Lubisz grać w Tetrisa? Te niezapomniane chwile gdy dostajesz klocek z którym nie do końca wiadomo co zrobić a mija czas na zastanowienie? Spróbuj gry Inline! Nieco inny pomysł, nieco inne zasady – kolejny sposób by spróbować pomyśleć nieszablonowo! |
► STEAM = https://store.steampowered.com/app/716010/Inline/
=== WSTĘP ===
Ciekawa produkcja studia Light Bringer Games Inc. – INLINE jest grą która bardzo przypomina tetrisa i podobnie jak w oryginale mamy tu do czynienia z klockami, które musimy odpowiednio ułożyć w pionie bądź też w poziomie a pełna linia powoduje iż zostanie ona usunięta i w jej miejsce będziemy mogli ułożyć nowe elementy.
- Data wydania = 1 czerwca 2018
- Producent = Light Bringer Games Inc.
- Gatunek = Rekreacyjne, Niezależne, Strategie, Logiczne
- Recenzje użytkowników = Brak
- Multiplayer = BRAK
- Polska wersja językowa = Brak
- Regularna cena = 17,99 PLN
- Więcej informacji = https://barter.vg/i/61444/?
== OPRAWA GRAFICZNA I DŹWIĘKOWA ===
Grafika to dwuwymiarowa plansza z pustymi polami w których będziemy umieszczać pojawiające się jeden za drugim klocki. Jest schludna i czytelna a także sensownie wykonana. Ruchy myszką po polu czy też niszczenie klocków powodują tworzenie się niejako “fal” w miejscach obok tej pozycji tak więc wygląda to bardzo przyjemnie. Sam układ jest zarówno prosty jak i funkcjonalny.
Dźwiękowo jest nieco ubogo – układaniu towarzyszą potwierdzające tą operację dźwięki zaś w tle przez cały czas przygrywa dosyć wpadająca w ucho spokojna i nastrojowa melodia.
=== ROZGRYWKA ===
Gra jest wariantem znanego wszystkim tetrisa z tym, że tutaj nie goni nas czas. Klocki, które musimy umiejscowić na planszy pojawiają się po jej prawej stronie i to my decydujemy kiedy i gdzie je położymy. Zasady także są tu nieco inne jeśli chodzi o ich usuwanie. Linia którą wypełnimy jest czyszczona robiąc miejsce na kolejne klocki. Nic się nie przesuwa, nie opada, cała reszta pozostaje na swoim miejscu. Tym samym tworzenie tu “dziur” w postaci zabudowanych nieciągłości nie jest tak bolesne jak w zwykłym tetrisie. Jeśli usuniemy jedną z linii otworzy nam to drogę do wyczyszczenia kolejnych więc często zdarzają się sytuacje gdzie w jednej chwili brakuje nam miejsca by umieścić jakiś fragment a za chwilę mamy czyste połowę planszy.
Największą bolączką są tu duże i niestandardowe elementy, które ciężko jest gdziekolwiek wpasować, szczególnie w późniejszym etapie gry. Przy standardowych ustawieniach dostępne mamy maksymalnie pięć możliwości pominięcia (przeskoczenia) obecnie umieszczanego elementu i liczba ta regeneruje się wraz z rozgrywką.
=== BIAŁY ELEMENT POŚRODKU PLANSZY? ===
W zależności od ustawień gra umożliwia rozgrywkę w różnych konfiguracjach przy podstawowym ustawieniu gra podzielona jest na X razy x linii zaś pośrodku planszy znajduje się puste pole na którym widzimy pojawiające się klocki. Ta pusta biała przestrzeń widoczna w środku planszy jest pewnym utrudnieniem ponieważ nie pozwala nam połączyć linii znajdujących się na jej wysokości oraz szerokości. Tą modyfikację da się wyłączyć jednak rozgrywka z jej użyciem jest znacznie ciekawsza ponieważ wymaga nieco niekonwencjonalnego trybu myślenia.Wraz z postępem rozgrywki awansujemy na wyższe poziomy co skutkuje tym, iż otrzymywać będziemy klocki o nieco dziwnych kształtach. Większe, dłuższe i trudniejsze do ich umiejscowienia na kurczącej się dostępnej jeszcze wolnej powierzchni.
=== STEROWANIE ===
Obsługa gry jest bardzo intuicyjna. Dodatkowo grę można skonfigurować pod siebie korzystając z opcji dostępnych w menu. Gdy już chciałem zgłaszać autorowi, że w grze brakuje jakiegoś przełącznika (konkretnie możliwości pobierania klocków od razu bez konieczności sięgania po nie) okazało się, że i o tym pomyślano – wystarczyło to włączyć w menu. Jeśli chodzi o interface gry to jest on wyjątkowo dopracowany i tu należą się pochwały dla autorów.
=== KLOCKI ===
Podrzucane nam elementy mają różne formy i częstotliwość swojego występowania. Wraz z wyższym poziomem (aż do 20 włącznie) włączane są do obiegu kolejne ich rodzaje co znacznie utrudnia rozgrywkę. Mamy też możliwość wejścia w menu i przesunięcie suwaka poziomu trudności w prawo ku trudniejszym wyzwaniom a wiąże się to z tym, że mniej będzie nań tych mniejszych a więcej dużych brył. Można także ręcznie ustawiać procentową szansę pojawienia się każdego z nich. Warto także ustawić w opcjach kolorowanie klocków ponieważ wtedy każdy z nich będzie zawsze pojawiać się w tym samym kolorze co znacznie ułatwi ich identyfikację i ułatwi nam to ich układanie.
PORADY:
- To nieco inna rozgrywka niż Tetris i nieco inne zasady. Staraj się jak najszybciej eliminować linie zamiast je układać (chyba, że robisz combo łącząc pion z poziomem).
- W menu można włączyć opcję by klocki trafiały od razu do ręki i nie trzeba były ich wyciągać z centralnego bloku.
- Spróbuj samodzielnie zdefiniować swoją rozgrywkę –
OCENA: POZYTYWNA
Gra w którą grało mi się wyjątkowo przyjemnie. Pomysł z wsadzeniem tego wielkiego kloca w środek planszy jest nader ciekawy. Wydawałoby się, że możliwość zdjęcia linii układając ją w pionie i poziomie bardzo ułatwi grę. Jednak tak nie jest. Ten blok na środku planszy to spore utrudnienie – trzeba myśleć i planować na zaś – a wraz ze wzrostem poziomu i nadejściem niestandardowych układów klocków powoduje, że stopień trudności diametralnie rośnie. Autorzy zrezygnowali z licznika czasu, który gonił gracza – w zamian mamy nielimitowany czas jednak nieco większy stopień skomplikowania samej rozgrywki. Tak więc z czystym sumieniem mogę polecić tą grę osobom, które lubią potyczki z samym sobą…
+++ PLUSY +++
- Ciekawy pomysł – szczególnie wersja z blokiem na środku planszy – diametralne zmienia rozgrywkę.
- Wyjątkowo dopracowana – gdy pomyślałem, że przydałaby się jedna opcja, okazało się, że już istnieje w menu, wystarczyło włączyć.
- Gra zapisuje stan rozgrywki więc można przerwać w każdej chwili i powrócić gdy znów mamy nieco czasu…
- Brak limitu czasu – jesteśmy ograniczani jedynie własnym postępowaniem.
— MINUSY —
- Jeśli weźmiemy wersję na mega-planszę bez tego bloku w środku to będzie nieco nudnawo.
- Przydałaby się znacznie większa różnorodność dostępnych klocków (istnieje skończona ilość elementów).
Screeny:
RECENZJA:
…
YOUTUBE – gameplay: