R65 = TSIOQUE == Recenzja bajkowej polskiej przygodówki

Ciekawa polska przygodówka Point and Click w bajkowej oprawie!

 

►STEAM = https://store.steampowered.com/app/393190/TSIOQUE/

►WWW = http://www.ohnoo.com/

►WWW = http://tsioque.com/


=== NIECO O GRZE ===

Tsioque jest dosyć nowatorskim tytułem a za jego powstanie odpowiedzialne są studia OhNooStudio oraz studio Smile. To pierwsze stworzyło także grę Tormentum Dark Sorrow (https://store.steampowered.com/app/335000/Tormentum__Dark_Sorrow/) obecną na Steam.
Gra startowała także jako projekt na kickstarterze gdzie uzyskała niezbędne wsparcie donatorów co pomogło w ukończeniu projektu. OchNooStudio jest trójosobowym polskim zespołem deweloperów, który zadebiutował na rynku w 2012 roku tytułami Amelia oraz Terror for the Night by następnie wydać wspomniane Tormentum. Studio Smile to Tomek Wasilewski zajmujący się tworzeniem animacji i posiadający na swoim koncie nieco nagród z przeróżnych międzynarodowych festiwali.

 

 • Data wydania = 7 listopada 2018
 • Producent = OhNoo Studio, Smile
 • Wydawca = OhNoo Studio
 • Gatunek = Przygodowe,Point and Click,Bogata historia,Niezależne,Rekreacyjne,Atmospheric,Female Protagonist,Hand-drawn,Logiczne,Tryb jednego gracza,Great Soundtrack,Dark Fantasy,Fantasy,Stylized,Mystery,Klasyka,Lore-Rich,Zabawna,Dark,Komediowe
 • Recenzje użytkowników = Bardzo pozytywne (203)
 • Multiplayer =  BRAK
 • Karty = SĄ!
 • Polska wersja językowa = JEST! – pełny dubbing i tekst
 • Regularna cena = 49,99 PLN
 • Więcej informacji https://barter.vg/i/14247/?

 

== OPRAWA GRAFICZNA I DŹWIĘKOWA ===

Grafika to 2D środowisko i tworzone ręcznie standardową metodą poklatkową animacje. Wyglądają zgrabnie i cieszą oko. Same lokacje także są starannie wykonane a postaci mają nieco karykaturalny i bajkowy wygląd.

Ścieżka muzyczna także niczego sobie – wpada w ucho i pasuje się do przemierzanych lokacji.


 

=== ROZGRYWKA ===

W tytule tym wcielamy się w postać księżniczki Tsioque. Akcja toczy się na zamku a jej opiekunem jest jej matka – królowa którą jednak wzywają obowiązki państwowe i wraz z grupą żołnierzy wyrusza by bronić królestwa. Opowiedziana historia nie mówi nam niczego na temat ojca głównej bohaterki. Dowiadujemy się, iż w chwilę po tym gdy jej matka opuszcza zamek władzę nad nim przejmuje zły czarnoksiężnik a królewna trafia do celi w podziemnych lochach. Cała obsada zamku znika zaś ich miejsce przejmują dziwne groteskowe stwory o czarnych ciałach i wielkich zębiskach bełkoczących coś w niezrozumiałym języku. Tak rozpoczyna się nasza historia.

Gra to typowa przygodówka w trybie Point and Click dla jednego gracza posiadająca ręcznie rysowaną i animowaną poklatkowo grafikę 2D. Naszym zadaniem jest uwolnić królewnę a następnie unikając ujęcia jej przez dziwne wałęsające się tu i ówdzie stwory musimy odkryć tajemnice skrywane przez mroczny zamek. Pieczę nad nimi dzierży dziwna czarna postać z ogniem płonący na czubku jej głowy. Owy mag stale pracuje nad dziwnymi zaklęciami i nie lubi gdy hałas przerywa mu jego pracę.

Gra posiada polską wersję językową jak i też napisy w naszym rodzimym języku – zresztą to nic dziwnego skoro jest to przygodówka polskiego studia. Rozgrywka toczy się na różnych planszach pomiędzy którymi możemy sobie dowolnie przechodzić ponieważ czasami przedmiotu znalezionego na jednej z nich musimy użyć gdzie indziej a potem dla przykładu trzeba będzie wrócić na miejsce by wykonać coś jeszcze. Wszystko polega na zbieraniu konkretnych przedmiotów oraz właściwym ich używaniu. Przedmiotów nie musimy łączyć ze sobą natomiast musimy znaleźć właściwe zastosowanie każdego z nich lecz czasami gra nieco nam podpowiada czego powinniśmy użyć troszkę podświetlając wskazane miejsce – ale nie dzieje się to zawsze. Sam musiałem sięgnąć do jakiejś solucji by pomóc sobie w dwóch czy trzech miejscach.

W większości przypadków zagadki są logiczne i idzie się domyśleć w jaki sposób można je rozwiązać. W grze mamy jakby takie automatyczne tworzenie zapisów stanu więc jeżeli nasza nasza postać zginie a zdarzają się takie przypadki że zostanie ujęta czy też wpadnie w jakąś rozpadlinę – musimy się wtedy po prostu nieco cofnąć i raz jeszcze powtórzyć aż do skutku dany fragment. Tak więc nie musimy się tej obawiać tego że zginiemy możemy próbować aż nam się uda. Sama opowieść potraktowana jest w sposób nieco humorystyczny i napotkamy tu wiele śmiesznych i zabawnych sytuacji. Gra nie posiada elementów przemocy Tak więc nadaje się nawet i dla najmłodszej widowni śmiało możesz zatem zagrać ze swoim dzieciakiem.

Naszym zadaniem będzie także rozwiązanie kilku mini-gier takich jak dla przykładu bieg po schodach gdzie musimy na czas jak najszybciej klikać pojawiające się ikonki. Inna z dostępnych mini-gier to etap szycia torby gdzie musimy odpowiednio prowadzić myszkę i tym samym wprowadzić ścieg bądź też odpowiednio zszyć dopasowane kawałki wskazując właściwe pozycję wkłucia igły – ot takie proste mini-gierki.

 

 


OCENA: POZYTYWNA = 7/10

Przyznam się że ja nie do końca zrozumiałem całość opowiedzianej nam w tej grze historii. Ostatnia rozgrywana przeze mnie przygodówka to były gry pokroju Indiana Jones, Lure of the Tempress czy też Machinarium tak więc nie sięgam po takie tytuły nazbyt często.
Sama gra dosyć mi się spodobała choć jej koniec wprowadza nieco zamieszania i według mnie troszeczkę psuje całą historię ponieważ jest nazbyt przekombinowany. Wciągnęła mnie jednak na tyle, iż przyszedłem ją w dwóch podejściach jednego dnia. Świetna grafika i humorystyczne podejście do samego tytułu pozwalają się przy niej dobrze bawić. minusem jest jednak to że jest ona dosyć krótka tak na około 2.5-3h rozgrywki.

Cena na Steamie to kwota 50 zł. W okresie przecen spadała do 35 zł.

+++ PLUSY +++

 • Wspaniała grafika i nieźle wykonane animacje.
 • Dużo różnorodnych lokacji w których przyjdzie nam rozgrywać grę.
 • Humor i zabawne sytuacje
 • Ciekawa ścieżka muzyczna.
 • Ciekawe i dające do myślenia zakończenie gry

 

— MINUSY —

 • Zdecydowanie zbyt krótka historia (mnie przejście zajęło około 3h)
 • W niektórych miejscach można utknąć – przydałby się system podpowiedzi czego należałoby użyć / zrobić.

 


Screeny:


RECENZJA: