T14 = TECHNICZNIE == Wyciąganie prezentacji gier (filmów) ze Steam-a

Chciałeś kiedyś wyciągnąć prezentację (zajawkę) gry ze Steam by umieścić ją w swoim nagraniu? To prostsze niż myślisz!

Technicznie_14-medium


 

Zapewne chciałbyś wrzucić do swojego filmu który masz zamiar wgrać na swój kanał Youtube czy też gdziekolwiek indziej prezentację gry którą jej twórcy zamieścili na Steam. W jaki sposób tego dokonać? Można ją co prawda uruchomić na pełnym ekranie i zgrać jakimkolwiek programem jednak tu wchodzą dwie opcje: na dole jest pokazany pasek z czasem trwania filmu i dwa – stracimy nieco na jakości przy zgrywaniu materiału.

 

snap003361

A zatem – w jaki sposób zgrać taki plik? Najprostsza metoda to uruchomić film na pełnym ekranie – po kilku sekundach przełączy się on na lepszą jakość. Wystarczy wtedy kliknąć prawym klawiszem myszki na odtwarzanym materiale i wybrać zapisanie pliku który właśnie oglądamy.

snap003362

Domyślnie ustawioną nazwą materiału powinno być “movie_max” – tak prezentuje się prawidło zgrywany plik z najlepszą jakością. Na przykładowym obrazku jest dodatkowy znacznik “(1)” ponieważ powtarzałem zadaną operację.

 


Inny sposób?

snap003363

Uruchom podgląd źródła i poszukaj w nim frazy “movie_max”. Dla każdego z możliwych do odtworzenia filmów znajdziesz link prowadzący do wersji standardowej – “/mobie480.webm” oraz najlepszej – “/movie_max.webm” – wystarczy go skopiować i ściągnąć.

 


 

KONWERSJA

 

Plik który pobierzemy to plik typu “webm” (https://pl.wikipedia.org/wiki/WebM) czyli video w formacie VP8 plus audio w formacie OGG wpakowane do kontenera matroska. Musimy to przepakować do mp4 (lub innego formatu zjadliwego dla twojego programu jakiego używasz do montażu filmów.

 

Najprościej jest użyć w tym celu darmowego Avidemux (http://www.avidemux.org). Ściągamy, uruchamiamy, do niego zaś wrzucamy nasz zapisany plik w formacie webm. Następnie należy wybrać format do którego chcemy dokonać konwersji. Powiedzmy, iż będzie to najbardziej obecnie popularny MP4.

 

snap003364

W tym celu w polu “Video Output” wybieramy interesujący nasz format kodeka (polecam użycie NVidia H264 jeśli używasz karty NVidia – video zostanie przeliczone przy użyciu karty graficznej co powinno być szybsze niż kodowanie z użyciem CPU).
W polu “Audio Output” należy wybrać format audio (AAC / MP3 / itp.).
W “Output format” ustawiamy “MP4v2Muxer”.
Następnie klikamy na ikonkę dyskietki lub z menu File -> Save. Zapisujemy plik i cała robota gotowa.

 

Jakość? Nie ma sensu zmieniać domyślnych ustawień ponieważ plik i tak będziemy za chwilę rekompresować w swoim programie do montażu a domyślne ustawienia choć co prawda zwiększą wielkość pliku wynikowego to nie powinny powodować utraty jakości.