją następnie można ulepszać dzięki czemu pozyskamy kolejne poziomy zwiększające ilość przedmiotów, które możemy przenosić w jednej chwili. Nie trzeba chyba tłumaczyć, iż bardzo się to przydaje ponieważ dzięki temu możemy targać ze sobą więcej osprzętu, wymieniać go w czasie walk czy też sprzedać po okazyjnej cenie w sklepie.

Ilość ładowni możemy zwiększać (do 10 posiadanych maksimum) zakupując ulepszenie CARGO BAY EXTENSION.

 

Pierwotnie gra nie posiadała opcji przemieszczania przedmiotów pomiędzy slotami (co wołało o pomstę do nieba) jednak autor poprawił tą niedogodność i obecnie działa to już należycie. Przedmioty możemy obecnie dowolnie przenosić pomiędzy slotami. Jeśli chcemy go przenieść do innego poziomu ładowni należy go złapać i najechać na jej numer co spowoduje jej przełączenie.

Jeśli zamierzasz zamienić miejscami jeden przedmiot z drugim po prostu należy go przeciągnąć na jego miejsce.

 

 

W ładowni możemy ponadto przetwarzać przedmioty na złom – wystarczy wybrać przedmiot i wcisnąć ikonkę kosza. Dostaniemy wtedy losową ilość złomu – od zera do 3 sztuk przy czym ilość ta nie zależy ani od klasy przedmiotu ani też od stopnia jego zużycia.

 

Wszelkich możliwych do wykorzystania przedmiotów możemy użyć w ten sam sposób. Należy na nim kliknąć zaznaczając go – a następnie kliknąć na wskazany przycisk użycia przedmiotu znajdujący się po prawej dolnej stronie ekranu. Po użyciu (otworzeniu) skrzynka znika. Jeśli mamy kilka skrzynek – każdą z nich musimy otworzyć oddzielnie.
W zależności od szczęścia może nam wypaść różny przedmiot. Z małych (czerwonych) skrzynek wypadają zwykle przedmioty użytkowe (paliwo, tlen itp.) lub artefakty (różne przedmioty).
Z dużych (zielonych) skrzyń najczęściej wypada broń lub wyposażenie. Skrzynie prócz misji naziemnych możemy także czasami odłowić ze zniszczonych wraków statku przeciwnika czy też napotkać błąkające się w kosmosie.

 

Wraz z ostatnim update doszła wyczekiwana przeze mnie opcja. Ilekroć znajdziesz jakiś nowy przedmiot będzie on oznaczony napisem “NEW”. Wystarczy go dotknąć by zmazać ten znacznik. Pomaga to identyfikować odnalezione nowe przedmioty.

Oczywiście listę znalezionych przedmiotów możesz też znaleźć po lewej na liście zdarzeń. Jeśli przedmioty przestaną być zbierane przez twój statek to oznacza, że ładownia jest pełna. W takim wypadku musisz zrobić nieco porządków – sprzedać, użyć przedmiotów  bądź przerobić je na złom.

 


 

=== PORADY ===

 • jak najszybciej zainwestuj w redukcję użycia tlenu (OXYGEN CONSERVATION SYSTEMS). Dzięki temu zyskasz możliwość operowania dłużej na każdym poziomie oraz będziesz mógł częściej używać napędu impulsowego (jest co prawda wolniejszy – ale oszczędza paliwo!).
 • drugim ważnym ulepszeniem jest zwiększenie zwrotności statku (ROTATIONAL THRUST). Pozwoli na szybsze zwroty dzięki czemu łatwiej i szybciej będzie można skręcać – schodząc z toru lotu pocisków.
 • Warto jest mieć na pokładzie Defence Beam. Ta broń potrafi zestrzelić goniące nas rakiety (niestety jest nieco prądożerna).
 • Możesz mieć wymienny osprzęt, który może się przydać w różnych sytuacjach.
  • np. dwa silniki – jeden będzie umożliwiał szybsze poruszanie się napędem impulsowym pożerając dużo energii (co będzie mieć wpływ na używanie osłon czy też zasilanie broni) – i może się okazać, że w momencie obrony i otwarcia ognia do przeciwnika… staniemy w miejscu ponieważ nie będzie zasilania dla silników – zaś drugi będzie mieć niską prędkość impulsową – lecz dużą przy użyciu paliwa, pozwalając wydostać się z opresji.
  • dwa różne generatory – jeden będzie mieć mniejszą prędkość generowania energii, lecz dużą pojemność baterii – zaś drugi będzie mieć małe akumulatory lecz potrafi generować znacznie więcej prądu. To może się przydać w czasie walki – najpierw powoli sobie naładujesz duże i pojemne baterie – a w momencie starcia systemy obronne najpierw będą czerpać z baterii a po ich całkowitym opróżnieniu przełożysz reaktory by żwawiej uciekać i mieć więcej generowanej energii chwilowej.
 • Staraj się zawsze wlatywać w miejsce pokonania wroga. Skrócisz tym samym czas potrzebny na pozbieranie wszystkich łupów wojennych.
 • Najbardziej wkurzające są wrogie statki zdolne do przenoszenia na swoim pokładzie myśliwców czy też bombowców gdyż będziemy zmuszeni walczyć zarówno z nimi jak i też z głównym statkiem-matką.
 • Wrogie rakiety w końcu wybuchają. Wystarczy uciekać przed nimi wystarczająco długo.
 • Nie ma limitu rozstawianych wieżyczek. Warto to wykorzystać i nieco ich nastawiać by ostrzelały wroga. W ten sposób możesz zniszczyć prawie każdy wrogi statek. Wrogowie starają się do nas dolecieć i nas ostrzelać. Wystarczy się od nich oddalić i ustawić tak, by wieżyczki znalazły się pomiędzy nim a nami.