NIMBATUS – The Space Drone Constructor == Nasza wyobraźnia i zapęd konstruktorski?

Dorzućmy klocek symbolizujący silnik. Przypiszmy go pod konkretny klawisz. Do tego jeszcze jeden… i może jeszcze jeden. Dwa działka, nieco pancerza i osłony… O rany, lata! Może nie do końca w zamierzonym kierunku, ale jednak! Po kilku poprawkach zrobimy z tego niezłe wozidło!

 

►STEAM = https://store.steampowered.com/app/383840/Nimbatus__The_Space_Drone_Constructor/

►WWW twórcy: https://www.nimbatus.ch/

►Demo gry do pobrania ze strony twórców: http://www.nimbatus.ch/supersecretdemo/


=== NIECO  O GRZE ===

Nimbatus jest grą w której celem jest budowanie dronów kosmicznych, wykonywanie misji, zbieranie surowców i dostosowywanie swojego statku kosmicznego do realizacji zleconych zadań – poprzez dokładanie nowych broni itp. Tytuł obecnie znajduje się w fazie wczesnego dostępu Early Access i jest nadal rozwijany. Dostępne jest demo gry możliwe do pobrania ze strony producenta. Grę stworzyło studio Stray Fawn Studio – autorzy wydanej jakiś czas temu gry Niche – A genetics survival game.

 • Data wydania = BRAK (Early Access 2018)
 • Producent Stray Fawn Studio
 • Gatunek = Akcja, Symulacje, Niezależne, Kosmos, Building, Otwarty świat, Free to Play, Crafting, Space Sim
 • Recenzje użytkowników = BRAK
 • Multiplayer =  BRAK
 • Polska wersja językowa = BRAK
 • Regularna cena = BRAK – wersja beta gry
 • Więcej informacji https://barter.vg/i/30754/

 

 

== OPRAWA GRAFICZNA I DŹWIĘKOWA ===

Gra ma estetyczną choć nieco surową grafikę 2D i niezłe udźwiękowienie. Planety mają swój własny styl, każda z nich wygląda inaczej – różnią się układem pagórków, wypełnieniem, obecnymi na niej roślinami drzewami czy też oraz przeciwnikami. Nasz statek oraz jego elementy konstrukcyjne prezentowane są jako różnorodne figury geometryczne .

W przypadku udźwiękowienia każda akcja wywołana przez nas – czy to atak jakąkolwiek bronią czy też trafienie we wroga jest odpowiednio prezentowana. Podkład muzyczny jest ciekawy i nie jest nudny w przypadku dłuższej rozgrywki.

 


 

=== ROZGRYWKA ===

Po rozpoczęciu gry pokazuje ci się krótki samouczek, który uczy cię w jaki sposób budować drona. W nim są dostępne różne gotowe elementy z których można skonstruować swojego własnego drona kierując się swoim własnym pomysłem i wyobraźnią. Samouczek zapozna nas także z fizyką obecną w grze.

W samej rozgrywce wcielasz się w pilota oraz konstruktora dronów i wykonujesz różne zlecane ci misje, np. zniszcz znajdujące się na powierzchni planety gniazdo roju, zniszcz transmiter umiejscowiony na powierzchni planety czy też wyjątkowo wytrzymały obiekt umiejscowiony w samym środku planety (np. gniazdo roju).

W grze musimy stworzyć swój własny pojazd, którym będziemy realizować zlecone nam misje. Możemy stworzyć dowolną ilość takich pojazdów i wykorzystywać je w zależności od potrzeb i sytuacji. Możemy go zbudować za pomocą dostępnych części składowych, tj. silniki, pancerze i tak dalej – służy do tego specjalne okno konstrukcji.

Przy tworzeniu swojego własnego pojazdu skorzystać możemy z 10 zakładek:

 • podstawowe części w postaci bloków o określonej wytrzymałości, mogących stanowić szkielet naszego pojazdu
 • silniki (pędniki, thrustery) – stanowiące napęd naszego statku i wymagające paliwa do działania.
 • Baterie – różniące się pojemnością oraz szybkością ładowania
 • Zbiorniki na paliwo – różnej wielkości, zapewniające źródło paliwa dla silników drona
 • Tarcze – zużywające energię, lecz zapewniają ochronę przed wrogim ostrzałem
 • Części mechaniczne – sprężyny (służące do amortyzacji zderzeń), zawiasy (służące do montowania obrotowych elementów) czy też magnes mogący posłużyć do przemieszczania obiektów z miejsca na miejsce
 • Moduły broni – broń różnego typu o różnorodnym przeznaczeniu – od laserów po granatniki
 • Czujniki – sensory pozwalają na wykrywanie odległości czy też kierunku położenia obiektów
 • Części logiczne – pozwalają zaszyć logikę w naszych układach

Sterowanie naszym pojazdem musi zostać ustawione przez nas samych. Przypisujemy samodzielnie różnorodne klawisze, których użycie będzie aktywować odpowiednie silniki czy też elementy uzbrojenia, tarcze itp. Ważna jest właściwa ich konfiguracja ponieważ w przeciwnym wypadku nasz statek nie za bardzo będzie chciał lecieć do przodu czy też nie będziemy nim mogli skręcać na boki.

Każdy element statku może zostać zniszczony w trakcie trwania misji. To oznacza, iż jeśli wystawimy na zewnątrz silniki pojazdu i zostaną one zniszczone to sterowanie nim będzie znacznie utrudnione czy też nie będzie wcale możliwe gdyż dla przykładu zaczniemy kręcić się w kółko. Dlatego nasz dron musi być odpowiednio opancerzony czy też wyposażony w osłony pokrywające najważniejsze elementy statku. Energia dostarczana dla statku przez moduły ogniw solarnych zapewnią nam nieskończoną ilość energii lecz jeśli będzie ich zbyt mało nie nadążą dostarczać odpowiedniej ilości prądu byśmy mogli jednocześnie strzelać i używać tarcz energetycznych.

W trakcie rozgrywki wypełniając zlecone nam misje będziemy musieli ścierać się z wieloma przeciwnikami. Mogą być to owady rodzące się w gnieździe roju, działka znajdujące się na powierzchni planet czy też latające tu i ówdzie gromady wrogich dronów.

W grze po jej rozpoczęciu musimy stworzyć swojego pierwszego drona oraz wykonać pierwszą dostępną misję na startowej planecie. Tym samym odblokujemy dostęp do innych planet na ekranie galaktyki. Na nich możemy wykonywać inne misje, które dadzą nam możliwość pozyskania nowych schematów pozwalających tworzyć nowe rodzaje broni czy też innych elementów statku. Po wykonaniu misji na wybranej przez nas planecie zwiększy się zakres widoczności na nowe rejony galaktyki i tym samym będziemy mogli eksplorować kolejne części galaktycznej mapy.

Prócz samych planet możemy także napotkać areny sumo, sklepy, areny bitewne i złomowiska. Pierwsze pozwalają nam wygrać nagrodę za pokonanie przeciwnika. Areny bitewne polegają na obronie swego statku przed atakującymi nas gromadami napastnikami. Za przeżycie odpowiedniej ilości czasu otrzymamy nagrodę. W sklepach możemy za różne surowce zakupić różnorodne schematy broni itp. W przypadku złomowisk możemy na nich zutylizować niepotrzebne nam schematy.

Na chwilę obecną w grze występują cztery surowce. Można je uzyskać z rud znajdujących się na planetach jednak trzeba mieć w takim przypadku ze sobą specjalny pojemnik na zbierane zasoby.

 


PORADY:

 • Postaraj się obmurować mózg drona by zapobiec jego zniszczeniu

 


OCENA: POZYTYWNA

Ciężko mi się wypowiedzieć na temat oceny tego produktu w tak wczesnym etapie jego rozwoju.

Gra zapowiada się bardzo ciekawie choć przed nią jeszcze daleka droga. Cieszy to, iż deweloperzy są otwarci na pomysły społeczności i zachęcają użytkowników do zgłaszania swoich pomysłów i projektów, które miałyby się pojawić w grze. Co jakiś czas pojawia się update i wnosi nieco nowych rzeczy do rozgrywki jednak jak na razie będzie nam dane jeszcze nieco poczekać na finalizację prac nad tym tytułem. Trzymam kciuki, ponieważ zapowiada się fajna gra.

 

+++ PLUSY +++

 • ciekawy pomysł
 • dużo możliwości konstrukcyjnych pojazdu
 • prosta acz przyjemna dla oka grafika
 • dosyć duże drzewo technologii do odkrycia

 

— MINUSY — (gra jest na etapie rozwoju)

 • małe zróżnicowanie misji

 


Screeny:


 RECENZJA:


 YOUTUBE – gameplay: