R88 = NONOGRAM – THE GREATEST PAINTER == Moje ulubione nonogramy! (+free NONOGRAM – MASTER’S LEGACY)

Nonogramy! Ta gra to mój absolutny numer 1 jeśli chodzi o gry tego typu!

 

►STEAM = https://store.steampowered.com/app/742490/Nonogram__The_Greatest_Painter/

►STEAM = https://store.steampowered.com/app/742500/Nonogram__Masters_Legacy/


RECENZJA:


=== NIECO O GRZE ===

Nonograms – The Greatest Painter autorstwa Konstruktors Entertaiment to moja ulubiona gra traktująca o nonogramach. Ta gra stanowi top-1 jeśli chodzi o funkcjonalność interfejsu użytkownika. Gra jest dopracowana i wygląda najlepiej ze wszystkich gier o nonogramach, które miałem okazję przetestować.

 

 • Data wydania = 22 marca 2018
 • Producent Konstruktors Entertaiment
 • Wydawca = Konstruktors Entertaiment
 • Gatunek = Rekreacyjne, Niezależne, Strategie, Logiczne, Minimalist, Relaxing, Stylized, Tryb jednego gracza, Atmospheric, Abstract
 • Recenzje użytkowników = W większości pozytywne (59)
 • Multiplayer =  BRAK
 • Karty = BRAK
 • Polska wersja językowa = BRAK
 • Regularna cena = 10,99 PLN
 • Wsparcie dla pada = BRAK
 • Więcej informacji https://barter.vg/i/65101/?

 

== OPRAWA GRAFICZNA I DŹWIĘKOWA ===

Gra rozgrywa się w środowisku 2D. Kolorowe plansze i barwne tła powodują, że rozgrywka wygląda nader ciekawie. Trzeba przyznać, iż graficznie gra jest nader dopracowana i dbałość o różne szczegóły powoduje, że gra prezentuje się nader ciekawie i przyjemnie dla oka. Łagodne przejścia pomiędzy obrazkami czy też odkrywanie obrazków niczym przecieranie zabrudzonej szyby wyglądają bardzo fajnie.

Dźwięki ograniczają się do prostego potwierdzania klikania  – ale czego więcej oczekiwać skoro tylko takie akcje wykonujemy? Gra posiada też dosyć spokojną nastrojową ścieżkę dźwiękową, której obecności zdaje się nie zauważać nawet przy długo toczących się rozgrywkach – nie przeszkadza.


 

=== ROZGRYWKA ===

Wspaniała odsłona nonogramów 🙂 W tej wersji nonogramów po prostu się zakochałem – a próbowałem już różnych tytułów. Jest to moje absolutne TOP1 jeśli chodzi o rozgrywkę i funkcjonalność. Przebija wszystkie inne jakie dotąd wpadły w moje ręce.

 

Zasada gry jest znana – nonogramy polegają na rozwiązaniu zagadki ułożenia linii różnej długości na planszy przy czym istnieje tylko jedno prawdziwe rozwiązanie. Pomagają nam w tym liczby zawarte w danym wierszy czy też kolumnie. Wskazują długość danego klocka przy czym nie znamy ile pól dzieli jeden od drugiego. Nie mogą się one ze sobą stykać a zatem zawsze jest to minimum jedno pole . Bazując na układzie innych, już zaznaczonych na planszy wypełnionych pól musimy dojść do rozwiązania całości i zaznaczyć je wszystkie a całość układa się zazwyczaj w jakiś sensowny obrazek – choć nie jest to regułą.

Zagadki dostępne w tej grze są rozwiązywalne na poziomie logicznym a to oznacza, iż do prawidłowego rozwiązania możemy dojść na podstawie analizy i wyliczeń dostępnych układów. Nie ma konieczności zgadywania na ślepo i konieczności planowania kolejnych wariacji ustawień. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie by takowe stworzyć – ale nie są one nazbyt lubiane przez układających nonogramy. Tu wszystko jest oparte na realnym sposobie rozwiązania takowej zagadki poprzez logiczną analizę.

 

Do naszej dyspozycji oddano około 128 głównych puzzli, które musimy rozwiązać – różnej wielkości plansz. Do tego dochodzi kolejne 50 “speed puzzli” w których czas rozwiązania jest limitowany i przy co niektórych trzeba się naprawdę śpieszyć. Mamy też zestaw kilkudziesięciu wielkich puzzli klasycznych, które są naprawdę olbrzymie i trzeba nieco samozaparcia by je rozwikłać.

Dostępny jest także edytor, który pozwala nam na stworzenie własnych kompozycji. Jest dopracowany i umożliwia także załadowanie obrazków w formacie PNG czy też sprawdzenie poprawności logicznej puzzli (by dało się je rozwiązać bez zgadywania). Wynik możemy opublikować w Warsztacie Steam i udostępnić społeczności graczy. Prócz tego mamy także dostęp do puzzli stworzonych przez społeczność tak więc ilość dostępnych zagadek do zabawy będzie stale rosła.

 

Gra posiada także swój darmowy odpowiednik – Nonogram – The Master’s Legacy. Autor udostępnił w nim startowy pakiet prostych puzzli wprowadzających nas w świat nonogramów oraz pakiet osobnych DLC dodających nieco nowych zagadek do rozwiązania. Najważniejsze jest jednak to, że w grze dostępny jest identyczny z wersją płatną edytor w którym można konstruować samodzielnie własne puzzle – w tym też korzystać z tych będących autorstwa innych graczy (poprzez Warsztat Steam). Z tego co zauważyłem baza dostępnych puzzli nie korzysta z tych utworzonych przez właścicieli wersji płatnej – są rozdzielne.


OCENA: POZYTYWNA = 9/10

Są to moje ulubione nonogramy i jedne z najbardziej dopracowanych z jakimi miałem okazję się zmierzyć. Interfejs użytkownika jest naprawdę wzorem tego czego możemy oczekiwać od gier tego typu. Czytelna i przejrzysta szata graficzna powoduje, że rozgrywka jest przyjemna i tym chętniej będziesz podchodzić do rozwiązania kolejnych zagadek nawet po porażce 😉

Gra spodobała mi się od pierwszego wejrzenia i ilość spędzonych w niej godzin i roztrzaskane prawie wszystkie puzzle mówią same za siebie (zostało mi kilka tych na czas oraz te wielkie olbrzymy – ale i te pokonam!). Gra jest ideałem jeśli mówimy o kierunku w którym powinny iść tytuły opierające się o tematykę nonogramów. Gra ma potencjał, mało kosztuje i daje naprawdę dużo zabawy przy rozwiązywaniu zagadek.

Dużym plusem jest także to, że autor wydał także darmową wersję swojej gry, z płatnymi (i tanimi!) dodatkami DLC dodającymi nieco puzzli do rozwiązania. Dodatkowo mamy dostępny edytor pozwalający stworzyć swoje własne czy też rozwiązywać te utworzone przez społeczność graczy udostępnione w Warsztacie Steam.

 

+++ PLUSY +++

 • Wyjątkowo dobrze dopracowany interfejs użytkownika.
 • Dużo puzzli do rozwiązania
 • Możliwość tworzenia własnych puzzli i udostępnienia ich społeczności jak i też skorzystanie z tych wytworzonych przez innych graczy.
 • Łagodna, spokojna i miła w odsłuchu ścieżka muzyczna.

 

— MINUSY —

 • Brak? Może tylko to, że brakuje jeszcze do kompletu opcji losowo generowanych plansz (ale to takie moje ciche życzenie). 

 


Screeny: