FAMAZE == Eksplorację labiryntów czas rozpocząć! (darmowa gra)

Prosta, darmowa i zarazem zapewniająca chwilę rozgrywki gra? Oto Famaze.

Famaze-medium

► STEAM: http://store.steampowered.com/app/297210/Famaze/

 


Famaze (7)

=== WPROWADZENIE ===

Gra jest dziełem studia Oryx Design Lab. Naszym zadaniem jest w niej eksploracja kolejnych poziomów labiryntu pokonując napotykanych przeciwników.

 

 • Data wydania: 5 maja 2014
 • Producent: Oryx Design Lab
 • Gatunek: RPG, Rogue-Like, Free to Play, Niezależne, Proste gry, Strategie, Pixel Graphics, Rogue-lite, Retro, Tryb jednego gracza
 • Recenzje użytkowników: W większości pozytywne (338)
 • Multiplayer: BRAK
 • Polska wersja językowa: Brak
 • Regularna cena:  gra darmowa

 


Famaze (2)

=== GRAFIKA I MUZYKA ===

 

Grafika w grze jest tak prosta jak to tylko możliwe. Górną część ekranu zajmuje rysowana na bieżąco mapa zaś w dolnej mamy przedstawioną naszą postać podróżującą czy też toczącą boje z napotkanymi przeciwnikami. Całość to wielka rozpikselowana mapa oraz nieco łagodniejsza pikselowa grafika naszej postaci oraz jej otoczenia. Mapę widzimy jako rzut z góry zaś postać – rzut z boku. Jest ona rysowana (poznawana przez nas) na bieżąco wraz z eksploracją kolejnych pól oraz zwiedzania następnych korytarzy.

Udźwiękowienie gry także jest biedne. Co jakiś czas przygrywa nam w tle muzyka jednak nie jest to nic porywającego. Ponadto co pewien czas po prostu zanika więc tu mamy lekkie niedopracowanie – ale czegoż oczekiwać po darmowej grze? Nieco lepiej prezentują się zdarzenia w walce czy też użytkowaniu przedmiotów aczkolwiek i tu głowy nie urywa – są one prezentowane czasami po prostu jako “brzęknięcie”. Da się jednak z tym żyć.

 


Famaze (3)

=== ROZGRYWKA ===

=== Fabuła ===

Historia gry informuje nas, iż szalony król przejął szczęśliwą brukiew i przemienił ją w złe potwory które miały za zadanie pilnować jego królestwa podczas gdy on zajmował się pracą nad stworzeniem przepisu na pudding z brukwi. Jeden z bohaterów tej krainy (rycerz, złodziej lub czarodziej) muszą zagłębić się we włości złego króla i uratować brukiew, odnaleźć gem prawdy oraz wyjaśnić tajemnicę sekretnego przepisu by pokrzyżować tym samym plany złego króla.


 

=== Cel gry ===

Przemierzyć kolejne poziomy i dotrzeć do końca.


Famaze (4)

=== Trudność rozgrywki ===

Gra nie jest nadmiernie trudna lecz problemem jest pokonywanie labiryntów oraz walka z potworami. Brakuje nam stale potek na odzyskanie zdrowia zaś siły przeciwników ciągle rosną ponieważ przed nami mamy coraz bardziej mocarne potwory.


Famaze (8)

 

=== Sterowanie ===

Poruszamy się za pomocą klawiszy kursora a nasza pozycja jest przedstawiona na mapie zajmującą górną część ekranu. Prócz tego możemy wywołać całościową mapę by zorientować się w którym konkretnie miejscu labiryntu się aktualnie znajdujemy.


Famaze (6)

 

=== Eksploracja ===

Należy podchodzić do niej ostrożnie. Ponieważ ubijanie kolejnych potworów nie za wiele nam daje a zatem należy podejmować walkę jedynie z tymi których musimy pokonać by przemieścić się dalej. O ile to możliwe, unikaj niepotrzebnej walki z resztą przeciwników. Ponadto, ponieważ przemieszczanie się po planszy nic nas nie kosztuje, zwiedzaj tak wiele labiryntu jak to możliwe nim przystąpisz do starcia z kolejnym przeciwnikiem – staraj się wybadać planszę i rozeznać się w układzie labiryntu i tym samym poznać jego rozkład. Dysponując tą wiedzą łatwiej będzie ci ominąć niepotrzebne potyczki i wybrać bardziej optymalną trasę by móc opuścić dany poziom.

Wraz z pokonywaniem kolejnych przeciwników pozyskujemy doświadczenie które jednocześnie przekuwa się na wzrost ilości życia naszej postaci z chwilą osiągnięcia kolejnego poziomu.

Życie możemy także odzyskać za pomocą odnajdywanych napoi oraz jednorazowych apteczek rozrzuconych po planszy. Prócz tego co jakiś czas będziemy zmuszeni do poszukiwania klucza by móc otworzyć drzwi blokujące dostępu do innych części przemierzanego przez nas labiryntu.


 

Famaze (1)

=== Postacie ===

Do dyspozycji mamy trzech bohaterów do wyboru:

 • rycerz – dysponuje specjalnym atakiem
 • złodziej – może dezaktywować pułapki
 • czarodziej – może zamieniać rzeczy

 

 

 

Famaze (5)

=== OCENA: POZYTYWNA ===

Ocena pozytywna. Darmowa gra w którą można kilkukrotnie zagrać. Jest co prawda nieco uboga w treść ale czegoż mamy oczekiwać od darmowej gry która prezentuje sobą tak naprawdę więcej niż wiele z ostatnich gier, które publikowane są na steam.

 

+++ PLUSY +++

 • dosyć ciekawa rozgrywka
 • pixelowy styl retro
 • darmowa!

 

— MINUSY —

 • nieco biedne udźwiękowienie
 • brak opcji save
 • niezbyt zbalansowana siła przeciwników – część jest łatwa do pokonania zaś co niektórzy bossowie wręcz nazbyt trudni do ubicia

 


 

=== GALERIA ===


 

=== YOUTUBE ===