R74 = RISE OF INDUSTRY == Recenzja… z prowadzenia działalności gospodarczej

Prowadzenie działalności gospodarczej nie jest łatwe. Wszystko wokół kosztuje – podatki zżerają nasze zasoby, wszelkie opłaty nie pozwalają rozwinąć skrzydeł. Czy dasz radę rozwinąć swój biznes?

 

►STEAM = https://store.steampowered.com/app/671440/Rise_of_Industry/

►WWW = https://www.riseofindustry.com/


=== NIECO O GRZE ===

Rise of Industry jest dziełem niezależnego studia Dapper Penguin Studios zaś wydawcą Kasedo Games startując na itch.io. Gra pierwotnie nosiła tytuł “Project Automata” lecz została przemianowana w 2017 roku.

Opisywana gra jest ekonomicznym sandboxem w jakim możemy się zmierzyć z zarządzaniem w skali mikro i makro prowadzonego przez nas przedsiębiorstwa. Założeniami jest nieco zbliżona do innych gier tego typu np. Transport Tycoon choć tu gramy w nieco inny sposób nie koncentrując się na transporcie wytworzonego przez kogoś towaru – w tym tytule to my jesteśmy jego twórcą i do nas należeć będzie opracowanie ścieżki logistycznej jego dalszej dystrybucji. Naszym zadaniem będzie opracowywanie projektów naukowych odblokowujących nowe budynki oraz technologie pozwalające wytwarzać różnorodne produkty. Przyda się umiejętność planowania, opracowania wydajnych sieci logistycznych oraz zdolność reagowania na fluktuacje zapotrzebowania na towary czy też obsługa zdarzeń losowych. Gra jest dopracowana jeśli chodzi o interface użytkownika i oferuje duże możliwości w zakresie konfiguracji warunków jakim przyjdzie nam stawić czoła w czasie rozgrywki. Grę możemy zakończyć opracowując i wytwarzając jeden z trzech modeli prototypów: samochód, komputer lub paczkowane gotowe do spożycia dania. Droga ku temu daleka i pełna problemów do rozwiązania.

 

 • Data wydania = 2 maja 2019
 • Producent Dapper Penguin Studios
 • Wydawca = Kasedo Games
 • Gatunek = Management,Economy,Strategie,Symulacje,Resource Management,City Builder,Niezależne,Trading,Base Building,Early Access
 • Recenzje użytkowników = Bardzo pozytywne (1,277)
 • Multiplayer =  BRAK
 • Karty = BRAK
 • Polska wersja językowa = BRAK
 • Regularna cena = 107,99 PLN
 • Więcej informacji https://barter.vg/i/37968/?

 

== OPRAWA GRAFICZNA I DŹWIĘKOWA ===

Tytuł prezentuje nam voxelową i wyjątkowo dopracowaną szatę graficzną. Wszystkie obiekty wykonane są pieczołowicie i wyglądają naprawdę atrakcyjnie. Animacje są dopracowane i fascynujące jest patrzeć jak nasz świat żyje swoim życiem. Pojazdy dostawcze jeżdżą po drogach, kopalnie jak i fabryki pracują – a wszystkie obiekty wymodelowane wraz ze szczegółami. Mapę możemy obracać co 90 stopni więc wszystko można obejrzeć z innego kąta. Naprawdę świetnie to wygląda i z pewnością pierwsze co będziemy robić po stworzeniu nowego budynku to oglądanie jak pracuje…
Dodatkowo możemy przełączać się pomiędzy dwoma trybami widoku – czy to standardowego widoku izometrycznego (pod kątem) czy też rzutem z pionu ponad budynkami. Zawsze można tez przełączyć kamerę w tryb widoku swobodnego i polatać po planszy zwiedzając okolicę!

Dźwiękowo jest dosyć skąpo. Słychać niby jakieś klaksony pojazdów i szum komunikacyjny ale naprawdę jest tego niewiele. W grę głównie gramy z włączoną muzyką i wtedy tego nie zauważamy. Utwory muzyczne wpadają w ucho i z czasem nawet nie zauważamy ich obecności – więc bez wątpienia można powiedzieć, iż nie przeszkadzają przy długiej grze.


 

=== ROZGRYWKA ===

Po rozpoczęciu gry naszym oczom ukaże się mapa zbliżona do tej z Open Transport Tyccon. Mamy na niej kilka miast spiętych prowadzącymi do nich drogami zaś na niej porozrzucane w różnych miejscach nieco surowców. Pierwszym wyborem będzie przejrzenie mapy i wybranie najbardziej optymalnej lokacji. W miejscu ustanowienia naszej siedziby otrzymamy pełen dostęp do możliwości budowy i wydobywania surowców w rejonie obejmowanym przez najbliższe miasto. Co ma z tym wspólnego miasto? Mapa jest podzielona na sektory o różnym kształcie a ich centrami są właśnie każda z miejscowości. By móc cokolwiek zbudować czy też skorzystać z możliwości eksploatacji surowców naturalnych w postaci miedzi, żelaza, węgla, gazu, oleju czy też skorzystania z łowisk rybnych musimy nabyć odpowiednią licencję w mieście, które jest jego gospodarzem. Wytwarzane przez nas produkty możemy sprzedawać bez ograniczeń do dowolnego miasta jednak musimy mieć na uwadze koszta – im dalej musimy dany towar transportować tym wyższe poniesiemy koszta jego transportu.

= MIASTA I ZAKUP POZWOLEŃ (LICENCJI) =

Licencje możemy zakupić w urzędach miejskich i każda z nich pozwala na operowanie jedynie w granicach tej miejscowości. Są one jednorazowe to znaczy płacimy za nie tylko raz. Ceny niektórych z nich są dosyć wysokie więc nie jest to prostą decyzją gdzie rozpocząć swoją działalność. Surowce obecne na planszy są niewyczerpalne lecz mogą różnić się nieco zasobnością złoża.

= AUKCJE =

Każde z miast ulokowanych na planszy może także co jakiś czas ogłosić licytację a oferent z najwyższą stawką zgarnie wygraną. Aukcji podlegać mogą różne atrakcje – takie jak dla przykładu czasowe zmniejszenie podatków za posiadane budynki, kosztów transportu czy też tańsze pozyskanie licencji na budowanie. Komputerowi przeciwnicy zwykle nie odpuszczają i trzeba się z nimi ostro ścierać o wygraną.== PIENIĄDZE ==

Naszym głównym zmartwieniem będzie oczywiście ilość pieniędzy zgromadzonych na koncie bankowym. Akcja gry toczy się w systemie dziennym (jednak bez podziału na dzień i noc) – co 30 dni podsumowywana jest nasza aktywność i wtedy powstaje bilans wydatków i zysków pokazując nam dokładniej czy zarabiamy czy też raczej tracimy na interesie. Źródłem zarobku jest tu sprzedaż towarów do sklepów okolicznych miast. W zależności od stopnia złożoności procesu produkcyjnego warunkowana jest jego docelowa cena i tak dla przykładu płody rolne są dosyć tanie zaś stworzenie lodówki wymagającej odkrycia odpowiedniej technologii przeróbki surowców na półprodukty a docelowo finalny produkt i zapewnienie tym samym całości fabryk i przetwórni powodują wzrost cen sprzedaży.

== KOSZTA I OPŁATY ==

Kolejną kwestią są poniesione przez nas koszta. Z końcem każdego miesiąca musimy pokryć koszta utrzymania budynków, opłacić wykonywane badania czy też pokryć inne dodatkowe opłaty. Pokaźnym ponoszonym przez nas kosztem jest zawsze koszt transportu towarów. W tej grze płacimy za każde pole odległości na jaką wysyłamy nasz towar. Im dalej – tym więcej będzie nas to kosztowało. Dlatego dobrze jest umieścić swoją główną siedzibę bliżej środka mapy zamiast na jej obrzeżach. Dzięki temu jeśli będziemy produkować więcej towaru niż jest w stanie przyjąć na stan nasze pierwsze miasto – będziemy mogli rozesłać towar do innego, które wyraża na nie zapotrzebowanie.

Wolumen produkcji będziemy mogli zwiększyć opracowując odpowiednią technologię – +2 dodatkowe pola dla rolników, jednostki wydobywcze dla zbieraczy czy też możliwość zwiększenia prędkości pracy danego typu zakładów. Zwiększy to nasze możliwości produkcyjne ale też powoła do życia nowe problemy.= NAUKA I TECHNOLOGIA =

By móc korzystać z nowych typów roślin do zasiewów, budynków czy też możliwości wytwarzania konkretnych rzeczy musimy zbadać wymaganą technologię. Posiąść ją możemy w jeden sposób – zlecając jej zbadanie co niestety wiąże się z dwoma czynnikami – trzeba za to zapłacić i niestety także poczekać aż proces ten zakończy się. Część z nich będzie wyjątkowo droga i tym samym wymagać będzie dłuższego czasu na jej opracowanie. To powoduje, iż gracz musi przemyśleć za oraz przeciw jaką następną kategorię wybrać. Mogę wziąć produkcję jabłek ale może wydajniejsze byłoby nieco dłuższe i kosztowniejsze przyśpieszenie transportu drogowego o 25%? A może +2 pola do obsiania więcej co zwiększy wydajność i pozwoli nam więcej zarobić? Badania są bardzo kosztowne i będą solą w oku dla naszego budżetu. Później będzie można opracować możliwość przeznaczania na nie większej ilości posiadanej gotówki. W zależności od ustawień co miesiąc będziemy przeznaczać na nie pewną kwotę – ale uwaga – tylko jeśli zechcemy. W każdej chwili możemy zablokować strumyk pieniędzy kierowanych do badaczy i włączyć go ponownie gdy nasza sytuacja finansowa się polepszy.

 

= ZARABIANIE PIENIĘDZY =

Nasze źródło zarobkowania na początku to przede wszystkim produkcja rolna w postaci upraw czy też hodowli zwierząt jeśli ją posiądziemy wykonując odpowiednie badania. Możemy tez od razu zacząć wydobywać i sprzedawać surowce kopalne w postaci węgla, piasku czy też eksploatować złoża gazu lub ropy. Tak więc stopniowo wraz z zakresem naszych możliwości finansowych i poczynionych nakładów na badania i rozwój – nasze możliwości produkcyjne będą się zmieniać. Będziemy w stanie tworzyć coraz to bardziej zaawansowane przedmioty a nasze gałęzi przetwórstwa półproduktów będą stale zmieniać się i ewoluować. Będziemy musieli dostosować się do zmieniających się oraz nowo powstałych zapotrzebowań – zmieniać linie dystrybucji, dbać o efektywne dostawy posiadanych zasobów do fabryk oraz walczyć z narastającymi problemami w postaci korkujących się ulic czy też zapchanymi po brzegi magazynami bądź narastającym zanieczyszczeniem.= BUDYNKI =

Postawienie czegokolwiek oraz późniejsze utrzymanie posiadanej przez nas własności kosztuje. Płacimy za to każdego miesiąca więc budowanie “na zapas” nie ma tu racji bytu. Musimy zaplanować ulokowanie budynku oraz podłączyć go do sieci dróg przy czym planując to musimy mieć też na uwadze, iż infrastruktura drogowa będzie też używana przez inne budynki w okolicy i brak wydajnej sieci drogowej powodować może korki i przestoje w dostawach. Kolejny krok to wybór towaru jaki możemy produkować jednak nie każdy z nich może być od razu przez nas wytworzony. Część z nich wymagać będzie najpierw ich zbadania. Następne zagadnienie to wymagania samego produktu. Większość z nich do swego wytworzenia wymaga dostarczenia pewnych surowców, np. wszelkie uprawy wymagają dostarczenia wody.

= CYKL PRODUKCYJNY =

Każdy z zakładów produkcyjnych działa w pewnym cyklu liczonym w dniach i jest on różny dla każdego z nich. Dla przykładu jeśli dane gospodarstwo tworzy uprawy co 10 dni, to z każdego jego pola możemy zebrać plony właśnie po jego zakończeniu. Jeśli przyjrzymy się zapotrzebowaniu to zobaczymy także ile wymaganych surowców danego typu musimy dostarczyć by dany zakład pracował. A jeśli mowa o produkcji to jeśli dysponujemy odpowiednią technologią możemy także wpłynąć na tempo pracy przyśpieszając je lub zwalniając. Będzie to miało wpływ na opłatę czynszu jaki musimy pokryć czy też ilość generowanego zanieczyszczenia.

W zakładce transportu możemy wskazać dokąd będzie transportowany wytworzony produkt. Może być to zarządzane automatycznie – co spowoduje, iż wybrany będzie najbliższy nam skład – czy też manualnie gdzie to my wskazujemy do którego konkretnie składu ma być transportowany. Każdy z zakładów posiada wewnątrz także swój własny skład do którego najpierw wrzucane są tworzone produkty i skąd zabierają go później samochody transportowe. Jeśli ten się całkowicie zapełni -produkcja jest zatrzymywana. Późniejsze upgrade pozwolą nam ją nieco zwiększyć. Ostatnią z zakładek są statystyki gdzie możemy podejrzeć koszta poniesione w ostatnim miesiącu czy też sumaryczne w ciągu całego życia budynku. Ilość wyprodukowanych jednostek, wydajność itp.= TRANSPORT =

Jak już wspominałem jedną z najważniejszych rzeczy w tej grze to umiejętna definicja wydajnej sieci transportowej. Nie jest prosto taką zaplanować – szczególnie przy pierwszej grze gdy jeszcze nie do końca znamy zasady przetwarzania towarów oraz samej specyfiki tworzonej sieci transportowej. Do tego dochodzi jeszcze rozdysponowanie surowców pomiędzy wymagające je fabryki czy też sprzedaż do okolicznych miast. Początkowo jedyną formą transportu będą samochody dostawcze i tu boleć będzie nas przede wszystkim mała ilość możliwych do zdefiniowania szlaków handlowych (rzecz jasna po przebadaniu odpowiedniej technologii będzie można zwiększyć ich ilość). Ponieważ koszta transportu rosną wraz z pokonaną odległością z czasem będzie też można się zastanowić nad alternatywnymi sposobami transportu. Dostępne dla nas będą także transport powietrzny w postaci podniebnych zeppelinów, kolejowy czy też drogowy w postaci ciężarówek przeznaczonych do pokonywania dłuższych odległości. Dlatego też pierwsza lokalizacja pod naszą główną działalność ma duże znaczenie i najlepiej jeśli leży gdzieś pomiędzy dwoma-trzema miastami. To pozwoli rozsyłać wytworzone produkty na bliskie odległości i tym samym minimalizować koszta prowadzonej działalności.

= ZDARZENIA LOSOWE =

Co jakiś czas trafi nam się także zdarzenie losowe, które może przyjąć jedną z trzech form:
– niebieskie – są to dobre zdarzenia typu zwiększenie prędkości pojazdów, zmniejszenie kosztów utrzymania pojazdów czy też fabryk itp.
– czerwone – ewidentnie złe zdarzenia bijące nas po kieszeni – a to jakiś pracownik miał wypadek w pracy i trzeba będzie pokryć koszta polisy czy też czasowo zostaną nałożone dodatkowe opłaty na jakiś typ budynków, dojdą nam jakieś dodatkowe koszta i tak dalej.
– pomarańczowe – tu jest jest różnie. Te zdarzenie może być zarówno dobre jak i tez złe następstwa w zależności od tego jaką prowadzimy działalność gospodarczą.

= PROBLEMY DO ROZWIĄZANIA =

Stworzone przez nas linie produkcyjne będą nam także generować nieco problemów do rozwiązania. Przede wszystkim będzie się to tyczyć ścieżki dystrybucyjnej towarów i zapewnienia dostępności surowców niezbędnych do wytworzenia docelowego produktu. Prócz tego dojdzie do tego upłynnianie ich w okolicznych miastach by sprzedaż naszych wytworów zwróciła nam koszta ich produkcji pozwalając zarobić niego brzęczących miedziaków. Do tego dochodzi obłożenie dróg, blokada szlaków komunikacyjnych i generowane zanieczyszczenie.= MIASTA =

Na planszy znajduje się kilka miast i to będą nasi odbiorcy produkcji. Wraz z dostawą coraz to nowych towarów będą się one rozrastać co wygeneruje powstanie kolejnego sklepu i zapotrzebowania na nowe towary. Każde z nich ma nieco inne spektrum swoich zapotrzebowań i jest ono niezmienne – lista towarów ze sklepów w mieście nie zmienia się. Nasze towary możemy sprzedawać w dowolnym mieście natomiast to do nas należy decyzja jak to wszystko sobie dopracujemy.
Największym problemem są koszta licencji pozwalających na budowanie na terenie danej miejscowości a jeśli dodamy do tego iż wydane nań pieniądze nigdy się nie zwrócą w innej formie niż wykorzystanie surowców naturalnych obecnych na jego terenie to już rodzi się przed nami zagadka czy na pewno taka decyzja jest właściwa.

= TRUDNOŚĆ ROZGRYWKI =

Gra jest nieco trudna – ale nie za bardzo o ile będziemy szacować zapotrzebowanie okolicznego rynku na produkty nim zaczniemy cokolwiek budować. W przeciwnym wypadku okaże się, że owszem – stworzyliśmy pełną linię produkującą dla przykładu jakieś napoje – ale odbierać je będzie tylko jedno miasto i to położone co gorsza na drugim krańcu mapy. Musimy także mierzyć siły na zamiary i zawsze trzymać pewien zasób gotówki na nieoczekiwane zdarzenia. Ratowanie się pożyczkami z pewnością nie pomoże w wydostaniu się z kłopotów i spowoduje, iż będziemy musieli spłacać jeszcze więcej…


OCENA: POZYTYWNA

Gra przypadła mi do gustu. Jest dosyć wymagająca na wyższym poziomie trudności i naprawdę trzeba rozsądnie planować swoje ścieżki produkcji towarów i pozyskiwania surowców. Nie da się tu nabrać pożyczek, zbudować kilku przetwórni i liczyć wpadające monety. Trzeba mądrze planować i starać się nie wpadać w żadne długi. Badania kolejnych technologii są dosyć kosztowne i tu też trzeba uważać by nie przedobrzyć.

Interface użytkownika jest wyjątkowo dopracowany i łatwy do opanowania. Nieco doświadczenia będzie co prawda wymagane by załapać w jaki sposób wszystkie nasze zakłady spiąć do kupy i przesyłać pomiędzy nimi zasoby – ale i to jest do opędzenia.

Poziom trudności możemy zdefiniować samemu i podjąć się wyzwania zbudowania działającego przedsiębiorstwa. Na łatwym ustawieniu jest dosyć łatwo i w ten sposób można przejść pierwszą swoją grę. Potem sugerowałbym przełączenie się na poziom weterana – wtedy dopiero zaczyna się prawdziwa gra i kombinowanie nad przeznaczeniem posiadanych środków pieniężnych. Nie jest łatwo i trzeba się nieźle napocić zastanawiając nad dalszymi krokami. Wydając pieniądze bez opamiętania i nie planując przyszłości można łatwo zbankrutować.

Gra jest wyjątkowo ciekawie wykonana jeśli chodzi o oprawę graficzną a kolorowe voxele dodają jej nieco osobistego uroku sprawiając, iż całość jest wyjątkowo ładna i przyjemna dla oka. Dużo rzeczy jest animowanych i to w taki sposób, iż wygląda to dosyć ciekawie przykuwając nas na dłużej.

Gra jest stale rozwijana przez twórców, którzy są jednocześnie dosyć aktywni na swoim Discordzie słuchając społeczności graczy i jednocześnie pomagając tłumacząc zawiłości rozgrywki czy też odpowiadając na wątpliwości graczy. Stale dodawana jest jakaś nowa treść powodując, iż nawet po ogłoszeniu wydania wersji 1.0 projekt nadal żyje swoim życiem i rozwija się.

Do kogo kierowany jest ten tytuł? Bez wątpienia dla miłośników sandboxów oraz wszelakiej maści tycconów. Masa planowania i mikro zarządzania jest wyzwaniem na wyższych poziomach trudności i zmusza gracza do podejmowania przemyślanych decyzji. Niskie poziomy trudności nie oddają złożoności gry. Sam ukończyłem raz jeden z projektów więc postanowiłem spróbować na wyższym poziomie trudności… i dosyć szybko poległem. Drugi raz zabiły mnie kredyty. Spróbuję po raz trzeci ale tym razem nie dam się już tak łatwo…

 

+++ PLUSY +++

 • Atrakcyjna szata graficzna – wyjątkowo dobrze dopracowane budynki oraz wszelkie elementy otoczenia.
 • Miła dla ucha ścieżka muzyczna.
 • Dopracowane, czytelne i funkcjonalne GUI.
 • Zasady gry są proste do opanowania, acz trudne w implementacji.
 • Duża aktywność deweloperów – pomysły graczy są wcielane w życie, dodawane są nowe funkcjonalności. Na Discordzie zawsze można zapytać o trapiące nas wątpliwości czy też dopytać się jak rozwiązać danych problem. Środowisko graczy jest przyjazne i z chęcią odpowiada na pytania.

 

— MINUSY —

 • Uboga warstwa dźwiękowa. Niewiele dźwięków otoczenia i przede wszystkim jakiś dziwny szum?
 • Na niskim poziomie trudności gra nie pokazuje całej złożoności procesów zarządzania.
 • Model wymijania się pojazdów i tworzenia się korków drogowych jest nieco dziwny a oczekiwanie samochodów na możliwość skrętu nie wygląda naturalnie.

 


Screeny:


RECENZJA: