ROGUE OPERATIVES == Darmowa gra multiplayer typu Hide & Seek

Darmowa gra multiplayer w której za zadanie mamy odnaleźć przeciwnika i go zlikwidować. Zadanie niby proste lecz… nie wiemy jakiego przedmiotu przybrał formę…

Rogue Operatives logo-medium

 

► STEAM: http://store.steampowered.com/app/393790/Rogue_Operatives_Hide_and_Seek/
► WWW twórcy: http://www.simairport.com/


 

=== WSTĘP ===

Bardzo ciekawa (darmowa!) gra do pogrania z kumplami. Jedna grupa się chowa, druga jej szuka. Problem w tym, że ci chowający się mogą przybrać kształt jednego z przedmiotów tak wiec dopóki się nie rusza, nie jesteś w stanie rozróżnić go od innych porozrzucanych po planszy. Poszukujący dysponują pistoletem na 10 naboi (które odnawiają się z czasem). Ostrzeliwując wszystkie przedmioty wokół muszą trafić ukrywającego się przeciwnika.

 

Gra jest dziełem studia LVGameDev LLC. Obecnie gra znajduje się na etapie tytułu Early Access (gra z wczesnym dostępem) i jest stale rozwijana przez autora. Posiadam tą grę od końca 2016 roku i grywałem w nią już z dzieciakiem dawno temu jednak nie opublikowałem jak dotąd tego nagrania. W międzyczasie gra przeszła ze statusu gry płatnej do bezpłatnej tak więc teraz można pograć weń za darmo. Od chwili gdy graliśmy po raz ostatni zmienił się nieco interface gry oraz dodano nowe mapy.

 

 • Data wydania: 30 września 2016
 • Producent: LVGameDev LLC
 • Gatunek: Early Access, Akcja, Free to play, Niezależne, Proste gry, Tryb wieloosobowy
 • Recenzje użytkowników: W większości pozytywne (72)
 • Multiplayer: JEST! (brak możliwości gry samemu)
 • Polska wersja językowa: Brak
 • Regularna cena: Darmowa!
 • Najniższa odnotowana cena: (obecnie gra jest darmowa)

 

== GRAFIKA I MUZYKA ===

Grafika to środowisko 3D w którym poruszamy się po ograniczonej kilkupoziomowej mapie. Grafika niczego sobie, tekstury zaś dopracowane. Całość dosyć czytelna.

Dźwiękowo gra także nie ma ma sobie nic do zarzucenia. Ścieżka dźwiękowa dosyć ciekawa.

 


 

=== ROZGRYWKA ===

 

Tu nie ma się co rozpisywać – gra jest nastawiona na tryb multiplayer (brak trybu dla jednego gracza). Jedna z osób tworzy serwer gry (2-16 graczy) a także wybiera tryb rozgrywki (czy jest w drużynie która się chowa czy też ściga zbiegów), mapę oraz czas trwania sesji (5-15 minut) oraz to czy dostępny jest radar lokalizujący przeciwników.

Gracze dzielą się na dwa zespoły – ukrywający się oraz ścigający. Pierwsi mają za zadanie przybrać formę jednego z kilku dostępnych przedmiotów a następnie ukryć się pomiędzy rzeczami porozrzucanymi po planszy. Przedmioty te niczym się nie różnią od tych obecnych na planszy więc nie jest łatwo odróżnić co zostało dostawione a co jest stały elementem planszy. Dodatkowo można zmieniać swój wygląd oraz poruszać się. Właśnie poruszanie się najczęściej zdradza obecność gracza. Wtedy należy uciekać przed pościgiem i unikać ostrzału. Jeśli zostaniemy trafieni respawnujemy się i dołączamy do zespołu poszukiwaczy polując na resztę ukrywających się zbiegów.

Ścigający są grupą agentów polujących na pierwszy z zespołów. Dysponują karabinkiem energetycznym o pojemności 10 strzałów, który powoli odnawia amunicję w razie jej zużywania. Za zadanie mają ostrzeliwywać otoczenie starając się zniszczyć gracza pełniącego rolę przedmiotu. Nie jest to proste ponieważ nigdy nie wiemy którym z przedmiotów jest uciekinier (a ten dodatkowo może się przemieszczać i zmieniać kształt). Dysponować może także radarem działającym na zasadzie zabawy w “ciepło-zimno” – jeśli zbliżamy się do ukrywającego się przeciwnika zaczyna on zmieniać kolor i kształt z małej niebieskiej kropki do dużej czerwonej. Nie pokazuje dokładnej pozycji przeciwnika jednak pozwala się zorientować mniej-więcej w jego lokalizacji. Wydaje mi się, że po prostu działa na wskazanie odległości – więc ustalenie pozycji na kilkupoziomowej planszy jest nieco trudne.Jeśli uda się go ustrzelić – dołącza do naszego zespołu i polowanie na resztę uciekinierów trwa do znalezienia ostatniego lub upływu zamierzonego czasu.

Gra jest ciekawą rozgrywką dla kilku graczy – szczególnie, że jest grą darmową. Denerwuje mnie tu jedynie praca kamery, która jest nieco niedopracowana, że tak powiem “sklejona” z graczem wobec czego obracając nią wokół naszej pozycji czasami trafiamy na miejsce gdzie inne obiekty przesłaniają nam widok. Jak dla mnie to jedyny minus w tej grze. Trzymając klawisz ALT możemy rozglądać się po okolicy.

 


OCENA: POZYTYWNA

Bardzo fajna darmowa gra w którą można pograć z przyjaciółmi. Im większa paczka (serwer obsłuży do 16 osób), tym więcej zabawy.

 

+++ PLUSY +++

 • Darmowa!
 • wiele zabawy w trybie wieloosobowym
 • ciekawy pomysł i jego realizacja

 

 

— MINUSY —

 • Kiepska praca kamery dla gracza ukrywającego się. Czasami przy specyficznym kącie obrotu przedmioty obok obiektu gracza ograniczają pole widzenia
 • mała ilość graczy online (dlatego lepiej mieć przygotowaną grupę)
 • nieco sztuczna animacja poruszania się obiektów
 • dosyć szybko się znudzi – przydałoby się więcej rozwiązań i modyfikacji rozgrywki

 


Screeny:


YOUTUBE: