P22 – RIMWORLD – Edycja save – zmiana płci kolonisty +zmiana nazwy zwierzęcia +zmiana poziomu umiejętności kolonisty

Czy kiedykolwiek edytowałeś save jakiejkolwiek gry? Jeśli jeszcze nie – to czas zacząć. Zapraszam cię na podróż przez krainę zagadek i domysłów.

RimWorld-save-medium

Czas zrobić coś nietypowego – ale zarazem dosyć ciekawego…

 

Nie wiem czy kiedykolwiek grzebałeś w zapisach stanów gier. Mamy różne formaty w których można zapisać save gry. Najczęściej (kiedyś) używanym był format binarny jednak w obecnych czasach twórcy przechodzą czasami raczej na format tekstowy XML, który wymaga nieco mniej pracy.

 

UWAGA: Zawsze pracuj na kopii zapisu gry. Istnieje zagrożenie, iż nawet niechcący popełnisz pomyłkę niszcząc bezpowrotnie save!

 

Jeśli ciekawi cię w jaki sposób zmienić płeć kolonisty (np. z mężczyzny na kobietę) to odpowiedź na to pytanie znajdziesz w stworzonym przeze mnie filmiku. Dodam, że samemu znalazłem gdzie to siedzi i doszedłem do tego w jaki sposób gra to trzyma. Jak widzisz potrzeba jedynie nieco samozaparcia oraz nieco zmysłu analityka by domyśleć się właściwego rozwiązania.

 

Pokazałem także w jaki sposób zmienić nazwę frakcji – niekiedy te generowane przez komputer są nieco “dziwne”. Pasowałoby je nieco zmienić tak by brzmiały nieco bardziej sensownie.

 

Ponadto w nagraniu pokazałem w jaki sposób możesz zmienić imię swojego pupila np. psa, świni itp. Możesz pójść o krok dalej i zmodyfikować inne parametry szkoląc z miejsca swojego pupila czy też zmodyfikować jego płeć itp. By dowiedzieć się tego co jest wymagane najprościej jest podejrzeć inne zwierzę i na tej podstawie dokonać żądanych przez siebie zmian.

 

Na koniec pokazane zostało jak można podbić parametry swojej postaci np. sprawić by miała “dwa płomienie” czy też podbić jej umiejętności w danym zakresie.

 

Podsumowanie: grzebanie w save bez dokumentacji to ciekawa przygoda, która wystawia na próbę twoje zdolności poznania. Czy zdołasz sobie poradzić i zrozumieć zasadę działania?

 

Jeśli temat wyda wam się ciekawy to proszę o komentarze – możemy tworzyć więcej ciekawych podobnych do tego materiałów.