FACTORIO – Omówienie rozgrywki wraz z rozwojem technologii (Gameplay z komentarzem)

Factorio jest grą o budowaniu. Budowaniu i automatyzacji, logistyce oraz planowaniu. Lądujesz na niezasiedlonej planecie a twoim zadaniem jest rozbudować swoją bazę. Wykorzystując posiadaną wiedzę musisz stworzyć całą nitkę systemu produkcji – od wydobycia węgla, rud żelaza czy też miedzi aż po zbudowanie automatycznych linii produkcyjnych będących w stanie samodzielnie utrzymywać i zarządzać procesami przetwarzania surowców, półproduktów i produktów. Droga do sukcesu jest żmudna i daleka lecz czyż sukces nie jest wart poświęconych nakładów pracy?

2016-07-01 Factorio_01-medium

►KUP: g2a.com/r/factorio_steam_cdkey
►STEAM: http://store.steampowered.com/app/427520/
►Youtube: https://www.youtube.com/playlist?list=PLXA8wS6fYVPMbxnjS2Su6i4OjducttFGK

 

Factorio jest grą o budowaniu. Budowaniu i automatyzacji, logistyce oraz planowaniu. Lądujesz na niezasiedlonej planecie a twoim zadaniem jest rozbudować swoją bazę. Wykorzystując posiadaną wiedzę musisz stworzyć całą nitkę systemu produkcji – od wydobycia węgla, rud żelaza czy też miedzi aż po zbudowanie automatycznych linii produkcyjnych będących w stanie samodzielnie utrzymywać i zarządzać procesami przetwarzania surowców, półproduktów i produktów. Do tego dochodzi dosyć rozbudowane drzewko technologii które otworzą przed tobą możliwość budowy ulepszania starych maszyn, budowy nowych czy też sięgnięcia po całkowicie nowatorskie rozwiązania łącznie z robotami transportującymi, pociągami czy też całą gamą uzbrojenia. Wszystko to uwieńczy zbudowanie i wysłanie na orbitę rakiety z satelitą na pokładzie. Planeta nie zechce oddać nam naszych zasobów dobrowolnie – wraz z rozwojem przemysłu generujemy zanieczyszczenie – a te przyciąga lokalne stworzenia które będą nas atakować (o ile nie wyłączymy ich agresywnej natury przy tworzeniu mapy) – pozostaje więc także aspekt obronny – musimy rozwijać naszą bazę również w tym kierunku byśmy mogli się bronić przed atakiem obcych. Droga do sukcesu jest żmudna i daleka lecz czyż sukces nie jest wart poświęconych nakładów pracy?

 

Gra posiada możliwość gry w trybie kampanii gdzie za zadanie mamy wykonać szereg zdefiniowanych misji polegających na osiągnięciu danego celu – czy też gry w trybie sandboxa gdzie sam definiujesz warunki którym przyjdzie ci stawić czoła.

 

Posiada także tryb multiplayer gdzie zadaniu możemy podołać wspólnie ze znajomym – lub znajomymi. Wspólna gra jest w takim wypadku bardzo przyjemna… z wyjątkiem sytuacji… “który ukradł mi sztaby stali które sobie odkładałem w tej skrzynce?”. Nieco zabawna jest wtedy także sytuacja gdy wymyślimy sobie jakiś schemat wg którego zamierzaliśmy coś zbudować – a tu się nagle okazuje, że brakuje niektórych surowców ponieważ nasz współgracz kierując się swoją koncepcją zużył je do czegoś innego.

 

Do rozwiązania mamy szereg zagadnień natury logistycznej – tj. takie prowadzenie towarów by wszystko ze sobą współgrało i by nie było wąskich gardeł które będą powodować “zawieszanie się” naszego małego organizmu. Wtedy trzeba będzie to naprawić. Gra jest warta wyłożonych nań pieniędzy – nie jest nazbyt droga a zapewnia niezliczone godziny rozrywki. Dodatkowo możemy wgrać do niej modyfikacje utworzone przez fanów dzięki czemu nabierze ona nowych funkcjonalności i postawi przed nami nowe zagadnienia do rozwiązania. Szczerze polecam – jest to jedna z moich ulubionych gier.

 

Plusy:

+ zapewnia godziny rozgrywki
+ rozbudowane drzewo technologii – dużo budynków i narzędzi do wykorzystania
+ bardzo grywalny tryb multiplayer
+ świetna oprawa graficzna i dźwiękowa
+ stabilne działanie (nie wiesza się)
+ duża ilość modyfikacji stworzona przez fanów gry
+ wiele możliwości prowadzenia gry – do tego samego możesz dojść innymi drogami

 

Minusy:

– pożera czas
– nieco nieczytelna grafika drzew które przesłaniają widok (ale może to tylko moje odczucie?)