BRICK BATTALION == Kolejna wariacja tetrisa, tym razem w formie multiplayer

Tetris w nieco innym wydaniu? Przypominający stary tytuł “Dr Mario” z Nintendo w wydaniu multiplayer – starcie do ośmiu graczy jednocześnie!

 

►STEAM = https://store.steampowered.com/app/496850/Brick_Battalion/

► WWW twócy = https://scoriastudios.com/site/

 


=== NIECO O GRZE ===

Scoria jest amerykańskim studiem mieszczącym się w USA na Florydzie. Jak dotąd w dorobku mają jeden tytuł – właśnie grę Brick Battalion. Z tego co widzę na ich stronie aktualnie pracują nad tytułem o nazwie “Law Mower”. Gra Brick Battalion to kolejna wariacja układania klocków podobna w zasadach do Tetris. Tu jednak zamiast figur mamy kolorowe kwadraty które należy łączyć ze sobą w dowolnej konfiguracji co spowoduje wyzwolenie ataku okrętu w kierunku przeciwnika. Skutek – zarzucenie jego planszy przeszkodami utrudniającymi rozgrywkę.

 

 • Data wydania = 15 sierpnia 2016
 • Producent Scoria Studios
 • Gatunek Strategie, Niezależne, Rekreacyjne
 • Recenzje użytkowników = 7 sztuk, w większości pozytywne
 • Multiplayer =  JEST!
 • Polska wersja językowa = BRAK
 • Regularna cena = 35,99 PLN
 • Więcej informacji https://barter.vg/i/23709/?

 

== OPRAWA GRAFICZNA I DŹWIĘKOWA ===

Grafika zdaje się być połączeniem trybu 2D+3D. Jest ładnie wykonana i przedstawia znany z Tetrisa pojemnik do którego z góry spadają klocki. Jest to tak naprawdę kadłub statku międzygwiezdnego z naszym polem gry w środku. Podobnie widzimy resztę statków. Grafika jest czytelna i starannie wykonana.

Dźwiękowo też jest nieźle. W tle coś tam sobie brzdąka a samej rozgrywce towarzyszą rozliczne odgłosy wystrzałów, eksplozji i wymianie ognia pomiędzy statkami uczestniczącymi w rozgrywce. Jest nieźle.

 


 

=== ROZGRYWKA ===

Gra Brick Battalion to rozgrywka, która swoimi zasadami przypomina znanego wszystkim Tetrisa. Tutaj modyfikacja polega jednak na tym, iż nie układamy linii z figur o różnych kształtach zaś do dyspozycji otrzymujemy pary kolorowych klocków. Spadające klocki musimy odpowiednio rozmieszczać na planszy tak by połączyć ze sobą minium cztery elementy. Oczywiście większa ilość także spełni założenia. Po ich połączeniu statek wroga zostanie przez nasz ostrzelany a im więcej klocków zostanie przez nas jednocześnie połączonych tym większe obrażenia zadamy. Identycznie będzie to policzone jeśli klocki będą się łączyć falami, tj. usunięcie jednej grupy spowoduje, że następnie niektóre klocki spadną doprowadzając do połączenia się następnej grupy i czasami tworząc takie wiązane reakcje. To oczywiście wzmacnia atak, którym potraktujemy wrogi pojazd. Tak więc niezłomną zasadą jest by starać się tworzyć jak najdłuższe reakcje co skutkować będzie większymi utrudnieniami dla przeciwników.

Co daje nam atakowanie wroga wskutek usuwania przez nas swoich klocków? Każde ułożenie przez nas kompletu klocków powoduje, iż nasz statek wystrzeli w kierunku wrota. Przy usunięciu podstawowej grupy czterech klocków zaatakujemy wroga powodując, iż na jedno z losowych pól wroga spadnie jeden “martwy” klocek blokując mu dostęp do tych, z którymi się styka. Tenże klocek możemy z naszej planszy usunąć jeśli zetknie się z nim dowolny z naszych klocków, które będziemy usuwać. Wtedy też wszystkie martwe klocki, które stykały się w ionie bądź poziomie z właśnie połączonymi i powodującymi reakcję klockami znikają. Nie da się w ten sposób usunąć klocków leżących na skos – jedynie te w pionie i poziomie. Problem powstaje gdy zaczniemy sobie układać następny zestaw koloru do połączenia i wróg zarzuci nas kolejnymi martwymi klockami niekiedy całkowicie blokując nam dostęp do prawie gotowych zestawów do wyburzenia. Dlatego warto się przygotowywać na większe ataki gdy jednocześnie usuwamy większe ilości klocków dzięki czemu na układane przez wroga klocki spadnie większa ilość elementów odcinając mu dostęp do przygotowanych przezeń konstrukcji.

 

Co oferuje nam gra?

 • Gra online przeciwko graczom o podobnym poziomie. Możesz także grać w kooperacji przeciwko botom o coraz to większym poziomie trudności
 • Gra swobodna (custom game) – Samemu ustalasz poziom trudności , ułatwienia oraz prędkość gry. Możesz tu także mieszać grupy ludzi i botów stających naprzeciw siebie. Oraz oglądać toczone boje by nauczyć się nowych technik walki.
 • Tryb gry jednoosobowej – by piąć się w tabeli najlepszych wyników. Możesz grać naprzeciw fali botów by pokonać ich jak najwięcej lub grać samotnie by tworzyć epickie kombo. Tabele wyników podzielone są na tygodniowe, miesięczne oraz całościowe zestawienia najlepszych graczy zarówno dla trybu praktyki jak i też trybu “gaulet”.
 • Profile oraz osiągnięcia – statystyka walki jest zapisywana do twojego profilu. Możesz śledzić jej postęp zarówno w trybie walki z kimś jak i też trybie jednoosobowm. Możesz także pozyskiwać osiągnięcia wraz ze swoim rozwojem.
 • Wsparcie trybu offline – możesz także grać w trybie offline bez połączenia z internetem. Wspiera on wszystkie tryby gry przeciw botom.

 

W jaki sposób realizowane jest zapraszanie innego gracza do gry? Oczywiście druga osoba musi także posiadać swój egzemplarz gry (mówimy o grze online). Po prostu wpisujesz nazwę zapraszanego gracza i otrzyma on w grze zaproszenie. Host zdefiniuje parametry startowe gry i można zaczynać.

 


PORADY:

 • Staraj się nie przyśpieszać spadania klocków. Jeśli zaczniesz – spowodujesz, że twój poziom zostanie zwiększony i tym samym kolejne klocki będą spadać szybciej (a przeciwnik, który nie przyśpieszał – nadal będzie się cieszyć wolnym spadaniem klocków.
 • O ile to możliwe buduj w ten sposób, by spadek jednej grupy klocków wyzwolił upadek kolejnej co da ci kombo i tym samym zwiększy ilość przeszkód, które spadną na pole przeciwnika.

 


OCENA: POZYTYWNA

Bardzo przyjemna gra, którą jednak psuje nieco nazbyt szybko przyrastająca prędkość opadania klocków – jest to rozwiązane nieco bez sensu. Dlaczego gracz, który szybciej układa zestawy i szybciej te klocki umieszcza na planszy jest później za to karany zwiększeniem prędkości?

W grę pocinałem zarówno samemu jak i ze swoim dzieciakiem i grało nam się dosyć fajnie. Opcja gry multiplayer w kilka osób jest bardzo ciekawa i pozwala łączyć wysiłek w pokonaniu wrogiej drużyny.

Regularna cena gry 36zł to nieco za dużo jak na grę, którą odpalimy okazyjnie i która świeci pustkami jeśli chodzi o obecność innych graczy do potyczek online. Obecnie przy zniżce w sklepie rzędu -80% (co daje 7,19pln) jak najbardziej mogę polecić tą grę. Doskonale sprawdzi się jako rozrywka ze znajomymi.

 

+++ PLUSY +++

 • Ciekawy pomysł.
 • Ładna oprawa graficzna.
 • Duża grywalność.
 • Możliwość starcia w trybie multiplayer do kilku osób jednocześnie

 

— MINUSY —

 • Prędkość spadania klocków jest nieco za szybka. To psuje przyjemność z gry.
 • Przy dużej szybkości spadania klocków nie za bardzo działa ich obracanie.
 • Mała ilość graczy do potyczek online – serwery świecą pustkami.
 • Nieco bez sensu jest to, że jeśli przyśpieszamy opadanie klocków to tak naprawdę sami sobie szkodzimy. Zwiększamy tym samym swój poziom trudności i prędkość ich opadania przez co będzie nam później trudniej się obronić – przeciwnikowi klocki będą lecieć wolno a u nas – szybko. Przyśpieszanie obecnie ma rację jedynie pod koniec rozgrywki gdy mamy potrzebę zarzucić szybko przeciwnika przeszkodami.

 


Screeny:


 RECENZJA:


 YOUTUBE – gameplay: