▷ MINECRAFT STORY MODE – SEASON TWO == S02E01 – Episode 1 – “Hero in residence” – Pierwszy odcinek z lektorem wylądował!

Przed nami nowe przygody Jessego i jego przyjaciół. Czym zajmie się tym razem Drużyna Kamienia, przed jakimi decyzjami stanie nasz bohater i z jakimi niebezpieczeństwami przyjdzie mu się zmierzyć?

Miecraft Story Mode Season 2 logo

Miecraft Story Mode Season 2 logo

► KUP TANIEJ: https://www.g2a.com/r/minecraft_story_mode_season_two

► STEAM: http://store.steampowered.com/app/639170/Minecraft_Story_Mode__Season_Two/


 

=== WSTĘP ===

Minecraft Story Mode – Season Two – to sequel gry o tym samym tytule. Podobnie jak to miało miejsce z pierwszym odcinkiem, gra prowadzona jest w charakterystyczny dla tego studia sposób – gramy w trybie obserwatora gdzie jesteśmy zarówno świadkiem toczących się zdarzeń jak i też podejmujemy niekiedy decyzje rzutujące na dalsze losy rozgrywki.

 

Data wydania: 11 lipca 2017 roku.
Producent: Telltale Games
Wydawca: Telltale Games
Polska wersja językowa: BRAK
Gatunek: Przygodowa
Recenzje użytkowników: Bardzo pozytywne (349)
Cena: 23 EUR (około 100 PLN)

 


 

=== GRAFIKA I MUZYKA ===

Choć nie jestem fanem minecrafta (w przeciwieństwie do mojego syna) i poświęconego mu universum tej gry to muszę przyznać, że studio odwaliło kawał dobrej roboty jeśli chodzi o udźwiękowienie tej produkcji. Podkład muzyczny i dźwiękowy stoją na wysokim poziomie. Grafika? Nie mnie to oceniać – rodem z oryginału wszystko jest tu rozpikselowane i powiększone by oddać ducha oryginalnego tytułu. Widać jednak, że okolice w których przemieszcza się nasz bohater są dopracowane.

 

 


 

=== ROZGRYWKA ===

Jak już wspominałem w grze mamy nieco nietypowy sposób kierowania rozwojem zdarzeń. W większości przypadków jesteśmy biernymi obserwatorami i jedynie możemy śledzić rozwój wydarzeń. Czasami do naszych obowiązków należeć będzie podjęcie decyzji której z odpowiedzi udzieli nasz bohater. Czas na wybór jest ograniczony (spacja zatrzymuje grę – upływ czasu) więc trzeba się śpieszyć. Podjęcie konkretnej decyzji ma wpływ na dalsze losy gry. Czasami znikomy a kiedy indziej duży, zmieniając dalsze losy rozgrywki.

Prócz samej kwestii wyboru odpowiedzi niekiedy w nasze ręce oddawana jest kontrola nad głównym bohaterem i możemy poruszać się nim po planszy (w ograniczonym zakresie w danej lokacji) i decydować czym będziemy się zajmować (mając do wyboru kilka opcji). Czasami trafiamy także na wątek czysto zręcznościowy i naszym zadaniem jest szybkie reagowanie by bohater nie odniósł obrażeń (klawisze sterujące (kursory) plus “Q” służący za klawisz akcji i “E” jako klawisz wykonania (zatwierdzania) w przypadku wykonywania co niektórych zadań). Prócz tego czasami wykorzystujemy także myszkę jednak nie jest nam dane móc sterować pracą kamery więc wygląda to strasznie sztucznie. Mysz używana jest do wybrania celu czy też wskazania miejsca / obiektu z którym wchodzimy w interakcję.

W przypadku gdy nie uda nam się wykonać danej akcji w części zręcznościowej – tracimy jakąś część życia a w przypadku całkowitej porażki gra zostanie wznowiona od ostatniego checkpointu (zapisywane automatycznie co jakiś czas) więc przyjdzie nam jedynie raz jeszcze przejść dany fragment gry.

Cała historia będzie zapewne jak w poprzedniej części składać się z pięciu epizodów a każdy z epizodów podzielony będzie na sześć pomniejszych odcinków. Tak przynajmniej było dotychczas w tej serii. Po zakończeniu całości producent zapewne wyda dalszą część historii (dodatkowe 3 odcinki, epizody 6-8) w formie dokupowanego DLC.

Grę zakupiłem ponieważ przerobiłem całość pierwszego sezonu i postanowiłem pociągnąć dalej tą zabawę (+ były także prośby ze strony oglądających moje wytwory na YT). Ponieważ gra nie posiada polskiej wersji językowej, prosiłem producenta o klucz jednak nawet się nie odezwał. Nawet ja tworząc tłumaczenie nieco inaczej zaczynam rozumieć treść całej historii więc polski język nieco by zmienił podejście graczy z naszego kraju.

Tłumaczenie pozostałej części gry (reszta odcinków) będzie kontynuowane jednak jak już wspominałem – w wolniejszym tempie niż miało to miejsce w pierwszej części gry. Wystarczy sprawdzić co jakiś czas playlistę na której będą lądować odcinki: https://www.youtube.com/playlist?list=PLXA8wS6fYVPPfwIX6rG35X1kg8NUbHbE0

 

 


 

=== OCENA: POZYTYWNA ===

Nie jestem fanem Minecrafta (wręcz omijam ten tytuł szerokim łukiem choć nie żywię do niego urazy) ani też gry gdzie gracz tak naprawdę jest biernym obserwatorem i przejmuje kontrolę tylko raz na jakiś czas a i tak w ograniczonym zakresie – ale sam klimat gry mi się spodobał.

 

+++ PLUSY +++

  • producent (Telltalle Games) nie ma fioła na punkcie swojej produkcji (prawa autorskie do muzyki itp.) i nie ściga youtuberów (jak np. Warner Brothers i seria Lego) za wrzucane filmiki. To dobre podejście.
  • zachowany klimat pierwszej części
  • długie odcinki (względem pierwszej części – ale zobaczymy co będzie dalej)
  • dobre udźwiękowienie… i chyba grafika jeśli ktoś lubi świat Minecrafta

 

— MINUSY —

  • nadal mało interakcji w których gracz może uczestniczyć
  • brak polskiej wersji językowej (jest 1001 gier które ją posiadają – czemu ta nie?). Gra jest przeznaczona dla najmłodszej części widowni a producent olał nasz zakątek świata?
  • grafika co prawda oddaje klimat gry – ale nadal kłuje w oczy XD
  • #$#$# (wstaw brzydkie słowo) praca kamery. Jest zablokowana na stałej pozycji i nie da się zajrzeć w co niektóre miejsca. Serio nie dało się?
  • zbyt krótki czas na podjęcie decyzji którą odpowiedź postaci wybrać
  • wybory dokonywane przez gracza średnio oddziaływują na dalsze losy gry (z wyjątkiem kilku kluczowych miejsc)

 


 

GALERIA

 


 

YOUTUBE: