R81 = YOU MUST BUILD A BOAT == Recenzja szybkiej i dynamicznej gry logicznej typu “Połącz 3”

Jesteś wystarczająco szybki i masz refleks by na czas zauważyć pewne wzory? Spróbuj się z tą grą 😉

 

►STEAM = https://store.steampowered.com/app/290890/You_Must_Build_A_Boat/


=== NIECO O GRZE ===

You must Build a Boat jest produkcją jeszcze z 2015 roku jednak trzyma się nieźle. Jest to kolejna wariacja gry wydanej wcześniej przez jego wydawcę. EightyEightGames10.000.000.

 

 • Data wydania = 4 czerwca 2015
 • Producent = EightyEightGames
 • Wydawca = EightyEightGames
 • Gatunek = Rekreacyjne,Match 3,Niezależne,Strategie,Akcja,RPG,Logiczne,Pixel Graphics,Tryb jednego gracza,2D,Great Soundtrack,Retro,Rogue-lite,Touch-Friendly,Dungeon Crawler,Replay Value,Rogue-like,Wysoki poziom trudności,Family Friendly,Fantasy
 • Recenzje użytkowników = Bardzo pozytywne (614)
 • Multiplayer =  BRAK
 • Karty = BRAK
 • Polska wersja językowa = BRAK
 • Regularna cena = 17,99 PLN
 • Wsparcie dla pada = BRAK
 • Więcej informacji https://barter.vg/i/11403/?

 

=== OPRAWA GRAFICZNA I DŹWIĘKOWA ===

Szata graficzna to jedna wielka pikseloza z animacją kilku klatek. Jednak jest dosyć znośna i nie gryzie w oczy. Co ciekawsze interfejs jak i samo wykonywanie czynności zwykle posiada także dodatkowe efekty wizualne co wygląda dosyć atrakcyjnie i sprawia, że całość ma w sobie nieco życia.

Dźwięki są dosyć skąpe i ograniczają się do prostych sygnałów, że coś wykonaliśmy. Proste udźwiękowienie interfejsu. Nie gryzie lecz szału nie ma. Nieco lepiej jest z muzyką. Łagodna przygrywająca w grze nie przeszkadza w rozgrywce i nawet po kilku godzinach ostrej walki w podziemiach nie ma potrzeby by ją wyłączyć. Proponuję ją jedynie nieco przyciszyć.


 

=== ROZGRYWKA ===

W grze naszym zadaniem jest zbudowanie tematycznej łodzi by móc przepłynąć rzekę. Startujemy na małej łódce z 2 służącymi nam potworami. Stopniowo wraz z postępem gry będziemy ją rozbudowywać pozyskując nowych pomocników oraz dorzucając do naszej łajby sklepy w których za odpowiednią opłatą zostaniemy przeszkoleni i tym samym zwiększymy naszą siłę.

 

= PIENIĄDZE =

Walutę w grze pełnią cztery środki płatnicze. Pieniądze, Siła (reprezentowana ikonką mięśni), Wiedza (przypominająca… mięso) oraz specjalny rzadko spotykany proszek niezbędny przy dokonywaniu niektórych z ulepszeń. Pozyskiwać je będziemy w trakcie rozrywki, łącząc odpowiednie elementy czy też pokonując przeciwników. Każda w tym i przegrana walka posuwa nas nieco do przodu pozwalając nieco zarobić i pozyskać trochę środków by móc zapłacić za kolejne ulepszenia naszej postaci.

 

 

= ROZGRYWKA =

Rozgrywka polega na toczeniu walk w trybie rozgrywek zwanych “match-3” czy też po naszemu “dopasuj trzy elementy”. Spośród widocznych na ekranie 8 linii oraz 8 kolumn musimy tak przesuwać paski ze znajdującymi się na nich elementami by te utworzyły połączenie minimum trzech obiektów w pionie lub poziomie. Dzięki temu zostaną one usunięte a my pozyskamy jakiś efekt reprezentowany przez właśnie usunięte przez nas elementy.

I tak pozyskać możesz:

 • niebieski miecz – zadaje przeciwnikowi obrażenia fizyczne.
 • czerwona różdżka – zadaje przeciwnikowi obrażenia magiczne.
 • zielony klucz – otwiera zamek skrzyni.
 • skrzynka – może dać nam magiczny przedmiot (np. zaklęcie do użycia).
 • fioletowe muskuły – daje punkty siły.
 • niebieskie mięso (przypomina mózg) – daje punkty umysłu.
 • zielona tarcza – aktywuje tarczę, pochłaniającą uderzenia zadawane nam przez przeciwników.

 

= WALKI Z PRZECIWNIKAMI =

Jednocześnie by nie było nazbyt łatwo nad polem z nimi znajduje się nasza postać, biegnąca w prawą stronę labiryntu. Napotkać ona może przeciwników z którymi trzeba będzie walczyć czy też skrzynie ze skarbami, które należy otworzyć. Zwykle mają one dwa zamki a w trudniejszych wersjach trzy. Przeciwnicy i skrzynki –  oba te elementy spowalniają naszą postać i powodują, iż przestaje ona poruszać się w prawo i jest spychana w kierunku lewej ściany. Nieco przeciwdziała temu używanie tarczy jednak nazbyt wiele to nie daje. Jeśli w ten sposób wyjdzie ona poza lewą krawędź ekranu – przegrywasz.

= PRZEGRANA =

Przegrana w żaden sposób nam nie przeszkadza i nie oznacza końca. Zachowujemy wszystkie zdobyte punkty i po prostu trzeba spróbować raz jeszcze. Jeśli przegrywasz raz za razem to oznacza, iż najpewniej albo nie idą ci dobre układy albo też przeciwnicy na których napotykasz są za mocni. Wtedy też należy uzbierać odpowiednią kwotę pieniędzy i udać się na statek gdzie możesz dokonać upgrade i zakupić np. wzmocnienie ataku. Dzięki temu zadawać będziesz więcej obrażeń co przełoży się na szybszą eliminację przeciwników.

 

= STATEK =

Nasz statek wraz z postępem gry będzie rozbudowywany i będziemy pozyskiwać nowe “budynki” osadzane na naszej łodzi. Dzięki temu będziemy mogli rozwinąć nasze zdolności ataku czy też obrony co powinno pomóc w zmaganiach z obecnymi przeciwnikami do pokonania. Wraz z realizacją kolejnych zadań dojdzie nam nieco nowych zwierząt oraz sprzedawców różnych ulepszeń.

 

= PRZECIWNICY =

W czasie potyczek napotkamy losowych przeciwników jednak ich zestaw jest ściśle zależy od aktualnego miejsca w którym się znajdujemy. Stopniowo będziemy napotykać coraz mocniejsze potwory więc niezbędne będzie ciągłe ulepszanie siły zadanych przez nas obrażeń czy też zakup takich ulepszeń, które pomogą się skuteczniej  przed nimi bronić jak np. zwiększenie pojemności tarcz. Część przeciwników jest także odporna na pewne ataki więc trzeba wtedy atakować ich wyłącznie magią bądź też za pomocą mieczy.

 

= ZWIERZĘTA =

W każdym miejscu w którym przyjdzie nam zacumować naszą łódź będziemy mieć do realizacji zadanie pojmać jednego z napotkanych właśnie przeciwników. Dzięki temu będziemy mogli przetransportować go na statek oraz zyskać dzięki temu unikalne bonusy takie jak zmniejszenie odnoszonych obrażeń itp. Zostają już z nami na zawsze więc i tym samym pozyskany bonus. Po ich pojmaniu musimy się udać do tresera obecnego na naszej łajbie i tam po przeznaczeniu pewnych nakładów finansowych możemy go zakupić.


OCENA: POZYTYWNA = 5/10

Dosyć przyjemna gra choć czasami będziemy przegrywać raz za razem co może być nieco frustrujące. W tej grze trzeba myśleć naprawdę szybko i wiele zależy od naszej spostrzegawczości ponieważ szybka lokalizacja pasujących do siebie elementów może świadczyć o naszym sukcesie lub porażce. Nieco zależy także od szczęścia ponieważ napotykane zestawy są w pełni losowe tak więc czasami może być to bułka z masłem a kiedy indziej twardy orzech na którym połamiesz zęby.

Pomimo pixelozy jaka jest widoczna na screenach mnie grało się dosyć przyjemnie i zdołałem wybudować swoją łódź. Każda nawet przegrana rozgrywka posuwa nas jednak nieco do przodu tak więc w końcu nasza postać będzie na tyle silna by pokonać napotykanych przeciwników i będziemy mogli popłynąć dalej. Niektóre z zadań są jednak dosyć trudne do realizacji i można na nich ugrząźć. Wg mnie warto spróbować. Gra jest jednak dosyć trudna więc nie daj się wrogowi…

 

+++ PLUSY +++

 • Ciekawy pomysł.
 • Proste zasady choć samo łączenie obiektów wymaga nieco obeznania z grą by móc szybko je zauważać.
 • Miła dla ucha ścieżka dźwiękowa.
 • Grywalna.

 

— MINUSY —

 • Dosyć trudna.
 • Na niektórych zadaniach można utknąć na dłużej.

 


Screeny:


RECENZJA: