THE TEXTORCIST == Wypędźmy wszystkie demony z okolicy!

Nadchodzi czas świąt. Czas wypędzić wszystkie demony!

 

►STEAM = https://store.steampowered.com/app/940680/The_Textorcist_The_Story_of_Ray_Bibbia/

►WWW: https://morbidware.newgrounds.com/

►FACEBOOK: https://www.facebook.com/morbidware


=== NIECO O GRZE ===

The Textorcist jest dziełem studia MorbidWare zaś sama gra zostanie wydana przez Headup. Tytuł to gra dla jednego gracza i jest obecnie w fazie powstawania a mnie dane było zagrać w wersję beta. Gra należy do kategorii zręcznościówek a uściślając tytuł “Bullet Hell” gdzie mamy za zadanie unikać masy latającej po ekranie pocisków. Ja dosyć rzadko grywam w zręcznościówki i pierwotnie chciałem odrzucić proponowany mi klucz lecz po bliższym sprawdzeniu gry coś mnie zaciekawiło – mianowicie połączenie sposobu rozgrywki – swoją częścią zręcznościówka, gdzie musimy uciekać przed pociskami wystrzeliwanymi przez przeciwnika oraz konieczność wpisywania treści egzorcyzmów by móc rzucić zaklęcie i zadać obrażenia przeciwnikowi. To spowodowało, iż skusiłem się by spróbować…

 

Z tego co się doczytałem korzenie gry sięgają 2016 roku gdyż prototyp (w który możecie zagrać tutaj: https://www.newgrounds.com/portal/view/670806) powstał na potrzeby zawodów Global Game Jame 2016. Na czym polegały? Po rejestracji grupy otrzymują zadanie stworzenia gry w ciągu 48h opierającej się na zgłoszonym temacie. W tym wypadku był to “Rytuał”. Z tego też twórcy postanowili rozpoczęli i postanowili utworzyć pełnoprawny tytuł i wydać go na Steam.

 

 • Data wydania = pierwszy kwartał 2019
 • Producent Morbidware
 • Wydawca = Headup
 • Gatunek Akcja, Niezależne, Retro, Bullet Hell, Typing, Pixel Graphics
 • Recenzje użytkowników = BRAK
 • Multiplayer =  BRAK
 • Polska wersja językowa = BRAK
 • Regularna cena = ??? PLN
 • Więcej informacji https://barter.vg/i/81438/?

 

== OPRAWA GRAFICZNA I DŹWIĘKOWA ===

Oprawa graficzna to dosyć ładnie i czytelnie wykonane otoczenie w 2D, stylizowane w klimatach gier retro.

Dźwiękowo nie jest za specjalnie. W wersji beta do której miałem dostęp niestety nie było jeszcze możliwości ściszenia muzyki – która choć dosyć ciekawa – to jednak gra w czasie rozgrywki jest nazbyt głośna co nieco przeszkadza.

 


 

=== ROZGRYWKA ===

W tym tytule obejmujemy pieczę nad postacią Ray Bibbia, który jest prywatnym egzorcystą, który nie boi się stawić czoła demonom. Akcja dzieje się w Rzymie i poruszając się po tej metropolii będziemy mogli odkryć nowe lokacje oraz walczyć z przeróżnymi dziwnymi przeciwnikami.

 

Historia zaczyna się niefortunnie, gdy idąc jedną z ulic zaczepia nas typ przypominający Frankestein-a prosząc o nieco pieniędzy na leki dla siostry. Został on zignorowany przez Raya. Chwilę później znów się pojawi zagradzając nam drogę i oświadczając, iż zamierza nas obrabować. I tu trafił jak śliwka w kompot ponieważ Ray jest doskonałym egzorcystą. Rozpoczyna się nasza pierwsza walka i tu zaczyna się prawdziwa zabawa. Dowiadujemy się, iż nasz bohater posiada jedynie świętą księgę i jest w stanie zaatakować opętane potwory recytując święte wersety.

 

Podczas naszych potyczek co chwila będzie też nieco do poczytania. Bohater rozmawia z napotkanymi postaciami dzięki czemu dowiadujemy się nowych rzeczy oraz budowana jest historia, którą poznajemy.

 

Następnie trafiamy do biura będącego jednocześnie mieszkaniem naszego bohatera i tu możemy (oczywiście wpisując odpowiednią komendę) wykonać jedną z czynności. Można przejrzeć dziennik w którym nasz protagonista prowadzi zapiski swoich działań czy też odebrać telefon od klientów wzywających pomocy naszego egzorcysty. Prócz tego możemy skorzystać z unikatowego komputera Holivetti by poszukać adresu pod jaki mamy się udać.

W trakcie prowadzonych walk nasz przeciwnik co chwila strzela w nas różnego typu pociskami my zaś musimy między nimi lawirować i w międzyczasie starać się przepisać poprawnie wskazany wyraz. W przypadku pomyłki i wciśnięcia błędnej litery postęp cofa się o jedną literkę (na szczęście nie wracamy do poprzedniego słowa). A jeśli wpiszemy poprawnie – przeskakujemy do kolejnego wyrazu. I tak do czasu wpisania całej sentencji widocznej na dole ekranu. Po tym wróg dostanie cios na twarz i rozpocznie się kolejna faza. Zwykle są to 3-4 podejścia przy czym w każdej z nich sposób ataku potwora nieco się zmienia więc trzeba będzie inaczej lawirować między nadlatującymi pociskami. Teksty, które przyjdzie nam wpisać to zdania w języku angielskim bądź łacinie.

 

Jeśli w czasie deklinacji zaklęcia zostaniemy trafieni, z rąk wypadnie nam święta księga i będziemy musieli ją jak najszybciej podnieść. Wraz z upadkiem zaczyna biec limit czasu widoczny jako okręg wokół księgi i jeśli nie zdążymy jej podnieść nim tenże czas upłynie – będziemy musieli zaczynać recytowanie magicznej formuły od początku. Czasami na ekranie dzieje się tyle, że ciężko jest znaleźć bezpieczną drogę między pociskami by dobiec na miejsce i podnieść księgę nie tracąc życia. Samo wybicie nam z rąk księgi nie powoduje utraty przez nas punkty życia gdy jednak zostaniemy trafieni w chwili gry jej nie mamy – wtedy już tak. Prócz tego możemy też trafić na inne wyzwania – dla przykładu na poziomie trzecim będziemy walczyć z wrogiem, który stawia na planszy ładunki wybuchowe do których musimy podbiec i wpisać na czas określone słowo dzięki czemu je zdezaktywujemy. Jeśli nie zdążymy – ten wybucha i będziemy musieli starać się uniknąć wylatujących z niego pocisków.

 

Zaciekawiło mnie także w jaki sposób rozwiązano wpisywanie tekstu świętych formuł za pomocą pada. Okazuje się, że gra padem jest znacznie łatwiejsza – prezentowane są dwie litery z czego jedna jest poprawna. W przypadku jej wybrania za pomocą jednego z bumperów mamy kolejny zestaw i tak dalej. Tym samym gra na padzie jest znacznie łatwiejsza niż mozolne klepanie zaklęć z klawiatury.

 

W wersji demo w którą przyszło mi zagrać dostępnych było trzech bossów. Najpierw walczyliśmy z postacią Frankensteina starającego się nas ograbić z portfela, później pokojówką opętaną przez demona, następnie zaś z lokalnym rzezimieszkiem, który naprowadził nas na handlarzy niewolnikami. I tu ślad się urywa ponieważ tylko tyle było dostępne w otrzymanym przeze mnie demku.

 

Co ma być dostępne w pełnym tytule?

 • rozbudowana historia
 • tony pocisków
 • wiele wpisywania
 • 10 bossów do pokonania
 • osiągnięcie za pokonanie każdego z bossów
 • wyzywająca mechanika wpisywania tekstów dla każdego z bossów
 • komputer Holivetti z systemem GOD OS oraz wyszukiwarką Godle!
 • lista najlepszych wyników online
 • możliwość grania na klawiaturze bądź na padzie
 • oryginalna ścieżka dźwiękowa autorstwa GosT

 

 


OCENA: POZYTYWNA

Sama rozgrywka jest dosyć ciekawa – przede wszystkim ciekawie rozwiązano intonację świętych wersetów – musimy jednocześnie starać się uniknąć pocisków przeciwnika jak i też starać się wpisać treść zaklęć. To powoduje, że staramy się wyczekać tego konkretnego momentu by móc dopisać te kilka literek więcej… ale najczęściej nie ma kiedy! Ciągle coś leci w naszym kierunku i nie za bardzo jest czas na to by wklepać kolejną część wyrazu. Gra zapowiada się ciekawie i zobaczymy jak dalej się rozwinie…

 

+++ PLUSY (wersja BETA gry – grudzień 2018) +++

 • ciekawy pomysł połączenia zręcznościówki z grą na sprawdzającą naszą umiejętność wpisywania tekstu.
 • ciekawa ścieżka dźwiękowa.
 • przyjemna dla oka oprawa graficzna.

 

— MINUSY (wersja BETA gry – grudzień 2018 —

 • brak opcji – nie można ściszyć czy też wyłączyć nazbyt głośnej muzyki.
 • brak możliwości restartu gry (resetu do zera by móc zacząć od nowa).

 


Screeny:


 YOUTUBE – gameplay: