R100 = HORIZON CHASE TURBO = Recenzja wyścigów pokroju starego dobrego Lotus 3!

Pamiętasz wyścigi pokroju Jaguar XJ 220 – czy też Lotus 3 z Amigi? Ta gra przypomni ci stare dobre czasy!

 

=== NIECO O GRZE ===

Horizon Chase Turbo jest dziełem Aquiris Game Studio. Tytuł nawiązuje do starych dobrych wyścigów dostępnych na komputerach 16bit pokroju Amigi. Zapewni przypływ uczucia jakie można było poczuć grając w tytuły tego pokroju lata temu. Dopracowana oprawa graficzna i ścieżka dźwiękowa połączona z dużą grywalnością – to jest to! Gra uzyskawszy prawie 1000 pozytywnych komentarzy zaskarbiła serca graczy z oceną “Bardzo pozytywne”. Protoplastą gry był wydanie na telefony komórkowe a wersja na PC została podrasowana graficznie oraz wzbogacona o możliwość prowadzenia rozgrywek lokalnych w trybie dzielonego ekranu.

 


 

== OPRAWA GRAFICZNA I DŹWIĘKOWA ===

Graficznie gra wygląda naprawdę świetnie. Utrzymana w konwencji 16 bit choć przeniesiona na wyższy level. Przypomina 2D ze wspomaganiem wektorowym z Amigi jednak tu idziemy już z duchem czasu i osiągnięciami – jest to pełne 3D i wygląda świetnie także w wyższych rozdzielczościach. Wygląd pojazdów jest dopieszczony i wyglądają naprawdę świetnie.

Dźwiękowo gra także nie ma się czego powstydzić choć jak dla mnie jest nieco za ubogo. Przy wyłączonej muzyce słyszymy co prawda odgłos pracującego silnika jednak brakuje mi jeszcze nieco pędu wiatru i efektów otoczenia. Standardowo gramy z włączoną muzyką i ścieżki są dosyć dynamiczne i wpadają w ucho.


 

=== ROZGRYWKA ===

Recenzowany tytuł to wyścigi rodem ze starych dobrych czasów gdy grało się na Amigach czy to samemu czy też na podzielonym ekranie wraz z kolegami. Gra jest dynamiczna i ukierunkowana na rozgrywkę typu arcade. Kolizje z obiektami otoczenia czy też zderzenia z pojazdami przeciwnika nie czynią nam żadnej szkody prócz spowolnienia naszego pojazdu.

Schemat prowadzenia auta nie jest trudny – pojazdem sterujemy skręcając w lewo lub prawo i naszym zadaniem będzie utrzymać się na torze oraz unikać zderzeń z obiektami terenu a także pojazdami przeciwników. Zderzenie powoduje wytracenie cennej prędkości i tym samym wiąże się z ryzykiem utraty obecnie zajmowanego miejsca w grupie 20 pojazdów ścierających się o palmę pierwszeństwa.

W grze dostępnych jest kilka trybów rozgrywki.

  • Kampania – polegająca na przechodzeniu kolejnych miast w różnych częściach świata. 12 lokacji a w każdej 10 wyścigów do rozegrania.
  • Playground – kilka lokacji do wyboru gdzie naszym zadaniem jest przejście wszystkich by zyskać nagrodę. Cechują się różnymi parametrami startowymi (np. brak paliwa na starcie itp.).
  • Tournament – turniej pucharowy w którym ścigamy się w serii wyścigów – wygrywa zdobywca największej ilości punktów.
  • Endurance – nieco bardziej złożona rozgrywka w trybie turniejowym.

W trybie standardowej rozgrywki w postaci kampanii nasza przygoda polegać będzie na pokonaniu przeciwników w różnych lokacjach z całego świata. Każda z nich oznacza konieczność ukończenia zawodów sportowych prowadzonych w trzech punktach a w każdym z nich zaliczenia trzech rajdów. Daje to łącznie 9 wyścigów do rozegrania. Do tego dochodzi możliwość uczestnictwa w dodatkowym, dziesiątym wyścigu gdzie nagrodą jest możliwość odblokowania ulepszeń pojazdu o ile we wszystkich dziewięciu wyścigach do mety dotrzemy na co najmniej na trzeciej pozycji. Oczywiście można je powtarzać dowolną ilość razy – do skutku. Po ukończeniu bonusowej rywalizacji będziemy musieli dokonać wyboru spośród trzech oferowanych nam możliwości. Zwykle każda z nich ulepsza jedną z dwóch pozycji i tak dla przykładu będziemy mogli zwiększyć przyśpieszenie oraz ilość dopalacza, ilość dopalacza oraz sterowność pojazdu czy też pojemność baku z paliwem oraz przyśpieszenie. Wybrane ulepszenia są aplikowane automatycznie do wszystkich naszych pojazdów. Dzięki temu używane dotychczas samochody będą cechować się nieco lepszymi osiągami i tym samym możesz raz jeszcze podejść do już ukończonych wyścigów i podbić swój czas – w końcu twój samochód będzie teraz nieco szybszy i zwrotniejszy…

Po zakończeniu wyścigu zostanie wyświetlona tabela wyników z zestawieniem uzyskanych czasów w bieżących zawodach. Obok – ciekawostka – porównanie uzyskanego przez nas czasu z wynikami znajomych. Daje to pewną motywację do powtarzania wyścigu raz jeszcze celem podbicia uzyskanego wyniku i uplasowania się na wyżej notowanej pozycji. Prócz tego uzbierane w czasie wyścigu monety oraz paliwo podbijają ilość zdobytych przez nas punktów. Te znów pozwalają na szybsze odblokowanie nowych pojazdów.

Gra udostępnia także możliwość włączenia trybu “ducha” dzięki czemu po wybraniu przed rozpoczęciem wyścigu znajomego z listy najlepszych czasów będziemy widzieć w czasie rozgrywki zarys jego pojazdu co może nam ułatwić pokonanie go.

Same wyścigi nie są nazbyt trudne. Wystarczy skupić się na zakrętach i adekwatnie wcześniej czy to zjechać na odpowiednią stronę trasy czy zareagować wystarczająco szybko na zmianę kierunku. Czasami problematyczne może być utrzymanie pojazdu na torze ponieważ niektóre z nich co prawda potrafią rozwinąć większą prędkość jednak kosztem mniejszej przyczepności przez co “zsuwają się” na ostrych zakrętach na pobocze co grozi wypadnięciem z trasy i utratą prędkości. Całość jest wyjątkowo zręcznościowym podejściem i nie jest nazbyt trudna. Każdy start to odrębna trasa jednakże jest zapętlona i zwykle jest to około 3 okrążeń tego samego toru. Wystarczy nauczyć się jego ułożenia i lokalizacji trudniejszych zakrętów i można dzięki temu kręcić najlepsze czasy.

Model jazdy jest dosyć prosty i nie wymaga od gracza specjalnych umiejętności. Nada się także i dla najmłodszych – tym bardziej, że gra pozwala na rozgrywkę w trybie lokalnego multiplayera na dzielonym ekranie do 4 osób jednocześnie. Grać można zarówno z klawiatury jak i też za pomocą padów. Sam wyścig trwa około kilku minut więc nic nie stoi na przeszkodzie by w razie czego spróbować podbić swój czas. Komputerowi przeciwnicy są nieco agresywni ponieważ starają się nam zajechać drogę doprowadzając do kolizji i wytracenia przez nas prędkości. Ciężko jest ich wyminąć – szczególnie na zakrętach.

Do wyboru gracza oddano także pokaźną liczbę ponad 30 różnych samochodów, które to możemy odblokować czy to przechodząc kolejne lokacje czy też śrubując uzyskane wyniki ponieważ zaliczenie całej lokacji (9 wyścigów) pozwoli nam odblokować kolejną maszynę. To jest też motywacja by po odblokowaniu kolejnych ulepszeń powrócić do już ukończonej lokacji i nieco szybszym pojazdem zdobyć złote medale. Każdy z nich ma nieco inne parametry takie jak maksymalna prędkość, przyśpieszenie, sterowność, ilość zabieranego paliwa czy też dopalacza. Wybierane przez nas ulepszenia pozwalają na podbijanie niektórych parametrów i tym samym możemy np. uzyskać pojazd osiągający większą prędkość maksymalną – jednak kosztem gorszej przyczepności do podłoża przez co będzie nas znosić na zakrętach. Dostępne samochody są naprawdę dopieszczone wizualnie i prezentują się okazale w trakcie wyścigów.

Gra posiada także trzy dodatki w postaci DLC. Pierwszy to kampania dedykowana początkującym graczom, druga to nowy tryb kampanii w postaci 12 nowych tras do pokonania oraz dodatkowy pojazd i 6 skórek zaś trzeci DLC to soundtrack z gry. Tu warto wspomnieć, że kompozytorem utworów jest Barry Leitch, który stworzył muzykę do Lotus 2.


OCENA: POZYTYWNA = 8/10

Tytuł ten na nowo rozbudził we mnie emocje jakie towarzyszyły w czasie potyczek w serii Lotus z Amigi. Znacznie poprawiona tchnięta duchem czasu grafika sprawia, że wyścigi toczą się w przyjemnej dla oka oprawie wizualnej a dynamiczne ścieżki dźwiękowe wpasowują się w nastrój szybkich rajdów.

Choć nie jestem fanem wyścigów to jednak gra wciągnęła mnie na nieco dłużej pochłaniając nieco czasu czy to pokonując kolejne odcinki czy też starając się zdetronizować znajomych na liście najlepszych wyników by zająć nieco lepszą lokatę niż oni.

O tym tytule można w skrócie powiedzieć tak: duża grywalność, niezła grafika, oprawa dźwiękowa oraz wspomnienie tych zarwanych godzin gdy byłem młody i zagrywałem się wspólnie z kolegami w Lotus. Mam jednak wrażenie, że tu nie do końca oddano wrażenie prędkości jakie towarzyszyło tamtym wyścigom. Jest nieźle ale czuję jednak pewien niedosyt. Bynajmniej gra jest warta uwagi – jednak nie w cenie 70zł w jakiej normalnie chodzi na Steam. Warte uwagi wspomnienie gier z lat 90-tych. Jeśli napotkasz taniej – śmiało bierz.

 

+++ PLUSY +++

  • Budzi wspomnienia z dawnych lat
  • Duża grywalność
  • Duża ilość torów do pokonania oraz samochodów do odblokowania

 

— MINUSY —

  • Mam wrażenie, że gra nie oddaje prędkości z jaką porusza się nasz pojazd. Grając w starego Lotusa było to jakoś lepiej oddane.
  • Cena jest nieco nazbyt wysoka w stosunku do zawartości.

 


Screeny: