PICRASTINATION == Kolejna wariacja nongoramów do rozwiązania!

Nonogramy! Coś dla ludzi lubiących pogłówkować!

 

►STEAM = https://store.steampowered.com/app/799110/Picrastination/

►WWW: http://bearcatgames.com/

 


=== NIECO O GRZE ===

Gra jest dziełem jednoosobowego studia Bearcat Games mającego swoją siedzibę w Wielkiej Brytanii. Picrastination jest jego pierwszym dzieckiem. W grze tej tak jak i innych opartej o nonogramy musimy rozwiązać szereg zagadek polegających na właściwym wypełnieniu kratek – zamalowując jedynie te pola, które powinny być oznaczone według wskazań wypisanych na wierszach i kolumnach. Do rozwiązania możemy dojść planując i analizując bieżący układ. Biorąc pod uwagę panujące zasady możemy domyślać się gdzie się może kończyć dany “klocek” czy też gdzie nie można go umiejscowić ponieważ kolidowałby z innym. To doprowadzi nas do uzupełnienia układanego obrazka.

 

 • Data wydania = 12 marca 2018
 • Producent Bearcat Games
 • Wydawca = Bearcat Games
 • Gatunek Niezależne, Rekreacyjne, Nonograms, Tryb jednego gracza
 • Recenzje użytkowników = Pozytywne (15)
 • Multiplayer =  BRAK
 • Polska wersja językowa = BRAK
 • Regularna cena = 21,99 PLN
 • Więcej informacji = https://barter.vg/i/65419/?

 

== OPRAWA GRAFICZNA I DŹWIĘKOWA ===

Gra prezentowana jest w trójwymiarowym środowisku a nasza plansza składa się z obracających się klocków. Jest czytelna i przyjemna dla oka. Plansze mają różnorodne wariacje jeśli chodzi o motywy graficzne oraz obrazy przesuwające się w tle.

Ścieżka dźwiękowa jest miła dla ucha i nie drażni przy dłuższym posiedzeniu. Zaznaczanie czy też odznaczanie pól to ciche kliknięcia dobrze obrazujące wykonywaną czynność.

 


 

=== ROZGRYWKA ===

Picrastination to kolejna wariacja w temacie logicznych układanek zwanych jako “nonogramy”. W tym wypadku do rozwiązania mamy całą masę zagadek podzielonych na kilka sekcji o rosnącym poziomie trudności. Ma to przełożenie na wielkość planszy na której toczy się rozgrywka. Od małych 5×5 pól po duże 20×25 pól.

Do gry wprowadza nas prosty samouczek, który uczy zasad oraz sposobów rozwiązywania nonogramów. Następnie zaczyna się właściwa zabawa gdy stykamy się z pierwszymi zagadkami. Do rozwiązania mamy 175 nonogramów podzielonych na kilka stopni trudności. Dodatkowo dla każdego z nich mamy wyznaczoną pewną ilość czasu i jeśli zmieścimy się w tym zakresie, dostaniemy “gwiazdkę” za zmieszczenie się w zadanym zakresie. Oczywiście gwiazdka jest jedynie nagrodą – niczego nie zmienia. Ot, takie wyróżnienie. Nic wielkiego się nie stanie jeśli nie wyrobimy się w limicie. Liczy się przede wszystkim rozwiązanie danego nonogramu.

 

Zadanie jest proste, tak jak w każdej innej grze tyczącej się zagadek opartych o nonogramy. W wierszach oraz kolumnach mamy wskazane długość pól, które muszą przez nas zostać zamalowane. Zasada jest jedna – pola są ze sobą połączone a jeśli istnieje więcej niż jeden wypełniony obszar, musi być on oddzielony od innego minimum jedną pustą kratką. Opierając się na powyższych założeniach musimy dojść do jedynego słusznego rozwiązania. Za pomocą lewego przycisku myszki stawiamy znacznik w miejscu gdzie znajduje się “zamalowane” pole, prawym zaznaczamy krzyżyk w miejscu gdzie nie ma prawa znaleźć się klocek. Środkowym natomiast możemy sobie planować potencjalne miejsca ich ułożenia.

== PRZEMYŚLANY WYBÓR NONOGRAMÓW ==
Jak dotąd wszystkie nonogramy z którymi się napotkałem miały jedną właściwą ścieżkę rozwiązania – nie było sytuacji niejednoznacznych gdzie musimy zgadywać ułożenie klocków – wszystko szło rozwiązać drogą dedukcji na podstawie prostych zależności pomiędzy nimi. Przydatną opcją jest możliwość zastosowania przycisku “UNDO” dzięki czemu możemy cofać się do swoich poprzednich czynności co pozwoli poprawić ewentualną pomyłkę przy układaniu.

== ZAPISYWANIE STANU GRY ==
Gra posiada także możliwość zapisywania aktualnego stanu. Układ planszy zostanie automatycznie zapisany gdy wyjdziemy z gry. Plansze z zapisanym stanem gry oznaczone są ikonką dyskietki a po włączeniu ich zostaniemy zapytani czy chcemy załadować save.

W czasie kolejnych rozgrywek za rozwiązanie co niektórych plansz zostaniemy nagrodzeni dodatkowymi motywami graficznymi czy też zmiennymi zestawami dźwięków, które mogą być odtwarzane w tle.

== GENERATOR PROCEDURALNY ==
Ciekawym pomysłem jest także generator proceduralny zagadek dzięki czemu mamy wręcz nieskończoną ilość nonogramów do rozwikłania. Dostępny jest także tryb wyzwania gdzie musimy rozwiązywać je w założonym czasie by zostać przeniesionym do kolejnego levelu.

== DODATKOWE TRYBY GRY ==
Prócz standardowego rozwiązywania dostarczonych nam zagadek w zestawie, podzielonych na kilka rozmiarów plansz (małe, większe itp.) mamy też do dyspozycji nieco innych trybów:

 • Daily Challenge – dostępne raz na dobę rozwiązywanie kilku puzzli pod rząd gdzie ścigamy się w czasie. W przypadku powodzenia (jest bodaj 5 puzzli a trzeba skończyć w 3 minuty) otrzymujemy dostęp do puzzli w trybie mosaic.
 • Endless – to jest tryb nieskończony gdzie puzzle są generowane całkowicie automatycznie. Możemy dzięki temu grać w nieskończoność ponieważ zawsze dostaniemy losowe plansze. Oczywiście nie spodziewajcie się, że ułoży się z tego jakiś sensowny obrazek 😉
 • Endurance – tryb wyścigu z czasem na rozwiązanie mamy jedną minutę czasu. Jeśli zdążymy rozwiązać – dostajemy następne puzzle do rozwiązania oraz 30 sekund do dyspozycji a do naszego czasu zostaje dodany ten, który nam pozostał z rozwiązania poprzednich puzzli. Jeśli jest go łącznie więcej niż minutę, jest ograniczony do minuty. W przypadku gdy nie zdołamy rozwiązać puzzli i czas się skończy to wtedy kończy to rozgrywkę.
 • Mosaic Puzzles – tu możemy rozwiązywać puzzle pozyskane w trybie pokonanych wyzwań dziennych.
 • W trybie dodatków gra oferuje także dwie ciekawe opcje:
  • grę w życie – gdzie malujemy sobie coś po planszy a następnie obserwujemy jak będzie się rozwijać nasza kolonia bakterii.
  • grę w węża – standardowe zasady – nieco nudne.

Dodatkowo mamy też do dyspozycji dodane w ostatnim update gry dwa zestawy: 40 puzzli w temacie Halloween oraz 26 puzzli w temacie “A is for Anthrax”

 

 


OCENA: POZYTYWNA

Gra jest dosyć ciekawą pozycją dla fanów nonogramów i przeszedłem niemal za jednym zamachem całość standardowych puzzli. Cieszy to, że każde z nich są dobrane tak, że całość zagadek da się rozwiązać logicznie myśląc – nie mamy do czynienia z sytuacją, że lądujemy na planszy gdzie tak naprawdę skończyły nam się wskazówki i trzeba będzie losować i zakładać jakie jest potencjalne ułożenie kolejnych klocków. Sama gra jest dosyć przyjemna w odbiorze i grało mi się w nią fajnie aczkolwiek ma też małe zgrzyty. Mianowicie nie podoba mi się to, iż czasami pomimo ułożenia (zaznaczenia) klocków z jednej strony nie są one “zdejmowane” z listy ułożonych kombinacji i trzeba wolne pola zaznaczyć za pomocą krzyżyków by zostało to przez grę zauważone. Idzie to jednak jakoś przeboleć i czerpać radość z rozwiązywania zagadek, których jest dosyć dużo.

 

+++ PLUSY +++

 • Przyjemna dla oka oprawa graficzna. Trójwymiarowe klocki przekręcające się w miarę ich układania wyglądają ciekawie.
 • Miła dla ucha ścieżka dźwiękowa. Nie razi i nie rozprasza w czasie rozwiązywania zagadek.
 • Dużo nonogramów do rozwiązania.
 • Czytelna plansza. Nawet na dużych powierzchniach złożonych nonogramów są one czytelne.
 • Tryb nieskończoności – gra sama generuje kolejne losowe zagadki do rozwikłania.
 • Nie ma konieczności zgadywania lokalizacji klocków – wszystkiego można się domyśleć.

 

— MINUSY —

 • Undo (cofanie akcji gracza) potrafi się przywiesić pozostawiając klocki w połowie obrócone przez co nie widać tak naprawdę w jakiej są aktualnie pozycji.
 • Przy przechodzeniu do następnych puzzli nie widać czasu PAR (czas wymagany do osiągnięcia gwiazdki). Jest widoczny jedynie z ekranu wyboru poziomów.
 • Przydałoby się wyraźniejsze oznaczenie szeregu 5-ciu klocków co ułatwia zliczanie. Obecne nie jest zbyt to nazbyt wyraźne.
 • Dziwnie działa zdejmowanie ze stanu ułożonych bloków (zaznaczanie w opisie kolumny/wiersza, iż jest już umiejscowiony. Czasami nie działa poprawnie.

 


Screeny:


 RECENZJA:


 YOUTUBE – gameplay: