R287 = GALAXY PASS STATION = Poprowadź kosmiczne biuro przepustek!

Jeśli lubiłeś “Papers, Please!” to ten tytuł też przypadnie ci do gustu!

RECENZJA YOUTUBE:


=== NIECO O GRZE ===

 • STEAMhttps://store.steampowered.com/app/1571990/Galaxy_Pass_Station/?curator_clanid=31951226
 • Data wydania = 13 września 2023
 • Producent = Galactic Workshop
 • Wydawca = Galactic Workshop
 • Gatunek = Przygodowe, Rekreacyjne, Jednoosobowe, Symulator życia, Komediowe, Zarządzanie zasobami, Symulator kolonizacji, Budowanie bazy, Zabawne, Przytulne, Science fiction, Piaskownica, 2D, Zarządzanie, Urocze, Kolorowe, Pikselowa grafika, Gospodarka, Survival, Symulatory
 • Recenzje użytkowników = Bardzo Pozytywne (138)
 • Multiplayer =  BRAK
 • Polska wersja językowa = BRAK
 • Regularna cena = 46 PLN
 • Wsparcie dla pada = BRAK
 • Gdzie kupić najtaniej? = https://gg.deals/game/galaxy-pass-station/

Galaxy Pass Station to dzieło autorstwa studia Galactic Workshop wydane na Steam w dniu 13 września 2023 roku. W grze zarządzamy przesiadkową stacją orbitalną a naszym zadaniem będzie tu skrupulatna kontrola przedkładanych nam przez podróżnych dokumentów i wyłapywanie wszelkich nieścisłości. Do tego dochodzi dbanie o ich nastrój oraz kontrola zasobów.

Oprawa graficzna to dosyć rozpikselizowane 2D w którym animacje składają się z zaledwie kilku klatek. Warstwa dźwiękowa także jest skąpa i zwykle sprowadza się jedynie do potwierdzeń naszych wyborów w klikanych opcjach interfejsu oraz sporadyczne dźwięki towarzyszące wszelkim animacjom. Wszystko to dopełnia dosyć statyczna a jednak nie nużąca nas ścieżka dźwiękowa.

Fabuła wprowadzająca nas w świat gry przenosi nas do roku 3020 kiedy to Ziemianie odkrywają napęd warp. Niestety jakakolwiek próba jego wykorzystania zostaje zablokowana i podróżnicy są zawsze zawracani na Ziemię. W tym samym czasie kontakt z nami nawiązuje prowadzony przez obcych Zarząd Galaktyczny informując o zniesieniu nałożonej na nas blokady działania napędu oraz ostrzegając o czających się na nas niebezpieczeństwach związanych z jego użyciem. Polecają nam stworzenie orbitalnej stacji kosmicznej i wdrożenie procedur kontroli dokumentów i ruchu podróżnych.

Rozgrywka w pewnym sensie przypomina tytuł jakim jest “Papers, Please” i polega na uważnym studiowaniu dokumentów przedkładanych nam przez odwiedzających stację. Stopniowo jesteśmy zaznajamiani z regułami międzygalaktycznej kontroli paszportowej i gra uczy nas na co zwracać uwagę i co może nie grać w każdym z oglądanych przez nas dokumentów.

By nie było za łatwo z czasem sytuacja zaczyna być coraz bardziej skomplikowana. Pojawiają się nowe gatunki obcych wraz z kolejnymi obostrzeniami – dajmy na to w przypadku ludzi możemy ignorować włosy i zarost zaś roboty mogą zmieniać odpowiednik naszej twarzy czyli obraz wyświetlany na monitorze czy też kolor malowania obudowy jednakże powinna się tu zgadzać się ilość posiadanych przez nie anten oraz waga samego osobnika. Jeśli pojawią się dajmy na to stworzenia przypominające ośmiornice to tu musimy zwracać uwagę na ilość posiadanych macek czy też ilość oczu. Do tego dochodzi weryfikacja dat urodzenia, miejsca pochodzenia, symbol danej rasy czy też dane personalne pokroju imienia i nazwiska. Z czasem pojawiają się kolejne komplikacje. Dochodzi możliwość skanowania kodu DNA itp. co zwiększa stopień trudności i łatwo będzie coś jednak przeoczyć. Za wskazane nieprawidłowości jesteśmy dodatkowo premiowani punktami nauki pozwalającymi na rozwój technologii.

Każda z ras ma też swoje przywary i specyfikę. Niektórzy są bogaci, inni żarłoczni a ich cechy charakteru będą mieć przełożenie na ogólną ocenę naszej stacji oraz jej działanie.

Osobom, których dane różnią się od tych w przedstawionych nam dokumentach należy odmówić prawa wejścia na pokład stacji i odesłać – resztę zaś przyjąć. W przypadku popełnienia błędu czyli odmowy wjazdu czy też pominięciu istotnego szczegółu poniesiemy karę finansową ale też dostaniemy pełną checklistę co zrobiliśmy dobrze a gdzie popełniliśmy błąd. Minusem jak dla mnie jest niestety to, że nie możemy wrócić przejrzeć naocznie naszych wyborów a przedstawione nam zestawienie jest post-factum naszych czynności – a szkoda ponieważ to szybko uczyłoby nas co zostało przez nas źle wykonane. Tu jedynie poinformowani zostaniemy co zrobiliśmy źle bez możliwości naocznej weryfikacji.

Na szczęście nie wszystko musimy robić ręcznie i za posiadane pieniądze możemy postawić zrobotyzowane stanowiska odpraw, które sprawdzać dokumenty będą za nas. Co prawda dosyć powoli – ale jednak skutecznie, nie myląc się – więc warto w nie zainwestować – tym bardziej, że z czasem ilość podróżnych wzrasta co przynosi nam dodatkowy zysk ale też wprowadza zamieszanie. Na szczęście gra pozwala zatrzymać upływ czasu i możemy wszystko ocenić na spokojnie – choć czas płynie w czasie samej kontroli danej osoby i tu nie da się go zatrzymać – trzeba działać szybko i bezbłędnie pod presją czasu.

Zarabiać będziemy na odprawie pasażerów ale możemy też zainstalować szereg automatów do sprzedaży napojów, przekąsek czy też stacji ładowania oraz innych udogodnień. Tu znów trzeba będzie zbudować maszynę produkującą zapasy oraz postawić stacje z robotami dostawczymi, które będą je rozwozić. Podobnie rzecz ma się ze stacją naprawczą. Większość maszyn się zużywa więc trzeba będzie je stale naprawiać. Do swego działania wymagają także dostarczenia przenośnych baterii więc i tu wymagany będzie tandem generator + sieć dystrybucyjna.

Nasza stacja walczy też o renomę i rozpoznawalność. Jej jakość i klasa przedstawiana jest w skali punktowej i odbija się na tym wiele czynników na które natykają się podróżni. Czas odprawy paszportowej oraz to, że musieli stać w kolejce nie mogąc spocząć na jakimś siedzisku, dostępność usług rozrywkowych, czystość okolicy itd. To znów powoduje, iż musimy także skoncentrować się na dostępności usług różnego typu dla przyjezdnych. Gra umożliwia nam budowę różnorodnych udogodnień oraz atrakcji co zwiększy nasze możliwości zarobkowe ale też musimy dbać o postawienie koszy na śmieci, ubikacji oraz zapewnić zrobotyzowane jednostki zdolne ogarnąć powiększający się wolumen odwiedzający naszą stację, tj. po prostu po nich sprzątać.

Naszą stację kosmiczną możemy też rozwijać tworząc nowe poziomy oraz rozbudowując je w poziomie korzystając z pozyskanych zasobów gotówki. Nieco inaczej jest ze stawianiem urządzeń – te musimy najpierw zakupić u galaktycznego handlarza i poczekać na ich dostawę. Ważne tu będzie też to gdzie umiejscowimy dane urządzenie – np. ulokowanie stacji bazowej robotów czyszczących w jednym oddalonym miejscu stacji nie będzie optymalne zaś brak odpowiedniej ilości śmietników porozstawianych w różnych pomieszczeniach skutkować będzie rzucaniem przez podróżnych śmieci bezpośrednio na podłogę co wpłynie negatywnie na wystawiane nam oceny.

Kontrolowanie dokumentów i oznaczanie wszelkich niezgodności jest premiowane dodatkowymi specjalnymi punktami nauki. Jest ich kilka i są one wymagane by z ich pomocą rozwinąć drzewko technologii i pozyskać dostęp do ulepszeń oraz nowych funkcjonalności. Należy jednak uważnie wybierać co odblokowujemy ponieważ niektóre z nich wprowadzają dodatkowe utrudnienia do trwającej rozgrywki więc to jak rzucanie sobie kłód pod nogi…


OCENA: POZYTYWNA = 6.5/10

Jest to tytuł oparty o dosyć ciekawy schemat rozgrywki i trzeba tu często zwracać uwagę na drobne szczegóły, które mogą nam umknąć. Gdy gramy po raz pierwszy z początku ciężko jest się tu połapać ponieważ jesteśmy zarzucani dużą ilością uwag – każda z nacji ma nieco inne obostrzenia odnośnie tego co możemy ignorować a czego nie można przepuścić gdyż nie jest to normalne u danego gatunku i z początku gracz może czuć się przytłoczony nadmiarem informacji. Przede wszystkim to trzeba tu czytać ze zrozumieniem.

Do kogo kierowana jest ta gra? Z całą pewnością dla osób lubujących się w rozrywkach logicznych, zarządzaniu i planowaniu. Trzeba tu będzie ogarnąć codzienny harmider i natłok ruchu podróżnych oraz wynikające z tego problemy. Na szczęście gra nie jest nazbyt restrykcyjna i nawet popełniane przez nas co jakiś czas pomyłki za które jesteśmy karani finansowo nie skutkują natychmiastową przegraną lecz jedynie pomniejszają nasz przychód.

Z rzeczy, które mi osobiście się nie podobało to sposób rozwiązania drzewka technologii. Widzimy, do których wynalazków możemy sięgnąć – jednak trzeba je ręcznie sprawdzać by zweryfikować czy można już zabrać się za wynajdywanie czy też jednak jeszcze nie uzbieraliśmy wymaganej ilości surowców.

Jeśli grałeś już w tytuł pokroju “Papers, Please” to Galaxy Pass Station także powinno przypaść ci do gustu. Dużo rzeczy do pilnowania, planowania i sprawdzania powinno dać ci podobną frajdę gdyż gra jest dosyć rozbudowana pod tym względem.


Screeny: