Gra z gatunku HOG “Ukryte obiekty” z prostymi zagadkami – opowiadająca historię adepta malarstwa starającego się pomóc kobiecie w której się zakochał. |
=== NIECO O GRZE ===
Victorian Mysteries: Women in White autorstwa studia Freeze Tag pojawiło się na Steam 6 lipca 2019 roku. Studio to ma już w dorobku około 10 produkcji na komputery PC aczkolwiek w większości ich dorobek opiera się na produkcji gier na urządzenia mobilne. Wydawca, HH-Games ma w swoim portofolio Steam blisko 50 różnych tytułów w tematyce gier HOG czyli “ukryte obiekty”.
- ►STEAM = https://store.steampowered.com/app/1101940/Victorian_Mysteries_Woman_in_White/?curator_clanid=31951226
- ►WWW = https://www.freezetag.com/
- Data wydania = 6 lipca 2019
- Producent = Freeze Tag
- Wydawca = HH-Games
- Gatunek = Przygodowe, Rekreacyjne, Niezależne, Strategie, Mouse only, Ukryte przedmioty
- Recenzje użytkowników = BRAK
- Multiplayer = BRAK
- Wsparcie dla pada = BRAK
- Karty = BRAK
- Polska wersja językowa = BRAK
- Regularna cena = 18 PLN
- Więcej informacji = https://gg.deals/game/victorian-mysteries-woman-in-white/
== OPRAWA GRAFICZNA I DŹWIĘKOWA ==
Dwuwymiarowa grafika jest jak na moje oko osoby, która nieco już tych gier tego pokroju zwiedziła – nieco kiepska. Grafika wygląda na wykreowaną w 3D z dorysowaniem później wszystkich postaci i części przedmiotów ręcznie. Wygląda na nieco rozmyte obrazki ponieważ nie mają one ostrych krawędzi i większość obiektów zlewa się z otoczeniem. Obraz w grze jest wyraźnie rozciągnięty (przeskalowany) z innej rozdzielczości a gra ma widoczne problemy z działanie w oknie ponieważ nie da się jej w tym trybie uruchomić. Animowane wstawki można było też zrobić nieco staranniej ponieważ ruch nie jest naturalny i można zauważyć lekkie skakanie obiektów zamiast płynnego ruchu.
Dźwiękowo jest w porządku. Nasze klikania na planszy mają swoje dźwiękowe odpowiedniki zaś w tle przygrywa nam dosyć spokojna muzyka zbliżona do tematyki muzyki poważnej.
=== ROZGRYWKA ===
Gra opowiada historię malarza, który popadłszy w tarapaty finansowe pozyskał pracę w bogatej rodzinie o nazwisku Fairlie. Po przybyciu koleją do miejscowości Cumberland udaje pieszo się do posiadłości Limmeridge gdzie rezyduje wspomniana familia. W trakcie podróży napotyka na swojej drodze kobietę przyodzianą w białe szaty z którą nawiązuje konwersację jednak pojawienie się nieopodal przejeżdżającego powozu powoduje, że tajemnicza kobieta znika tak nagle jak się pojawiła jakby się kogoś obawiała. Wbija się ona w pamięć naszemu bohaterowi i stanie się jego obsesją by rozwiązać zagadkę jej tajemnicy.
Tak lądujemy przed drzwiami wejściowymi dworku i naszym zadaniem będzie rozwikłać postawione przed nami zagadki. Rozgrywka może być prowadzona w dwóch trybach – zwykłym oraz trudnym. Ten pierwszy względem trudnego zapewnia graczowi podpowiedzi oraz oznaczanie miejsc w jakich może on wchodzić w interakcję z przedmiotami lub otoczeniem oraz krótszy czas oczekiwania na odnowienie się opcji skorzystania z podpowiedzi. Prócz tego jesteśmy informowani jeśli w danej lokacji nie mamy już żadnych czynności możliwych do wykonania.
Zagadki postawione przed nami nie są trudne i stanowią logiczne powiązanie jeśli chodzi o zbierane przez nas przedmioty i odwiedzane lokacje. Nie ma tu żadnych elementów zagrożenia i nic nas nie ściga jeśli chodzi o czas rozwiązywania zagadek – z wyłączeniem dwóch zadań czasowych kiedy to musimy wyrobić się w wyznaczonym limicie czasowym – co jednak nie jest trudnym zadaniem. Postawione przed nami sekrety do rozwikłania są dosyć proste i nie powinny stanowić dla nikogo zapory nie do przebycia – już po kilku próbach powinno ci się udać odnaleźć właściwe rozwiązanie.
Nieco problematyczne były dla mnie zadania odnalezienia wymienionych w spisie przedmiotów. Ponieważ gra nie jest w języku polskim więc miałem pewne problemy z ustaleniem co konkretnie powinienem znaleźć pośród porozrzucanych przedmiotów jeśli chodzi o odpowiednik angielskiego słowa. Utrudniane to było także przez rozmycie całości – grafika jest nieostra i przez to trudniej jest zauważyć przedmioty jakie musimy odnaleźć. Wtedy też korzystałem z podpowiedzi i większość przedmiotów udawało mi się odnaleźć jednak czasami potrafiłem utknąć i musiałem ratować się poradą ponieważ nie mogłem trafić tego jednego lub dwóch ostatnich przedmiotów.
W grze nie podobały mi się kilka rzeczy. Pierwsza to brak wsparcia dla środowiska dwóch monitorów – przy uruchomionej grze kliknięcie na drugim ekranie ją minimalizuje. Drugim problemem jest silnik gry, który nie radzi sobie z prezentacją gry w trybie okienkowym. Co prawda okienko (niestety bez możliwości rozszerzenia do pełnej rozdzielczości pulpitu!) dało się przesuwać, jednak prócz samej gry w okienku to samo było wyświetlone na pierwszym planie ponad całym pulpitem uniemożliwiając jakiekolwiek granie. Pozostało zatem grać w trybie pełnego okna i zważać na to, by nie kliknąć poza ekranem gry ponieważ ta nie wiąże myszki i można wyjechać poza nią na drugi ekran.
Nie podobała mi się także jeszcze jedna rzecz – patrząc na forum gry autorzy nie udzielili ŻADNEJ odpowiedzi dla graczy raportujących błędy (wyrzucanie z gry do pulpitu, brak możliwości uruchomienia gry). Jak w jednej z wypowiedzi wyjaśniła jedna osoba, która otrzymała odpowiedź od producenta – gra nie będzie poprawiana ponieważ twórcy skupili się obecnie na tworzeniu gier mobilnych. A szkoda. Za to wielki minus!
Ja przeszedłem grę bez żadnych problemów i prócz braku możliwości prowadzenia rozgrywki w trybie okienkowym nie uświadczyłem żadnych kłopotów. Wszystko działało i dało się ją ukończyć bez żadnych nieszczęśliwych następstw.
OCENA: NEUTRALNA = 4/10
Grę otrzymałem z kuratora swojej grupy na Steam. Zastanawiałem się jak ocenić tą grę – w końcu jednak ją przeszedłem za jednym podejściem i grało mi się nawet przyjemnie. Zagadki były proste, może nawet nazbyt proste i dało się je dosyć szybko przejść. Lokacje w jakich miałem okazję grać były dosyć fajnie wykreowane i miały swój nastrój. Mnie przejście gry zajęło nieco mniej niż 3h i przyznam się, że oczekiwałem nieco dłuższej opowieści. Czułem pewien niedosyt, iż zakończyła się ona tak szybko. Nie jest ona jednak do końca spójna i nie zrozumiałem też jej w całości.
Przede wszystkim mam zastrzeżenia co do jakości samej grafiki. Widać, że była tworzona dla nieco innej rozdzielczości i cierpi na tym, że jest rozciągana i przeskalowana. Do tego ten straszny efekt rozmycia całości – przez co jest ona nieco mniej czytelna i niektóre obiekty przy zgadywaniu obiektów z listy są nieco nieczytelne i trudne do zauważenia. To wymagałoby poprawy gdyż bije to w jakość tej gry.
Samą grę oceniam jako pozytywną jednak z uwagi na brak wsparcia producenta/wydawcy dla wydanego przez nich tytułu sumarycznie oceniam ją jako neutralną. Jest to typowy tytuł gry serii HOG (czyli ukrytych obiektów), który jednak nieco ucierpiał w procesie produkcji co przejawiło się w gorszej jakości grafiki. Gra jest grywalna jednak szkoda, że ucięto jej skrzydła i nieco spartolono całościowo temat.
+++ PLUSY +++
- Dosyć proste zagadki 🙂
- Dosyć ciekawe lokacje.
- Grywalna
— MINUSY —
- Nieco za proste zagadki 🙂
- Gra ma problemy z działaniem w trybie okienkowym (nie da się go używać).
- Grafika jest strasznie rozmyta przez co cierpi na jakości.
- Nieco za krótka, czułem niedosyt.
- Brak zainteresowania wydawcy/producenta swoim tytułem i wsparcia graczy na forum Steam w zakresie napotkanych problemów technicznych (aczkolwiek na maile odpowiada – ja też uzyskałem szybką odpowiedź poprzez maila).
Screeny:
RECENZJA: