R84 = RAILED == Recenzja jednoosobowej układanki torowiska

Jednoosobowa, kilkuminutowa gra w której trzeba nieco pogłówkować dla lepszego wyniku? Czemu nie!

 

►STEAM = https://store.steampowered.com/app/724690/Railed/

►WWW = https://www.railedexpress.com/

►30 RAILS = https://boardgamegeek.com/thread/1541247/wip-30-rails-one-page-pnp-contest-contest-ready

►PLANSZOCHOLIK= http://planszoholik.pl/2017/03/30/trabi-pociag-daje-znak/


=== NIECO O GRZE ===

Prosta gra autorstwa WarGem LLC która premierę będzie mieć na Steam w dniu 2019-08-30. Polega na rozwiązaniu łamigłówki jaką jest ułożenie pobieranych przez na losowych klocków.

 

 • Data wydania = 30 sierpnia 2019
 • Producent WarGem LLC
 • Wydawca = WarGem LLC
 • Gatunek = Rekreacyjne,Niezależne,Strategie,Logiczne,Trains,Relaxing,Family Friendly,Minimalist,2D,Wysoki poziom trudności,Great Soundtrack,Mouse only,Addictive,Replay Value,Stylized,Tryb jednego gracza,Pixel Graphics,Board Game
 • Recenzje użytkowników = BRAK
 • Multiplayer =  BRAK
 • Karty = BRAK
 • Polska wersja językowa = BRAK
 • Regularna cena = ??? PLN
 • Wsparcie dla pada = BRAK
 • Więcej informacji https://barter.vg/i/84933/?

 

== OPRAWA GRAFICZNA I DŹWIĘKOWA ===

Oprawa graficzna to proste 2D ze skalowanym polem gry. Gra działa w trybie pełnego okna bez ramek. Szata graficzna to pole gry oraz nieco poruszających się składów wagonów w tle. Wszystko utrzymane w pastelowych kolorach. Bez wodotrysków i minimalną ilością animacji.

Warstwa dźwiękowa jest nader skąpa. Towarzyszą nam kliknięcia myszy w interface gry oraz odgłosy stukotu kół kolei i zgrzyt hamowania wagonów. Do tego w tle mamy stonowaną i spokojną ścieżkę dźwiękową autorstwa brytyjskiej kompozytorki Ninichi (na końcu artykułu podpiąłem do odsłuchania).


 

=== ROZGRYWKA ===

Gra bazuje na papierowej grze “30 RAILS” powstałej w 2016 roku. Jest jej wierną implementacją na komputery osobiste choć przyznam, że bardziej przypomina grę, którą można spotkać na telefonach komórkowych. Zasady rozgrywki są identyczne z jej papierowym odpowiednikiem a sama rozgrywka zajmuje nam nie więcej niż 10 minut.

Jakie są zasady gry? Rozgrywka toczy się na polu 6×6 kratek na których losowo ląduje pięć ikonek gór. Do gracza należy następnie umiejscowienie lokacji kopalni, pola bonusowego oraz czterech miast. Pole bonusowe da nam dodatkowe punkty jeśli przejdzie przez nie układana przez nas trasa. W przypadku miast układamy je poza planszą i muszą graniczyć z jednym z dostępnych pól  planszy. Dodatkowo każde z miast musimy umieścić na jednym z boków planszy i nie możemy osadzić dwóch na po tej samej stronie.  W sumie z 36 pól planszy 5 zajmują góry, jedną kopalnia więc do dyspozycji gracza pozostaje owe 30 pól i stąd nazwa gry planszowej.

Po rozpoczęciu gry gracz zatrzymuje wielkim przyciskiem znajdującym się na dolnej środkowej części ekranu jadący skład i z wylosowanego wagonu danego koloru otrzymujemy wylosowany fragment toru. Gra posiada rzędy i kolumny w jednym z sześciu różnych kolorów i jeśli wylosujemy dany kolor to będziemy musieli zdecydować w którym rzędzie czy też kolumnie oznaczonym tym kolorem osadzimy wylosowany klocek. Otrzymany fragment torów możemy obracać o 90 stopni i dopóki nie uruchomimy ponownie przycisku zatrzymującego skład – możemy klocek obracać a nawet i przemieszczać pomiędzy danymi polami. Gra kończy się gdy wszystkie wolne pola na planszy zostaną wyłożone torami.

Problemem jest to by ułożyć te tory sensownie. Dużą losowością tej gry są kawałki torów, które dostajemy do ręki. Bardzo wiele zależy od szczęścia i tego jakie klocki nam się wylosują. W zależności od tego co będziemy otrzymywać musimy przewidywać nieco przyszłość i starać się tak układać torowisko by było ono funkcjonalne. Naszym głównym zadaniem jest połączyć kopalnię z każdym z miast oraz miasta między sobą. Za każde udane połączenie będziemy punktowani i punktacja będzie tym większa im dłuższa trasa będzie pomiędzy nimi prowadzić. Jeżeli nie uda się połączyć jednego miasta z drugim czy też droga będzie gdzieś skręcać i prowadzić donikąd – nic straconego, nie dostajemy za to negatywnej punktacji. Liczą się jedynie osiągnięcia.

W czasie gry mamy także możliwość pomniejszając swoją ilość pieniędzy i płacąc  zmienić wylosowany klocek na inny (dwukrotnie) czy też jeden raz ułożyć go w całkowicie innym miejscu niż wyznaczone. Należy jednak rozsądnie korzystać z tej możliwości by przypadkiem nie utracić możliwości dokończenia funkcjonalnych torów i nie zaprzepaścić możliwości spięcia ze sobą stacji czy też dojścia do kopalni.

Dodatkowo przed rozpoczęciem gry możemy wybrać jedno z bonusowych zadań jak np. podłączenie wszystkich miast ze sobą, podłączenie wszystkich miast ze sobą itp. To będzie dodatkowo punktowane po zakończeniu gry. Dodatkowe punkty naliczy nam także przez przeprowadzenie funkcjonujących torów poprzez układane przez nas na początku gry pole bonusowe.


OCENA: POZYTYWNA = 4/10

Gra jest bardzo prosta i przenosi zasady papierowej układanki “30 RAILS” na ekrany komputerów. Dostajemy do ręki jednoosobową grę w której wiele zależy od umiejętności gracza w zakresie planowania przyszłych posunięć jednak jeszcze więcej zależy tutaj od szczęścia i tego jakie fragmenty torów nam się wylosują czy też w jaki sposób ułożą się na planszy generowane losowo ikonki gór.

Rozgrywka jest bardzo prosta i niestety gra nie utrzyma nas na dłużej ponieważ choć sama plansza generowana jest losowo i każda rozgrywka jest nieco inna to jednak dosyć szybko znudzi się z uwagi na powtarzalność schematu i brak jakiegoś silniejszego wyzwania z jakim moglibyśmy powalczyć. Tak więc jest to tytuł na 1-2 wieczory i po nich zostanie raczej zapomniany.

Jak się to mówi – proste zasady jednak trudna do opanowania.

 

+++ PLUSY +++

 • ciekawy pomysł.
 • stonowane kolory i spokojna ścieżka dźwiękowa.
 • proste zasady i krótki czas rozgrywki.

 

— MINUSY —

 • bardzo dużo zależy od losowości i tego jakie klocki nam się wylosują.
 • przycisk zatrzymywania pociągów ma zbyt dużą zwłokę i długo trwa nim wagon się zatrzyma.
 • brak wyzwań, gra na 1-2 wieczory.

 


Screeny:


RECENZJA:


ŚCIEŻKA DŹWIĘKOWA OST: